Jump to content
IGNORED

o školovanju potomstva: dugo putovanje ka raspustu


frit

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    15

  • namenski

    10

  • Arkadija

    9

  • burekdzija

    7

Top Posters In This Topic

Jel moze stvarno neko ovo sa citanjem i pisanjem da pojasni? Ja sam od dosta prijatelja iz Srbije cuo istu stvar (ocekuje se da deca u prvom razredu znaju da citaju i pisu) i nije mi bas jasno, mislio sam samo da imaju retardiranu uciteljicu/ucitelja. Ali slucajevi su se poceli mnoziti, pa sad i ovo sto vi kazete :huh:

Link to comment

Ovako, druga ruka, dete u čijem odrastanju intenzivno učestvujem, sad pošlo u prvi razred.

Klinka odrasla sa slikovnicama, bojankama, knjižicama...

Od druge godine ide u vrtić, u kom su se uglavnom igrali, samo, što je ok, 

i eventualno smarali roditelje oko maskiranja za maskembale.

Poslednja godina vrtića je posvećena pripremama za polazak u školu.

Ništa drugačija od ostalih godina u vrtiću, osim što su povremeno dolazili iz škola, 

i držali roditeljske sastanke, na kojima je apelovano da se deca ne uče da čitaju i da pišu.

Insistirano čak.

Prijateljica sad drži ubrzani kurs čitanja i pisanja, jer bez toga dete ne može pratiti nastavu.

Beogradski vrtić i beeogradska škola.

Link to comment

ja sam bila na jednom seminaru za ucitelje pre desetak godina, neka obuka je bila u pitanju, gde su spomenuli da u danasnje vreme (dakle pre desetak godina) skoro sva deca koja podju u skolu znaju stampana slova i da napisu svoje ime.

 

(ovo je odgovor na buregdzijin post)

Edited by betty
Link to comment

i držali roditeljske sastanke, na kojima je apelovano da se deca ne uče da čitaju i da pišu.

Insistirano čak.

 

ovo je tako suludo  :isuse:

 

moj trtislav odrasta okruzen edukativnim igrackama preko kojih uci da cita i pise, u obdanistu. kupila sam mu skoro flash cards da kao malo vezbamo engleski (posto srpski vec cita ko zmaj :blush:), ispostavilo se da je od seta od 50 reci vec umeo da procita 47. jer je sam u obdanistu slagao drvena slovca da se postroje kao sto pise ispod slike, i naucio. ima 3.5 godine. sad mogu da bacim <_< ali tako mi je sumanuto insistirati da se odlozi ucenje necega sto dete moze da savlada.

Link to comment

to oko citanja i pisanja zavisi od uciteljice. neke insistiraju da deca znaju da citaju i pisu, neke ne. u vecini vrtica, as far as i know, u pripremnom programu za skolu, vezba se grafomotorika i rade se slova na nivou prepoznavanja. oni u prvom razredu do kraja prvog polugodista treba da predju sva stampana slova. meni se cini da se lakse nauci kako se pravilno pise slovo ako prethodno to nisu ucili, tj. ako u vrticu nisu sami osmislili kako to slovo treba da se pise. mozda gresim, ne znam, ali nama je velika muka bila da mu ispravimo to kako je on zamislio da treba da pise slovo N.

 

cinjenica jeste da su "zadaci" napisani slovima, jelte, ali kad ih rade na casu, uciteljica im procita sta tu pise. ionako se domaci u prvih mesec dana svodi samo na crtanje - nacrtaj porodicu, omiljenu igracku, kucu, skolu, druga, itd. tek se od oktobra krece sa pisanjem slova.

Edited by palchica
Link to comment

Ovako, druga ruka, dete u čijem odrastanju intenzivno učestvujem, sad pošlo u prvi razred.

Klinka odrasla sa slikovnicama, bojankama, knjižicama...

Od druge godine ide u vrtić, u kom su se uglavnom igrali, samo, što je ok, 

i eventualno smarali roditelje oko maskiranja za maskembale.

Poslednja godina vrtića je posvećena pripremama za polazak u školu.

Ništa drugačija od ostalih godina u vrtiću, osim što su povremeno dolazili iz škola, 

i držali roditeljske sastanke, na kojima je apelovano da se deca ne uče da čitaju i da pišu.

Insistirano čak.

Prijateljica sad drži ubrzani kurs čitanja i pisanja, jer bez toga dete ne može pratiti nastavu.

Beogradski vrtić i beeogradska škola.

 

To je sumanuto. Zasto bi branili roditeljima da decu, koja pokazuju interesovanje za citanje, nauce da citaju pre skole???

