Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Razlika je što ovi drugi( prevoz, kese itd) direktno krše neki zakon ili propis . IT u ovom trenutku ne i stoga kažu: ha-ha povucite nas za onu stvar, a ako nas naljutite odosmo pa vi vidite šta ćete bez nas. Ponavljam nije samo IT još više me nerviraju advokati pa i zubari. Zamisli vrhunski plaćenog advokata koji plaća paušal i sve je to naravno po zakonu. Nemam pojma ko se sve još provlači u ove kategorije ali to prosto nije održivo.

Ma dobro, to oni malo onako, konjunktura, taj rad, nije to bas - a tek nece biti - onako kako izgleda sto se IT tice.

Bojim se da ce prica da se zavrti u krug, po ko zna koji put: sistem je duboko faličan, ne mora da se ide čak do advokata ili zubara, dovoljni su taksisti koji u tom i takvom sistemu predstavljaju prvorazrednu politicku snagu kojoj niko ne sme da izadje na crtu jer oni, zaboga i o uzasa, ocas posla blokiraju grad.

Cela stvar, naravno, ima i svoju moralnu stranu, ali covek je ekonomska zivotinja, trzisna, i tesko se pojedincu moze da zameri sto se ponasa u svom najboljem interesu, ali potezati argument da su Vucic i SNS razlog za takvo ponasanje - nedopustivo je.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa šta da se radi? Nema para za elementarne sanitarne i higijenske potrepštine, nema para za plate, nema para za specijalizacije u deficitarnim

 

Da se radi bukvalno bilo sta. Da se dozvoli rad kod privatnika, pola radnog vremena, rusenje celog ZZZ ako treba, samo da se napravi da lekar ima dobar zivot u Srbiji. Jedino sto ne treba da se dopusti je uzimanje mita i maltretiranje pacijenata. Pod jedan bi moralo da se shvati da postoje stvari koje su strateske i da one ne podlezu dnevnim promenama raspolozenja. Gladis im jaja jer ti trebaju i ne mozes bez njih, znam da zvuci neposteno ali verujem da niko ne razmislja o postenju kad uvodi dete u onu cekaonicu.

 

 

Takva je situacija. Privatizacija obrazovanja se već desila, postoje privatni fakulteti, srednje pa i osnovne škole, privatni penzioni sistemi... nema više solidarnosti. Zdravstvo nije privatizovano u potpunosti jer je previše skupo održavati paralelne zdravstvene sisteme, pa se postojeći državni sistem polako po-privaćuje gde god je to moguće.

 

Zubari su postali u potpunosti privatni, itd.

 

Država i društvo su sasvim OK sa time. Krcamo ostatke postojeće infrastrukture iz perioda socijalizma, to malo školstva i zdravstva što nije u potpunosti udavljeno.

 

Nije ni čudan taj libertarijanizam među ljudima koji sve svoje potrebe zadovoljavaju privatnim sredstvima. Zašto bi se cimali kad mogu privatno?

 
Ljudi su naterani u to, nije to prvi refleks vecine, cak i vecine onih koji imaju malo vise od proseka. Veoma retko sam sretao full libertarijance, ali neke stvari su pitanje matematike. U privatnoj klinici mozes celu trudnocu provesti sa 1400 evra (ako se ne varam, nek me ispravi neko ako zna precizniju cifru). Zdravstveno ide oko 100-150 evra mesecno (opet oprostite ako su mi brojke nesto zastarele).
Nase zdravstvo je u stanju u kome ga koristis samo ako moras i taj koji zeli brzu i dobru uslugu ide kod privatnika. On i dalje placa drzavno zdravstvo jer mora i ja sam skroz ok s tim. Vi ste zamislili nekakvog monstruma i borite se protiv njega, ali ja zaista ne znam puno takvih ljudi. Licno nemam nikakav problem s tim da taj GSP uzima iz budzeta u koji i ja sipam bez da ga koristim, ali imam problem da se pisa po glavi ljudima koji ne placaju kartu. Taj koji ne placa kartu u prevozu ne ostavlja visak para na heroin u drustvu u kome je rad za 22000 nesto normalno. Isto tako, pausalac obavezno placa to zdravstveno a ne cesto ga ne koristi. Opet - ne mislim da ne treba jer ne samo da nam je svima valjalo to drzavno zdravstvo puno puta u zivotu nego imam oko sebe puno onih za koje znam da im je neophodno. Samo mi je problem da mi se sere sto ga ne platim jos vise dok tesko bolesna deca moraju da se lece SMSom. Ti koji bi trebalo da tesko bolesnima obezbede lecenje za to vreme rade u jebenoj zgradi od mermera.
I onda se okrenes od te zgrade, okrenes se od ministra koji je de fakto ubica i okrenes se od javnih nabavki koje su parodija i koje celu oblast cine duplo skupljom i kazes - Znas sta brate, bilo bi bolje da ti platis vise. Ne bi. Sve vreme pricam da jebeno ne bi jer se odliva koliko god da se uspe.
Link to comment

Treba ocigledno za pocetak ukinuti poreze, dok ne uvidimo cemu sluze. Ili ih ukinuti trajno, ako nicemu ne sluze.

