Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Sinoć je na BBCu neka žena MP iz Lab-a rekla da je EU - vezano za pare i imigraciju - bila samo delić teme i kalkulacije Brexit glasača, da su na ovaj način ispalili salvu višeslojnih i različitih frustracija na osnovu svoje lične percepcije ukupnog stanja u društvu. Tako je #EUref samo parcijalno bio to, i to je bio katastrofalni propust IN kampanje što nije uspela da spreči da se kumulativna nezadovoljsta preliju u glas za Brexit.

 

Ekonomska kalkulacija - "FTSE će da padne za toliko", "izgubićete 4000 funti do 2030" su bili promašeni slogani, iako izvesno tačni. Još gore je bilo šejmovanje glasača da su fašovi, litl-inglanderi, rasisti, ksenofobi, nativisti... koga boli kurac za sociološka naklapanja kada ideš u susret demokratskom glasanju u kome je svaki glas važan i kada, once in a while, 1 pametan vredi duplo manje od 2 glupa, što je bazični princip demokratije. Bilo je mnogo smugness-a sa te strane, i 3 mejnstrim partije su pogrešno procenile o čemu se tu zapravo radi.

 

E sad, zašto su dospeli u situaciju da im iz off-a ljudi tako glasaju je pitanje za Kamerona i konze, pa par praznih mesta, pa za Laburiste (ne toliko za Korbina), pa LibDemove.

 

Apsolutno.

 

Mislim, isturite Mendelsona i Blera kao EU igrace + Ozborna i ocekuje se da ce sever da glasa za IN.

A Korbin nije imao sta tom severu da kaze za EU: glasajte za IN, majke mi, reformisacemo je.

Do jaja bi to jaka poruka bila.

Stoga su napadi na Korbina potpuno bezveze, nije se istakao u ovoj situaciji ali je ostavio prostor za laburiste kojima bi passionate kampanja za IN jos vise dosla glave.

 

Jedina pozitivna poruka oko EU je ono oko univerzalnosti iste, ali se radniku na severu mnogo fucka oko toga.

Link to comment

Get ready for some tough love:

 

Opet isti scenario kao sa Grckom - be tough drugima za primer.

Nista EU nije naucila.

 

Umesto poruka ljubavi i mira, introspekcije i refleksije, uz poruje kako bi britanski izlazak trebalo okoncati sto efikasnije a na korist obe strane, birokrate odlucile da igraju va bank, sa cemo da te kaznimo. Politicki amaterizam.

Link to comment

Problem u analizi je taj da se fokus stavlja ulganvom na posledice po Britaniju.

 

 

samo kad se analiziraju potezi Britanaca

 

 

No, jasno je da je i EU na raskrscu.  

 

Mozda kroz proces razdruzivanja na kraju i EU ne bude ista, pa ne bude toliko atraktivna za Skote kao sto se sada cini kroz skotsku lupu unutar UK.

Neki sledeci referendum u Skotskoj bi drugacije izgledao. Na primer, Cons plakat: 50 miliona nedeljno za EU, banke i Junkera umesto za skotski NHS.

 

62:38 jeste velika razlika za EU ali ne i nepremostiva. Sa svingom ode 12% ta razlika se brise.

 

 

Ako izbor bude jasno nezavisnost + EU vs nonEU + Westminster...sve je moguce, ali ce glas za nezavisnost uvek biti favorit. Ono sto je najgore za UK to je sto se brexit nece valjano ni zavrsiti, a vec nestabilnost oko skotske nezavisnosti, pa ako bude nezavisnost - jos nestabilnosti. Pa onda tako obogaljena UK ide da trazi pristup common marketu. Mislim da ima jedno 5-6 losih scenarija i mozda jedan koji je uslovno ok. 

Link to comment

Referendum da li da se prihvate rezultati proslog referenduma ?

 

ne nego kao zato sto je manje od 60% na izlaznost manju od 75% tako nesto :D 

Link to comment

ja bi' to ponavlj'o dok se ne ukaže 1 povoljan rezultat.

Pa zar ne bese tako s lisabonskim sporazumom ili nest sl. ?

Ne pamtim bas najbolje detalje yebe mi se za istoriografiju failed projekata.

Link to comment

ja bi' to ponavlj'o dok se ne ukaže 1 povoljan rezultat. 

 

ja ne bih. prvi rezultat je obicno najtacniji i najreprezentativniji   -_-  svaki sledeci bi vec bio plod pritiska, naknadne pameti. straha, cega god. rekli su sta imaju, bilo je fer i demokratski, sad samo volju naroda promptno sprovesti u delo

Edited by Nikodije
Link to comment

162 000 potpisalo peticiju za drugi referendum, morace u parlamentu da se izjasne o debati na tu temu  :fantom:

Slican broj potpisa i za otcepljenje londona, internet salabajzerizam ulazi u parlament na velika vrata...

Link to comment
×
×
  • Create New...