Jump to content
IGNORED

Island


Mil@n

Recommended Posts

Dobre su ti fotke. Meni to malo depresivno uprkos koloritu zgrada, koje stvarno imaju smeka. jedino sto mi se ne svidja, je ona crkva raketa. moguce da uzivo izgleda ne znam kako, ali izgleda ko neki uljez u okruzenju. Kakvi su islandjani generalno?

Link to comment
  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mil@n

    65

  • hazard

    21

  • beta

    14

  • Kampokei

    12

Dobre su ti fotke. Meni to malo depresivno uprkos koloritu zgrada, koje stvarno imaju smeka. jedino sto mi se ne svidja, je ona crkva raketa. moguce da uzivo izgleda ne znam kako, ali izgleda ko neki uljez u okruzenju. Kakvi su islandjani generalno?

 

Crkva je, da prostiš, sranje. Ogoljena betončina cyber izgleda koja se ničim ne uklapa u okolinu. Crkva pored jezera je druga priča i iako me ne zanimaju religijski objekti, jednostavno čini sklad sa okolinom a i lepo izgleda. Kad kažem ne zanimaju tu ne računam stare crkve, pogotovu gotiku koje većinom izgledaju da se smrzneš, obložene istorijom, izgrižene zubom vremena, ispunjene detaljima i mistikom. Kada sam bio u Kelnu, stigli smo noću i po kišnom danu šetali, dok iznenada nismo ispali ispred katedrale. Mislim da u životu nisam osećao takvo strahopoštovanje prema nekom "objektu", po onoj kiši i polumagli izgledalo je kao obitovalište samog đavola. Premoćno.

 

Što se Islanđana tiče, ne znam da li sam spomenuo  nešto od ovoga, ako se ponavljam, praštajte. Malo smo bili u gradu, kao što rekoh, dan i po svega, i to uglavnom šetali, pa nismo nešto posebno interaktovali sa njima. Engleski tj Američki pričaju ko maternji, svako i svuda. Opušteni su, nose šorceve i majice na 0 stepeni, po neverovatnom (stvarno, za nas, neverovatnom vetru) isto tako obučeni voze biciklove, očigledno priviknuti na uslove. U par turističkih lokala gde smo upadali i raspitivali se o koječemu, maksimalno su kulturni i još više uslužni.. Jednostavno odaju neki cool utisak, nema kiča u oblačenju niti bilo kom obliku, čini se da imaju korektan sistem vrednosti u svakom smislu. 

Edited by Mil@n
Link to comment

Jesi isao na zenba? To mi je bila jedna od najboljih stvari u gradu, prvo plivanje, a onda oni hot tubs, sve jedan topliji od drugog, wellness kao takav. Navodno i zimi najnormalnije plivaju na otvorenom bazenu.

Link to comment

Jesi isao na zenba? To mi je bila jedna od najboljih stvari u gradu, prvo plivanje, a onda oni hot tubs, sve jedan topliji od drugog, wellness kao takav. Navodno i zimi najnormalnije plivaju na otvorenom bazenu.

 

Nismo... Jel misliš na blue lagoon? To smo iskusno izbegli. Cene paprene, a po netu se priča kao da je opasno precenjeno. 'bem li ga. 

Link to comment

Ne, nego bas bazeni u samom gradu. Mislim nije to neki prioritet kad je alternativa islandska priroda, ali posto smo mi 7 od 10 noci spavali u Rejkjaviku onda je i to imalo smisla. Ovi hot tubs od preko 40 stepeni su bas fora, posle 10 minuta budes onako prijatno osamucen. A Plava laguna, jbg, moralo se i to videti. Nije bilo nesto skupo koliko se secam, nego je problem sto je zapravo fejk.

Link to comment

Ne, nego bas bazeni u samom gradu. Mislim nije to neki prioritet kad je alternativa islandska priroda, ali posto smo mi 7 od 10 noci spavali u Rejkjaviku onda je i to imalo smisla. Ovi hot tubs od preko 40 stepeni su bas fora, posle 10 minuta budes onako prijatno osamucen. A Plava laguna, jbg, moralo se i to videti. Nije bilo nesto skupo koliko se secam, nego je problem sto je zapravo fejk.

 

Razumem te, da smo bili duže, verovatno bi odvojili jedan dan za lagunu i brčkali se i odmarali... Ili to ili neka druga topla voda. U suštini smo mi proveli prvi dan u Rejkjaviku samo da bi odmorili od 2 dana puta i cimanja i poslednji dan, pošto smo se vratili sa severa pa do aviona, dakle nekih par sati. Sve ostalo je bio baš dobar tempo u  kome smo baš aktivni bili i svašta videli, a i dosta se vozili, kao što rekoh, 2.000km za nekih 5 dana akcijanja i obilaska celog ostrva.