 

edit: mislim kao princip, tj. izbor roditelja. mog tupsona na primer to uopste nije interesovalo, kad je posao u skolu znao je samo ime da napise (nekako), ali je posle godinu dana naucio da tecno cita.

Edited by burekdzija
Link to comment

Nsam ni rekla da nije sumanuto, ali tako je.

Ne znam da li je svugde tako, ali u ovom vrtiću koji je vezan za  ovu školu je tako.

I roditelji, generalno svi, su u problemu.

Palchica je bolje pojasnila.

 

Kad je prijateljica pitala zašto da sputava radoznalost deteta, odgovor je bio:

Ako savlada gradivo pre škole, na časovima će joj biti dosadno, a to može predstavljati 

potencijalni problem za učiteljicu. (remećenje discipline....bla bla bla)

Link to comment

 

 

cinjenica jeste da su "zadaci" napisani slovima, jelte, ali kad ih rade na casu, uciteljica im procita sta tu pise. ionako se domaci u prvih mesec dana svodi samo na crtanje - nacrtaj porodicu, omiljenu igracku, kucu, skolu, druga, itd. tek se od oktobra krece sa pisanjem slova.

Ona sigurno pročita to jednom, ali u razredu od 28 dece, gde 90% nije koncentrisano da sluša učiteljicu, to nema nikakvog efekta. To sam lično proverila, jer sam dete pitala za konkretnu sliku i zadatak šta je učiteljica reka , samo je slegnuo ramenima.

 

Naravno , sad je već novembar i malopre mi sestra kaže da je A...... konačno napisao ceo diktat i da je dobio cvetić ili pčelicu. 

 

 

Kod njega u vrtiću su u predškolskom radili samo prepoznavanje slova, a slova i to i ćirilicu i latinicu on je znao sa 4 godine. Znam da su i sestra i baka pokušale da ga nauče da čita, ali to je odbijao tada. Njega su iteresovali samo brojevi i registaske tablice.

Edited by Arkadija
Link to comment
Kad je prijateljica pitala zašto da sputava radoznalost deteta, odgovor je bio:

Ako savlada gradivo pre škole, na časovima će joj biti dosadno, a to može predstavljati 

potencijalni problem za učiteljicu. (remećenje discipline....bla bla bla)

hehehe, nas uciteljica naribala jer je klinac uradio domaci unapred. nismo imali obicaj da mu stojimo nad glavom dok radi domaci, da se dete osamostali, jelte, i onda on krenuo da radi i uradio i nesto sto jos nisu obradili na casu. primedba joj je bila ista - onda mu je dosadno na casu, pa zagovara drugu decu. meni je to suludo. umesto da se dete pohvali sto je radoznalo i ocigledno nesto moze i samo da savlada, to se kritikuje! mislim, ko da nemaju jos petsto radnih listova koje je mogla da mu da da radi.

 

@arkadija - mislim da nije ni trebalo da ga uce da cita, ako vec nije sam izrazio interesovanje, to bi moglo da bude kontraproduktivno. a to za sleganje ramenima, nemoj da brines. cak i oni koji citaju nemaju pojma sta je uciteljica rekla, jer ih generalno vise zanima sta ima da im kaze drug u klupi :D

 

moj malac je opsesivno sve brojao i znao je da sabira i oduzima i dvocifrene brojeve pre polaska u skolu. muz mi je sad u panici da ce da retardira u skoli, posto se u prvom razredu rade brojevi do 10. :D

 

 

edit> @burekdzija - program za prvi razred je napravljen pod pretpostavkom da deca NE znaju da pisu niti da citaju. problem je sto u predskolkom programu oni uce slova, tj. njihovo prepoynavanje, a deca ko deca, mnogo njih nauci da cita i kako-tako pise pre polaska. ili ih roditelji driblaju, jer su u panici da ce im dete biti u losijoj poziciji ako to sve vec ne zna pre polaska u skolu. i onda imas situaciju da u razredu imas puno dece koja vec znaju da citaju i par njih koja ne znaju. neke uciteljice insistiraju da se radi polako, po programu, druge ubrzaju, po svom nahodjenju.

 

Edited by palchica
Link to comment

Ok hvala palchica, posto su mi neki pogresno rekli da se to sada uci u predskolskom (koje je obavezno), ili sam ja pogresno shvatio, pa me je interesovalo sta kaze plan i program ™.

Link to comment

hehehe, nas uciteljica naribala jer je klinac uradio domaci unapred. 

 

mali djecak shtrebo :D

 

mi cemo dati naseg trtosa u skolu iduce godine, sa 4.5, jer to nije neobicno ovde. bas me zanima da uporedim kurikulume, da vidim sta se smatra normalnim dati tolickoj deci da uce, u poredjenju sa srpskih 7 godina. ili se sad polazi u skolu sa 6? u svakom slucaju mi je trenutni utisak da zapadna deca imaju mnogo vise edukativnih sadrzaja na ranijim uzrastima, posebno u americi. 

