Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Mislim da nisi jedini sa tom teorijom - dosta se imalo procitati o tome kako se pre svega Englezi ne snalaze u post-imperijalnom dobu i pokusavaju da (re)definisu svoj identitet. Ostali (sa mozda izuzetkom protestantskih S. Iraca) su se vec "nasli" u tom smislu i prilicno su sigurni u svoj identitet, bez obzira na to da li su separatisti ili unionisti. A Englezi, cini mi se, se nekako i dalje "rvu" sa tim pitanjem sto bi oni rekli. Ima nekih paralela sa srpskim odnosom prema Jugoslaviji i jugoslovenskom identitetu :D

 

Mali off topic, ali sta bi bilo sa Severnom Irskom kad bi otisla Skotska, tj. kad bi se, nakon njenog odlaska, kod tih Engleza eventualno rodila zelja za Samostalnom Engleskom, te UK fakticki raspala? 

Link to comment

Severna Irska nikada ne bi otišla. Koliko je tamo jak sentiment za ujedinjenjem sa Irskom (katolici) toliko je jak sentiment za ostankom u Britaniji (protestanti i anglikanci). Nakon toliko decenija religijskog skoro-građanskog-rata, Brexit može da izazove kataklizmu ekonomije, ne verujem da bi protestantski deo za konjski nokat bio bliže bilo kakvim mislima o secesiji od unije.

 

A za Vels, mislim da tek Vels nije ekonomski održiv, a njihova nacionalna stranka ne verujem da je ikad pravila neke ozbiljne korake ka secesiji.

Link to comment

Marvine, preduhitrio si me za sekundu!

 

Inače, zanimljivo da neki taj vote na kraju tumače da bi kao spriječio Brexit. Pa ne bi, samo bi bio ispad bez sporazuma.

Link to comment

Severna Irska nikada ne bi otišla. Koliko je tamo jak sentiment za ujedinjenjem sa Irskom (katolici) toliko je jak sentiment za ostankom u Britaniji (protestanti i anglikanci). Nakon toliko decenija religijskog skoro-građanskog-rata, Brexit može da izazove kataklizmu ekonomije, ne verujem da bi protestantski deo za konjski nokat bio bliže bilo kakvim mislima o secesiji od unije.

 

A za Vels, mislim da tek Vels nije ekonomski održiv, a njihova nacionalna stranka ne verujem da je ikad pravila neke ozbiljne korake ka secesiji.

 

 

The United Kingdom of England, Wales, and Northern Ireland

 

Ja sam mislio na hipoteticku situaciju da se i UK raspadne. Mada su naravno sanse za to nikakve, jer Englezi prosto moraju nad nekim vladati :D

Link to comment

Ja sam mislio na hipoteticku situaciju da se i UK raspadne. Mada su naravno sanse za to nikakve, jer Englezi prosto moraju nad nekim vladati :D

Za to im uvek ostaje Vels :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Za to im uvek ostaje Vels :D

 

Pa da, ti jedva čekaš da odeš na granicu, postaviš checkpoint na putu i kreneš da trkeljišeš nedužne ljude ko ima ausvajz.

Link to comment

Pa da, ti jedva čekaš da odeš na granicu, postaviš checkpoint na putu i kreneš da trkeljišeš nedužne ljude ko ima ausvajz.

 

:lol:

 

02ddae9ec263b7f1dc3b74435c828c57.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

 

:isuse:  jel mi lakše učiti nemački ili islandski?

 

Preseli se u Holandiju. I onako svi govore engleski. Ako ti bas treba holandski, drzace ti Miralem casove. Kostace te 10€.

Link to comment

Pa da, ti jedva čekaš da odeš na granicu, postaviš checkpoint na putu i kreneš da trkeljišeš nedužne ljude ko ima ausvajz.

 

Ko ne moze da izgovori (ispravno!) Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch u jednom dahu, ne moze da predje granicu.

Link to comment

Najmanje iznenađenje na svetu:

 

HSBC's chief executive, Stuart Gulliver, told Bloomberg he was preparing to move 1,000 staff from London to Paris.

 

And Axel Weber, boss of Swiss bank UBS, told the BBC "about 1,000" of its 5,000 London jobs could be hit by Brexit.

 

(BBC)

Link to comment
×
×
  • Create New...