Jump to content
IGNORED

Vode razne - ne mogu da napravim bazence


gospa buba

Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    11

  • gospa buba

    9

  • kud u maglu Simoviću

    9

  • Singer

    9

kad ste već na toj temi .... ima li razlike kod običnih voda ako piše "izvorska" ili ako piše "mineralna" ?

 

Ima to definisano u zakonu, malo sam proguglao:

 

Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za prirodnu mineralnu vodu, prirodnu izvorsku vodu i stonu vodu (”Sl. list SCG”, br. 53/2005).

 

Interesantan je sledeći član:

 

Član 19

Deklaracija za prirodnu izvorsku vodu ne sme da sadrži podatak koji potrošača može da dovede u zabludu da je reč o prirodnoj mineralnoj vodi.

 

Za mineralnu:

 

Član 9

Prirodna mineralna voda prema ukupnom sadržaju rastvorenih mineralnih materija, stavlja se u promet pod sledećim nazivom:

1) prirodna mineralna voda sa veoma niskim sadržajem rastvorenih mineralnih materija, koja sadrži do 50 mg/l mineralnih soli, računato kao suvi ostatak na 180 C;

2) prirodna mineralna voda sa niskim sadržajem rastvorivih mineralnih materija, koja sadrži preko 50 do 500 mg/l mineralnih soli, računato kao suvi ostatak na 180 C;

3) prirodna mineralna voda, koja sadrži preko 500 mg/l do 1500 mg/l mineralnih soli, računato kao suvi ostatak na 180 C;

4) prirodna mineralna voda bogata mineralnim solima, koja sadrži preko 1500 mg/l mineralnih soli, računato kao suvi ostatak na 180 C.

 

Za izvorsku:

 

Član 16

Prirodna izvorska voda je podzemna voda namenjena za ljudsku upotrebu u svom prirodnom stanju, koja se flašira na samom izvoru ili u njegovoj neposrednoj blizini i koja zadovoljava zahteve kvaliteta propisane ovim pravilnikom, kao i zahteve vezane za njenu eksploataciju. Prirodna izvorska voda može se zahvatati samo sa izvora ili iz bunara bušenog neposredno pored izvora, koji crpi vodu iz akvifera koji napaja izvor. Kvalitet vode koja se crpi iz bunara mora da bude identičan kvalitetu vode sa izvora.

Link to comment

kad ste već na toj temi .... ima li razlike kod običnih voda ako piše "izvorska" ili ako piše "mineralna" ?

Nema. Obe potiču iz česme gradskog vodovoda. Jedina razlika može da postoji u stepenu filtriranosti.

Link to comment

Voda ko voda, ne gaziranu skoro pa nikad ne kupujem, kupovao jedno vreme - prvih par meseci kad je Štrumf došao na svet

Od gaziranih kupujem ove "domaće", Knjaz, Minakva, Vrnjci, i to uvek dve različite flajke, strane kisele nikad!

 

Česmovaču i La fontanu redovno pijem 

i često umem da u flašu ili čašu (zavisno iz čega pijem) sipam par kapi limuna u čašu ili krišku istog ubacim u flašu.

Link to comment

Meni je Rosa baš prijatna i osvežavajuća kad je hladna pogotovo, dok sam za aqua vivu siguran da je česmuša, odvratna je. Za Prolom znam da je i lekari preporučuju. Od kiselih minaqua mi šije knjaza samo tako.

 

pa to prosto znači da voliš one vode koje nisu preterano bazne...a ne kao ja :D

Link to comment

Meni Rosa naj.

A Prolom... Pa imao davno neki stomačni virus i aj Prolom... Posle nedelju dana skontam da sam se izlečio a da livpro potiče od Prolom vode. :D

Proverio još jednom i zaključio da ima nešto s čim se ne slažem.

Link to comment

jana je najbolja voda u univerzumu. ono sto me zanima je ko kupuje evian vodu koja se prodaje po ceni od 300 dinara po flasi? cenim cedaj  ta ekipa?!

Link to comment

Meni donat ima fantastičan ukus, gledam da popijem barem čašu dnevno, mivela niskogazirana je cool, prolom za negazirane, takodje uzimam i vrnjci i knjaz kada znam da će trebati špricer pošto je špricer najbolji sa knjazom

Link to comment

sarajevski kiseljak anyone? kupila juce prvi put i bas mi prija.

ovih dana nakon fizicke aktivnosti uzmem pa popijem onaj 'rehidran' ratvor sto se koristi pri dehidrataciji

Link to comment

sarajevski kiseljak anyone? kupila juce prvi put i bas mi prija.

ovih dana nakon fizicke aktivnosti uzmem pa popijem onaj 'rehidran' ratvor sto se koristi pri dehidrataciji

odličan je kiseljak

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...