Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Dobro, sad su stvari jasne i ciljevi su dostizni.

Single market, naravno da nikada nije mogao da bude ozbiljna opcija.

probali su slušati tebe iz šestog mjeseca, u nadi da je EU toliko glup da se samoubije i da im kolač da ga i imaju i žderu, ali suočeni s tim da s njima nitko zaista nije pregovarao tijekom proteklih 7 mjeseci niti to namjerava te da stoga takav čaroban kolač zaista ne postoji, sad su došli do realnosti koja ih čeka.

Kad ta realnost bude priced in tijekom ove godine sve će postati još zabavnije. Sad je ekonomsko okruženje još tako povoljno da statistički dobro prolaze i zemlje koje su odavno u čabru te u njemu imaju namjeru i ostati, poput Hrvatske.

 

Do tada ćemo još morati uživati u Tory boilerplateima tipa maštanja Dominica Raaba o divnim rosy Brexit horizontima.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Meni je neverovatno da se na pocetku tj pre pocetka pregovora trazi ovako malo. Mislim, zasto se unapred odreci pristupa single-marketu?

 

Pa mislim da su od početka ciljevi bili nerealni. Ali ono, baš baš nerealni. Bukvalno having the cake and eating it. Šta god EU govorila da nema nikakvih pregovora pre čl50, siguran sam da je bilo bilateralnih razgovora privatnim linijama, barem sa članicama koje odlučuju, zna se koje dve. Sasvim je moguće da su im oni bez ikakvih dilema rekli "on yer bike", i da je Mejova odlučila da prestane da pravi budalu od sebe, jer je upravo to radila već 5-6 meseci urlajući da želi i Brexit, a i da joj ne uđe.

Link to comment

Pa mislim da su od početka ciljevi bili nerealni. Ali ono, baš baš nerealni. Bukvalno having the cake and eating it. Šta god EU govorila da nema nikakvih pregovora pre čl50, siguran sam da je bilo bilateralnih razgovora privatnim linijama, barem sa članicama koje odlučuju, zna se koje dve. Sasvim je moguće da su im oni bez ikakvih dilema rekli "on yer bike", i da je Mejova odlučila da prestane da pravi budalu od sebe, jer je upravo to radila već 5-6 meseci urlajući da želi i Brexit, a i da joj ne uđe.

 

Da. A mozda misle, ne znam, da imaju neke karte kojim mogu da igraju hardball pa kad zategnu do kraja da ce ovi popustiti. Mislim, ne verujem, ali ostavljam malu mogucnost. Takodje pala mi je na pamet jedna konspirativna misao - da zeli da do te mere naplasi one koji se nesto pitaju (ukljucujuci i MPs) da se desi cudo i parlament ne izglasa cl.50 i tako ona sama sa sebe skine odgovornost. Posto je hard brexit 1 serious stuff. I za EU, ali za UK da ne pricam.

Edited by MancMellow
Link to comment

Da. A mozda misle, ne znam, da imaju neke karte kojim mogu da igraju hardball pa kad zategnu do kraja da ce ovi popustiti. Mislim, ne verujem, ali ostavljam malu mogucnost. Takodje pala mi je na pamet jedna konspirativna misao - da zeli da do te mere naplasi one koji se nesto pitaju (ukljucujuci i MPs) da se desi cudo i parlament ne izglasa cl.50 i tako ona sama sa sebe skine odgovornost. Posto je hard brexit 1 serious stuff. I za EU, ali za UK da ne pricam.

 

Jedino što mi ikako pada na pamet je da je onaj glavni EU pregovarač rekao pre neki dan kako je važno da Evropa ima pristup Cityju čak i nakon Brexita, što su mnogi učitali kao "Aha, eto, ne mogu bez nas". Zvuči mi to malo tanko, ako London izgubi passporting rights, jebali su ježa, tako da pre mislim da bi UK cvikala od toga nego EU.

