Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Još jedno ogromno samozavaranje - svaki britanski komentator koji tvrdi ,,ne može ništa osim slobodne trgovine jer nije ništa drugo racionalno" ignoriše jednu bitnu činjenicu - supstituciju. Da li je ono što Britanija nudi EU tržištu toliko unikatno da ne može da se zameni?

 

Zamislimo prestanak slobodne trgovine i prebacivanje na WTO režim i carine. Onda neki nemački automobili više neće ići iz nemačkih fabrika u Britaniju - to je tačno. Ali isto tako neki britanski automobili neće ići u Irsku iz britanskih fabrika, gde sada idu. Pa će oni nemački automobili koji nisu završili kod Britanaca delimično završiti kod Iraca. A britanski će završiti gde...? Nigde. Tj. vrlo verovatno neće izaći van granica UK.

 

Ne mora ni 1-na-1 supstitucija. OK, nemačka auto-industrija neće izvoziti više toliko u UK, pa će ostati neki ljudi bez posla. Ali mr. Dajson neće izvoziti više u EU ni blizu toliko svojih fensi visokokvalitetnih usisivača, pa će nemački proizvođači visokvalitenih usisivača popuniti tu rupu na tržištu EU, i imaće razlog da povećaju proizvodnju i zaposle još ljudi, npr. nekog ko je ostao bez posla u Folksvagenu. Itd. Mislim shvatate šta hoću da kažem. EU je jedinstveno tržište, i tih 8% izgubljenog izvoza (a neće se sve izgubiti, jer i pored carina će se neki proizvodi prodavati - sa višom cenom i/ili manjom maržom, plus neće ni sve promene da se dese preko noći jer ne mogu ljudi firme preko noći da menjaju dobavljače, logističke lance i sl.) će mnogo lakše da se nadoknadi unutar samo tržišta EU, nego što će UK na svom tržištu da nadomesti 44% izgubljenog izvoza (opet, naravno, neće ga izgubiti celog).

 

Intraindustrijska trgovina je glavni deo trgovine u okviru EU - trgovina istim proizvodima. No, ako su preferencije dovoljno jake, onda je elasticitet traznje na povecanje cene od, recimo, 5% na Dajsonov usisivac mozda mali i nece pogubtno uticati na izvoz Dajsona u Nemacku, i obratno.

 

Sa druge strane, kako to da niko do sada nije supstituisao nemacku masinsu industriju, pa ni Kinezi? Ne izvoze Nemci samo u EU a Britanija ipak ne izvozi sir i maline.

 

Naravno da je najvec moguci gubitak u finansijskim uslugama.

 

Razliciti modeli predvidjaju gubitak od GDP per capita za UK izmedju 1 i 3%, pa do 14%. Koliko su ti modeli realisticni pojma nemam.

Link to comment

EU identitet je izradjen na ekonomiji - nema boljeg zivota, cao EU.

To nije slucaj sa nacionalnim drzavama.

Stoga je ponder ekonomije u okviru EU znacajno veci nego kod Britanije.

 

Ceha, Poljaka, Nemca ili Grka bole patka da silji patku na Britancu ako ce mu to uzeti koji euro iz dzepa.

 

Sankcije prema Rusiji su odlican primer koji ukazuje na to. Poljska, iz licnog identiteta, drzi sankcije prema Rusiji. Takve "emocije" i poltiicki pritisak ne postoji prema Britaniji i pored silnih Poljaka koji tamo zive i rade.

 

Samo što UK ne pregovara sa glasačima u Poljskoj, Francuskoj, Nemačkoj itd. već sa političkim elitama. A kod elita je shvatanje EU ipak drugačije i politička logika je drugačija. 8% izvoza, EU-wide, je nešto što se može kompenzovati, bar na kratki rok, dok se ekonomija i tržište samo ne rebalansiraju. Neće niko iz Vestminstera imati mogućnost da prodre do prosečnog glasača u ostalim zemljama EU. Evrobirokrate i nacionalne vlade, evt. parlamenti, i tu je kraj. Za Poljsku si u pravu, u vezi Rusije. Ali Nemačka? Prosečnog Nemca boli tuki za Ukrajinu, niti je toliko negativno emotivno ,,nabijen" spram Rusije. Da pitaš prosečnog Nemca, on bi tražio skidanje sankcija, jer vrlo osetno kod njega na poslu u Simensovoj fabrici pati prodaja i zarada zbog toga. No opet Merkel drži sankcije zbog američkog pritiska.

