Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Prvi problem u slucaju izlaska iz single-marketa i totalnog otcepljenja od EU ce biti Skotska.

 

Drugi i, po meni, apsolutno najveci i najdugorocniji - zauvek (do raspada EU) opadanje britanskog uticaja u Evropi i svetu. 

 

Ovo drugo se zna još od juna.

 

Za prvo - mislim da će Škoti za sada čekati. Koliko god mislili da je izlazak iz singl marketa užasan, oni za sada jednostavno nemaju brojke. Čak ni nakon referenduma nije bilo većinske podrške za nezavisnost i za sada nema nekih pomeranja u tom pravcu. Pošto je cena nafte i dalje veoma niska, mislim da i obični ljudi na ulici znaju da samostalna Škotska ekonomski nije održiva.

 

 

Pošto sve više kreću govorkanja da bi UK mogla potpuno da se rebrandira kao tax haven (Isuse), ja sve više validacije dajem onoj teoriji da je to bio planirani end-goal, možda ne mnogo torijevaca ali svakako grupice, i većine finansijera koja je stvorila Leave kampanju. Ne sećam se da li si to pisao ti ili Arslanagić. Gde je Arslanagić?

Link to comment

Ali, ponovicu jos jednom - ekonomija je cak najmanji problem. 

 

Prvi problem u slucaju izlaska iz single-marketa i totalnog otcepljenja od EU ce biti Skotska.

 

Drugi i, po meni, apsolutno najveci i najdugorocniji - zauvek (do raspada EU) opadanje britanskog uticaja u Evropi i svetu. 

Dijametralno se ne slažem s tobom.

 

Prvo, Škotska je totalno bespomoćna. Nicola se može postaviti na trepavice, ali drugi referendum neće dobiti. Onaj prvi je Salmond dobio samo zato jer su u Whitehallu mislili da nema apsolutno nikakve šanse da yes primiriši 30 %, pa su punili gaće na kraju... Sad nema šanse, a drugog načina nema. Reprizirat će Catalunyu.

 

Opadanje britanskog utjecaja - isto nula bodova. EU nije imala praktički nikakav učinak na to, britanski su utjecaj nuclear deterrent, trčkaranje za US, GCHQ i Commonwealth, tim redoslijedom. Ni jedan neće biti pogođen Brexitom.

 

Upravo je ekonomija najveći problem, jer čim Hammond prijeti da će ''prijeći na totalno novi ekonomski model'' ako im ne udovolje, znaš da je netko off his rocker. UK je integriran u bezbroj supply chainsa u Europi, međutim, nije nezamjenjiv jer ima konkurente u svakom sektoru koji su imali samo tu nesreću da su bili ekonomski neefikasniji, što će tarife i non-conformity lijepo srediti. S financijskim sektorom najveći je problem ljudski faktor, zgrade i računi preselili bi se sutra, s osobljem ni dvije godine možda neće biti dovoljno.

Taj efekt će krenuti čim ''promjena ekonomskog modela'' postane izvjesna, a to se vrijeme bliži.

Link to comment

Pa o tome je trebalo razmisljati pre referenduma. A za prvi paragraf - na vlasti su ipak Konzervativci, ne vidim kako ce takav razvoj da smeta ni Leaver-ima ni Remainer-ima u toj stranci.

 

Ma nece naravno, samo sto to nije Trump pa za 4 godine ponovo. Ako ovi jednom stave celu ekonomiju na taj "track" Labour moze samo da se samoukine. Nece sad UK bankrotirati, jedino sto to vise nece biti ta zemlja. In more ways than one. 

 

Osim sto su se preracunali sa referendumom, mislim da ni Leavers nisu racunali sa Trumpom. Dobro, ok, Trump moze da zavrsi 2020. ali sta ako EU opstane, a "transaltlantic partnership" se raspadne ili znacajno oslabi? Mislim, ovo je sve saltanje u hodu sa elementima lutrije. A Aleks Lososd™ ih samo ceka na penal

 

 

 

 

a ne zaboravi da oni nisu samo nacionalsti, nego i levicari, a to levicarstvo deli oooogroman deo skotskog birackog tela. Nema reci da se opise koliko je sranje napravio Cameron. I to najmanje sto se tice ekonomije. Ali i to, jebote za 6 meseci pasti od 5. do 7. svetske ekonomije...

 

Necu da kazem, postoje elementi opasnosti i po EU u celom ovom Brexit scenariju. Vidimo da je Holandija nervozna (i ja bi bio da mi se pojavi mogucnost 60-tomilionske zemlje sa porezom 12% preko puta). 