 

Možda je jednostavno neko iole pametan u javnoj službi tamo (Sir Humphrey) presekao i rekao "Okej, već se budalasamo 6 meseci i seremo da ćemo tražiti i jedno i drugo i treće, a i čokoladu pride, očigledno ne ide, a od marta moramo, jebo te, ozbiljno da pregovaramo". Jer oni ako bi od aprila ušli u pregovore od 18 meseci i izgubili još dva-tri meseca tražeći nemoguće, to je već beyond suludo. To mi je nekako Okamova oštrica.

Link to comment

Uf, Tereza počeo jako. "I want this, I want that..."

 

 

Yeah well, ja želim da opalim Evu Mendez, ali jebigica.

 

 

Ako nakon ovoga nije funta skočila, onda jebiga.

Link to comment

Jer oni ako bi od aprila ušli u pregovore od 18 meseci i izgubili još dva-tri meseca tražeći nemoguće, to je već beyond suludo.

 

To. Jasno im je stavljeno do znanja da single market i free movement idu zajedno u neraskidivom paru. Posto su Leavers bili pre svega motivisani kontrolom imigracije, free movement mora prestati a time i clanstvo u single market-u. Posto su pregovori smisljeni tako da clanica koja izlazi bude u podredjenom polozaju, kao sto kazes, nema vise vremena za gubljenje.

Link to comment

Da. A mozda misle, ne znam, da imaju neke karte kojim mogu da igraju hardball pa kad zategnu do kraja da ce ovi popustiti. 

 

Ma mislim da je Mej shvatila da nema sa cime da igra hardball sa EU. Ona je bas stuck between a rock (EU) and a hard place (Leavers). Verovatno su dobili u Vajtholu napad realnosti i shvatili da im je najbolje da sto pre sa EU smisle nesto sto ce minimalno da steti i UK i EU ekonomiji, umesto da trose vreme na svadju i konfrontaciju. I ako to budu uradili, naici ce na razuman odgovor sa briselske strane, prilicno sam siguran.

Link to comment

Ako tako bude nece imati izbora osim da naprave veoma povoljne poreze. Bogati ce ostati bogati, ako se time poveca obim posla ni srednja klasa nece puno trpeti (neko ce otpasti, neko ce se uzverati), ali siromasni ce platiti visoku cenu, a mnijem i da ce zaposleni od drzave lose proci. Ali, ponovicu jos jednom - ekonomija je cak najmanji problem. 

 

Prvi problem u slucaju izlaska iz single-marketa i totalnog otcepljenja od EU ce biti Skotska.

 

Drugi i, po meni, apsolutno najveci i najdugorocniji - zauvek (do raspada EU) opadanje britanskog uticaja u Evropi i svetu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Drugi i, po meni, apsolutno najveci i najdugorocniji - zauvek (do raspada EU) opadanje britanskog uticaja u Evropi i svetu.

Lepo je počelo, pretnja trgovinskim ratom.

Jel sad ide onaj „I told you so“ deo?

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ako tako bude nece imati izbora osim da naprave veoma povoljne poreze. Bogati ce ostati bogati, ako se time poveca obim posla ni srednja klasa nece puno trpeti (neko ce otpasti, neko ce se uzverati), ali siromasni ce platiti visoku cenu, a mnijem i da ce zaposleni od drzave lose proci. Ali, ponovicu jos jednom - ekonomija je cak najmanji problem. 

 

Prvi problem u slucaju izlaska iz single-marketa i totalnog otcepljenja od EU ce biti Skotska.

 

Drugi i, po meni, apsolutno najveci i najdugorocniji - zauvek (do raspada EU) opadanje britanskog uticaja u Evropi i svetu. 

 

Pa o tome je trebalo razmisljati pre referenduma. A za prvi paragraf - na vlasti su ipak Konzervativci, ne vidim kako ce takav razvoj da smeta ni Leaver-ima ni Remainer-ima u toj stranci.

Link to comment
×
×
  • Create New...