 

...

[nema potrebe da serem na licnom nivou]

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

To je neki refleks srednje klase koja zamislja da je sistem ok i da imamo samo probleme oko ovih drugih koji ga ne postuju. Uvek su u pitanju neki drugi i uvek se ignorisu dokazi koji upucuju da je problem na strani na koju se mnogo teze utice. Uzeo sam Vulina kao najbolji primer, jer koliko god se prikupi za socijalna izdavanja on ce terati neke gladne nesretnike da ciste sneg zimi. To ce biti tako i da prikupimo 100 puta vise nego sto skupljamo danas. To je zato sto je on besno pasce besnjeg gospodara i sto oni imaju veoma jasne agende oko sirotinje i da imaju tu moc i da PR moze to da istrpi, nemoj sumnjati da bi tu sirotinju stiglo konacno resenje.

 

I onda treba da raspravljamo kako bi ti ljudi mogli ziveti nesto bolje kad bi samo to prikupljanje poreza bilo 5-10% efikasnije. To su detinjaste ideje i u te ideje bukvalno niko ne veruje u realnom zivotu nego ih samo koristi kao oruzje u virtuelnim raspravama. Ko se prima na tu pricu ne vidim sto se ne bi primio i na onu o besnim porodiljama koje se kote pa dignu sve cetiri u vis.

 

OK, to je korektno, ali suština nije u tome. To je tako bilo i dok je Đinđić bio premijer, i Koštunica, i Mirko Cvetković. Pa sad da izrangiraš sve to i kažeš ovi su bili sposobniji oni nisu itd. u globalu je to za 1 nesrećnika sve isto, on je i dalje na suvom hlebu i vodi, jer niko od ovih pobrojanih nije uspeo da stvori uslove da on dobije posao i mogućnost da sam zarađuje. Te će još dugo (mnogi for a lifetime) on biti na toj socijali, jer je ponor u koji smo upali dubok i iz njega se tako lako ne izlazi.

 

E sad, za svaki utajeni dinar poreza ugine beba pande se nekom drugom naplati dva dinara. Meni je pak neverovatno krivo da tih dva dinara večito padaju na teret onih koji su se drznuli da u ovoj zemlji legalno posluju, a da onaj koji bi da mulja večito bolje prođe. I na kraju dobiješ zaključak ko te jebe kad hoćeš pošteno, što na kraju rezultira negativnom poslovnom klimom i time da se nakote raznorazne protuve koje fino zarađuju, pa onda one budu trendseteri u svemu (pa i u politici).

 

I opet u krug.

Link to comment

Ja samo trazim da razmislis o koracima koji bi bili moguci i koji bi vodili van tog kanala. Ako ti je korak broj 1 da dignes porez, ja samo mislim da nikad neces videti korak 2. Ne zamisljam da sam ekspert za drustvene odnose, ali ovaj svet koji vidim i koga sam deo jednostavno nece biti resenje tog pitanja.

Link to comment

Niko to ne kaže, a i poenta nije u tome. Poenta je u kvalitetnoj kontroli sive zone, i popuštanju uzdi onima koji su do sad plaćali.

Ravnomerno raspoređivanje.

Link to comment

...

[nema potrebe da serem na licnom nivou]

 

Stvarno ne znam zasto vecito sve dozivljavas licno. Jel postoji neki drugi zakljucak koji proizilazi iz ove diskusije? Neki ljudi su pokusali da ukazu na to da sistem ne moze da funkcionise, ako ga u principu nose najsiromasniji delovi drustva. Ti i jos par ljudi ste na stanovistu da drzava ima samo interes od toga da firme zaposljavaju ljude kao vlasnike fiktivnih agencija. Posto smo ocigledno na razlicitim pozicijama, i nikako da se priblizimo, jel imas bolji kompromisni predlog od ovoga sto sam predlozio? Ja se naravno slazem da je drzava Srbija neefikasna i da je upitno sta se desava sa novcem od poreza. Zasto onda ne napravimo tako da eliminisemo neefikasnog posrednika i da uslovi budu isti za sve - svi podizu novac preko Payoneera, ili kes na ruke, nikom se ne odbija nista. Ja sam za.

