Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ok, ajde ovako, pošto mislim da nemamo isto razumevanje termina:

1. Da li je za tebe rupa u zakonu zakon/uredba po kome je pre 20ak godina u Rumuniji ukinut porez na zaradu programerima?

2. Da li ti je rupa u zakonu to što je u Švajcarskoj porez na warrants nula (0), što valjda nigde drugde nije? Ako si kasirka ti onda na svoju ukupnu zaradu platiš nula, a ako si gazda na dobra ponekad i najveći deo svojih prihoda plaćaš nula dinara.

3. Da li ti je rupa u zakonu to što u Holandiji ne plaćaš nikakav porez na 30% plate ako je dovoljno visoka a ti si došao kao stranac? Znači ako kao stranac dođeš i imaš dovoljno visoku platu, ne može ako si neki stolar mesar ili čak ni sa prosečnim primanjima nego onako nešto jačom platom, stopa poreza ti je znatno manja od one koju plaćaju ljudi koji zarađuju isto ili manje nego ti?

 

 

Cekaj jbt, kako moze zakon koji se konkretno bavi necim da bude "rupa u zakonu"  :lolol:

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

a) Ni u jednoj, pa ni u Srbiji. Prepoznajes li razliku izmedju ukupnog prihoda preduzeca i zarade zaposlenog?

b) Na koje TACNO prihode mislis? U svakoj modernoj drzavi ne gleda se samo iznos necega, vec i po kom osnovu je stecen. Na primer, u Srbiji prihod od kapitala ne podleze dodatnom porezu od 10% na licna primanja iznad (otprilike) 2.000.000 na koji inace podleze prihod od zarade zaposlenog.

 

a) Prihod koji imaju vaša takozvana preduzeća je istovremeno i vaš lični prihod, pošto su vam troškovi nikakvi a paušalni porez plaćate koliko i kasirka. Sve što ti dođe na račun strpaš u  džep.Sami se hvalite podizanjem sa bankomata, alternativnim bankarstvom, prebacivanjem računa u inostranstvo itd. A daleko bilo ako vas neko ružno pogleda pretite konačnim napuštanjem Srbije  :(  . Druga varijanta je da vam je neto mesečni prihod isti kao u kasirke u kom slučaju se izvinjavam ali onda otpada priča kako ste megauspešni i punite budžet preko pdv-a.

 

b)Naravno da prihodi od kapitala ne ulaze u obračun godišnjeg poreza pošto se u startu oporezuju sa 10-15%. Pod a) sam objasnio na koje prihode mislim.

Link to comment

Ok, ajde ovako, pošto mislim da nemamo isto razumevanje termina:

1. Da li je za tebe rupa u zakonu zakon/uredba po kome je pre 20ak godina u Rumuniji ukinut porez na zaradu programerima?

2. Da li ti je rupa u zakonu to što je u Švajcarskoj porez na warrants nula (0), što valjda nigde drugde nije? Ako si kasirka ti onda na svoju ukupnu zaradu platiš nula, a ako si gazda na dobra ponekad i najveći deo svojih prihoda plaćaš nula dinara.

3. Da li ti je rupa u zakonu to što u Holandiji ne plaćaš nikakav porez na 30% plate ako je dovoljno visoka a ti si došao kao stranac? Znači ako kao stranac dođeš i imaš dovoljno visoku platu, ne može ako si neki stolar mesar ili čak ni sa prosečnim primanjima nego onako nešto jačom platom, stopa poreza ti je znatno manja od one koju plaćaju ljudi koji zarađuju isto ili manje nego ti?

 

Od ovoga što je nabrojano relevantno je samo ovo u Rumuniji ukoliko je tačno. Molio bi neki dokaz da programeri u Rumuniji ne plaćaju nikakav porez na lična primanja(plate) ili prihode po ugovorima ili bilo kojim prihodima koji su posleda bavljenja poslom programera. Da li to važi do neke određene cifre ili bi recimo Bil Gejts u Rumuniji mogao da dobije platu od 100 miliona dolara godišnje i plati 0 dolara poreza.

 

Uzgred na šta misliš pod ovim "warants" to je pojam sa veoma mnogo značenja. 

