Jump to content
IGNORED

Legalizacija prostitucije, pro et contra


Dagmar

Recommended Posts

Itekako se govori o legalizaciji kao načinu da se iskoreni ili u znatnoj meri smanji organizovana prostitucija, koja nužno pretpostavlja određeni vid trafikinga i prinude. Ovaj segment koji sam pominjao, tzv. "elitnu prostituciju" ne možeš niti smanjiti niti iskoreniti, jer ukoliko je organizovana (a očigledno jeste) nužno podrazumeva upletenost nekih viših struktura, što implicira organizovani kriminal i korupciju tj. umešanost onih aktera koji bi nad tim trebalo da vrše kontrolu, represiju i procesuiranje.

 

ako pokušavaš da mi kažeš da postoje visokokorumpirane države...to znam :D

Link to comment
  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    32

  • Tribun_Populi

    22

  • Dagmar

    16

  • Krošek

    16

Itekako se govori o legalizaciji kao načinu da se iskoreni ili u znatnoj meri smanji organizovana prostitucija, koja nužno pretpostavlja određeni vid trafikinga i prinude.

 

Што само говори да ће нелегална простотуција да појефтини у односу на неку евентуално легалну.Како ли ће ове легалне једног дана да се жале на нелегалну конкуренцију.

 

Извињавам се што сам вам упао у разговор.

Link to comment

samo jedno, što možda nisam baš najbolje uvideo: ako nešto "nužno pretpostavlja određeni vid trafikinga i prinude" - onda se to zabranjuje. za mene bi to bio kraj priče. nema regulacije nečega što "nužno pretpostavlja određeni vid trafikinga i prinude", to je besmisleno. 

 

edit: mislim na organizovanu prostituciju

Edited by MancMellow
Link to comment

Možeš da zabranjuješ (deklarativno) do prekosutra kad nema ko tu zabranu da sprovede u delo. I sad je zabranjeno, pa cveta. A poentu cele moje priče sam objasnio, jednostavno je i ta legalizacija ograničenog domašaja.

 

edit: što ne znači da je loša sama po sebi, naprotiv.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Možeš da zabranjuješ (deklarativno) do prekosutra kad nema ko tu zabranu da sprovede u delo. I sad je zabranjeno, pa cveta. A poentu cele moje priče sam objasnio, jednostavno je i ta legalizacija ograničenog domašaja.

 

pa pazi i zabrana prolaska kroz crveno je ograničenog domašaja, pa ipak postoji

Link to comment

Ma OK, cela stvar sa legalizacijom je bolje išta nego ništa varijanta, klasičan damage control.

 

pa ne treba da ti brani, samo treba da reguliše delatnost tj način obavljanja 

 

ipak je skakljiva ta regulacija i damage control koncepcija - da li ako je nemoguce obavljati prostituciju na odgovoran nacin za sebe i druge bez ucesca drzave (a jeste), robusno ukljucivanje drzave predstavlja state-sponsored prostituciju?

 

na primer u svajcarskoj postoje drzavni strogo nadzirani moteli za prostituciju (edit: i u nevadi postoje bordeli sa sve legalnim zenskim pimpovima). meni je to katastrofa recimo...mislim funkcionise valjda i ostvaruje neku zastitnu funkciju ali meni je to eticki promasaj

 

treba umesto toga da uklanja rizike koji smetaju slobodnom bavljenju time (i da jeste slobodan i da *izgleda* slobodno) a ne da stavlja zene u torove

 

ne moze se poceti od damage control svrhe nego od liberalizujuce, zastitne ideje

 

Samo što, po onome što je Betty napisala o Holandiji - izgleda da ne radi (ili sigurno ne po pravilu)

 

al evo vidis ne branimo mi bas nizozemski metod. ovo je vise kao advokatura sto recimo ja pricam nego kao frizerski salon

Edited by Krošek
Link to comment

ipak je skakljiva ta regulacija i damage control koncepcija - da li ako je nemoguce obavljati prostituciju na odgovoran nacin za sebe i druge bez ucesca drzave (a jeste), robusno ukljucivanje drzave predstavlja state-sponsored prostituciju?

 

na primer u svajcarskoj postoje drzavni strogo nadzirani moteli za prostituciju. meni je to katastrofa recimo...mislim funkcionise valjda i ostvaruje neku zastitnu funkciju ali meni je to eticki promasaj

 

treba umesto toga da uklanja rizike koji smetaju slobodnom bavljenju time (i da jeste slobodan i da *izgleda* slobodno) a ne da stavlja zene u torove

 

ne moze se poceti od damage control svrhe nego od liberalizujuce, zastitne ideje

 

Ja mislim da se mora početi od liberalizacije i ljudskih prava, a to podrazumeva i bezbednost. Država je preko poreza i zaštite bezbednosti poslovanja putem pružanja javne bezbednosti i zaštite u slučaju vanpravnog nasilja uključena u bukvalno svaku delatnost na svojoj teritoriji. To i jeste njena funkcija.  

