Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Pa upravo to :D Belorusi najpametniji a Lukašenko ih dribla 30 godina, u komentarima na taj video se može pročitati da migranti snižavaju prosek u zemljama zapadne Evrope, pri čemu su Švabe bolje prošle od npr Francuza jer njima prosek snižavaju uglavnom Turci i balkanci dok ovi drugi imaju mnogo više afroafrokanaca za koje smo mi Japanci lično :happy:

Edited by gone fishing
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

Pa upravo to :D Belorusi najpametniji a Lukašenko ih dribla 30 godina

 

Pa znas kako kazu, pametniji popusta... :tongue:

  • Haha 1
Link to comment

Pa i Finci su u rangu sa Belorusima? To zato sto imigrantima tezak finski?

 

Ovo nije IQ, mogu da se kladim u pare, ovo su skolski rezultati gde ulaze i deca kojima jezik drzave nije maternji, a ne puste ih da ga uce odmah da ne ulazim u razloge. Funkcionalno znanje jezika drustva u kome se zivi utice na razumevanje stvari i percepciju da li si glup i mogucnost skolovanja.

 

Nasu skolu i decu svesno upropstavaju da bi im upravljalo udbasko potomstvo ( akademici, bivsi direktori, ovo, ono), a obicna deca ostala zakucana za dno. Po tome smo primitivci u odnosu na bivse sovjetske drzave. Pa i dobar deo istocnog bloka.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

Pa i Finci su u rangu sa Belorusima? To zato sto imigrantima tezak finski?

 

Ovo nije IQ, mogu da se kladim u pare, ovo su skolski rezultati gde ulaze i deca kojima jezik drzave nije maternji, a ne puste ih da ga uce odmah da ne ulazim u razloge. Funkcionalno znanje jezika drustva u kome se zivi utice na razumevanje stvari i percepciju da li si glup i mogucnost skolovanja.

 

Nasu skolu i decu svesno upropstavaju da bi im upravljalo udbasko potomstvo ( akademici, bivsi direktori, ovo, ono), a obicna deca ostala zakucana za dno. Po tome smo primitivci u odnosu na bivse sovjetske drzave. Pa i dobar deo istocnog bloka.

znaš nekog našeg gastosa koji živi u finskoj, ja ni jednog, zato gastose u švedskoj ili norveškoj znam, slična klima, standard, verovatno i mentalitet ali izgleda da balkancima iz nekog razloga finska nije bila interesantna, kako sedamdesetih tako ni danas

- ne znam koga su testirali ali kada se pogleda čemer u ukr npr, postaje jasnije kako je zemlja toliko bogata resursima i pre rata spadala među najsiromašnije u evropi, slična priča važi i za rumune, oni čak i nafte imaju dovoljno za svoje potrebe, ne zavise od bliskoistočnih dešavanja, imaju rudna bogatstva i obradive zemlje i opet su među najsiromašnijim zemljama eu...

Link to comment
12 minutes ago, gone fishing said:

znaš nekog našeg gastosa koji živi u finskoj


Znam bar dva. Inzenjeri.

 

12 minutes ago, gone fishing said:

zato gastose u švedskoj ili norveškoj znam, slična klima, standard, verovatno i mentalitet ali izgleda da balkancima iz nekog razloga finska nije bila interesantna, kako sedamdesetih tako ni danas


Mentalitet nije isti, nije ni klima. Jezik je daleko tezi, nema veze sa ostalima. Ova tri ostala su germanska. Ukrajina je deset godina u previranju ljudi su koje gde po svetu. Ima odlicne inzenjere i programere. Ono realna slika.

 

12 minutes ago, gone fishing said:

slična priča važi i za rumune, oni čak i nafte imaju dovoljno za svoje potrebe, ne zavise od bliskoistočnih dešavanja, imaju rudna bogatstva i obradive zemlje i opet su među najsiromašnijim zemljama eu


Samo neka nastavimo da se ovako zavaravamo. Velike evropske tehnoloske kompanije imaju kompetanse centre u Rumuniji. IT i inzenjering je vrhunski. Daleko kvalitetniju, bolje osvesceniju organizovanu, za poboljsanje svog zivota zainteresovaniju populaciju imaju. Elitu pre svega.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, bags said:

Imao sam jako slicna razmisljanja post kao ti.

 

Kada sam pisao post uzeo sam u obzir i da nisam samo radio sa IT i drugim prirodnim naukama nego cesto i sa ekonomistima, pravnicima, ljudskim resursima  i naravno sa potpuno "obicnim" sluzbenicima. Kada se uzme u obzir da iz zapadnih drzava ima puno manje ljudi koji nisu dosli preko veze situacija je u stvari verovatno jos gora u proseku za njih. 