Link to comment

Dijametralno se ne slažem s tobom.

 

Prvo, Škotska je totalno bespomoćna. Nicola se može postaviti na trepavice, ali drugi referendum neće dobiti. Onaj prvi je Salmond dobio samo zato jer su u Whitehallu mislili da nema apsolutno nikakve šanse da yes primiriši 30 %, pa su punili gaće na kraju... Sad nema šanse, a drugog načina nema. Reprizirat će Catalunyu.

 

Opadanje britanskog utjecaja - isto nula bodova. EU nije imala praktički nikakav učinak na to, britanski su utjecaj nuclear deterrent, trčkaranje za US, GCHQ i Commonwealth, tim redoslijedom. Ni jedan neće biti pogođen Brexitom.

 

Upravo je ekonomija najveći problem, jer čim Hammond prijeti da će ''prijeći na totalno novi ekonomski model'' ako im ne udovolje, znaš da je netko off his rocker. UK je integriran u bezbroj supply chainsa u Europi, međutim, nije nezamjenjiv jer ima konkurente u svakom sektoru koji su imali samo tu nesreću da su bili ekonomski neefikasniji, što će tarife i non-conformity lijepo srediti. S financijskim sektorom najveći je problem ljudski faktor, zgrade i računi preselili bi se sutra, s osobljem ni dvije godine možda neće biti dovoljno.

Taj efekt će krenuti čim ''promjena ekonomskog modela'' postane izvjesna, a to se vrijeme bliži.

 

Mozda oni, znajuci da nemaju sigurnu vecinu za yes, i hoce (za sada) da traze a ovi da ne daju i da onda na tome, na izvodjenju iz SM-a i na odijumu prema toj novoj ekonomskoj politici bilduju i bilduju podrsku za Yes. Ne kazem ja da ce indyref2 biti 2019 niposto. Ali u ovakvom scenariju ogromna je sansa da SCO nece docekati recimo 2030 kao deo UK. 

 

Bold2: ta veza ne zavisi od UK. Commonwealthu oni takodje daleko vise vrede kao clan EU nego kao solo igrac.  

Link to comment

 

Pošto sve više kreću govorkanja da bi UK mogla potpuno da se rebrandira kao tax haven (Isuse), ja sve više validacije dajem onoj teoriji da je to bio planirani end-goal, možda ne mnogo torijevaca ali svakako grupice, i većine finansijera koja je stvorila Leave kampanju. Ne sećam se da li si to pisao ti ili Arslanagić. Gde je Arslanagić?

 

+1

 

Pa to ti i napisah onomad - svi levicari koji su glasali za Brexit su neopevane budale. 

Link to comment

Opadanje britanskog utjecaja - isto nula bodova. EU nije imala praktički nikakav učinak na to, britanski su utjecaj nuclear deterrent, trčkaranje za US, GCHQ i Commonwealth, tim redoslijedom. Ni jedan neće biti pogođen Brexitom.

 

Ovde golemo gresis jer vidis samo one najvece, najociglednije stvari.

 

Britanija je imala veliki uticaj na ekonomsku politiku unutar EU. Ne na monetarnu politiku evrozone i sl., ali na nacin na koji je EU trziste dizajnirano i regulisano. EU je veliki svetski ekonomski igrac. Kada se prave veliki u sustini "transblokovski" ugovori poput TTIP, to pravi presedane i uokviruje sablone po kojima se uredjuje globalna trgovina. Ako je Britanija unutar EU, moze da "progura" svoje vidjenje stvari i svoju filozofiju u to, barem delom. Ako nije, ne moze i to je to - daleko slabiji uticaj u svetu. Britanija dosta svog svetskog uticaja ostvaruje tako sto se "kaci" uz SAD. A Britanija je SAD bila bitna izmedju ostalog zato sto je proponent "anglofonog" pogleda na svet (i u politici i u ekonomiji) unutar EU. Van EU ona gubi taj znacaj za SAD, sta mislis zasto se Mej i ekipa ubise od uvlacenja Trampu u bulju? Zato sto su svesni toga i zele da sebe odrze relevantnim za Amerikance.