 

Što se tiče shvatanja EU međ pukom - da, ali ne samo bolji život, nego i jednakost uslova - dakle mogu da tražim bolji život tako što ću ako nema posla kod mene kući, otići u drugu zemlju - recimo Britaniju - i biti tretiran jednako. Ako prosečni glasač percepira da Britanci dobijaju leba bez motike u tom smislu - bolji život zbog privredne razmene, ali ograničavaju druge u traženju toga putem ograničvanje slobode kretanja - onda će i prosečni glasač biti protiv takvog dila.

Link to comment

I sto se politike EU tice, sta mislite koji ce biti pritisak s zdesna i male Marine ne da se Britanci ujednace sa EU vec da se EU ujednaci sa Britanijom?

 

Le Pen has been alone among French political leaders in loudly backing both Brexit and Trump.

Link to comment

Samo što UK ne pregovara sa glasačima u Poljskoj, Francuskoj, Nemačkoj itd. već sa političkim elitama. A kod elita je shvatanje EU ipak drugačije i politička logika je drugačija. 8% izvoza, EU-wide, je nešto što se može kompenzovati, bar na kratki rok, dok se ekonomija i tržište samo ne rebalansiraju. Neće niko iz Vestminstera imati mogućnost da prodre do prosečnog glasača u ostalim zemljama EU. Evrobirokrate i nacionalne vlade, evt. parlamenti, i tu je kraj. Za Poljsku si u pravu, u vezi Rusije. Ali Nemačka? Prosečnog Nemca boli tuki za Ukrajinu, niti je toliko negativno emotivno ,,nabijen" spram Rusije. Da pitaš prosečnog Nemca, on bi tražio skidanje sankcija, jer vrlo osetno kod njega na poslu u Simensovoj fabrici pati prodaja i zarada zbog toga. No opet Merkel drži sankcije zbog američkog pritiska.

 

Što se tiče shvatanja EU međ pukom - da, ali ne samo bolji život, nego i jednakost uslova - dakle mogu da tražim bolji život tako što ću ako nema posla kod mene kući, otići u drugu zemlju - recimo Britaniju - i biti tretiran jednako. Ako prosečni glasač percepira da Britanci dobijaju leba bez motike u tom smislu - bolji život zbog privredne razmene, ali ograničavaju druge u traženju toga putem ograničvanje slobode kretanja - onda će i prosečni glasač biti protiv takvog dila.

 

Nece biti da ce da pregovaraju sa Junekrom i Verhofstatom, pitace se tu i Merkel i Oland, dok im ADF, mala Marina, Sarko i Zipe duvaju iza ledja.

 

Bas se pitam, kakav ce biti americki pritisak u smislu Brexit-a. Sigurno da ga zavuku Britancima kao Rusima.

 

Jednakost uslova ide i na drugu stranu: Britanci blokirali Poljake, hocemo i mi Nemci malo da blokiramo juznjake.

Link to comment

Hoću reći da kod brexitovaca postoji ozbiljan cognitive dissonance. Kampanja je bila nećemo EU jer nećemo evropsku super-državu, hoćemo suverenost. Dakle jasno je stavljano do znanja da postoji velika razlika između toga kako bi oni želeli da vide odnose između evropskih zemalja, i kako te odnose vidi Brisel i ostale EU članice. A sada posle referenduma, ponašaju se kao da te razlike nema i kao da ostatak EU članica tretira EU samo kao prostor slobodne trgovine i da razmišlja samo u tim okvirima. Da je tako, ti isti brexitovci se nikada ne bi bunili protiv EU niti bi referenduma bilo. Isto tako kao da ne kapiraju da je brexit jedina jedna stvar - redefinisanje odnosa UK i preostalih 27 članica EU. To ne podrazumeva redefinisanje odnosa tih 27 članica između sebe. EU ima svoje shvatanje same sebe, na koje UK posle referenduma više ne može da utiče.

