Jump to content

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Ali je zato izrokana uzduž i popreko od strane tog saveznika™ i isti joj je ratom oteo petinu teritorije samo sedam godina pre nego što mu je Srbija, sram je bilo, rekla da nije baš u fazonu tog savezništva. Ej, sedam godina. To nije dovoljno da se ohlade leševi poginulih a kamoli da se u narodu primi ideja takvog savezništva. Pri tome su srpski političari bukvalno poslali poruku u Brisel da što se njih tiče sutra bi podneli aplikaciju za članstvo ali je problem u tome što bi lako mogli da završe nataknuti na vile pa ako može za Srbiju da se napravi mali presedan i sačeka par decenija dok narod zaboravi šta treba da zaboravi. Rekao bih da je to više nego fer pristup, ali ne - mora da se trasira put ka NATO sad i odmah inače će da se naljute i aktiviraju nam Vojvodinu i Sandžak. Ako to nije pretnja anihilacijom onda ne znam šta je.

A dobro, treba biti pametan pa prosuditi hladne glave šta nam je u najboljem interesu, ako je i ta pretnja anihilacijom realna i to je razlog više da se barem razmisli, ako ništa drugo. Nekad se izbor svede na loše i gore, a treba biti faca i u tom trenutku izabrati manje zlo, i još to i opravdati.

 

Otprilike ono što Prospero svojevremeno reče, sve ovo su nagađanja, najmanje što država treba da ima je nepristrasna i ozbiljna studija na temu pros i cons učlanjenja u (bilo koji) vojni savez u ovom trenutku, a da to nije (nečiji) propagandni pamflet.

 

Gledam danas rezultate neke ankete na TV, 40% ljudi politika ne interesuje, sličan procenat bi opet glasao iste ljude čak i da promene stranku a 70% smatra da zemlji treba jak lider. Očigledno, ovde se svi za ljude vezuju i mnogo će vode proteći dok se to ne promeni, ako i ikada. Kod takvog stanja elektorata i ovakvog činjeničnog stanja u državi, uz ne mnogo truda možeš da prodaš šta hoćeš, samo da je lepo upakovano.

Link to comment

Ali je zato izrokana uzduž i popreko od strane tog saveznika™ i isti joj je ratom oteo petinu teritorije samo sedam godina pre nego što mu je Srbija, sram je bilo, rekla da nije baš u fazonu tog savezništva. Ej, sedam godina. To nije dovoljno da se ohlade leševi poginulih a kamoli da se u narodu primi ideja takvog savezništva. Pri tome su srpski političari bukvalno poslali poruku u Brisel da što se njih tiče sutra bi podneli aplikaciju za članstvo ali je problem u tome što bi lako mogli da završe nataknuti na vile pa ako može za Srbiju da se napravi mali presedan i sačeka par decenija dok narod zaboravi šta treba da zaboravi. Rekao bih da je to više nego fer pristup, ali ne - mora da se trasira put ka NATO sad i odmah inače će da se naljute i aktiviraju nam Vojvodinu i Sandžak. Ako to nije pretnja anihilacijom onda ne znam šta je.

 

a) 15% je više 1/7 nego 1/5 b) do tog rata nije dovela samo politika NATO. Osim ako ne misliš da se to Srbiji, eto tako, desilo. U tom slučaju nema veze. 

 

B2: Prošlo je 10 godina od kako smo rekli da nećemo u NATO i šta je "aktivirano"? Ništa. 

Link to comment

Prošlo je 10 godina od kako smo rekli da nećemo u NATO i šta je "aktivirano"? Ništa.

Mi smo rekli da nećemo u NATO ali nam je vojska remontovana tako da sutra možemo ako hoćemo, plus veze fino šljakaju. Štaviše, mi gotovo da nemamo vojsku, brojno stanje i struktura su joj takvi da se ponašamo kao da smo već članica NATO jer, poređenja radi, stvarno neutralna Finska ima 230.000 vojnika u rezervi i regrutnu popunu (6,9,12 meseci obaveznog vojnog roka za vojnike, podoficire i oficire). Mi imamo 33.000 uključujući i ćate u MOD.

