Jump to content
IGNORED

Igre na sreću i njihovo nameštanje (ovde je, nije, ovde je)


Frank Pembleton

Recommended Posts

pa ne možeš da kažeš da će neki broj biti izabran u svakom slučaju (npr, na ekranu je mogao da se pojavi i broj 25) i dodeliš tom događaju verovatnoću 1. 

lepo sam napisao u odgovoru gotivcu da je ono što on misli potpuno drugačiji događaj (verovatnoća da neko slučajno napiše broj i da on zatim bude izvučen iz bubnja), dok je verovatnoća događaja da je kuglica izvučena 1/35.

pitanje je samo o kojem od ova dva događaja govorimo?

 

 

ne, ali ti imas 39 takvih potencijalnih dogadjaja A, i svakom dodeljujem verovatnocu 1/39. Ono sto propustas je da je verovatnoca jednog tog dogadjaja 1/39 ali ih ima ukupno 39.

 

Znaci treba da sabiras verovatnocu da A bude jedan i da B bude 1, + verovatnocu da A=2 i B=2 i tako do 39. Ukupna verovatnoca nekog od tih dogadjaja je 1/35. verovatnoca jednog pojedinacnog od tih dogadjaja je ono sto kazes 1/39*1/35. ali tebe zanima u ovom slucaju ukupna verovatnoca takvog dogadjaja, a ne verovatnoca sa brojem 21 kao takvim.

Edited by rajka
Link to comment
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    28

  • rajka

    28

  • Skyhighatrist

    25

  • JozoMujica

    23

Samo bih dodao da me u celoj priči brine i najava novog softvera (samo ne znam zašto, kada jedino što ne radi je operater :D) i da sve ovo nema veze sa tim.

Link to comment

To sve nije toliko bitno. Ono sto jeste je fora da ovakve stvari zive od poverenja, a poverenje je gotovo. Najnepismenijiem liku ce biti dovoljno da cuje interesantniju verziju koju ce svi pricati i to je to, nema sanse da uplati pare. Bio bih sokiran kad sledece kolo ne bi bilo rekordno svih vremena po minimumu uplata.

 

Srećom po njih, ovde pamćenje ne traje duže od dan-dva, eventualno nedelju dana u vr' glave.

Link to comment

To sve nije toliko bitno. Ono sto jeste je fora da ovakve stvari zive od poverenja, a poverenje je gotovo. Najnepismenijiem liku ce biti dovoljno da cuje interesantniju verziju koju ce svi pricati i to je to, nema sanse da uplati pare. Bio bih sokiran kad sledece kolo ne bi bilo rekordno svih vremena po minimumu uplata.

 

cak i ako loto narod ima pamcenje jace od zlatne ribice i zaista do petka budu male uplate, drzavna lutrija srbije moze da napise u izvestaju da je uplata rekordna, posle onog sinoc sve im je moguce, dakle, posle par kola tj par nedelja ipak ce efekat zlatne ribice da proradi kod naroda i uplate ce se vratiti na redovan nivo

Edited by Pontijak
Link to comment

ne, ali ti imas 39 takvih potencijalnih dogadjaja A, i svakom dodeljujem verovatnocu 1/39. Ono sto propustas je da je verovatnoca jednog tog dogadjaja 1/39 ali ih ima ukupno 39.

 

Znaci treba da sabiras verovatnocu da A bude jedan i da B bude 1, + verovatnocu da A=2 i B=2 i tako do 39. Ukupna verovatnoca nekog od tih dogadjaja je 1/35. verovatnoca jednog pojedinacnog od tih dogadjaja je ono sto kazes 1/39*1/35.

 

pa ne sabiraju se verovatnoće složenog događaja, već se množe? 

gotivac definiše ovaj slučaj kao na primer da ja držim špil karata i pitam te šta misliš koju ću kartu da izvučem, a traži se verovatnoća da ja baš izvučem tu kartu.

Edited by teacher
Link to comment

Samo bih dodao da me u celoj priči brine i najava novog softvera (samo ne znam zašto, kada jedino što ne radi je operater :D) i da sve ovo nema veze sa tim.

a shto je to problem. vesic i mali ispaljuju takve kamione avione svaki dan bez da ih iko tera, po nekoliko puta. i to potpuno prirodno!

 

a shta je reko domacin? nisam ispratila :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

Mislim da potcenjujete brigu coveka oko sopstvenog dzepa. Lako je krasti beograd na vodi, to je kinta koju on svakako ne bi video, ali da da svojih 100 dinara da ga neko jebe, to nece moci. I zapamtice da je loto skroz namesten i da je budala ako igra.

