Jump to content
IGNORED

Sjetimo se djetinstva (moji prvi igrački koraci)


Singer

Recommended Posts

32 minutes ago, foto said:

mislim da je svako sa zx spectrumom kao prvim racunarom prvo ucitao breaktrough pa onda nastavio sa igrama, koje su nam jos urezane u mozak. jbg, ta kaZeta isla uz komp, pa aj da vidimo sta ima.

 

igre, 8 bita, jedan piksel greske i cao, zdrao. mrtva si kokosko. za neka skakanja si morao da namestis junaka na bukvalno jedan piksel koji je pravio razliku izmedju uspeha ili propasti.

hvala hakerima na POKEovima i sto su nam smanjili frustracije i ulepsali detinjstvo.

 

 

Strašne su bile igre, ne samo da su bile preteške, nego nije bilo ni snimanja pozicija, kodova, memorijskih kartica. A toliko su bile teške da je mnoge bilo skoro nemoguće igrati čak i u trainer modu, sa beskonačno života.

 

 

Što se tiče POKE-ova, sećam se da je svojevremeno, da li SK, ili Moj Mikro, objavio ogromnu listu POKE-ova (koju su, očigledno, prepisali iz neko stranog časopisa), a koja nije radila sa domaćim, piratskim verzijama igara.

 

  • +1 1
Link to comment

ja se secam da Jet Set Will-ija nisam ni 'besmrtan' mogao da predjem. 

jesam bio malji dec ali kada se igra na 1 piksel ni besmrtnost ti ne pomaze bezuslovno.

kako je vreme prolazilo i programeri se razvijali tako smo dobili i igre sa nekom dozom tolerancije, najvise se primecivalo u '3d' igrama.

 

sve u svemu, bilo je divno. tada sam se osecao da sam isti kao tinejdzer sa bilo kog kraja zemljinog sara, i da cemo, ubrzo, svi biti takvi. procitas neki strani casopis, odusevis se, oci ti iskoce na text i fotke, i te igre imas u oglasima da kupis u SFRJ nakon 10 dana.

o, foto, kako si samo bio glupi klinac... hippy dete...

  • +1 2
Link to comment
34 minutes ago, Shan Jan said:

@goofs da cuvas tu svoju zenu, jesi cuo :D 

 

Ruku na srce, ja sam joj rekao šta da uzme, ali ok, i dalje se računa :D 

 

49 minutes ago, foto said:

@goofs

aj napisi neke utiske kada ga izgustiras malo bolje.

ako tu moze da se nabije MAME i jos ponesto bez mnogo hakliranja deluje super stvarcica za nas starije i nostalgicne.


El mi veruješ da sam pre dva dana obrisao svoj MAME sa PCja, nemam više potrebe za tim...zbog ovoga :) 

 

Ja sam dokon pa sam odmah uzeo da čitam community strane i samim tim sam reinstalirao OS na neki community-made koji preporučuju (OnionOS se zove), jer je kao bolji. Sad par dana nakon svega mislim da za tim apsolutno nema potrebe, i defaultni sistem radi sasvim lepo, a benefiti ovoga su, pa ono, trivijalni. Tipa daje ti da promeniš aspect ratio jer neke stare igre imaju drugačiji, pa bude malkice razvučena slika, što je meni sve besmileno kad igraš pikselizovanu igru.

 

Ceo sistem se nalazi na jednoj mikroSD kartici, uz konzolu dolazi i USB čitač kartice, tako da se prikačiš na komp pa možeš da uradiš bekap svega (za slučaj da kartica pukne), a instaliranje novih ROMova je prosto copy/paste ROM fajla u određen folder na kartici, i onda refresh komanda kada se upali konzola, vrlo jednostavno.

Postoji torrent od 90GB ROMova svega i svačega, ima tu i većih i ozbiljnijih igara za PS1 recimo, ali mene to nešto ne privlači, držim se za sada NES i SNESa, Sege Drive i MAMEa (odnosno ovde se to zove Arcade).


Ekran je dosta dobar, dugmići, a ono, klasičan Nintendo GameBoy fazon. E i najbolja stvar - ima multiplayer :D navodno, pošto ne znam još uvek nikoga ko ima drugu pa da isprobamo, ali valjda dve konzole ako su nakačene na isti WiFi mogu da ostvare konekciju za dva igrača.

 

Ko voli retro igre mislim da mu je ovo must-have. Košta 90-100e kod nas na KP, a ako ćete da dovlačite iz Evrope, valjda je 80$, realno ništa za ovakvu stvar. Mi već gledamo da uzmemo još jedan unit najboljem ortaku za rođ krajem februara, takav utisak mi je ostavilo da nemam dileme.

 

Ak vas šta još zanima vičite.

Link to comment
1 hour ago, foto said:

ja se secam da Jet Set Will-ija nisam ni 'besmrtan' mogao da predjem. 

jesam bio malji dec ali kada se igra na 1 piksel ni besmrtnost ti ne pomaze bezuslovno.

kako je vreme prolazilo i programeri se razvijali tako smo dobili i igre sa nekom dozom tolerancije, najvise se primecivalo u '3d' igrama.