 

 

Ovo je sigurno istina. Ogromna razlika se pravi kada ne juris samo novac nego bas ekspertizu i godinama se pushenujes. Vec je  @Heaviside pisao na nekim drugim temama da Austrijanci i Nemci neretko biraju posao koji je vise izazovan a ne uglavnom kao mi sa balkana i turske gde se uglavnom rukovodi ekonomskom komponentom. 

a to su sve ljudi koji su završili neke fakultete, nisi radio sa čobanima već sa top 20% populacije po iq, jer u istočnoj evropi nemaš situaciju kao u eng npr gde čak 40% stanovnika ima fak. dipl. taj % je cenim 4-5 x niži

- tako da si se susretao sa elitom istočne evrope, dok je elita austrije birala izazovan posao ako im nije bitna lova, sedela u upravnim odborima kompanija ili otišla preko bare u poteri za šestocifrenom platom za isti posao, kojom bi kupili svoju kuću od milion dolara, dok bi u aus bili doživotno podstanari ili bi im banke krv popile za trosoban stan :D

Link to comment
9 minutes ago, gone fishing said:

to su sve ljudi koji su završili neke fakultete, nisi radio sa čobanima već sa top 20% populacije po iq, jer u istočnoj evropi nemaš situaciju kao u eng npr gde čak 40% stanovnika ima fak. dipl. taj % je cenim 4-5 x niž

:laugh:

 

9 minutes ago, gone fishing said:

tako da si se susretao sa elitom istočne evrope, dok je elita austrije birala izazovan posao ako im nije bitna lova, sedela u upravnim odborima kompanija ili otišla preko bare u poteri za šestocifrenom platom za isti posao, kojom bi kupili svoju kuću od milion dolara, dok bi u aus bili doživotno podstanari ili bi im banke krv popile za trosoban stan :D


:laugh:

 

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
44 minutes ago, Moonwalker said:


Znam bar dva. Inzenjeri.

 


Mentalitet nije isti, nije ni klima. Jezik je daleko tezi, nema veze sa ostalima. Ova tri ostala su germanska. Ukrajina je deset godina u previranju ljudi su koje gde po svetu. Ima odlicne inzenjere i programere. Ono realna slika.

 


Samo neka nastavimo da se ovako zavaravamo. Velike evropske tehnoloske kompanije imaju kompetanse centre u Rumuniji. IT i inzenjering je vrhunski. Daleko kvalitetniju, bolje osvesceniju organizovanu, za poboljsanje svog zivota zainteresovaniju populaciju imaju. Elitu pre svega.

 

2 inž :lolol: pa upravo o tome i pričam, tamo ne odlazi opšta populacija koja čisti ulice, pere sudove u restoranima, nema tamo puno naših kasirki itd da bi značajnije uticali na finski iq

- čuj ukr imaju odlicne inzenjere i programere, pa imali smo i mi jednog teslu, pupina ili milevu ajnštajn ili milankovića, pa jesu li oni realna slika našeg naroda, opet gledaš iz sopstvenog babla gde si kroz posao upoznavala elitu jedne nacije.

- daleko kvalitetniji i prosvećeniji rumuni posle 17 godina članstva u eu, pristupa njenim fondovima i odlučne borbe sa korupcijom imaju za četvrtinu manju platu od hrv a za četvrtinu veću od nas, a znamo šta se nama sve dešavalo u zadnjih 35 godina...

Link to comment
12 hours ago, gone fishing said:

slična priča važi i za rumune, oni čak i nafte imaju dovoljno za svoje potrebe, ne zavise od bliskoistočnih dešavanja, imaju rudna bogatstva i obradive zemlje i opet su među najsiromašnijim zemljama eu...

 

Rumunija je postala ozbiljna drzava.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Mel said:

Rumunija je postala ozbiljna drzava.

Pre 20 godina su bili na nasem nivou po GDP PPP, sada su na nivou Madjara

image.png.70ba0746a87371e19e8050ae1b5c328d.png

 

Inace i Poljska kida sa razvojem vec nekoliko godina. Gomila Poljaka se vratilo sa Zapada a ja znam i par Zapadnjaka koji su otisli u Poljsku da rade.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Pre 20 godina su bili na nasem nivou po GDP PPP, sada su na nivou Madjara

 

Inace i Poljska kida sa razvojem vec nekoliko godina. Gomila Poljaka se vratilo sa Zapada a ja znam i par Zapadnjaka koji su otisli u Poljsku da rade.

 

To GDP PPP na stranu, imaju neke kvalitetne fabrike u pharma sektoru npr. Kvalifikovana radna snaga im je na zapadu kao nasa ali izgleda da je dosta i ostalo u zemlji, moj licni utisak je da su ozbiljno presisali zemlje u okruzenju, pa mozda i tu Madjarsku sem po GDP parametrima. Zanima me kakvo im je sad obrazovanje u odnosu na nas i u odnosu na zapad.

  • +1 1
Link to comment

Ja sam sretao par Rumuna na nekim projektima, slicno kao i Poljaci, zadovoljni su sa sadasnjim stanjem u svojoj zemlji. Znam da su Rumuni pohapsili gomilu korumpiranih politicara, to je SF da se desi kod nas.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...