 

Ja mislim i da UK političari, bilo hardkor brexitovci ili ne, uglavnom ne razumeju političku dinamiku stvorenu evrozonom i šengenskim sporazumom, jer nisu nikada bili deo ni jednog ni drugog. Nekom Dancu ili Holanđaninu koji ima 25-35 godina da kažeš - izlazimo iz EU i Šengena i svega - to za njega znači da će mu doći neka iskustva koja ne poznaje, koja su mu strana i koja ga možda plaše. Npr. to da gde god živi u Danskoj ili Holandiji, na sat vremena vožnje, evt. dva, je granica, žica, prelazi, kontrole, carina.

Link to comment

Hoću reći da kod brexitovaca postoji ozbiljan cognitive dissonance. Kampanja je bila nećemo EU jer nećemo evropsku super-državu, hoćemo suverenost. Dakle jasno je stavljano do znanja da postoji velika razlika između toga kako bi oni želeli da vide odnose između evropskih zemalja, i kako te odnose vidi Brisel i ostale EU članice. A sada posle referenduma, ponašaju se kao da te razlike nema i kao da ostatak EU članica tretira EU samo kao prostor slobodne trgovine i da razmišlja samo u tim okvirima. Da je tako, ti isti brexitovci se nikada ne bi bunili protiv EU niti bi referenduma bilo. Isto tako kao da ne kapiraju da je brexit jedina jedna stvar - redefinisanje odnosa UK i preostalih 27 članica EU. To ne podrazumeva redefinisanje odnosa tih 27 članica između sebe. EU ima svoje shvatanje same sebe, na koje UK posle referenduma više ne može da utiče.

 

Ja mislim i da UK političari, bilo hardkor brexitovci ili ne, uglavnom ne razumeju političku dinamiku stvorenu evrozonom i šengenskim sporazumom, jer nisu nikada bili deo ni jednog ni drugog. Nekom Dancu ili Holanđaninu koji ima 25-35 godina da kažeš - izlazimo iz EU i Šengena i svega - to za njega znači da će mu doći neka iskustva koja ne poznaje, koja su mu strana i koja ga možda plaše. Npr. to da gde god živi u Danskoj ili Holandiji, na sat vremena vožnje, evt. dva, je granica, žica, prelazi, kontrole, carina.

 

Ne slazem se.

 

Kampanja Brexit-a je bila: svoj na svome + slobodna trgovina. Sada vrse kampanju za slobodnu trgovinu, svoj na svome je dobijeno. Da li ce slobodnu trgovinu dobiti, drugo je pitanje. Nema tu neke narocite nedoslednosti. Koliko je politicki racun tacan ostaje da se vidi.

 

Sto se redefinisanja odnosa clanica EU tice, nije rec o tome da ce sada Boris Dzonson da plese sa malom Marinom, vec da je to moguci sled dogadjaja. Ne mogu se odnosi EU-UK svesti na odnos Brisel-London bez shvatanja unutrasnje dinamike unutar EU drzava, a sto ce se odraziti na ishod pregovora.

 

Treci bold, slicno je i sa mladim Britancima koji su listom za Remain, pa je opet brexit pobedio zahvaljujuci babama u Southend-u i i proleterima iz Sanderlenda. Danish People Party - 21%.