Link to comment

Samo što, po onome što je Betty napisala o Holandiji - izgleda da ne radi (ili sigurno ne po pravilu)

 

Zavisi kako je postavljena stvar, a od njenih tvrdnji sam i pošao sa ovim preispitivanjem, pokušavajući da stvar lokalizujem na naše društvo. Pa su mi na pamet pale stvari o kojima sam pisao.

 

ne moze se poceti od damage control svrhe nego od liberalizujuce, zastitne ideje

 

Mora. Iz razloga što se ne radi o nekoj običnoj tržišnoj delatnosti nego stvari u kojoj je često ljudski život, zdravlje i sloboda na meti napada. Moraš poći od ideje da mnogi/pretežni deo u svemu tome nisu zato što vole, a zla država im brani.

 

 

al evo vidis ne branimo mi bas nizozemski metod. ovo je vise kao advokatura sto recimo ja pricam nego kao frizerski salon

 

I meni ta paralela iz tvog posta prva pala na pamet, ali sam oćutao da mi se kolege ne uvrede :D

Link to comment

Mora. Iz razloga što se ne radi o nekoj običnoj tržišnoj delatnosti nego stvari u kojoj je često ljudski život, zdravlje i sloboda na meti napada. Moraš poći od ideje da mnogi/pretežni deo u svemu tome nisu zato što vole, a zla država im brani.

 

hmm...mislim da se ti rizici o kojima pricas resavaju ultrarepresijom a to sto je legalno treba da bude legalno zato sto naprosto treba. moralna ambivalentnost koju damage control / lesser evil ideja nosi unosi jednu cinicnu dimenziju i nadvija drzavu nad pojedincem i njegovom slobodom izbora sto stvar cini odurnom u situaciji kad treba da se radi...to sto treba da se radi jelte.

 

 

znaci umesto "idealno, to ne bi trebalo, ali eto bolje da se mi umesamo malo i solomonski resimo problem jer smo jako mudri i utilitaristicki promucurni" mora "to moze. a ono sto ne moze ne moze"

Edited by Krošek
Link to comment

znaci umesto "idealno, to ne bi trebalo, ali eto bolje da se mi umesamo malo i solomonski resimo problem jer smo jako mudri i utilitaristicki promucurni" mora "to moze. a ono sto ne moze ne moze"

 

To je neko šire vrednosno opravdanje celog poduhvata, koji mene inače u životu malo zanima, pa i ne obraćam mnogo pažnju. Meni je fokus uvek na operacionalizaciji tj. na postavljanju stvari/sistema i njihovoj optimizaciji tako da rade uz što manje side-efects. Ne pišu se propisi i ne sprovode sebe radi.

Link to comment

znam da izgleda kao da ideologizujem i apologiram ali sto je predmet regulisanja moralno dubiozniji to moralna poruka zakona mora biti odsecnija, a ne obrnuto da zakon prati tu dubioznost i multiplikuje je. drzava mora da ima ciste ruke a ne da fabrikuje cinizam i toksicnu drustvenu klimu, neodrzivu na dugi rok, podloznu buducim spinovima. zakoni se donose za buducnost, mora biti jak humani argument ispod.

Link to comment

^^ali nigde ili skoro nigde ne postoji zakon koji je 100% sprovodiv. mislim, ok, prostitucija je specifična, ali i onaj primer koji sam ja dao vrlo lako može (ako se prođe kroz crveno) da ima smrtni ishod. I ima gomila takvih stvari. Mislim, zaista ne razumem takav smer argumentacije... 

Edited by MancMellow
Link to comment

zakoni se donose za buducnost, mora biti jak humani argument ispod.

 

Što nas opet vraća nazad na pitanje morala tj. društvene prihvatljivosti svega toga.

Vidiš, sam čin prostitucije (ne organizovane, već pojedinačne) je kod nas prekršajno kažnjiv. Kao osnova inkriminacije leži moralno shvatanje da je taj čin društveno neprihvatljiv, te se zato i sankcioniše. Da bi uopšte moglo biti govora o tome o čemu pišeš, mora se dogoditi prvo promena u društvenoj svesti, a ona se ne događa dekretom, već spontano, i za to treba mnogo vremena. Što dalje implicira da bi, ukoliko u ovom trenutku govorimo o legalizaciji prostitucije, opravdanje za tako nečim moglo postojati samo kao damage control.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...