 

Stoga je više u fazonu "oni nas kao ne teraju, a mi kao nećemo". Ne treba imati dilemu da bi verovatno mnogo štošta moglo biti aktivirano da mi stvarno nećemo tj. da saradnja ne postoji. I zato je realno nužno imati neeeku bar procenu koliko je to dobro a koliko loše, da bi se bar onaj misleći deo populacije mogao adekvatno opredeliti.

Link to comment

Mi smo rekli da nećemo u NATO ali nam je vojska remontovana tako da sutra možemo ako hoćemo, plus veze fino šljakaju. Štaviše, mi gotovo da nemamo vojsku, brojno stanje i struktura su joj takvi da se ponašamo kao da smo već članica NATO jer, poređenja radi, stvarno neutralna Finska ima 230.000 vojnika u rezervi i regrutnu popunu (6,9,12 meseci obaveznog vojnog roka za vojnike, podoficire i oficire). Mi imamo 33.000 uključujući i ćate u MOD.

 

Stoga je više u fazonu "oni nas kao ne teraju, a mi kao nećemo". Ne treba imati dilemu da bi verovatno mnogo štošta moglo biti aktivirano da mi stvarno nećemo tj. da saradnja ne postoji. I zato je realno nužno imati neeeku bar procenu koliko je to dobro a koliko loše, da bi se bar onaj misleći deo populacije mogao adekvatno opredeliti.

 

to se slažem. zapravo je totalno neozbiljno što ne postoji tako nešto

 

ovo gore - to samo govori da izbor formalno postoji, ali zapravo ne postoji. jer prava neutralnost, pre svega, košta i, upravo, ne možeš ovde gde smo mi da imaš samo 33k vojnika a da budeš istinski neutralan. država vodi, što se vojske tiče, jedinu moguću politiku. Međutim, i na našu žalost, između ove dve strane je znatno pogoršan odnos. No, danas, tj juče se videlo da je manevarski prostor sve manji i mi tu ne možemo ništa osim da žalimo i da se držimo nekih formalne ali ipak ne sasvim beznačajnih izuzetaka prema Rusiji u odnosu na ostale zemlje regiona. I NIS. To je prosto to. 

Link to comment

^^Kako se tu uklapaju Finci sa 230K vojnika na 5,4 miliona stanovnika? Ili Švajcarci sa 150K na 8,5 miliona?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Vrhunski potez sa ovom dvojicom novopridošlica sa Kube. To su ti smanjeni bezbedonosni rizici koje nosi sa sobom uvezivanje sa USofA i NATO. Sa još nekoliko ovakvih poteza članstvo u NATO postaje zaista neophodno.

Link to comment

a) 15% je više 1/7 nego 1/5 b) do tog rata nije dovela samo politika NATO. Osim ako ne misliš da se to Srbiji, eto tako, desilo. U tom slučaju nema veze. 

 

B2: Prošlo je 10 godina od kako smo rekli da nećemo u NATO i šta je "aktivirano"? Ništa.

 

Ne znam zašto ti i Anduril stalno koristite taj: "A šta smo mi radili" argument. On je za ovu raspravu savršeno nebitan jer pričamo o trenutnom stanju koje je takvo kakvo je. Neka je takvo stanje 100% zasluga Srbije i nikog drugog - to ne menja zadatu situaciju na današnji dan. A ta situacija kaže da je anti-NATO sentiment u javnosti veoma snažan i da to čini veliku razliku u odnosu na druge male evropske zemlje u kojima je javnost većinski i prilično jasno bila za NATO. Srpski političari su tu odigrali koliko su mogli. Ispod žita su praktično sve podesili tako da srpska vojska i odbrambena strategija budu kompatibilne sa NATO i da proces pridruživanja Srbije, kada jednom bude mogao da krene, krene koracima od sedam milja. Na tom podešavanju su radili i pre i posle 2007. godine, i pre i posle proglašenja one famozne neutralnosti. Dakle, Srbija zvanično ne pravi korake u pravcu članstva u NATO ali nezvanično čekira tačku po tačku uključujući ova idiotska preuzimanja vrhunskih terorista da nam malo prave društvo u Srbiji. Sad, ti možda misliš da nije dovoljno uradjeno na ispiranju mozga javnosti sa pričom da smo mi 99-te brutalno primorali NATO da nas u samoodbrani izubija za naše dobro iako su oni svi do poslednjeg trenutka kopali rukama i nogama da to nekako izbegnu. U tom slučaju svakako može da se kaže da je Srbija rekla "njet" savezništvu™.

