Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Nije moja teza da ne postoji problem sa gospođo/gospođice, nego da je taj problem mnogo manji od onoga da neko uopšte ima pravo da odlučuje kog sam ja pola i proziva me na osnovu toga u javnoj komunikaciji. Privatno kod kuće je drugo, to svako neka odluči kako hoće, ali meni je već preko glave da danas kad do detalja raspredamo o svakojakim sociološkim detaljima se i dalje podrazumeva da se moje polne karakteristike potežu non-stop dok obavljam svoje javne profesionalne i socijalne funkcije.

Link to comment

Pa nekad je bila, tj van braka se nije upotrebljavao, možemo da te istorijske izraze zamenimo sa savremenijim pa da bude djevo vs gospo. Svejedno, to na stranu, ali i dalje mi zaista nije jasno - zašto je ok da me potpuni stranac pogleda i odluči šta je ispod mojih pantalona, te mi se obrati sa gospođice, a nije ok da pogleda i ruku pa po burmi zaključi da će da kaže gospođo?

 

Ma ne zalažem se ja nizašta, samo mi nije bilo jasno kako to u 21. veku brak određuje za šta se koriste polni organi.

 

A ovo za gospođo ili gospođice, to valjda ima veze sa godinama, odnosno uzrastom, što je opet diskriminacija.

 

Ja da sam žena, mene bi to gospođo ili gospođice nerviralo zbog narušavanja privatnosti, jer šta ima koga da boli uvo za moj privatni život.

 

 

Nije moja teza da ne postoji problem sa gospođo/gospođice, nego da je taj problem mnogo manji od onoga da neko uopšte ima pravo da odlučuje kog sam ja pola i proziva me na osnovu toga u javnoj komunikaciji. Privatno kod kuće je drugo, to svako neka odluči kako hoće, ali meni je već preko glave da danas kad do detalja raspredamo o svakojakim sociološkim detaljima se i dalje podrazumeva da se moje polne karakteristike potežu non-stop dok obavljam svoje javne profesionalne i socijalne funkcije.

 

Još jednom da primetim da mi je jako drago što živim u getu, jer toga kod mene skoro i da nema. Jedna od boljih stvari u mom poslu.

 

 

Edited by Lrd
Link to comment

Ma ne zalažem se ja nizašta, samo mi nije bilo jasno kako to u 21. veku brak određuje za šta se koriste polni organi.

 

A ovo za gospođo ili gospođice, to valjda ima veze sa godinama, odnosno uzrastom, što je opet diskriminacija.

 

Ja da sam žena, mene bi to gospođo ili gospođice nerviralo zbog narušavanja privatnosti, jer šta ima koga da boli uvo za moj privatni život.

 

 

Pa mene nervira i to gospođica/gospođa, ali me podjednako nervira da smo sve gospođe ili sve gospođice. Nisam ja za tebe ni gospođica ni gospođa nego client, employee ili u kom već svojstvu se pojavljujem.

Link to comment

Ja mislim da su zahtevi da se ukine gospođo/gospođice skroz legitimni. Jedino mi nije jasno kako će to da se izvede. Drugo je u vojsci, tu se naredi, i onda svi slušaju. :) Mislim, kako se uopšte očekuje da nepoznate žene budu oslovljavane, ako se ne zna njihova profesija?

 

edip - ako treba "drugarice", ja sam za, ali nisam siguran da će se baš nešto primiti među narodom.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

mislim da je ideja da se ukine gospodjica a ne i gospodja

 

drugarica je sve to sazela i izravnala! treba da vratimo u upotrebu drugarice zubotehnicarke -_-

Link to comment

Pa jednom se već primilo bez problema. A nepoznatim muškarcima se sasvim fino obraćamo i bez da znamo ili procenjujemo njihov bračni status.

Link to comment

Jedna od dobrih stvari down under je sto se ljudi i zene oslovljavaju licnim imenom (naravno, kad je isto poznato), bez tituliranja*. Jedini izuzetak su skole, gde deca moraju da koriste Mister i Ms. Al' mora da se zna neki red, u protivnom bi nam se na glave popeli (mislim, i ovako to rade).

 

*Nekima nije bilo pravo kada su novinari bivsu premijerku zvali prosto "Julia", docim su se prethodnim premijerima obracali sa "Mr Rudd" ili "Mr Howard". (Ovom sad premijeru se svi rado obracamo sa Mr Abbott, ali to je zato sto u stvari zelimo reci Mr Rabbit).

Link to comment

Verujete li da je ženi koja se, obamrla od dirinčenja za male pare u nekoj polumemljivoj kancelariji, prepunim autobusom dokotrljala do svog toplog doma i istovremeno se izuva, postavlja sto, varjačom koju drži u zubima meša u praskozorje zgotovljen ručak (zna šta je čeka ako zagori), ogledajući se u blistavo uglancanom loncu od rostfraja panično zaglađuje kosu (jer, pogledaj se na šta ličiš) i moleći sveca zaštitnika da kratkofitiljnog joj darlinga niko nije iznervirao na poslu, u saobraćaju ili na bilo kom mestu na kome je, jadničak, mogao da bude izložen stresu, zaista važno hoće li je nazivati referentkinjom ili referentom?  

Nasuprot tome, biće joj veoma važno da joj se obraćaju sa gospođo, jer je za nju u toj reči sadržan smisao koji opravdava trpljenje.   

Link to comment

Jedna od dobrih stvari down under je sto se ljudi i zene oslovljavaju licnim imenom (naravno, kad je isto poznato), bez tituliranja*. Jedini izuzetak su skole, gde deca moraju da koriste Mister i Ms. Al' mora da se zna neki red, u protivnom bi nam se na glave popeli (mislim, i ovako to rade).

 

 

 

Pa tako recimo, ili da se uvede neka neutrum reč, ako već pričamo o uvođenju celog vokabulara može i taj jedan neutrum da se uvede. Engleski je po tom pitanju bolji jer im je ionako sve neutrum, citizen, ili profesija teacher nemaju muški i ženski oblik. Znači ne ni građanine/građanko, jer i to implicira diskriminisanje po polu, nego recimo građ. Građ. Jovanović (bez vokativa), molimo Vas uđite u kancelariju. Ne insistiram na tom rešenju, to je samo kao primer jedne od opcija koje bi bile oslobođene tereta nekorektnih izraza.

Link to comment

Pa tako recimo, ili da se uvede neka neutrum reč, ako već pričamo o uvođenju celog vokabulara može i taj jedan neutrum da se uvede. Engleski je po tom pitanju bolji jer im je ionako sve neutrum, citizen, ili profesija teacher nemaju muški i ženski oblik. Znači ne ni građanine/građanko, jer i to implicira diskriminisanje po polu, nego recimo građ. Građ. Jovanović (bez vokativa), molimo Vas uđite u kancelariju. Ne insistiram na tom rešenju, to je samo kao primer jedne od opcija koje bi bile oslobođene tereta nekorektnih izraza.

Zivkov_Ljuba_13.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...