 

Izlaskom UK iz EU fakticki se gubi "anglosferski" input unutar EU (Irska je suvise mala da bi imala neki znacajan uticaj). Od sada ce ekonomskim ustrojenjem EU dominirati u sustini iskljucivo francusko-nemacka perspektiva i nacin rada. Posto je recimo TTIP u ovoj inkarnaciji fakticki mrtav, kada bude doslo opet nesto slicno na red SAD ce imati bitno drugacijeg pregovarackog partnera nego prvi put, koji ce biti dosta vise voljan da se usprotivi anglo-americkim pogledima na trgovinu, biznis, i ekonomiju. SAD su pokusale preko TTIP, TPP i sl. da cvrsto uz sebe vezu ceo Zapadni svet, i da osiguraju da on funkcionise ekonomski po njihovim principima, kako bi dodatno zastitili sebe od onih koji imaju drugacije ideje o organizaciji ekonomije i trgovine (npr. Kina, Rusija). Posto je to izgleda propalo (Tramp prvi ne mari mnogo za te ugovore), bez UK u EU sledeca runda nece biti tako povoljna. Izlazak UK iz EU ne samo da slabi britanski uticaj u svetu nego i uticaj Anglosfere na ostatak Zapadnog sveta generalno.

 

To ne mora da bude nista epohalno, mogu biti nijanse. Ali je efekat koji ce se osetiti, a pre svega ce ga osetiti Britanci.

Link to comment

Mozda oni, znajuci da nemaju sigurnu vecinu za yes, i hoce (za sada) da traze a ovi da ne daju i da onda na tome, na izvodjenju iz SM-a i na odijumu prema toj novoj ekonomskoj politici bilduju i bilduju podrsku za Yes. Ne kazem ja da ce indyref2 biti 2019 niposto. Ali u ovakvom scenariju ogromna je sansa da SCO nece docekati recimo 2030 kao deo UK. 

 

+ SNP lako na taj nacin moze da isprovocira da na vlast dodju neki Little Englanders koje ce da budu u fazonu "evo vam referendum, jebo vas referendum". Vec vidim "if we were fine leaving the EU, we'll be fine leaving the UK, the rest of 'em just leech off of us anyway!". Mislim da bi isprovocirali dobar deo Torijevaca u Little Englander mod kada bi npr., napravili koaliciju sa Labour-om nakon nekih izbora ili podrzali njihovu manjinsku vladu.

Edited by hazard
Link to comment

Izlazak UK iz EU ne samo da slabi britanski uticaj u svetu nego i uticaj Anglosfere na ostatak Zapadnog sveta generalno.

 

Bukvalno ovim recima mi je komentarisao jedan drugar tj kolega iz Engleske, ali bukvalno tim recima :D 

Link to comment

+ SNP lako na taj nacin moze da isprovocira da na vlast dodju neki Little Englanders koje ce da budu u fazonu "evo vam referendum, jebo vas referendum". Vec vidim "if we were fine leaving the EU, we'll be fine leaving the UK, the rest of 'em just leech off of us anyway!". Mislim da bi isprovocirali dobar deo Torijevaca u Little Englander mod kada bi npr., napravili koaliciju sa Labour-om nakon nekih izbora ili podrzali njihovu manjinsku vladu.

 

ja imam 1 teoriju da u stvari mozda gledamo jedan dugi "rebirth" engleske nacije. Lici mi da je sentiment koji je nosio Brexit zapravo - engleski nacionalizam. 

Link to comment

ja imam 1 teoriju da u stvari mozda gledamo jedan dugi "rebirth" engleske nacije. Lici mi da je sentiment koji je nosio Brexit zapravo - engleski nacionalizam. 

 

Mislim da nisi jedini sa tom teorijom - dosta se imalo procitati o tome kako se pre svega Englezi ne snalaze u post-imperijalnom dobu i pokusavaju da (re)definisu svoj identitet. Ostali (sa mozda izuzetkom protestantskih S. Iraca) su se vec "nasli" u tom smislu i prilicno su sigurni u svoj identitet, bez obzira na to da li su separatisti ili unionisti. A Englezi, cini mi se, se nekako i dalje "rvu" sa tim pitanjem sto bi oni rekli. Ima nekih paralela sa srpskim odnosom prema Jugoslaviji i jugoslovenskom identitetu :D

Link to comment

Mislim da nisi jedini sa tom teorijom - dosta se imalo procitati o tome kako se pre svega Englezi ne snalaze u post-imperijalnom dobu i pokusavaju da (re)definisu svoj identitet. Ostali (sa mozda izuzetkom protestantskih S. Iraca) su se vec "nasli" u tom smislu i prilicno su sigurni u svoj identitet, bez obzira na to da li su separatisti ili unionisti. A Englezi, cini mi se, se nekako i dalje "rvu" sa tim pitanjem sto bi oni rekli. Ima nekih paralela sa srpskim odnosom prema Jugoslaviji i jugoslovenskom identitetu :D

 

I, verovatno i jos mnogo vise, sa jos jednom zemljom sa kojom ama bas nikako ne bi voleli da ih se poveze.

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...