Link to comment

:D Sigurno.

Mislim, jeste tako na papiru, ali će se služba™ baviti njima.

Ja i dalje ne kapiram, kakav će biti njihov status u Srbiji? Biće rezidenti? Imaće boravišne dozvole ali ne i putne isprave pa neće moći da izadju iz zemlje i ostaće ovde doživotno? Šta će da rade, kako će zaradjivati za život? Hoćemo li i penzije da im obezbedimo?

Link to comment

Ja i dalje ne kapiram, kakav će biti njihov status u Srbiji? Biće rezidenti? Imaće boravišne dozvole ali ne i putne isprave pa neće moći da izadju iz zemlje i ostaće ovde doživotno? Šta će da rade, kako će zaradjivati za život? Hoćemo li i penzije da im obezbedimo?

Ne znam, možda kao azilanti recimo. Pa će se nekim kanalima spojiti s porodicama u nekoj trećoj zemlji i tako...

Link to comment

:D Sigurno.

Mislim, jeste tako na papiru, ali će se služba™ baviti njima.

 

Ma kako da ne, najbolje da se služba inače bavi takvim stvarima.

Link to comment

Ma kako da ne, najbolje da se služba inače bavi takvim stvarima.

  

Nije mislio na nasu :D

Bave se i to poprilično i dosta dobro sarađuju s drugim službama™.

Nema ih mnogo pa ih je lako držati na oku™.

Link to comment

WARSAW President Obama chided Poland’s new right-wing leaders on Friday over moves that have effectively hobbled the country’s top constitutional court, the chief check on the government’s power, and urged them to do more to nurture democratic values and institutions.

The unusual public rebuke of a close American ally came after a private meeting between Mr. Obama and Andrzej Duda, Poland’s president, on the opening day of the NATO summit meeting in Warsaw.

I expressed to President Duda our concerns over certain actions and the impasse around Poland’s constitutional tribunal,” Mr. Obama said. “I insisted that we are very respectful of Poland’s sovereignty and I recognized that Parliament is working on legislation to take important steps, but more needs to be done.

The issue erupted shortly after the new government of the Law and Justice Party assumed power late last year. The Polish Parliament, dominated by members of the governing party, passed a law changing the way the top court was to function, making it almost impossible for it to overturn new legislation. The government then refused to recognize the court’s decision that the new law was unconstitutional.

...

In his comments on Friday, Mr. Obama seemed to echo those concerns in calling for further action by the government to resolve the constitutional issue.

As your friend and ally, we’ve urged all parties to work together to sustain Poland’s democratic institutions,” he said. “That’s what makes us democracies, not just by the words written in constitutions or in the fact that we vote in elections, but the institutions we depend on every day, such as rule of law, independent judiciaries and a free press.

 

WARSAW — The changes to Poland’s media landscape came to international attention at the weekend when unprecedented critical remarks by U.S. President Barack Obama about the state of its democracy were edited out of state-owned TV news broadcasts.

Viewers of independent television stations on Friday evening heard Obama, who was here for a NATO summit, say: “I expressed to President [Andrzej] Duda our concerns over certain actions and the impasse around Poland’s Constitutional Tribunal.” Poles who turned into the public broadcaster’s main evening news program only heard Obama’s comments praising Poland.

 

The episode highlighted the tightening grip of the right-wing Law and Justice (PiS) party on state-run television, known as TVP, since it came to power last year. The goal of PiS’s new media strategy isn’t to expand audience, which if anything is falling steeply. It’s political, and seems to be working. The party’s poll numbers are soaring above rivals in opinion polls.

Kako bi bilo mešanje u unutrašnje stvari suverene države kul da je Obama ovde rekao "Preneo sam premijeru Vučiću svoju zabrinutost zbog stanja u medijima i neosnovanih napada Kurira i Informera na SAD koje su saveznik Srbije, i nadu da će se teškom mukom stečene demokratske tekovine očuvati i razvijati" :fantom:

Edited by Prospero
Link to comment
×
×
  • Create New...