Jump to content
IGNORED

STARCI I UDARCI


kgmr

Recommended Posts

uf! svojevremeno sam na topiku o filmovima preporučio forumašima ovaj film:

http://www.imdb.com/title/tt1365474/?ref_=nm_flmg_act_16 nezasluženo nisko ocenjen.

 

elem, u pitanju nije starica već mlada žena u punoj snazi da nije kancera. film završava njenom eutanazijom. potresan deo. tada sam saznao da je eutanazija legalna u holandiji.mislim da je to dobra stvar u principu. da bude legalna a ostavljena na volju od slučaja do slučaja. po meni, glupavo je biti protiv nečega u strahu da će biti zloupotrebljeno.

 

PS. bio bih ti zahvalan da mi napišeš prevod ovog poslednjeg kvota. nisam najbolji u engleskom. može i kao spojler. unapred hvala.

Link to comment
  • Replies 442
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    61

  • Indy

    41

  • đorđe geprat

    19

  • Paul

    19

Meni je prva (filmska) asocijacija na temu eutanazije Amenabarov film Mar adentro (preveden kao Život je more). 

Koliko znam, eutanazija je, osim u Holandiji, dozvoljena u Švajcarskoj, Belgiji i Luksemburgu. 

Link to comment

Meni je prva (filmska) asocijacija na temu eutanazije Amenabarov film Mar adentro (preveden kao Život je more). 

Koliko znam, eutanazija je, osim u Holandiji, dozvoljena u Švajcarskoj, Belgiji i Luksemburgu. 

 

Bio je i film sa Al Paćinom, od Kevorkijanu aka Dr Death, američkom lekaru koji je ležao 9 godina zbog pružanja pomoći svojim pacijentima kod tzv. asistiranog samoubistva.

Link to comment

Pa nije pitanje eutanazije vezano za stariju zivotnu dob, vec za terminalni stadij neizljecive bolesti. Jesu ono Belgijanci u svojoj pragmaticnosti bez mjere prvi naceli temu eutanazije za pedijatrijsku populaciju?

 

Uglavnom, di ste navalili na umiranje, mi govorimo o generaciji zdravih i prposnih 65+ (izuzevsi nesto malo degenerativnih bolesti). Citala sam nedavno clanak o generaciji danskih umirovljenika koje brine kvaliteta stomatoloske njege u domovima za starije, jer im to moze upropastit skupo placene stomatoloske zahvate. ( Naime, po zakonu se ne smije bez pristanka dementnoj osobi cetkat zube ) .meni je to odlicno da imaju mogucnost i zele pazit na sebe i na svoje zdravlje do zadnjeg dana

Link to comment

mislim da u holandiji imas pravo na eutanaziju i kad dodjes u odredjene godine. u slucaju neizlecive bolesti je procedura komplikovana i odluka nije laka, ali u slucaju starosti su, cini mi se, spremniji da sprovedu proceduru bez pogovora. ako su lagali mene...

Link to comment

Ne znam za evropljane, ali amerikanci sa kojima sam imao priliku da provedem odmore su sve samo ne aktivni. Uzivanje uz knjigu uz bazen, nemrdanje iz fotelje ili iz lezaljke, da dodje kombi po nas da nas vozi jer smo na odmoru pa necemo da pesacimo 10 minuta ili da se vozimo jednu stanicu metroom i usput mozda nesto vidimo, taj rad.

 

Bez namere da ikome namecem izbore, cini mi se da ljudi kada odu na odmor imaju praksu da svoj psihicki umor lece kao da se radi o fizickom umoru. Malo nas ovde radi zahtevne fizicke poslove tipa utovar uglja, istovar cementa i seljenje namestaja. A meni je aktivan odmor najbolji odmor.

Link to comment

 

PS. bio bih ti zahvalan da mi napišeš prevod ovog poslednjeg kvota. nisam najbolji u engleskom. može i kao spojler. unapred hvala.

Neke drzave su legalizovale dobrovoljnu eutanaziju ali generalno ona ostaje kvalifikovana kao ubistvo. U Holandiji i Belgiji, gde je eutanazija legalizovana, ona se i dalje smatra ubistvom, premda se zakonski ne goni i nije kaznjiva ukoliko pocinitelj (lekar) zadovoljava odredjene pravne uslove.

 

 

Pa nije pitanje eutanazije vezano za stariju zivotnu dob, vec za terminalni stadij neizljecive bolesti.

To su neodvojive stvari. (Ko ima vremena, pogledati NYT - Why Everyone Seems to Have Cancer) Zivi dovoljno dugo i imaces rak. (Naravno, ne mora biti terminalan, barem ne odmah. +Naravno, nije samo rak... tu su i slog i ostale lepote koje znace delimicni ili potpuni gubitak kontrole nad svojim psihofizickim funkcijama). To je nesto sto dolazi sa godinama, meni je prosto neodgovorno pricati o dostizanju odredjenih poodmaklih zivotnih doba bez pominjanja i te realnosti (osim ako ne zelimo da zabijamo glavu u pesak i bavimo se cipelama).

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...