Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Vezani za kukuruz, da li je istina da kukuruz dosta isposti tlo na kojem je gajen, i da ne bi trebalo na istoj parceli sejati kukuruz dve godine uzastopno?

Link to comment

Kod mene ih ima dosta ove godine, uleću svaki dan u stan, ali ih nema u bašti. Jel smetaju? :-)

 

19 minutes ago, Filozof manijak said:

Vezani za kukuruz, da li je istina da kukuruz dosta isposti tlo na kojem je gajen, i da ne bi trebalo na istoj parceli sejati kukuruz dve godine uzastopno?

 

Kukuruz kao i neke druge biljke (paradajz, bundeva...) su dosta zahtevne biljke. S druge strane na ove male količine u hobi baštovanstvu to može da se hendluje, npr. staviš novi sloj komposta. Rotacija (ima i neka srpska reč, ne mogu da se setim) ima i tu svoje prednosti (navodno) jer je manja verovatnoća da će se zapatiti napasti tipične za biljku. Mada sam ja menjao neke stvari ove godine, pa sam opet zapatio iste stvari kao i pre godinu dana.

 

Ja tu i tamo gledam šta radi Charles Dowding na YouTubeu, jedan engleski baštovan, jer su mi ideje ovako zanimljive. Uglavnom par puta je pokazivao neke svoje eksperimente gde je recimo osam godina zaredom na istom mestu sadio krompir i nije imao probleme. Na osnovu toga zaključujem da to je to sve samo deo priče, možda pomaže, ali nije samo po sebi dovoljno i možda može i bez toga. Ja imam dosta napasti verovatno moram malo više da uvede red, a i vreme je teško i ekstremno. Ove godine puno kiše, prethodne dve godine teška suša.

  • Hvala 1
Link to comment

nema ploda koji nisu ostetile. gledala sam po netu, nema prave odbrane. biblijski skakavci.

 

rec koju trazis je "plodored".

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 1
Link to comment

IMG_20240818_221724.thumb.jpg.a0e4ff10120f1d23334d48df4fedcc23.jpgIMG_20240818_221621.thumb.jpg.1644beb8ffc09c905565a3f8d925f01c.jpg

 

Ovo dok je bilo neke vlage u zemlji.

Posle, šipak.

Luk je pretekao jer je izvađen na vreme.

Sve poranilo mesec dana.

I krompir će biti ok.

Kupus će propasti ako ne bude kiše.

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
6 hours ago, le petit nicolas said:

smrdibube. u paradajzu. leka nema.

 

poz

 

Ima.

 

Rastvor praška za pecivo, jedna kesica na 500ml vode

 

Ili Kingbo u polj.apoteci

  • Hvala 1
Link to comment
18 hours ago, Venom said:

 

 

uglavnom se dobije gomila odjednom koja mora da se pojede.

 

Moze da se zamrzne ili se skine sa klipa ili ako imate mesta na klipu

  • +1 1
Link to comment
58 minutes ago, ivy said:

 

Moze da se zamrzne ili se skine sa klipa ili ako imate mesta na klipu

 

Razmišljao sam o tome ove godine, ali još nisam u tripu da se ovim bavim da bih pravio zimnicu. Više me interesuje sveže sezonsko povrće koje "pravim" sam. Finansijski se sve to objektivno ne isplati osim s paradajzom eventualno (mada ne ako uračunam troškove staklenika).

 

Deo toga i jeste da otkrijem koje su dobre količine za mene, recimo prošle godine sam imao previše cvekle, ali nema veze sadiću manje u budućnosti itsl. S kukuruzom je taj standardni problem što ne možeš da imaš premalo jer se oprašuje vetrom. Probao sam ove godine da radim prvo dva reda i desetak dana kasnije opet dva reda. Malo je pomoglo, ali su dva reda opet bila zrela u gotovo isto vreme :-).

Link to comment
On 18. 8. 2024. at 14:28, Venom said:

Ali uzima i dosta mesta i uglavnom se dobije gomila odjednom koja mora da se pojede.

Može i da se osuši, kao kad ostavljaš za seme. Tako suv se potopi u vodu na dan, dva, pa u ekspres lonac. Nije kao kad je svež, ali dobar je.

  • +1 1
Link to comment

Jesen je vreme da se ubiru plodovi rada :)

 

Spoiler

nmjngHp.jpg

Hamburg

 

JxCQN2C.jpeg

Tamjanika

 

HFUGFxM.jpeg

Belo

 

75VB8NW.jpeg

Jabuke

 

bgOGF6v.jpeg

Septelije

 

JkOaVFy.jpeg

Dunja

 

 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...