Link to comment

kako to mislis namerno salje domace koje treba da urade roditelji? jel kao preteski su za klince ili...?

tako shto se zada zadatak i napomene da i roditelji uchestvuju. onda sam uchestvovala, nash robot ima ruke koje se pomeraju na shrafove. el ocesh da i majka, evo ti majka! :wicked:

 

 

Ovo učenje potiče iz vrtića, od neke III godine, zbog "radionica" gde klinci sede, plaču ili im se spava / gladni su dok roditelji seckaju i lepe materijale na zadatu temu.

sa toga sam bezala. ja sechem i lepim 2 sata neshto shto se seche i lepi 15 minuta, a hudini se sa kokoshkama jurca okolo. fala sestro, radicemo kod kuce ^_^

mada, vrtic je bio savrsheno edukativan!

 

Samo da se nadovežem, deca ne znaju da čitaju i pišu, uglavnom, jer dok su u vrtićima imali neku vrstu 

obuke za polazak u školu, roditeljima je sugerisano da decu ne uče da čitaju i pišu.

Iskustvo moje  prijateljice, koja sad prolazi kroz muke prvog razreda.

formalno znanje chitanja i pisanja nije neophodno u prvom razredu, prvu razred sluzi da se to nauchi. sad, osim tehnike sa klasichnim bukvarom, ima i jedna druga, tzv komplikovana kombinovana :lolol: metoda, u kojoj se sva slova izbacuju u promet odjednom, pa svako radi ono shto moze i nikom nije dosadno, chak ni iskusnom chitachu. ali je pakao za pedagoga i bolje da je bogotac od iskustva i spremnosti (junior se opismenio (vec pismen) tom metodom), a kod hudinija je neshto slichno, ali se ubacuju slova 3-5 i isto je zahtevnije nego uobichajeno sa bukvarom, ali metodoloshki izvedeno gore za red velichine nego ono shto se radilo kod juniora, ne znam da li je do pedagoga ili metode. al dete je vec pismeno, pa meni nema veze da se uzbudzavam... oko kombinovane metode roditelji paniche po difoltu, a greshe (jedino ako je uchiteljica neka kesa od struchnjaka, onda nece da valja) :)

 

 

@palche. sabiranje i oduzimanje do 100. nece se omete, ne brini ^_^

 

edip2. mnogo mi je lepa ova tema ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

mali djecak shtrebo :D

 

mi cemo dati naseg trtosa u skolu iduce godine, sa 4.5, jer to nije neobicno ovde. bas me zanima da uporedim kurikulume, da vidim sta se smatra normalnim dati tolickoj deci da uce, u poredjenju sa srpskih 7 godina. ili se sad polazi u skolu sa 6? u svakom slucaju mi je trenutni utisak da zapadna deca imaju mnogo vise edukativnih sadrzaja na ranijim uzrastima, posebno u americi. 

u skolu mora da se podje sa napunjenih 6,5 tj. deca rodjena posle 1.aprila moraju da krenu u skolu u septembru. moze i ranije, ako se proceni da je dete zrelo za skolu.

 

mali streber voli matis (i fizicko), a smara ga pisanje. takav svrakopis se retko srece.

 

tako shto se zada zadatak i napomene da i roditelji uchestvuju. onda sam uchestvovala, nash robot ima ruke koje se pomeraju na shrafove. el ocesh da i majka, evo ti majka! :wicked:

bobe, gluposti. nadam se da je to samo do uciteljice, te da ova nasa nece biti toliko luda.

 

 

 

@palche. sabiranje i oduzimanje do 100. nece se omete, ne brini ^_^

 

ne brinem ja, no jaca mi polovina :D

al, reci cu mu ovo za 100, mozda mu bude lakse.

 

 

meni je od tog skolskog plana und programa veci problem socijalizacija. ivek nikog nije znao kad je krenuo u skolu, svi iz njegovog vrtica su bili u drugim odeljenjima. vec je imao konflikte u skoli, zaradio cvorugu kad ga je drugar oborio, a on udario glavom o pod. verovatno je to sve normalno u tom decackom coporu, ali ja, kao zensko i kao majka, nikako ne mogu da prihvatim to guranje i zadirkivanje i cuskanje. i uopste ne znam kako da reagujem. znam da on mora sam da se izbori za svoje mesto u tom krdu, ali mi je uzasno tesko da to posmatram sa strane i ne reagujem (aka ne odem i razlupam tog malog koji ga je gurnuo).

Edited by palchica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...