Jump to content
IGNORED

Legalizacija prostitucije, pro et contra


Dagmar

Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    32

  • Tribun_Populi

    22

  • Dagmar

    16

  • Krošek

    16

dosta tih devojaka je uvezeno iz raznih siromasnih zemalja i oduzimaju im se pasosi. ko god proseta tim ulicama moze da se uveri da skoro i da nema holandskih likova u izlozima. i svako malo se pokrece debata o tome da li ukinuti red light district ili ostaviti sve tako kako jeste, i svaki put pobedi holandski pragmatizam™ - donosi nam mnogo para, te pare idu u dobre svrhe (tj. nasim ljudima), dakle ukupni skor je pozitivan. ali poznato je, na lokalu, da je to leglo kriminala. 

 

Pa dobro, ne treba uopšte gajiti iluziju da bi legalizacija iskorenila organizovanu prostituciju, iz milion razloga. Između ostalih i tog, imigrantskog, ali to već ima veze sa distribucijom sveckoga bogatstva. Samo bi je verovatno svela na neku prihvatljiviju meru, i učinila vidljivijom i lakšom za otkrivanje.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pri čemu neprinuđena treba da bude i ono da ima dovoljno da jede i ako se ne bavi prostitucijom

 

ovo nije tacno, prema tome bi skoro svaki rad bio zabranjen. egzistencijalna nuznost rada nije prinuda. ako cemo da prostituciju tretiramo kao rad (sto ona i jeste, sta god ko mislio) onda se mora prihvatiti tretirati kao svaki drugi rad, racunajuci specificnosti tog posla, rizike i sl.

 

ja bih to dozvolio strogo regulisao - iskljucivo samostalno bavljenje, nema odnosa radnik-poslodavac; nema javnog oglasavanja osim na posebnom, zvanicnom registru; nema ispod 21 god.

Link to comment

uh, holandija nije zemlja lala i stroopvaflova kad je rec o prostituciji. boravak tamo mi je skroz promenio misljenje o ovome. ideja je bila da se posao legalizuje i tu uvede neki red. realnost je da su ljudi koji su drzali konce u rukama po pitanju makroisanja toliko bili navuknuti na kriminalno delovanje da nisu ni znali kako drugacije odjednom. ovi ljudskopravasi sa kojima se druzim su ocajni po pitanju toga koliko policija okrece glavu na drugu stranu kad je rec o trafikingu. dosta tih devojaka je uvezeno iz raznih siromasnih zemalja i oduzimaju im se pasosi. ko god proseta tim ulicama moze da se uveri da skoro i da nema holandskih likova u izlozima. i svako malo se pokrece debata o tome da li ukinuti red light district ili ostaviti sve tako kako jeste, i svaki put pobedi holandski pragmatizam™ - donosi nam mnogo para, te pare idu u dobre svrhe (tj. nasim ljudima), dakle ukupni skor je pozitivan. ali poznato je, na lokalu, da je to leglo kriminala. 

 

 

A pošto je legalizovano, policija i da neće da okreće glavu nego hoće da hapsi nema po kom osnovu, jer devojke (iz Moldavije, ne Holandije, slučajno) to hoće i one imaju pravo da raspolažu svojim telom i šta sve ne, a devojka u realnosti raspolaže da gurne sunđer kad ima menstruaciju jer mora i tad da radi. Odatle verovatno i ona statistika koju sam pomenula da je legalizacija povećala uvoz devojaka*, prosto ranije kad je to po definiciji bilo ilegalno pretpostavljam da nisu mogli toliko da prošire biznis jer bi mogli da budu uhapšeni.

 

Ok, mogli si i da legalizuju na način da sme samo ovo jedan na jedan i da pimp po definiciji bude uhapšen. To bi možda i moglo neko dobro da donese.

 

*što je užas, dekriminalizacija u Holandiji i Nemačkoj ništa ne šteti njihovim državljanima, ali će u Moldaviji trgovci belim robljem kidnapovati četiri umesto dve devojke, i uništiti više života

Link to comment

ovo nije tacno, prema tome bi skoro svaki rad bio zabranjen. egzistencijalna nuznost rada nije prinuda. ako cemo da prostituciju tretiramo kao rad (sto ona i jeste, sta god ko mislio) onda se mora prihvatiti tretirati kao svaki drugi rad, racunajuci specificnosti tog posla, rizike i sl.

