Jump to content
IGNORED

o školovanju potomstva: dugo putovanje ka raspustu


frit

Recommended Posts

Ovako, druga ruka, dete u čijem odrastanju intenzivno učestvujem, sad pošlo u prvi razred.

Klinka odrasla sa slikovnicama, bojankama, knjižicama...

Od druge godine ide u vrtić, u kom su se uglavnom igrali, samo, što je ok, 

i eventualno smarali roditelje oko maskiranja za maskembale.

Poslednja godina vrtića je posvećena pripremama za polazak u školu.

Ništa drugačija od ostalih godina u vrtiću, osim što su povremeno dolazili iz škola, 

i držali roditeljske sastanke, na kojima je apelovano da se deca ne uče da čitaju i da pišu.

Insistirano čak.

Prijateljica sad drži ubrzani kurs čitanja i pisanja, jer bez toga dete ne može pratiti nastavu.

Beogradski vrtić i beeogradska škola.

Iz prve ruke.

Istina.

"Nikako učiti decu da čitaju i pišu."

"Ostavite to profesionalcima."

 

 

Druga nedelja 1. razreda "Opiši svoj put od kuće do škole." :D

Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    15

  • namenski

    10

  • Arkadija

    9

  • burekdzija

    7

Top Posters In This Topic

 

 

 

meni je od tog skolskog plana und programa veci problem socijalizacija. ivek nikog nije znao kad je krenuo u skolu, svi iz njegovog vrtica su bili u drugim odeljenjima. vec je imao konflikte u skoli, zaradio cvorugu kad ga je drugar oborio, a on udario glavom o pod. verovatno je to sve normalno u tom decackom coporu, ali ja, kao zensko i kao majka, nikako ne mogu da prihvatim to guranje i zadirkivanje i cuskanje. i uopste ne znam kako da reagujem. znam da on mora sam da se izbori za svoje mesto u tom krdu, ali mi je uzasno tesko da to posmatram sa strane i ne reagujem (aka ne odem i razlupam tog malog koji ga je gurnuo).

 

Krdo i čopor je prava reč. Već sam napisala da su mom sestriču izgazili naočare, i to jedna devojčica i jedan dečak, naravno ona je sve svalila na tog malog. Onda su mu pokrali bojice i sličice. Zatim je jedno problematično dete mog sestrića dok su čekali red u WC-u davio, zatim ga je jedan mali udrio pesnicom u leđa i rekao mu nešto u stilu"govno smrdljivo". I to se sve dešava u tom boravku. I sve su to deca od 7 godina. Zato je moj zet išao da traži premeštaj u drugo odeljenje. Oni sami više nisu znali kako da se postave, jer neće da vaspitavaju dete da bude pit-bul, a sa druge strane ako ne odreaguju sada, šta onda očekivati za godinu ili dve. I od kada ne ide u boravak, nema nikakvih incidenata. I to je sve samo zato što je on miran, nenasilan, ne ume da psuje. Tako je vaspitan i takva mu je priroda i mislim da se neće promeniti. 

Link to comment

mali djecak shtrebo :D

 

mi cemo dati naseg trtosa u skolu iduce godine, sa 4.5, jer to nije neobicno ovde. bas me zanima da uporedim kurikulume, da vidim sta se smatra normalnim dati tolickoj deci da uce, u poredjenju sa srpskih 7 godina. ili se sad polazi u skolu sa 6? u svakom slucaju mi je trenutni utisak da zapadna deca imaju mnogo vise edukativnih sadrzaja na ranijim uzrastima, posebno u americi. 

 

 

Ta 'skola' vise lici na nase vrtice. [nego nase skole]

Link to comment
 

bobe, gluposti. nadam se da je to samo do uciteljice, te da ova nasa nece biti toliko luda.

nije srecom chesto, da ne budem zla, nego meni to obichno padne u neki chetvrtak nocu, pa se zablejimo i dete i ja, a nije mi do toga. misli, ja sam zena bez radnog vremena, ja se sa decom druzim neprekidno, ne mora sistem da i nameshta situacije...

 

 

ne brinem ja, no jaca mi polovina :D

al, reci cu mu ovo za 100, mozda mu bude lakse.

neka se kulira polovina. ochekivani ishod prvog razreda je chitanje, pisanje shtampane i pisane cirilice i sabiranje i oduzimanje do 100 :)

Link to comment

Najnovija fora među klincima je, da kada vide nekoga da telefonira, lupe ga svom snagom po ruci, da telefon ispadne i po mogućnosti se razbije.