Link to comment

Znam da ima wizz iz Budimpešte. Do tamo možeš kombijem koji je oko 50ak e povratna karta.

Neki naš lik, Pančevac, koga smo sreli poslednji dan u Hostelu je rekao da je kartu uzeo 5 dana

pre polaska i platio je 100e što je smešna cifra.

 

Arslanagiću, misliš da im je lakše da greju male objekte? Koliko se sećam, 20 i nešto % energije je geotermalnog porekla, dok je 70 i nešto % hidro porekla. Sumnjam da im manjka energije, pogotovu na tako mali broj stanovnika?

 

Stvar navike, nisu koristili geotermalnu energiju pre 50 godina.

Link to comment

kontam da je kontra albeda isli bi u tamniju nijansu.

 

vise mi lici na ovo pembletonovo

albedo je sposobnost objekta da reflektuje sunčevu svetlost.

kod belih podloga/objekata albedo iznosi oko 90%. znači belo ofarbani objekti odbijaju skoro svu sunčevu svetlost i mali se deo toplote upije.kod tamno obojenih objekata je albedo mali, bolje upijaju toplotu. zato se na severu kuće farbaju tamnim bojama.

jarkim pak, zato da se bolje vide po magli, snegu i mraku. veruj kome hoćeš.

Edited by beta kentauri
Link to comment

meni rekose svedjani da je kod njih ta karakteristicna crvena boja nastala par vekova unazad od nusprodukta rudnika bakra koji, uz jos neke sastojke, odlicno stiti drvo na niskim temperaturama a pri tom je bilo jeftino pa se prosirilo po skandinaviji. valjda se otud razvila navika farbanja u jarke boje. evo nadjoh i viki clankak o tome pa koga interesuje moze procitati. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Falu_red

 

Intrigantan odgovor, hvala. :)

Link to comment

Elem, Whale Watching ili ti gledanje kitova je jedna od najvećih turističkih atrakcija na Islandu. Kao najbolje mesto predlaže se najseverniji grad ostrva Husavik (20ak km od arktičkog kruga), ali ima i tura i iz Rejkjavika. Sa obzirom da nema previše prilika u životu da se vidi kit, mislio sam da je investicija od 70e za tih oko 3 sata krstarenja vredna. Ah da, to vreme oduzeti od vremena provedenog u Rejkjaviku prvog dana što će reći da smo tamo bili još manje.. Sa obzirom da smo od momenta rezervacije karte do polaska broda imali nekih sat vremena, morali smo da jedemo nešto pre polaska pa smo se prvi put sukobili sa Islandskim standardom. Subway sendvič za nekih 10ak eura.

 

Čim smo prišli obali, konačno smo doživeli malo magije Islandske prirode zbog koje smo i otišli tamo. Što se tiče kitova, ništa od iskakanja iz vode, spektakularnih fotki i sl.. Ciklus izranjanja se svodi na pojavljivanje "srednjeg" dela kita 2 puta radi uzimanja kiseonika, zatim treći izron, zaranjanje, malo se pojave peraja kada ponovo zaranjaju i to je to. Najbliže što su se pojavili brodu bilo je nekih 35, 40ak metara. Uspeo sam da uhvatim jedno jato delfina, i eto.. Možda zvuči malo, ali svakako bih platio opet koliko god ta cifra nije zanemarljiva za nas ovde. Dobar je osećaj krstarenja i jurnjave. :)

Dakle, sledi malo pristanište, malo prirodem malo brodića i malo kitova. :)

 

Ovo je fotka koju sam kačio sa fona, samo sada sa aparatusa.

 

13198557_10154027475722626_3304141727220

13248590_10154027475512626_7687939691083

 

13173296_10154027475662626_6589005298525

 

13227724_10154027475737626_4877147670370

 

13248494_10154027475682626_5404123347019

 

13235682_10154027475842626_7534570029176

Link to comment

Ups, evo još dve:

 

13217593_10154031424457626_8433646791322

 

Gratis galeb :)

 

13227254_10154031424467626_3076778019508

 

Verujte mi da odlepim od ovog evociranja uspomena kroz slike iako sam se praktično skoro vratio i momentalno bih se teleportovao tamo nazad.  :heart:  :heart:  :heart:

Edited by Mil@n
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...