Edited by Budja
Link to comment

Mislim da će postići neki povoljan agreement. Biće tu i dosta zakulisnih ohrabrivanja u tom smeru od strane visoko pozicioniranih vlasnika kapitala koji imaju interes i u EU i u UK. Mislim da ti ljudi nemaju takav interes u Rusiji, sem toga Rusija je zemlja gde west pokušava da uđe i prisvoji resurse tako da je ulog potpuno drugačiji, ide se na destabilizaciju itd, a sa UK priča nije takva. Cene nekretnina u Londonu su recimo sumanute, kapiram da hiljade najmoćnijih ljudi USA included imaju tamo pokupovane palate i jahte, i da ne žele da gledaju survavanje cena. A sa Rusijom je priča drugačija, USA tu ima snažnu nagovaračku poziciju da sankcije ostanu. S druge strane za UK mogu sam,o da navijaju, to im je top 3 najbitniji partner.

Link to comment

Nece biti da ce da pregovaraju sa Junekrom i Verhofstatom, pitace se tu i Merkel i Oland, dok im ADF, mala Marina, Sarko i Zipe duvaju iza ledja.

 

Bas se pitam, kakav ce biti americki pritisak u smislu Brexit-a. Sigurno da ga zavuku Britancima kao Rusima.

 

Jednakost uslova ide i na drugu stranu: Britanci blokirali Poljake, hocemo i mi Nemci malo da blokiramo juznjake.

 

Upravo to sto im duvaju u ledja je motiv da budu manje popustljivi (Oland ili Zipe)

 

Ameri moraju da vode racuna i o Londonu i o Berlinu. O Berlinu u ovoj situaciji mozda cak i malo vise. To je upravo jedan od rezultata Brexita. 

 

I mislim da se u velikoj meri mistifikuje odnos US-UK. Bliskost postoji, five eyes et al, ali to je pre svega odnos interesa kao i svaki drugi. 

Edited by MancMellow
Link to comment

I mislim da se u velikoj meri mistifikuje odnos US-UK. Bliskost postoji, five eyes et al, ali to je pre svega odnos interesa kao i svaki drugi. 

 

Pa interes i jeste poenta, nije USA išla na Irak sa Nemačkom nego sa UK.

Link to comment

Pa interes i jeste poenta, nije USA išla na Irak sa Nemačkom nego sa UK.

 

Naravno. Kao sto ni sankcije EU Rusiji ne odrzava sada UK, nego Nemacka i Francuska. US su im lepo govorili - nemojte. E sad jbg, videcemo u kojoj ce se meri angazovati (ako uopste) i kako. 

Link to comment

Naravno. Kao sto ni sankcije EU Rusiji ne odrzava sada UK, nego Nemacka i Francuska. US su im lepo govorili - nemojte. E sad jbg, videcemo u kojoj ce se meri angazovati (ako uopste) i kako. 

 

 

Kako su im US govorili nemojte kad su to i US sankcije?

Link to comment

"Nemojte Brexit"

 

To da, ali bože moj. Mislim da ne postoji ni jedan razlog da US želi da UK bude u nekoj destabilizaciji, a da postoji puno milijuna razloga da žele da UK ostane kao i dosad. Ja to prosto iz tog ugla gledam.

Link to comment

To da, ali bože moj. Mislim da ne postoji ni jedan razlog da US želi da UK bude u nekoj destabilizaciji, a da postoji puno milijuna razloga da žele da UK ostane kao i dosad. Ja to prosto iz tog ugla gledam.

 

To je mozda tacno, ali nista manje ne zele ni za EU. Posebno danas tj u ovom trenutnom stanju medjunarodnih odnosa. 

Link to comment

To je mozda tacno, ali nista manje ne zele ni za EU. Posebno danas tj u ovom trenutnom stanju medjunarodnih odnosa. 

 

Misliš da je EU u interesu pokazna vežba kažnjavanja UK? Za kratkoročnu političku stabilnost EU?

 

Ne znam, my guess would be nekoliko poteza gde će UK izgledati kažnjeno, i ispod žita suštinski isti sporazumi koji su važili i dosad - minus dosadašnja pravila o radnoj snazi. Nešto manje nego što ima CH.

Link to comment
×
×
  • Create New...