Link to comment

Stvarno ne znam zasto vecito sve dozivljavas licno. Jel postoji neki drugi zakljucak koji proizilazi iz ove diskusije? Neki ljudi su pokusali da ukazu na to da sistem ne moze da funkcionise, ako ga u principu nose najsiromasniji delovi drustva. Ti i jos par ljudi ste na stanovistu da drzava ima samo interes od toga da firme zaposljavaju ljude kao vlasnike fiktivnih agencija. Posto smo ocigledno na razlicitim pozicijama, i nikako da se priblizimo, jel imas bolji kompromisni predlog od ovoga sto sam predlozio? Ja se naravno slazem da je drzava Srbija neefikasna i da je upitno sta se desava sa novcem od poreza. Zasto onda ne napravimo tako da eliminisemo neefikasnog posrednika i da uslovi budu isti za sve - svi podizu novac preko Payoneera, ili kes na ruke, nikom se ne odbija nista. Ja sam za.

 

 

Kasirka koja plaća pun porez na dohodak, i ITovac koji plaća manju stopu poreza ne doprinose isto, ITovac je uvezao para onoliko koliko mu je plata plus onaj deo profita firme koji ostaje u Srbiji, i to je sve nova vrednost. Platiće manji porez na doprinos, ali veći će mu biti doprinos PDVu, i više para će upumpati u sistem kroz plaćanje kasirke, pekara, frizera, lekara, zubara, koji onda mogu tim novcem da dalje uplaćuju porez i kupuju itd. Jedan ITovac ubacuje verovatno oko 3000 evra nove vrednosti u srpski sistem svakog meseca. Kasirka stvori možda stotinak evra mesečno nove vrednosti, ostatak je presipanje već prisutnog novca. Bez novca ITevca i para poslatih od strane gastosa, te ponekog proizvođača, lekara koji naplati pregled gastosu, i ponekog izvoznika, ta kasirka bi radila kao crnac za do stotinak evra mesečno ukupno. Toliko bi tad vredeo njen rad - koliko vredi i u nekoj afričkoj državi u kojoj nema ITevaca da upumpaju čiste pare u sistem, nego samo njen rad u uslovima slabo proizvodne ekonomije.

 

Mislim ako ti je bitno koliko je neko platio poreza na dohodak kao mera koliko ko vuče sistem, onda slobodno nek svi budu kasirke i vajni administrativci u katastru, pa da vidimo koliko u evrima će onda da bude taj porez na dohodak kad im plate budu stotinak evara.

 

Edit: Ukratko, jednog ITevca treba tamo u Srbiji da poštujete i čuvate ko oči u glavi, donese vam para koliko 5 gastosa jer sedi u Beogradu, posle da poštujete gastose, lekare i učitelje, a tek onda da sanjate da ovo što imate od sistema održavaju uglavnom najsiromašniji. Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta. Čime ne želim da izjednačim ukupnu vrednost najsiromašnijih slojeva sa nulom, služe ljudska bića i još nečemu sem da pune kasu, ali ovde pričamo o punjenju kase.

Edited by Dagmar
Link to comment

 

Edit: Ukratko, jednog ITevca treba tamo u Srbiji da poštujete i čuvate ko oči u glavi, donese vam para koliko 5 gastosa jer sedi u Beogradu, posle da poštujete gastose, lekare i učitelje, a tek onda da sanjate da ovo što imate od sistema održavaju uglavnom najsiromašniji. Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta. Čime ne želim da izjednačim ukupnu vrednost najsiromašnijih slojeva sa nulom, služe ljudska bića i još nečemu sem da pune kasu, ali ovde pričamo o punjenju kase.

 

ne znam samo sto ucitelje  :fantom:

Link to comment

Ukratko, jednog ITevca treba tamo u Srbiji da poštujete i čuvate ko oči u glavi, donese vam para koliko 5 gastosa jer sedi u Beogradu, posle da poštujete gastose, lekare i učitelje, a tek onda da sanjate da ovo što imate od sistema održavaju uglavnom najsiromašniji. Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta. Čime ne želim da izjednačim ukupnu vrednost najsiromašnijih slojeva sa nulom, služe ljudska bića i još nečemu sem da pune kasu, ali ovde pričamo o punjenju kase.

Zaboravila si bicikliste  :fantom:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...