 

ja bih to dozvolio strogo regulisao - iskljucivo samostalno bavljenje, nema odnosa radnik-poslodavac; nema javnog oglasavanja osim na posebnom, zvanicnom registru; nema ispod 21 god.

 

Prinuda da se ide u kancelarijicu u koju svakako ne bismo išli da imamo nasleđeno bogatstvo, i prinuda da se izdržava redaljka, uz obavezu navlačenja na heroin da bi se to izdržalo, nisu isto. A to je toliko očigledno, da mogu samo da ti kažem sram te bilo.

Link to comment

Pa dobro, ne treba uopšte gajiti iluziju da bi legalizacija iskorenila organizovanu prostituciju, iz milion razloga. Između ostalih i tog, imigrantskog, ali to već ima veze sa distribucijom sveckoga bogatstva. Samo bi je verovatno svela na neku prihvatljiviju meru, i učinila vidljivijom i lakšom za otkrivanje.

 

mislim da tu uz dobru volju ima prostora za reogranizaciju (tipa, izbaciti makroe iz jednacine), ali po onome sto mi pricaju prijatelji koji se time bave, nije, kako se ocekivalo, zbilja smanjila kriminal. ima naravno i svetlih primera, kao sto je jedan bordel koji vodi jedna zena, pa strane studente antropologije faks vodi kod nje da im prica o tome kako sve devojke prolaze redovne zdravstvene preglede i uredno su placene. ali siva zona je izgleda, i nazalost, ogromna. mislim da je sustina ta da ima vise potraznje nego voljne ponude. 

Link to comment

mislim da je sustina ta da ima vise potraznje nego voljne ponude. 

 

Verovatno, što će reći da sa rastom životnog standarda ima i manje zainteresovanih koji bi se time bavili, što nas opet vraća na (ekonomsku) prinudu o kojoj piše Dagmar, i u slučajevima inkriminisanja kao što je kod nas, i fizičku prinudu koju sprovode kriminalci i trgovci robljem. E sad, između ta dva, dokle god to nije prinuda u smislu pištolja u slepoočnicu i svakodnevnih batina, za mene je prihvatljivo, jer se sve nepravde ovoga sveta jednostavno ne mogu ispraviti.

 

Ali se bar može odraditi taj damage control.

Link to comment

Prinuda da se ide u kancelarijicu u koju svakako ne bismo išli da imamo nasleđeno bogatstvo, i prinuda da se izdržava redaljka, uz obavezu navlačenja na heroin da bi se to izdržalo, nisu isto. A to je toliko očigledno, da mogu samo da ti kažem sram te bilo.

 

ne znam sta si htela reci, ali ovo nije odgovor na moj post. sram tebe bilo zbog zamene teza i neodgovornog vodjenja diskusije.

 

 

mislim da tu uz dobru volju ima prostora za reogranizaciju (tipa, izbaciti makroe iz jednacine), ali po onome sto mi pricaju prijatelji koji se time bave, nije, kako se ocekivalo, zbilja smanjila kriminal. ima naravno i svetlih primera, kao sto je jedan bordel koji vodi jedna zena, pa strane studente antropologije faks vodi kod nje da im prica o tome kako sve devojke prolaze redovne zdravstvene preglede i uredno su placene. ali siva zona je izgleda, i nazalost, ogromna. mislim da je sustina ta da ima vise potraznje nego voljne ponude. 

 

ja kazem, nema radnog odnosa, samo samostalno bavljenje u sopstvenim prostorijama.

 

edit: legalizacija prostitucije naravno ne znaci da sva prostitucija koja se desava postaje legalna. kad se uvede legalizacija postojace i dalje legalna i nelegalna prostitucija. pitanje nije kako da se ukine nelegalna prostitucija, nego kako da se koncipira legalna prostitucija u smislu otvaranja jednog prostora slobode, smanjenja represije. nelegalna prostitucija ce uvek postojati i protiv nje se uvek treba boriti.

Edited by Krošek
Link to comment

ne znam sta si htela reci, ali ovo nije odgovor na moj post. sram tebe bilo zbog zamene teza i neodgovornog vodjenja diskusije.

