Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Nije li u vojsi pravilo da kad ti nadredjeni kaze da odes i skocis sa litice, ti odes i skocis sa litice. Policija je ipak "civilna" sluzba.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

@beowl et al

 

Naravno da se odrađivalo burazerski, ali nema smisla da se taj teret stavlja na leđa pilotima. Nije im nadređeni rekao da skoče sa litice nego da su vremenski uslovi OK, možda nisu baš idealni ali možete vi ti to, ajde, ajde. A posle još da ne sleću tamo gde su mislili da sleću, nego tamo gde su im oni organizovali doček. 

 

Kladim se da nisu pandurski piloti lično odbili, nego je neko od njihovih nadređenih razumno procenio da je stanje takvo kakvo jeste bilo. 

 

Edit: I naravno da se posle izveštaja vraća na dnevni red inicijalno pitanje - ako je Beograd u startu bio pod maglom (makar ne tako gustom kao kasnije), zašto nisu planirali let na bilo koju drugu lokaciju, pa da se ili tu zbrine dete ili da produži kolima hitne pomoći kako je i krenulo?

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

 

Kladim se da nisu pandurski piloti lično odbili, nego je neko od njihovih nadređenih razumno procenio da je stanje takvo kakvo jeste bilo. 

Doneli su odluku zajedno sa nadređenima...

Link to comment

Nije li u vojsi pravilo da kad ti nadredjeni kaze da odes i skocis sa litice, ti odes i skocis sa litice. Policija je ipak "civilna" sluzba.

Nije takvo pravilo. Pravilo je da naredjenje ne sme da se odbije ali sme da se ukaže na realnu nemogućnost izvršenja.

 

Na žalost, kod nas se još u doba JNA odomaćilo nezvanično pravilo: "Prvo izvrši pa se posle žali" i tako je ostalo do danas.

Link to comment

dobili su izveštaj da meteo situacija ispunjava minimum uslova (a komisija kaže da je taj izveštan bio netačan), nisu imali osnova da odbiju zadatak.
 
 
 
 

suma_zpsr3exw1p7.jpg

 
ja ću da otpratim izdaleka, kako sam već okačio na avatar
 
GTTh_CY2.jpg

Edited by Prospero
Link to comment

Nisam citao izvjestaj, vec pratim ovo pisanje.

Docek na NT je vec bio organizovan u trenutku kad helikopter ima uputu za slijetanje na Banjicu.

To nam govori komunikacija KL i pilota.

 

Ko je bio organizator doceka?

U kom trenutku?

Kojim cinjenicama nosen (relevantnim za bezbjednost ljudstva i letjelice)?

 

Druga stvar u respravi, preko koje se olako prelazi u kvalifikaciji odbijanja MUP-a i izvrsenja VJ je ta

(koliko sam laicki mogao da uporedim karakteristike helikoptera), 

rezlike ovog kojim raspolaze MUP i ovog koji je otisao na zadatak su bas ogromne i nisu zanemarive u smislu

da 17 moze da izvodi (ne govorim o konkretnoj situaciji kad nije smio iz datih okolnosti da uzleti) misije koje 8 ne moze da uzme u razmatranje.

Shvatio sam da je Mi-8 MUP-ov najbolji helikopter.

Link to comment

@Prospero

 

Ispravka, kad sam ih vec uporedjiv'o to sam radio sa Bell-212 i Mi-17.

Bell-212 ima max take off sa 5 tona, i motor od 1342kW (oko 1800KS), dok Mi ima take off sa 13 tona i posjeduje dva motora 2x1633kW(2x2200KS).

Razlika je i u ukupnoj masi praznog, ali banalizujuci karakteristike, meni to djeluje poput:

-Idem na put. -Oces Kecom il' Meckom?

Edited by Tpojka
Link to comment

Izvinite, ali ipak je ovo majstorski odradjeno.

 

Prvo puste informaciju o pijanom pilotu. Onda Vucic izadje sa "herojskom" pricom, nemoj da bi vam palo na pamet da krivite mrtve, itd.

 

Dabome, niko da pita: stani malo, pa ko to salje vojsku u nemogucu misiju, po losem vremenu, pogresnim helikopterom, na pogresan aerodrom - pa na sve to jos posalje i pijanog pilota? Oce li mozda taj - a svi znamo imena - da odgovara, kako je moguce da vec uveliko nije podneo ostavke na sve funkcije?

 

Jok bato. (Pijana) finta levo, herojska finta desno, svi zadovoljni. Idemo dalje.