Link to comment

Mislim da potcenjujete brigu coveka oko sopstvenog dzepa. Lako je krasti beograd na vodi, to je kinta koju on svakako ne bi video, ali da da svojih 100 dinara da ga neko jebe, to nece moci. I zapamtice da je loto skroz namesten i da je budala ako igra.

pa iz tvojih usta u gospodnje ushi. ali ne verujem. verovatnoca je privlachna, po svojoj prirodi.

Link to comment

da li neko zna da li je bilo sličnih "situacija" u izvlačenju bilo kada i bilo gde u svetu, da mi skrati muke guglanja?

 

niko nema sto srbin imade :s_w:

Link to comment

Mislim da potcenjujete brigu coveka oko sopstvenog dzepa. Lako je krasti beograd na vodi, to je kinta koju on svakako ne bi video, ali da da svojih 100 dinara da ga neko jebe, to nece moci. I zapamtice da je loto skroz namesten i da je budala ako igra.

Ma nema šanse. Kocka je to, navlaka. Kako kaže njiov slogan, "nikad se ne zna".

 

Mene samo zanima dal' će da bude sedmaja u sledećem kolu, da ispeglaju malo grešku :lolol:

Link to comment

pa ne sabiraju se verovatnoće složenog događaja, već se množe? 

gotivac definiše ovaj slučaj kao na primer da ja držim špil karata i pitam te šta misliš koju ću kartu da izvučem, a traži se verovatnoća da ja baš izvučem tu kartu.

 

ali mi smo zgranuti jer je izvucen isti broj dva puta (na ekranu i iz bubnja), a ne odredjeni broj. isto bismo bili reagovali da je to bio neki koji nije 21, bitno je samo da se pojavljuje dva puta. rajkina racunica vazi za prvu situaciju, tvoja za drugu. 

Link to comment

добра ствар би била ако је стварно намештено, а да је ово са графиком била грешка, што бих рекао да јесте била, јер тај техничар и није потребан да се изведе намештаљка, он само прибележи шта искочи из бубња... што ми причао један познаник што је играо фудбала у нашим нижим лигама (друга конкретно) кад се намешта утакмица типично за то знају двојица тројица играча који треба да киксну, и судија, јер што плаћати више људи него што је потребно

 

u nizim ligama uglavnom dodje trener ili predsednik kluba i svima kaze da utakmica treba da se pusti.

Link to comment

pa ne sabiraju se verovatnoće složenog događaja, već se množe? 

gotivac definiše ovaj slučaj kao na primer da ja držim špil karata i pitam te šta misliš koju ću kartu da izvučem, a traži se verovatnoća da ja baš izvučem tu kartu.

 

ne znam kako gotivac definise. ja sam ga definisala kao: koja je verovatnoca da se slucajno neki broj od 1-39 pojavi na ekranu, pa da onda isti taj broj bude izvucen. takav dogadjaj je relevantan kada govorimo o tome koja je verovatnoca da se nesto ovako desi slucajno, a ne koja je verovatnoca da ce u oba slucaja biti bas neki konkretan broj (21). ponavljam, to je irelevantno. 

 

sto se tice tvog pitanja, verovatnoca da izvuces neku kartu je 1/n, nevezano za to sta ja kazem. recimo ako imas 10 karata, verovatnoca da izvuces neku od njih je 1/10, sta god ja rekla prethodno. ono na sta verovatno mislis je kolika je apriori verovatnoca da cu ja reci 5 i ti izvuci 5. A ja pricam o ukupnoj verovatnoci nekog dogadja znaci da se potrefi da sam ja rekla bilo 1, 2,...10 i ti izvukao isto to. znaci tu se sabira ukupan broj uspesnih matcheva u odnosu na ukupan broj dogadjaja:

 

uzimimo zbog jednostavnosti novcic (prvo je sta sam rekla, drugo je sta je palo)

P G

P P

G P

G G

 

kako dobijemo ukupnu verovatnoca da sam potrefila sta ce ti pasti: saberemo sve slucajeve kada smo se potrefili u ukupnom broju slucajeva. to je relevantno ovde pitanje, a ne pojedinacan slucaj (PP ili GG)

 

mislim, jasno mi je da ti je sam princip racunanja verovatnoce jasan, ne razumem samo kako ne razumes da ovde govorimo o ukupnoj verovatnoci da se tako nesto slucajno zabrlja, a ne da se zabrlja sa brojem 21 specifically.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...