 

Prostitucija apsolutno ne mora da se prihvata kao svaki drugi rad, jer prosto nije kao svaki drugi rad. Vrlo je maliciozno odmahivati rukom na to uz argumente kao što je ovaj tvoj, a uvođenje morala, slobodne volje itd u opštu priču o prostituciji koja je u više od 90% slučajeva trgovina ljudima je out of place.

Link to comment

nisam ni ja rekao da se mora prihvatiti, samo sam rekao ako bi se prihvatila kao rad onda bi se morala prihvatiti kao svaki drugi rad, inace nema legalizacije prostitucije.

 

- ne uvodim moral

- ne pricam opstu pricu o prostituciji

- ni rec nisam rekao ni nagovestio o trgovini ljudima

 

edit: da dodam i ponovim - prostitucija, bila legalna ili nelegalna je rad u faktickom, fizickom smislu. samo je pitanje da li je zakonit rad ili nezakonit

Edited by Krošek
Link to comment

nisam ni ja rekao da se mora prihvatiti, samo sam rekao ako bi se prihvatila kao rad onda bi se morala prihvatiti kao svaki drugi rad, inace nema legalizacije prostitucije.

 

- ne uvodim moral

- ne pricam opstu pricu o prostituciji

- ni rec nisam rekao ni nagovestio o trgovini ljudima

 

edit: da dodam i ponovim - prostitucija, bila legalna ili nelegalna je rad u faktickom, fizickom smislu. samo je pitanje da li je zakonit rad ili nezakonit

 

Izvinjavam se u tom slučaju, mislila sam da tvrdiš da je prostitucija rad kao i svaki drugi, što mi je užasna teza. A ne vidim da time što kažemo da nešto jeste rad (radiš nešto i dobijaš pare za to) apsolutno vuče da mora da se prihvati kao svaki drugi rad.

 

Ovo za moral itd su reči koje se pominju tu i tamo na prethodnim stranama, ok je samo u slučaju kad se priča o podskupu prostitucije koji je dobrovoljan (a to je mali podskup), ali kad se priča o npr legalizaciji tu priča mora da se vodi posebnostima pre svega onih 90% ljudi koji u tome nisu dobrovoljno, i da se vidi kako im legalizacija (za koju postoji hiljadu modela) može pomoći, a gde su opasnosti i kontraproduktivnost.

 

Argument o povećanju trgovine ljudima u zemljama u kojima se prostitucija legalizuje, je imo stravičan argument.

 

Ima i onaj argument kako broj silovanja opada u zemljama sa legalizovanom prostitucijom. Ja taj argument čitam otprilike kao da građani bogatih država, umesto da strahuju za žene i ćerke i pritiskaju i finansiraju državne organe da hvataju manijake, lakše mogu da sa tim izađe na kraj ponudivši lako dostupno seksualno roblje iz siromašnih zemalja takvima.

Link to comment

Sve to upravo i jeste deo razloga zašto se moraju eliminisati posrednici, odnosno da situacija u kojoj je jasno da postoji posrednik je automatski kriminalna (krimogena?). Jer to da li postoji ili ne postoji posrednik je neuporedivo lakše otkriti od toga 1) da li je došla svojom voljom 2) da li je platila 49 ili 51% 3) da li je bije ili ne 4) da li se poštuje nekakav ugovor ili ne itd, itsl. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Rad preko posrednika, ili agencije, ima prednosti (po recima jedne studentkinje psihologije koja radi kao prostitutka):

Agencija zna gde se nalazi u svakom trenutku i oseca se sigurnije.

Agencija ima spisak proverenih klijenata.

Agencija moze da zastiti druge zene od klijenata koji se ne vladaju stavljanjem na crnu listu.

Agencija pronalazi klijente.

 

Bytheway, ona je dva puta bila silovana od strane klijenta (neki od proslonedeljnih women's hour. Ponovo).

 

sam si sve rekao

Link to comment

I da nadovezem na to sta je rekla kao razloge zasto radi kao prostitutka:

-Nigde ne moze da zaradi tako puno novca

-Kaze da je prostitucija za pare bolja nego kad se napije izadje u grad i spava sa nekim nepoznatim tipom. Cak kaze da se zbog agencije oseca sigurnije, nego da tako ode kod nekog nepoznatog tipa koga upozna u klubu

-Kaze, kad se vec seksa, bolje da se seksa za pare.

 

moralni razlozi zašto se bavi time me ne interesuju. ono što mi je značajno za ono o čemu pričam je da je bila dva puta silovana

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...