Edited by Luther
Link to comment

Cekaj jbt, kako moze zakon koji se konkretno bavi necim da bude "rupa u zakonu"  :lolol:

 

U čemu je razlika između toga što je neko izdejstvovao da se ukine porez na akcije, i toga što je neko izdejstvovao ovo sa agencijama?

Link to comment

Od ovoga što je nabrojano relevantno je samo ovo u Rumuniji ukoliko je tačno. Molio bi neki dokaz da programeri u Rumuniji ne plaćaju nikakav porez na lična primanja(plate) ili prihode po ugovorima ili bilo kojim prihodima koji su posleda bavljenja poslom programera.

 

 

http://www.blic.rs/vesti/vojvodina/programeri-stizu-dolari-od-softvera-iz-novog-sada/mzhj6n7

 

 

- U susednoj Rumuniji studenata računarstva je mnogo više. Subvencioniše se celokupan izvoz softvera, što im obezbeđuje dodatnu konkurentnost, a taj sektor oslobođen je i plaćanja poreza na plate - dodaje Šolaja.

 

AKo on laže, laže i Blic...

 

Inače ono što rade rumuni sa IT-jom je strašno nešto... Mi kakskamo za njima dosta...

 

Evo i iz inostranih izvora:

 

http://www.zdnet.com/article/the-land-where-skilled-it-workers-dont-pay-tax-yes-it-really-exists/

Link to comment

U čemu je razlika između toga što je neko izdejstvovao da se ukine porez na akcije, i toga što je neko izdejstvovao ovo sa agencijama?

 

Pa razlika je ogromna jer svi znaju cemu to sluzi, pri tom prevashodno se odnosi, zaista, ne na IT, nego na nekog drugog i tako vecina i zna cemu sluzi. Jer jedna je stvar reci posteno - mi mislio da je to korisno za drzavu iz ovog ili onog razloga i molimo vas da to uvazite, a druga pronalazenje rupa u zakonu. Mislim, nema problema, svi pronalaze neke rupe, al zato sve za sve apsolutno boli dupe.Pa tako kad neko sad kaze - hej, ovo sto radite retardira domaci sektor ovog ili onog, vecina to ni ne cuje, ne postoji minimalna sansa da se sira javnost za to zainteresuje. Pojo vuk magarca i aj cao. E, a da je zakonom nesto, kao sto kazes da je u Rumuniji, proglaseno za prioritetno, onda - cekaj malo, pa sto smo svi pomagali taj sektor 20 godina i oprastali dazbine (jer to realno kosta sve) da bi se sada tim istim nasim novcem pomagala direktna konkurencija tome sto smo pomagali. To sto ti sada pises je samo dokaz da u velikom broju slucajeva nasi ljudi ne samo da...imaju fleksibilno shvatanje etike, nego da uopste ni ne poznaju razliku izmedju dobrog i loseg. Jer su toliko otupeli u proteklih 20 i kusur godina da je rad po zakonu ili rad po rupama u zakonu jedno te isto. I tako se svi ponasaju i zato nam je tako kako nam je. I bice jos gore. 

Link to comment

a) Prihod koji imaju vaša takozvana preduzeća je istovremeno i vaš lični prihod, pošto su vam troškovi nikakvi a paušalni porez plaćate koliko i kasirka. Sve što ti dođe na račun strpaš u  džep.Sami se hvalite podizanjem sa bankomata, alternativnim bankarstvom, prebacivanjem računa u inostranstvo itd. A daleko bilo ako vas neko ružno pogleda pretite konačnim napuštanjem Srbije  :(  . Druga varijanta je da vam je neto mesečni prihod isti kao u kasirke u kom slučaju se izvinjavam ali onda otpada priča kako ste megauspešni i punite budžet preko pdv-a.

 

b)Naravno da prihodi od kapitala ne ulaze u obračun godišnjeg poreza pošto se u startu oporezuju sa 10-15%. Pod a) sam objasnio na koje prihode mislim.

 

a) Jeste. Rashodi 0, prihodi kolko hoces, al placamo malo. I posao se sam radi. Sedis i uzivas. Sta ces, neko zna kako, a neko zna da kuka.

b) I zarada zaposlenog se u startu oporezuje ohoho, pa ako prebaci 2 mElEona, ide dodatnih 10%. Bitno je da sve znas.