 

sve u svemu, bilo je divno. tada sam se osecao da sam isti kao tinejdzer sa bilo kog kraja zemljinog sara, i da cemo, ubrzo, svi biti takvi. procitas neki strani casopis, odusevis se, oci ti iskoce na text i fotke, i te igre imas u oglasima da kupis u SFRJ nakon 10 dana.

o, foto, kako si samo bio glupi klinac... hippy dete...

 

Te platformske igre tipa Manic Miner i JSW su na osmobitnim mašinama bile smrt, imao sam posle prilike da sa devojkom i njenom sestrom početkom devedesetih igram prva tri nastavka Super Mario Bros-a za NES, i sve mi je delovalo šokantno lako.

 

 

Inače, što se tiče Super Mario Bros-a, ko nije ovo igrao na C64, mnogo je propustio...

 

 

 

 

Edited by Jeremija
  • Wub 1
Link to comment

Sad se zadesilo da nismo, ali znam o čemu pričaš, pre Nove godine sam isto nešto jurio preko KP, niko nema, sve ih ukanalio onaj štrajk Pošte, ali uredno drže aktivne oglase.

 

Za ovo smo našli lika u Beogradu da prodaje pa otišli do njega, da pogledam i isprobam. To nekako praktikujem za sve što je skuplje od 5000din, a poručujem od neproverenih izvora.

Link to comment

Meracim se odavno da pazarim jednu ali manjak raspolozivih konzola je uvek problem. To su uglavnom ogranicene proizvodnje i posle ih ili nema ili ih preprodaju po cenu jednog polovnog Switcha. Ti u zdravlju da ga rabis :D 

Link to comment
15 hours ago, goofs said:

Sad se zadesilo da nismo, ali znam o čemu pričaš, pre Nove godine sam isto nešto jurio preko KP, niko nema, sve ih ukanalio onaj štrajk Pošte, ali uredno drže aktivne oglase.

 

Za ovo smo našli lika u Beogradu da prodaje pa otišli do njega, da pogledam i isprobam. To nekako praktikujem za sve što je skuplje od 5000din, a poručujem od neproverenih izvora.

Ako nije problem i protiv pravila foruma može link za prodavca (ili ime coveka na k/p) 

Mora nesto da se igra na dežurstvu sad kad ide leto i nema šanse za spavanje na istom. 

Link to comment
On 18. 1. 2024. at 17:53, goofs said:

Žena mi uzela ovo na poklon, frapiran sam koliko je dobro. Gameboy-like konzolica koja u sebi ima emulatore za Segu, Nintendo, MAME, Gejmboj i još brda nekih međuverzija. Igram sad Super Mario 3, posle ću originalnog Sonika i Donkey Konga. Dođe sa preko 20,000 igrica, a ima i veliki komjuniti na Redditu gde može da se dobavi još ROMova.

I što je nejjača stvar - ima save game (ili bolje reći save state) tako da stare Nintendo igrice recimo nisu više besomučni ubica vremena.

 

71WjWHlosLL._SL1200_.jpg.webp

 

 

Je l' to isto što i ovo?

https://anbernic.com/products/rg35xx?variant=43855463612673

 

Stoji mi u bookmarks već mesecima, nikako da kupim.

 

Edit: Jooooooooooo, sad uđoh na KP da vidim da li ima tu ovo što sam linkovao i prva slika koju sam video je:

 

161182743_65882f2208cf76-49072810IMG_324

 

 


Pa ovo mora da se ima. U ovom Aladinu sam ostavio nedelje i mesece svog ni desetogodišnjeg života.

Edited by napadaj
Link to comment

Nije ista konzola, tj. proizvođač, ali rekao bih da je to isti djavo. Obe su obični Linux sistemi i vrte OS koji se nalazi na SD kartici. Iste dugmiće imaju, iste igrice, verovatno se i na isti način updateuju igre.

 

Ima i Aladin i Lion King i Jungle Book :) te tri Dizni igre se secam, iz istog perioda su i na sličan fazon.

 

Ja sam se dalje denuo u “hakovanje”, otkrih da postoji način da se igra originalni NBA Jam sa Jordanom, ali i sa sadašnjim igračima :s_w: malo je zeznuta instalacija, ali vredelo je cimanja. Prelepo što postoje ljudi dokoni da ovo prave.

 

 

 

btw, od ovoga sam uzeo konzolu @cartman

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Igram ovo poslednjih dana, koliko je dobra i pametna igrica, i bez upliva dečje nostalgije.

 

Svaki nivo je kao mala slagalica i logički problem, ali se igra u realnom vremenu. Nema RPG elemenata, nema boljeg oružja, aura i ostalih munja, uvek krećeš od nule, što znači da možeš komotno da nastaviš od nivoa 27 recimo i teraš ka kraju.

 

Fun fact, Blizzard je radio ovu igru, još onomad kad su bili face.

IMG_1838.jpeg

  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...