Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Meni je najbolje ono što sam video "jagode iz bureta".
Uzme se bure ko za kupus 10-20 L naprave se rupe sastrane napuni se zemljom a u te rupe se posade jagode onako viseće, i cev neka u sredini da se sipa voda...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
10 hours ago, maheem said:

Onda bi trebala neki "tanjir" ispod? Nem ja pojma sa baštovanstvom nego mi ta kutija pala na pamet.

Dete mi se pocelo baviti bastovanstvom, lepo sam govorio pre par godina da to treba da bude predmet u skoli od prvog osnovne. 

 

IMG-20200405-WA0026.jpg

:wub: bravo! Sad kad smo ovako zarobljeni u stanu danima, ozbiljno patim što ne živimo u kući s dvorištem. 

Imam dve terase ali jedna je kao zastakljena lođa tj ima samo jednu otvorenu stranu i više je kao "ostava" a ne terasa a druga je balkon ali glup do bola - uzak ispust na spavaćoj sobi (vrv planiran za sakrivanje švalera, ne vidim neku korisniju funkciju). Moraću da se snađem. 

Link to comment
:wub: bravo! Sad kad smo ovako zarobljeni u stanu danima, ozbiljno patim što ne živimo u kući s dvorištem. 
Imam dve terase ali jedna je kao zastakljena lođa tj ima samo jednu otvorenu stranu i više je kao "ostava" a ne terasa a druga je balkon ali glup do bola - uzak ispust na spavaćoj sobi (vrv planiran za sakrivanje švalera, ne vidim neku korisniju funkciju). Moraću da se snađem. 
Bitno ti je koja strana ti je, zbog sunca...
Ako je to ok, može viseća konstrukcija [emoji41]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Loše i tu stojim, Frenk, gledam na sever-severoistok, sunca imam od ranog jutra pa negde do podneva max. Ali osmi sprat je pa smo dosta izloženi. Probaću bar nešto. 

Link to comment
5 minutes ago, Valkyrie said:

Loše i tu stojim, Frenk, gledam na sever-severoistok, sunca imam od ranog jutra pa negde do podneva max. Ali osmi sprat je pa smo dosta izloženi. Probaću bar nešto. 

To jutarnje sunce je zapravo jako bitno.

Mislim ako bih morala da biram zapad ili istok, uvek istok.

I da, gde je malo sunca može lepo preko leta neka tvrđa zelena salata, može mirođija.

Link to comment

ako vec nemas puno mesta i nemas sunca, ja bih ti savetovao da se fokusiras na zelenis (zacinsko bilje, zelena salata, rukola, zelje, blitva). 

Oni rastu brzo, trpe hladovinu, mogu vise puta da se beru i da se koriste kao dodatak raznim jelima (ili u slucaju blitve i kao glavno jelo)

 

Problem kod sargarepa je da ih gajis relativno dugo, i onda ih iscupas i to je to. Moze i list da se iskoristi recimo za kari, ali opet je relativno malo iskoriscenje vremena i prostora.

 

Ako bas zelis da gajis korenasto povrce, mislim da ti je bolji persun (ona varijanta sto pravi veci koren - prosle godine sam uzeo onaj sto samo list gura, sto je bila greska...), kod njega mozes da beres list kada ti treba a na kraju godine ti ostane i koren.

Link to comment
  • 2 weeks later...

nasao na netu da treba da im se fikne vrh kada su otprilike tolike, kazu bolje se razgranaju i posle bolje rode

 

probacu ove godine pa cu da vidim sta ce ispasti :)

Link to comment
1 hour ago, Zverilla said:

nasao na netu da treba da im se fikne vrh kada su otprilike tolike, kazu bolje se razgranaju i posle bolje rode

 

probacu ove godine pa cu da vidim sta ce ispasti :)

Ove sa slike nemaju jos uvek takozvane "zaperke" koji se zakidaju.Nije to nepisano pravilo kad vidis da krece da gura zaperke onda zakidaj da se grana, ovako nema smisla. 

Link to comment
On 6.4.2020. at 17:20, Zverilla said:

ako vec nemas puno mesta i nemas sunca, ja bih ti savetovao da se fokusiras na zelenis (zacinsko bilje, zelena salata, rukola, zelje, blitva). 

Oni rastu brzo, trpe hladovinu, mogu vise puta da se beru i da se koriste kao dodatak raznim jelima (ili u slucaju blitve i kao glavno jelo)

 

Problem kod sargarepa je da ih gajis relativno dugo, i onda ih iscupas i to je to. Moze i list da se iskoristi recimo za kari, ali opet je relativno malo iskoriscenje vremena i prostora.

 

Ako bas zelis da gajis korenasto povrce, mislim da ti je bolji persun (ona varijanta sto pravi veci koren - prosle godine sam uzeo onaj sto samo list gura, sto je bila greska...), kod njega mozes da beres list kada ti treba a na kraju godine ti ostane i koren.

Nisam videla da si mi pisao, izvini što sam nekulturna. 

Ne zapinju meni šargarepe da gajim nego mi ovaj karantin presekao veze sa dilerima neprskanog voća i povrća a beba počela da jede čvrstu hranu. Posle sam videla da im treba 100 godina da porastu tako da nema svrhe da ih sadim i akam se oko njih. 

U međuvremenu mu kupim u Merkatoru neke organic, ne da su gorke i gadne - nemaš pojma. Jadnik jede i slaže face. Mislim da smo ipak #teamregularveggies

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...