Edited by Zupermen
Link to comment

Pa razlika je ogromna jer svi znaju cemu to sluzi, pri tom prevashodno se odnosi, zaista, ne na IT, nego na nekog drugog i tako vecina i zna cemu sluzi. Jer jedna je stvar reci posteno - mi mislio da je to korisno za drzavu iz ovog ili onog razloga i molimo vas da to uvazite, a druga pronalazenje rupa u zakonu. Mislim, nema problema, svi pronalaze neke rupe, al zato sve za sve apsolutno boli dupe.Pa tako kad neko sad kaze - hej, ovo sto radite retardira domaci sektor ovog ili onog, vecina to ni ne cuje, ne postoji minimalna sansa da se sira javnost za to zainteresuje. Pojo vuk magarca i aj cao. E, a da je zakonom nesto, kao sto kazes da je u Rumuniji, proglaseno za prioritetno, onda - cekaj malo, pa sto smo svi pomagali taj sektor 20 godina i oprastali dazbine (jer to realno kosta sve) da bi se sada tim istim nasim novcem pomagala direktna konkurencija tome sto smo pomagali. To sto ti sada pises je samo dokaz da u velikom broju slucajeva nasi ljudi ne samo da...imaju fleksibilno shvatanje etike, nego da uopste ni ne poznaju razliku izmedju dobrog i loseg. Jer su toliko otupeli u proteklih 20 i kusur godina da je rad po zakonu ili rad po rupama u zakonu jedno te isto. I tako se svi ponasaju i zato nam je tako kako nam je. I bice jos gore. 

 

Ah pa ne, ne mislim ja da je ovo pravilo nešto dobro generalno, zato sam i napisala da su ITevci tu ispali kolateralna korist, ali ne mislim ni da se može nazvati rupom u zakonu nešto što je doneto ciljano i pažljivo baš sa ciljem koji je loš po društvo a za sticanje materijalne koristi određene grupe koja to (povoljniji poreski tretman) ničim ne zaslužuje Takođe mislim da iako je taj sistem naplate loš, da je konkretno za IT skroz OK, jer je motivisao domaće ITevce da prihoduju na domaćem tržištu. Rupa u zakonu in my book može da bude samo neki nenameran propust u zakonu, prosto nešto preskočeno, nešto gde neka situacija nije predviđena i onda neko ko vlada dobro materijom vidi tu neku svoju šansu. Ovo o čemu pričamo nikako nije rupa u zakonu onako kako ja to shvatam, ali ok, im ovde i pravnika pa može neko da eventualno iskomentariše.

Link to comment

U čemu je razlika između toga što je neko izdejstvovao da se ukine porez na akcije, i toga što je neko izdejstvovao ovo sa agencijama?

 

To niko nije izdejstvovao. Cak i da je pausalni porez zamisljen i pozeljan za bilo koji oblik delatnosti, u svakom slucaju nije zamisljen za to da zaposleni otvaraju fiktivne agencije radi smanjenja troskova poreza i doprinosa za zaposlene. To su fakti. Mogu da razumem da neko misli da je to svejedno dobro, ali ne moramo da se pravimo ludi da postoje firme sa 30 samostalnih preduzetnika, koji eto slucajno svaki dan, iz meseca u mesec, godine u godinu, dolaze na radno mesto sastanak s klijentom. Taj problem nije cak ni nesto poseban za Srbiju -- "uber drivers as independent contractors" je tema koja je vec duze aktuelna, cak i u prapostojbini mejkera. U tom smislu "move along nothing to see here" stav me zbilja fascinira.

Edited by Venom
Link to comment

Ah pa ne, ne mislim ja da je ovo pravilo nešto dobro generalno, zato sam i napisala da su ITevci tu ispali kolateralna korist, ali ne mislim ni da se može nazvati rupom u zakonu nešto što je doneto ciljano i pažljivo baš sa ciljem koji je loš po društvo a za sticanje materijalne koristi određene grupe koja to (povoljniji poreski tretman) ničim ne zaslužuje Takođe mislim da iako je taj sistem naplate loš, da je konkretno za IT skroz OK, jer je motivisao domaće ITevce da prihoduju na domaćem tržištu. Rupa u zakonu in my book može da bude samo neki nenameran propust u zakonu, prosto nešto preskočeno, nešto gde neka situacija nije predviđena i onda neko ko vlada dobro materijom vidi tu neku svoju šansu. Ovo o čemu pričamo nikako nije rupa u zakonu onako kako ja to shvatam, ali ok, im ovde i pravnika pa može neko da eventualno iskomentariše.

