Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

25 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ni odlazak kod lekara obično nije stvar izbora, pa opet ljudi u Srbiji često i sami časte lekare i da im se ne traži, i plaćaju razne nezvanične tarife i preglede po privatnim bolnicama, i to doživljavaju potpuno normalno (da ne ulazimo sada u to da jto često ima i elemente krivičnog dela). Međutim, kada neko treba da te izvadi iz pritvora u pola noći, ili da te vrati na posao posle nezakonitog otkaza ili da ti navuče dva stana u ostavinskom postupku, onda je skupo da se plati. Advokatura, i pravo generalno, imaju tu nesreću da se pričaju običnim jezikom, pa onda svaka šuša misli da može time da se bavi, ali bavljenje pravom na visokom nivou zahteva ozbiljno školovanje, znanje i iskustvo (a često i veze), i onda usluga koja se pruža pod takvim pretpostavkama nikako ne može da bude jeftina. Tu IT-jevci i lekari mnogo bolje prolaze, jer njihov jezik običan svet ne razume.

 

Btw, ja sam advokat koji samo može da se požali da ima previše posla. Doduše, ja se ne bavim klasičnom advokaturom, pa i nisam dobar primer.

 

Ko bi castio lekare,da je usluga stvarno besplatna?

Link to comment

A da ne pominjemo kako važi isto ono kao anegdota/urbana legenda da je Pikaso tražio 30.000 nečega za crtež za koji je gospođa na istom rekla "ali trebalo vam je samo 5 minuta" a on odgovorio "trebalo mi je 30 godina da naučim da to uradim za 5 minuta" - sate čitanja i analiziranja niko ne vidi niti broji, vidi samo par rečenica na papiru i kaže pih, pa samo to.

  • +1 3
Link to comment
19 minutes ago, Ayatollah said:

 

S tim da ono što ti uradi keramičar možeš uvek da olupaš i da zoveš drugog da ti popravi ako je urađeno loše, dok ono što ti uradi advokat često ne može nikada da se popravi ili samo delimično, pa zato i advokat koji to radi ima mnogo veću odgovornost nego keramičar koji lepi pločice. Zato advokat i košta - ja prvi neću da prihvatim odgovornost za to da odeš u zatvor ili da pukneš neke desetine hiljada evra u zamenu za nekakav kikiriki, ako ti rešavam životna pitanja, onda za to moram da imam i odgovarajuću satisfakciju.

 

Za bold - nemaš pojma koliko ovde nisi u pravu. Ja znam više ljudi sa diplomom Pravnog u BGD koji imaju odlične karijere po stranim advokatskim firmama ili su menadžeri u multinacionalkama napolju. I meni samom je za dlaku izmakla takva pozicija pre par godina, samo zato što nemam EU državljanstvo. Nije pravilo, ali nije ni da ih nema. 

 

Ja ne znam ni jednog. Steta za tebe,sta drugo druze da ti kazem.

Link to comment
10 minutes ago, Johny said:

A da ne pominjemo kako važi isto ono kao anegdota/urbana legenda da je Pikaso tražio 30.000 nečega za crtež za koji je gospođa na istom rekla "ali trebalo vam je samo 5 minuta" a on odgovorio "trebalo mi je 30 godina da naučim da to uradim za 5 minuta" - sate čitanja i analiziranja niko ne vidi niti broji, vidi samo par rečenica na papiru i kaže pih, pa samo to.

Pocinje tako da biva i u ITju...

 

A onda kad neko ujebe, onda nista nije skupo...

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Pocinje tako da biva i u ITju...

 

A onda kad neko ujebe, onda nista nije skupo...

U It-u je manjak klvaitetnog kadra. Ponuda i potraznja.

Link to comment

Jel realno da se raspravljate sa stavom, pa on uzme 100 evra za pola sata kucanja na kompu, to je previše, to sam mogao i sam da uradim i ja znam vord da koristim. Pa uradi sam

  • +1 1
Link to comment
Pocinje tako da biva i u ITju...
 
