Jump to content
IGNORED

Testovi za vožnju - pomoć, objašnjenja


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Treba rođaka da polaže vožnju, postavila par pitanja na koja nisam umeo da odgovorim :), pa mi pade na pamet da bi ovakav topik možda bio koristan.

 

Za početak - pitanje broj 150 iz oblasti Pravila saobraćaja: da li je i kojom putanjom dozvoljeno kretanje unazad na situaciji sa slike:

 

29mq5gl.jpg

 

Ja bih odgovorio "putanja 1", ali na nekoliko mesta na netu piše da je odgovor "nije dozvoljeno", bez obrazloženja. ZOBS na ovu temu kaže:

 

Iz člana 37:

 

Iz člana 105:

 

Da budem iskren, ne znam šta je od ovoga narušeno u situaciji na slici. Ako neko zna, molim za objašnjenje.

Nije dozvoljeno po nekoliko osnova, ali, na nesreću, ni jedan od ovih osnova nije uočljiv na prikazanom delu puta. Naime, jedini koji je uočljiv jeste budalaština sa prelaženjem u levu traku što bi trebalo da diskvalifikuje vožnju u rikverc.

 

Nema ni znaka za zabranu zaustavljanja koji je krajnje očekivan.

Link to comment

Pa vidi ova dva navedena člana i ove dve situacije koje sam naglasio.

 

Kretanje vozila unazad nije dozvoljeno na nepreglednom delu puta, pri smanjenoj vidljivosti, u tunelima, na delu puta gde je zabranjeno zaustavljanje i na prelazima preko železnicke pruge."

 

Na autoputu i motoputu vozač ne sme da vrši polukružno okretanje vozilom niti da se kreće vozilom unazad.

 

 

Gde se na slici vidi da je put nepregledan, da je vidljivost smanjena, da je tunel, da je zabranjeno zaustavljanje ili da je pruga? Ili, gde se vidi da je ovo autoput ili motoput?

 

Ja ništa od ovog ne vidim na slici.

Link to comment

Gde se na slici vidi da je put nepregledan, da je vidljivost smanjena, da je tunel, da je zabranjeno zaustavljanje ili da je pruga? Ili, gde se vidi da je ovo autoput ili motoput?

 

Ja ništa od ovog ne vidim na slici.

Jbg, nisi čitao šta sam napisao. Ništa od svega se ne vidi sem opcije koja je budalaština.

 

Ostaje mogućnost da je ovo motoput, treba da zavirim u ZOBS

Link to comment

Pa čovek te pita zašto nije dozvoljeno, ti kažeš da pročita članove. Ja pročitam članove i pitam zašto nije dozvoljeno, ti kažeš da nisam čitao.

 

Jebem ga, jel' se mi igramo gluvih telefona?

 

Kako ja (ako polažem test) da vidim da nije dozvoljeno, kad se na slici ne vidi ništa od toga što je nabrojano u članovima?

Link to comment

Jbg, nisi čitao šta sam napisao. Ništa od svega se ne vidi sem opcije koja je budalaština.

Ostaje mogućnost da je ovo motoput, treba da zavirim u ZOBS

ako je ovo motoput, onda su ulice jurija gagarina i bul. zorana đinđića auto put

:blink:

Link to comment

I članove i ovo što sam napisao. A lepo sam napisao da se iz ove ilustracije ne vidi ništa.

 

Dakle, nije dozvoljeno ići putanjom 2. Putanjom 1 bi možda bilo dozvoljeno ukoliko bi znali ostale činjenice (da li ima znaka za motoput, zabrane zaustavljanja) kada nam je jasno da nije nepregledno i nije tunel.

 

Edit: da zaključim, da ne bude nesporazuma: sa ilustracije ne može da se odgovori tačno na postavljeno pitanje, osim ako se ne baca novčić a eliminiše se putanja 2.

Edited by Tale
Link to comment

Ustvari, da donekle demantujem samog sebe:

 

Vožnja unazad

Vozač ne sme da se kreće vozilom unazad.

 

Kretanje vozilom unazad dozvoljeno je isključivo na kratkom delu puta, onom stranom kolovoza kojom se do tada vozilo kretalo unapred ako se time ne ugrožavaju niti ometaju drugi učesnici u saobraćaju.

 

Kretanje vozila unazad nije dozvoljeno na nepreglednom delu puta, pri smanjenoj vidljivosti, u tunelima, na delu puta gde je zabranjeno zaustavljanje i na prelazima preko železničke pruge.

Edited by Tale
Link to comment

ja bih rekla ,,nije dozvoljeno,,  

tu bi pored trebao biti onaj plavi znak sa dve prave,bele strelice

 

Koji plavi znak sa dve prave bele strelice?

 

Ako misliš na kvadratni / pravougaoni koji označava smerove kretanja u trakama, varijacija ovoga:

 

prepoznaj-znak-2.jpg

 

ne vidim kako on može da utiče. Kretanje u rikverc je svakako kretanje u "pogrešnom" smeru, samo je pitanje kada je dozvoljeno a kada ne.

 

Ja ne vidim zašto bi ovde bilo zabranjeno (trakom označenom brojem 1).

Edited by JozoMujica
Link to comment

kao neko ko ima 2 vozacke dozvole B a polozio je i 2 teorije za C, savetujem da ovakva pitanja jednostavno naucite napamet i ne mislite mnogo o njima. ko zna sta je neki bilmez zamislio kada ga je pravio.

Link to comment

Treba rođaka da polaže vožnju, postavila par pitanja na koja nisam umeo da odgovorim :), pa mi pade na pamet da bi ovakav topik možda bio koristan.

 

Za početak - pitanje broj 150 iz oblasti Pravila saobraćaja: da li je i kojom putanjom dozvoljeno kretanje unazad na situaciji sa slike:

 

29mq5gl.jpg

 

Ja bih odgovorio "putanja 1", ali na nekoliko mesta na netu piše da je odgovor "nije dozvoljeno", bez obrazloženja. ZOBS na ovu temu kaže:

 

Iz člana 37:

 

Iz člana 105:

 

Da budem iskren, ne znam šta je od ovoga narušeno u situaciji na slici. Ako neko zna, molim za objašnjenje.

 

Odakle si skinuo testove i resenja? 

 

Ja sam polagao sve to prosle godine, skinuo sam testove odavde, a ovde sam skinuo jako lepo programce sa tim istim pitanjima za vezbu (sad vidim da imaju i neke online varijante). Otprilike 1% pitanja od ukupno 2400 (ili koliko vec, zaboravih) je imalo gresku, resenja u programu i testovima su se razlikovala, i cimao sam ljude iz auto-skole da mi pojasne sta je tacan odgovor, i po pravilu uvek je bio ono sto sam ja i pretpostavio i bili su zahvalni sto im ukazujem na gresku u resenjima (i naravno, tu gresku nikad nisu popravili :D ).

 

E sad, odgovor na pitanje, ako me dobro secanje sluzi, a to ces videti po drugim pitanjima iz iste oblasti, ima ih koja ukazuju tacno na ovo sto govorim - kada je ulica podeljena ostrvom, tada je svako zaustavljanje zabranjeno, ne znam kako i zasto, ali tako je. E onda posto je zaustavljanje zabranjeno, onda je i rikverc zabranjen zbog onoga sto je neko pomenuo u postovima ranije.

 

Ima bas skakljivih pitanja, ali ne brini puno oko toga jer ti dodje max 1-2 takva na ispit.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...