 

rupa u zakonu je za IT. Za za koje prevashodno postoji nije rupa u zakonu nego namerno smisljena privilegija niti opravdana niti, sto je mozda i vaznije, pravdana. Sto je naravno jos gore, jer je jasno da je to usluga drugarima od drugara u skupstini. to je tek katastrofa. to je zapravo jedan vid korupcije. I sad bi ti to da izjednacis sa tim sto je Rumunija donela (kazem, ne znam, verujem) stratesku odluku da je IT prioritet i to skupstina/narod aminovao zakonski. Pa ne ide. I onda su svi vazniji od "kasirke" ili npr magacionera koji rade za 25k. Pa ok, al zato ti, posto ih ima neuporedivi vise, na izborima sednu i zaokruze to sto zaokruze, a argumenti - pa nemojte, znate, to je lose za "domaceg privrednika" ne vrede pisljiva boba. I tako na kraju pate svi. Osim onih koji imaju direktnu vezu sa vlascu, a njih nije puno.

Link to comment

2. Da li ti je rupa u zakonu to što je u Švajcarskoj porez na warrants nula (0), što valjda nigde drugde nije? Ako si kasirka ti onda na svoju ukupnu zaradu platiš nula, a ako si gazda na dobra ponekad i najveći deo svojih prihoda plaćaš nula dinara.

 

Ovo je mozda tacka gde mozemo malo bolje da se razumemo. Ne znam sta je porez na warrants, ali nije bitno. Da li ti shvatas da je porez u Svajcarskoj generalno nizak? Da li shvatas da je PDV medju najnizima u Evropi, ako ne i najnizi? Da li shvatas da je posledica toga da je tamo sve strahotno skupo? Imam poznanike u Cirihu koji za tri dana deteta u vrticu kesiraju ~1500e mesecno. Svajcarska nije preterano socijalna zemlja. I to je ok, njihov izbor. Da li ti shvatas da Srbija nije tako koncipirana? Zato kazem, hajde da ukinemo poreze, pa da vidimo gde smo. Jer drzava u kojoj imamo jednu stvar na papiru, a drugu u stvarnosti ne moze da funkcionise.

Link to comment

Plus nema sirotinje, da li tako zamišljaš raj?

 

Bila moja prijateljica i još jedna negde preko i usput se preseda valjda u Cirihu i imaju vremena da odu do grada na sat-dva. Odu u menjačnicu ova druga izvadi 30 evra, lik u menjačnici kaže What a small amount. Ova moja izvadi 20 evra, ovaj kaže Even smaller amount  ^_^

Link to comment

a) Jeste. Rashodi 0, prihodi kolko hoces, al placamo malo. I posao se sam radi. Sedis i uzivas. Sta ces, neko zna kako, a neko zna da kuka.

b) I zarada zaposlenog se u startu oporezuje ohoho, pa ako prebaci 2 mElEona, ide dodatnih 10%. Bitno je da sve znas.

 

a) To nisam rekao nemoj bezobrazno da imputiraš. Uopšte ne kukam i poslednji sam kome smeta kad neko dobro zarađuje, ukoliko nije kriminal naravno. Upravo se zalažem za manju javnu potrošnju a sledstveno i niže poreze ali to se reguliše zakonom a ne izvrdavanjem istog.Ovaj za paušalce je pravljen za čistače cipela i semenkare a ne za nekoga ko zarađuje deset puta više od proseka.

b) Naravno da znam, šta je tu problem? Nego da pojednostavimo stvari: jel ti na kraju meseca u džepu ostane koliko i kasirki ili deset puta više. A plaćaš porez kao kasirka. I koliko znam, možda grešim, ne plaćaš godišnji  porez na prihode iz te delatnosti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...