Link to comment

Dabome, niko da pita: stani malo, pa ko to salje vojsku u nemogucu misiju, po losem vremenu, pogresnim helikopterom, na pogresan aerodrom - pa na sve to jos posalje i pijanog pilota? Oce li mozda taj - a svi znamo imena - da odgovara, kako je moguce da vec uveliko nije podneo ostavke na sve funkcije?

... a ako neko to i pita, tu je odgovor: ko ne bi naredio da se spase beba? jel hoćete da pustimo da beba umre, to hoćete, to me pitate?

Link to comment

Još nešto posle svega ovoga može da se dovalja iza brda, kako je primetio jedan od čitalaca na T6:

 

Srbija je morala po standardima EASA da razdvoji Agenciju za istragu udesa od svih nadležnih vazduhoplovnih sistema, uključujući aviokompanije, vojsku i DCV. Sad kad imamo udes, ta Agencija ćuti kao zalivena i neka volšebna komisija uspostavljena od strane vojske vrši istragu. Bez istražnog sudije, bez državnog tužilaštva, ludilo! Ne daj Bože da EASA odluči da napravi vanrednu reviziju. Vojska se poziva na pravilnike i propise koje su još pre nekoliko godina morali da usklade sa važećom regulativom DCV i EASA. A nisu. I sad je to isplivalo na površinu.

 

Ova neusklađenost odnosno davanje ultimativne nadležnosti Agenciji za istragu udesa je bio jedan od dodatnih zahteva koje je američka FAA postavila kako bi vratila Srbiju u kategoriju 1 za sletanje u SAD. Nisu bili impresionirani kako je tu sistem postavljen. Ovaj događaj im u potpunosti daje za pravo. Ovo bi Srbiju moglo ozbiljno da košta na međunarodnom planu.

 

Zbog prisustva civila u letelici (čime je let iz vojnog prerastao u civilni) i korišćenja civilnog aerodroma Agencija je morala imati punu nadležnost nad ovim a ona se ponaša kao da uopšte ne postoji. Možda zaista i ne postoji.

Link to comment

Izvinite, ali ipak je ovo majstorski odradjeno.

 

Prvo puste informaciju o pijanom pilotu. Onda Vucic izadje sa "herojskom" pricom, nemoj da bi vam palo na pamet da krivite mrtve, itd.

 

Dabome, niko da pita: stani malo, pa ko to salje vojsku u nemogucu misiju, po losem vremenu, pogresnim helikopterom, na pogresan aerodrom - pa na sve to jos posalje i pijanog pilota? Oce li mozda taj - a svi znamo imena - da odgovara, kako je moguce da vec uveliko nije podneo ostavke na sve funkcije?

 

Jok bato. (Pijana) finta levo, herojska finta desno, svi zadovoljni. Idemo dalje.

 

Mogli su i da kažu da su roze jednorozi ili vanzemaljci iz dimenzije x krivi za sve, isto bi bilo, niko ništa ne bi pitao i idemo dalje.

 

Link to comment

... a ako neko to i pita, tu je odgovor: ko ne bi naredio da se spase beba? jel hoćete da pustimo da beba umre, to hoćete, to me pitate?

Tragedija je sto bi svi bili zivi, po svemu sudeci ukljucujuci i nesrecnu bebicu - samo da ministri nisu imali "odlicnu ideju".

Link to comment

. Ne mogu takve odluke da se donose na puku plemenitost, a ovde je osim plemenitosti ulogu igralo i dobro staro: 'burazeru ajde da odradimo ovo'.

a možda je bilo i "vidiš kakav šljam upravlja vojskom; najebaćemo ako odbijemo da uradimo, ostaćemo bez posla". 

Link to comment

Ispravka, kad sam ih vec uporedjiv'o to sam radio sa Bell-212 i Mi-17.

 

Ima MUP Augusta/Bell-206B JetRanger II kojim inače radi takve akcije. Svi su noviji od HT-48 (Mi-17) iz SRViPVO, i znatno pogodniji za tu vrstu misije. Nego, to da je MUP odbio da leti je ostalo na nivou nepotvrđenih glasina i spekulacija, bila je jedino tvrdnja ex-rukovodioca HJ MUP-a za N1 da nemaju obučene pilote za instrumentarni let u složenim meteo uslovima.

 

Uzevši u obzir kojim kanalima i na koji način je vojsci izdato naređenje, s ove distance pretpostavljam da MUP uopšte niko nije ni zvao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...