A onda kad neko ujebe, onda nista nije skupo...
Kod nas je problem kad neko ujebe pomoci nema.

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Just now, Moća said:

Kod nas je problem kad neko ujebe pomoci nema.

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
 

Pa ima i ovde situacija, kad nema pomoći, nije da nema... Ransomwarei su postali čudo, jako su pametni, ulete u sistem, prvo se šire nekoliko nedelja, i onda se tek aktiviraju... AKo ti ulete u backup server, i ne držiš se procedure sa trakama, ili nečim sličnim, može da bude bukvalno nepopravljiva šteta...

 

A samo je trebalo da imaš nekog ko zna da postavi zaštitu kako treba, i da ga platiš kako treba za to što zna... Ili bar da poštuješ procedure koje menje više svi IT jevci stariji od 40-45 godina znaju...

 

Na primer...

Link to comment

a kolko su uopšte tarife advokata. koliko košta ako si recimo učesnik u ostavinskom postupku i treba ti konsultacija. ili ako treba da se sudiš, koliko je izlazak na sud?

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 5.4.2022. at 17:52, Ayatollah said:

zato i advokat koji to radi ima mnogo veću odgovornost nego keramičar

 

Advokat ili sudija? Izvini ali delilac pravde, zdravlja ili lepilac pločica ne bi trebalo da se porede sa ćatom, medicinskom sestrom ili šegrtom.

Link to comment
2 minutes ago, desboj said:

 

Advokat ili sudija? Izvini ali delilac pravde, zdravlja ili lepilac pločica ne bi trebalo da se porede sa ćatom, medicinskom sestrom ili šegrtom.

I advokat i sudija. Pogotovo imajući u vidu nove procesne zakone kao i stvari koje i ne dodju do sudije pre nego sto se završe. Ugovori npr. 

Link to comment
3 hours ago, desboj said:

 

Advokat ili sudija? Izvini ali delilac pravde, zdravlja ili lepilac pločica ne bi trebalo da se porede sa ćatom, medicinskom sestrom ili šegrtom.

 

besmisleno poredjenje na vise nivoa:

 

1. citava poenta je da nisu advokat lekar i keramicar na jednoj strani u poredbenoj shemi, nego su advokat i lekar na jednoj a keramicar na drugoj strani, to je valjda jasno iz ajatolahovog posta. moze mozda da se kritikuje njegovo poredjenje ali ne tako kako ti radis da si potpuno preskocio poentu. 

 

2. nije advokat u odnosu na sudiju ono sto je keramicar segrt u odnosu na svog majstora, otkud ti uopste takav dozivljaj pravnicke struke? nisam nikad cuo nesto slicno. 

 

3. medicinska sestra ima sustinski istu odgovornost kao lekar u smislu da neko moze da umre ili da pretrpi nepopravljive posledice po zdravlje zbog greske koja se napravi u sferi zdravstvenih usluga. ne ide neko konstantno za medicinskom sestrom i govori joj sta da radi, u toj profesiji isto postoji solidan stepen samostalnosti. medicinske sestre se nadopunjuju sa lekarima i lekari blage veze nemaju veliki deo posla koji rade medicinske sestre. 

 

4. neko ko se uci poslu, ajmo uzeti segrta ili sudijskog pripravnika isto ima odgovornost, nekada prilicno veliku. na primer sudijski pripravnik ne moze da presudi, ali moze da dodje do nekih informacije koje mora da cuva kao tajnu kao da je sudija. moze mu biti povereno da uradi nesto, npr da cuva predmet prilikom razgledanja i da ne radi to savesno i da neko ukrade nesto iz predmeta. i pripravnik i segrt su barem to sto jesu jer u startu imaju neke osnovne sposobnosti i u tom domenu gde nemaju neki dron koji im leti nad glavom ili cip koji ih kontrolise kao androide imaju odgovornost kao svaki drugi covek. uzmi casove za vozacki. ucenik koji nekog pregazi ili slupa kola ce odgovarati ako se nije ponasao normalno i prdrzavao onoga sto mu govori instruktor. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...