Onda to boduju i upisuju u tabelu

:isuse:

Ja vam kažem represija je keva. Ali neeee... <_<

zdruzeno razmishljanje. jednom ce neko biti oplavljen, a onda mogu da se zovu ujedinjene nacije da se to reshi <_<

 

meni je najveci problem shto se nasrtanje na imovinu ochigledno i javno tolerishe. npr da detetu dijabeticharu iz pakosti butaju po torbi i prckaju po aparatu i onim papiricima, iznova i iznova. i nema veze, to su deca -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

Krdo i čopor je prava reč. Već sam napisala da su mom sestriču izgazili naočare, i to jedna devojčica i jedan dečak, naravno ona je sve svalila na tog malog. Onda su mu pokrali bojice i sličice. Zatim je jedno problematično dete mog sestrića dok su čekali red u WC-u davio, zatim ga je jedan mali udrio pesnicom u leđa i rekao mu nešto u stilu"govno smrdljivo". I to se sve dešava u tom boravku. I sve su to deca od 7 godina. Zato je moj zet išao da traži premeštaj u drugo odeljenje. Oni sami više nisu znali kako da se postave, jer neće da vaspitavaju dete da bude pit-bul, a sa druge strane ako ne odreaguju sada, šta onda očekivati za godinu ili dve. I od kada ne ide u boravak, nema nikakvih incidenata. I to je sve samo zato što je on miran, nenasilan, ne ume da psuje. Tako je vaspitan i takva mu je priroda i mislim da se neće promeniti. 

pa da. mi iveka oduvek ucimo da ne treba da se bije, da sve treba recima da resi, a onda ga taj mali neprestano zadirkuje. i meni dete kaze da ga to sve jako nervira i da onda on kaze tom decaku da ce da ga prebije. i sta ja njemu da kazem? mislim, kazem ja njemu da bes nije razlog da se tuces s nekim, ali ovaj mali ne prestaje. i dete mi je onda frustrirano, a ja ne znam sta da radim.

mislim, nije ovo nista strasno, zadirkuje ga relativno bezazleno (da je spor), ali se ja plasim da ako ivek nekako ne reaguje, da ce postati neko na kome se ostatak copora dokazuje. mozda i ja preterujem i previse ucitavam, ne znam, nisam pametna.

a kazu mi muski da je to sve normalno medju decacima. :(

Link to comment

zdruzeno razmishljanje. jednom ce neko biti oplavljen, a onda mogu da se zovu ujedinjene nacije da se to reshi <_<

 

meni je najveci problem shto se nasrtanje na imovinu ochigledno i javno tolerishe. npr da detetu dijabeticharu iz pakosti butaju po torbi i prckaju po aparatu i onim papiricima, iznova i iznova. i nema veze, to su deca -_-

Verovatno bih dobio wp za...

Stoka.

Link to comment

gledano sa neroditeljske distance, ja mislim da je sasvim u redu odobriti djetetu da udje u fajt kad je napadnuto. djeca su andjeli samo na maminim i tatinim fejsbuk slikama, a u stvarnosti su nerijetko okrutni debili i ni u jednom uzrastu ljudi nisu tako nesputano agresivni kao dok su djeca.

znaci fajt.

Edited by morgana
Link to comment

Verovatno bih dobio wp za...

Stoka.

ili nasrnu na torbu i iscepaju ti knjige. a ti, jebiga, idi posle kod pedagoga, pa se saslushavaj u osamstopesto epizoda, kako se ti osecash kao zrtva <_<

 

kod nas se obradjuje zrtva. u osnovnoshkolskom sistemu uvek i po pravilu.

Link to comment

 ali se ja plasim da ako ivek nekako ne reaguje, da ce postati neko na kome se ostatak copora dokazuje. mozda i ja preterujem i previse ucitavam, ne znam, nisam pametna.

 

To su identične reči moje sestre. Ona je još dodala da ostali namirišu tavog i da onda vežbaju na njemu. 

 

 

Spram ovoga, moje osnovno školovanje davnih sedamdesetih i osamdesetih izgleda kao iz bajke. Pričala sam juče sa drugaricom ( znamo se preko 40 godina) :cool:, i obe ne možemo da se setimo takvog ponašanja. Mislim, bilo je zadirkivanja, gurkanja među dečacima, ali da se sistematski kinji jedno dete, nikako.  

Link to comment

Bilo bi zanimljivo neke elemente ovog topika povezati sa pričnom na doom topiku.

 

i meni to isto palo na pamet :D  citam ovu temu i cudom se cudim kako sam ja preziveo sve te godine odrastanja svog deteta a jos se vise cudim kako je on to preziveo :lolol:

Edited by Pontijak
Link to comment

Bilo bi zanimljivo neke elemente ovog topika povezati sa pričnom na doom topiku.

pa izvor im je na istom mestu.

 

To su identične reči moje sestre. Ona je još dodala da ostali namirišu tavog i da onda vežbaju na njemu. 

 

 

Spram ovoga, moje osnovno školovanje davnih sedamdesetih i osamdesetih izgleda kao iz bajke. Pričala sam juče sa drugaricom ( znamo se preko 40 godina) :cool:, i obe ne možemo da se setimo takvog ponašanja. Mislim, bilo je zadirkivanja, gurkanja među dečacima, ali da se sistematski kinji jedno dete, nikako.  

sistematsko kinjenje jednog deteta je kul. sreca bozija ako se dete menja svakodnevno, da stigne onaj od juche da se odmori ^_^

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...