Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

Je suis Charlie je odbrana prava da se nastavi sa sprdanjem Muhameda.

Jeste, Charlie Hebdo se jedino bavio time. :fantom:

 

Mislim, red je da se ima barem neki pojam o tome sta je taj satiricni list, pre nego sto se izbacuju simplisticki slogani.

Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

U nekim glavama sigurno jeste ali cenim da je daleko veći deo motivisan ovim što je yolo sažeo. To mogu da tvrdim ako su oni u Srbiji koji kače jesuischarlie tagove i slike na isti način motiivsani kao i oni u Francuskoj. 

 

Mislio sam na to kako je shvaćen naročito u siromašnijim predgrađima i nešto istočnije, a ne šta je motivacija učesnika. 

 

 

Jeste, Charlie Hebdo se jedino bavio time.  :fantom:

 

Mislim, red je da se ima barem neki pojam o tome sta je taj satiricni list, pre nego sto se izbacuju simplisticki slogani.

 

 

 

Naravno da se nije jedino time bavio ali je zbog toga napadnut. Znamo već, ne treba po milioniti put ponavljati da je CH levoliberalno a ne desnohrišćanski i da PC važi samo kod liberalnih vrednosti i svetinja

Link to comment

 

 

Naravno da se nije jedino time bavio ali je zbog toga napadnut. Znamo već, ne treba po milioniti put ponavljati da je CH levoliberalno a ne desnohrišćanski i da PC važi samo kod liberalnih vrednosti i svetinja

 

Koješta. Kao prvo, oni su anarhisti. Kao drugo, oni nisu znali (tj. ne znaju - još postoje) šta je to PC.

Link to comment

Naravno da se nije jedino time bavio ali je zbog toga napadnut.

 

Sve se na kraju svodi na jedno krajnje jednostavno pitanje koje je Indy još jutros postavio: da li je prihvatljivo ravnati sebe i svoje postupke prema pretnjama izvršenjem najtežih mogućih oblika nasilja?

 

Ako nije prihvatljivo onda nema šta da se priča o uviđavnosti, osećaju za trenutak, razumevanju objektivnih okolnosti itd.

 

Ako je prihvatljivo onda lepo svako da sebi pronađe mišju rupu u koju će da se sakrije od nasilnika, njima prepustiti svet i doviđenja prijatno.

Link to comment

Je suis Charlie je odbrana prava da se nastavi sa sprdanjem.

 

As simple as that.

 

 

e: Bez zadnjih misli, ako kad se vec mora objasnjavati.

 

Edited by Tpojka
Link to comment

raleme jesi li se ikad zapitao zasto bas 3 pizde materine, a ne dvije ili pet?

 

sa tri prsta se krstimo.

tri poljupca hoću ja, neću jedan neću dva

red je da budu i tri pizde materine.

Link to comment

Problem, kao sto Gandalf, Radoye, Adam i Malkin ilustruju nije u slobodi govora kao apsolutnoj, vec upravo asimetricno relativnoj vrednosti.

 

 I to ne samo u autocenzuri (sta se ne sme objaviti o pirncu Endrjuu i Izraelu u religijskom smislu) vec u smislu reakcija na nesto takvo sto bi se objavilo.

 

Da ilustrujem jos jednim primerom o kome smo imali vatrenu raspravu. Kada je Rozeta razbaruseni naucnik nakacio polugole zenske na svoju ruznu sulju (sloboda govora, jel te) digao se mainstream sto se zavrsilo izvinjenjem naucnika.

 

Ja pretpostavljam da bi mozda reakcije izolovane muslimanske zajednice bile drugacije da je isti taj mainstream rekao da su karikature CH golo govno, da su ruzne, da su mozda i rasisisticke, da je podignuta neka tuzba, i da se CH zivinio i rekao jeli smo govna. Mozda bi se, samo tim podignutim glasom, jel te, osetili priznatim i postovanim. Ali, koliko je meni poznato, to se nije desilo. 

 

Dake, politically correct speech kao oblik ogranicenja slobode govora je dobrodosao u mainstreamu kao vid emancipacije nekih manjina ali ne i drugih. Asimetricnost slobode govora i reakcije na istu je tu najveci problema a ne sloboda govora kao takva.

 

 

Moj stav je tu da je sloboda govora dobrodosla kao prilicno apsolutna i manje arbitrarna u odnosu na politicku korektnost ogranicenja, a kroz debatu i jacinu argumenata se onda utice na javno mnjenje. Neka cveta hiljadu ruznih sulja i ruznih karikatura, ali za sve, bilo da su zene, Jevreji, gejevi ili muslimani.

 

+1

 

lucidno

Link to comment

Koješta. Kao prvo, oni su anarhisti. Kao drugo, oni nisu znali (tj. ne znaju - još postoje) šta je to PC.

 

Anarhisti u okviru postrevolucionarne francuske PC, stare dva i kusur stoleća. To mu dođe kao državna satira. Satiričari, dajte nešto jače, srušite neki realan taboo većinske Francuske i Zapada. 

Link to comment

Satiričari, dajte nešto jače, srušite neki realan taboo većinske Francuske i Zapada. 

 

 

Pa bravo. To!

 

Ovi ortaci su toliko bili zarobljeni u 1968. da to boli (no pun intended...). Cak je onaj magazin koji se smatra pretecom CH, Hara Kiri, bio neuporedivo ludji ako ništa drugo u sirovoj bizarnosti. 

 

HK%20162%20mars%201975.jpg

 

1288006338.jpg

 

harakiri-27.jpg

 

ovde su sve naslovnice HK:

 

https://www.google.rs/search?q=hara+kiri+magazine+covers&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=hz2xVNOeIIqvUaimgagI&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1256&bih=634

 

 

 

mada ruku na srce, medju normalnim karikaturama u CH ima genijalnih. sa muhamedom ih bas nije islo...

Edited by yolo
Link to comment

Satiričari, dajte nešto jače, srušite neki realan taboo većinske Francuske i Zapada. 

Ovaj, oni su to već uradili kada su se još zvali Hara Kiri i kada su zbog podsmeha De Gaulu zabranjeni. Da bi se potom prekrstili u Charlie Hebdo.

 

Naravno, ovo si mogao i sam da pročitaš pre nego što si krenuo da lupetaš ovuda.

Link to comment

Ovaj, oni su to već uradili kada su se još zvali Hara Kiri i kada su zbog podsmeha De Gaulu zabranjeni. Da bi se potom prekrstili u Charlie Hebdo.

 

Naravno, ovo si mogao i sam da pročitaš pre nego što si krenuo da lupetaš ovuda.

 

Ovaj, nisi razumeo, zaboravi

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...