Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Da, ali te ja nisam pitao za "teroriste", nego za "psihološkinju" (mada jak bi to bio medij kada bi mu to bilo centralno pitanje uređivačke politike). To sa "teroristima" je čisto dnevno političko pitanje. I za kolumnu sam te pitao, dakle opinion-piece.

Moje iskustvo po medijima je takvo da se niko time nije ni bavio na nivou uređivačke politike, već da su uglavnom samo pojedinačno ljudi pokušavali da intervenišu, ako su bili u mogućnosti, bili to nekakvi urednici kulturnih ili lifestyle rubrika, ili čak lektori ili dežurni novinari.

 

 

Ne znam zašto misliš da imputiram, ovde se pola foruma bavi time da propisuje kako treba da se govori i to onima koji se s njima ne slažu. Ja sam "isti kao Miralem", niko mi doduše nije rekao da sam rasista, ali to je samo zato što sam se blagovremeno povukao iz Romi/Cigani tematike. Hoćete da menjate jezik? Nema problema, samo svojim primerom i uspećete sigurno.

 

Okej, kobni, brkaš dva vrlo različita pitanja:

 

1) ima li dobrih rzaloga protiv upotrebljavanja reči "psihološkinja"

2) ako nema, da li to znači da treba nametati upotrebu te reči (recimo kroz uredničke intervencije).

 

Rasprava se ovda vodila oko 1), ne oko 2). Sve i da nisi u pravu u svom insistiranju ne naupotrebi ove reči, to ne znači da je urednik  nužno u pravu kada od tebe traži da je upotrebljavaš, odnosno, to što je nešto ispravno (ako je ispravno) ne znači nužno da drugi imaju pravo da nam ga nameću.

 

Onda reaguješ kao da ti ja nešto namećem. Ne namećem ti ništa. Piši i govori kako hoćeš.

Edited by Turnbull
Link to comment

Nije kolumna poseban slučaj, u mom poslu je još bitnije nego u kolumni. Rekoh već negde ranije - svuda gde postoji autorstvo ne bi smelo da ima nametanja političke korektnosti. Da li će na nekom formularu uputa za psihologa stajati psiholog/psihološkinja - s tim već nemam nikakav problem, nek stoji kako god, to me ne dira.

izvinjavam se zbog off-a, ali gde tačno spada to što su iz filmova prognani pušači?

 

e, to je jedna od stvari koja me opako iritira.

Link to comment

da li su zene u poslovima kojima se cesce bave muskarci sklonije da koriste muski rod za profesiju nego one cija je profesija radno-statisticki gledano zenskija?
npr inzinjeri vs psiholoskinje, doktorke i sl

 

 

 

(upravo sam shvatila da za svoju profesiju nikad nisam upotrebila zenski rod. cak mi se ni dilema nije nametnula)

Edited by morgana
Link to comment

Dok vi raspravljate treba li

 

Treneri i trenerkinje.

Drvoseče i drvosekačice.

Rudari i rudarkinje.

Šnajderi i šnjaderkinje, ili švaljci i švalje?

 

Nego ne zaboravljate li nešto očigledno u ovoj diskusiji? Vrlo je nekorektno prejudicirati da li se neko smatra muškarcem ili ženom tako što mu se na osnovu spoljašnjeg izgleda pripiše da li je šalteruš ili šalteruša npr. Šta ćemo sa transrodnim osobama, nekome je recimo već tragedija jer je muško zarobljen u ženskom telu, i bez toga da mu neko dodatno dosipa so na ranu povodom toga.

 

Jedino ispravno za XXI vek bio bi neki neutrum kako za profesije, tako i za druga polno diskrimantorna obraćanja (gospođo, gospodine), nešto kao što to rade Šveđani. Sve ostalo je zavirivanje pod suknju van spavaće sobe, a time moderni empatični ljudi ne bi trebalo da se bave. Rodno neutralno ftw.

Link to comment

da li su zene u poslovima kojima se cesce bave muskarci sklonije da koriste muski rod za profesiju nego one cija je profesija radno-statisticki gledano zenskija?

npr inzinjeri vs psiholoskinje, doktorke i sl

 

to ne znam, ali sam nedavno ubosni upoznala sest zena koje rade kao rudari i tako sebe zovu. mnogo ih je vise ljutilo to sto imaju manju platu od muskaraca koji rade kao rudari, a razlog je sto je kolektivnim ugovorom, prevedenom po, cini mi se, nemackom originalu vlasnika rudnika, da zene moraju da imaju duzu pauzu u toku radnog vremena, te stoga i manju platu.

 

ja sam prosle godine bila skoro pa prinudjena da potpisem novi ugovor sa firmom u kojoj radim i koja vrlo ceni jezicku rodnu ravnopravnost i politicku korektnost pa sam saznala da, bez obzira sto se postuje moj rod u nazivu zanimanja, na platnom listicu nisam ista kao muski kolega, na primer, on dobija za par evra vecu dnevnicu od mene kada ide na "opasan" zadatak jer je osiguranje za njega manje nego za mene. a firma iz najsvetije evropske demokratije.

 

te stoga, svejedno mi da li ce mi se zanimanje zvati muski ili zenski, dzaba sam spaljivala viktoriju sikret.

 

nesto mi kroz glavu prolazi da smo vec imali jedan krug oko jezicke rodne ravnopravnosti pre par godina.

Link to comment

to ne znam, ali sam nedavno ubosni upoznala sest zena koje rade kao rudari i tako sebe zovu. mnogo ih je vise ljutilo to sto imaju manju platu od muskaraca koji rade kao rudari, a razlog je sto je kolektivnim ugovorom, prevedenom po, cini mi se, nemackom originalu vlasnika rudnika, da zene moraju da imaju duzu pauzu u toku radnog vremena, te stoga i manju platu.

 

ja sam prosle godine bila skoro pa prinudjena da potpisem novi ugovor sa firmom u kojoj radim i koja vrlo ceni jezicku rodnu ravnopravnost i politicku korektnost pa sam saznala da, bez obzira sto se postuje moj rod u nazivu zanimanja, na platnom listicu nisam ista kao muski kolega, na primer, on dobija za par evra vecu dnevnicu od mene kada ide na "opasan" zadatak jer je osiguranje za njega manje nego za mene. a firma iz najsvetije evropske demokratije.

slazem se da su to problemi. jezik po meni (i za mene -_-) nije.

 

neobicno mi je to sa osiguranjem, oni iz nekakvog bruto iznosa izuzimaju taj iznos, pa koliko kome ostane? jesu li vam bruto plate iste?

kako god, stoka. mogli su da apsorbuju tu razliku.

Edited by morgana
Link to comment

Meni ni bruto nije ista kao kolegi koji ima istu funkciju, obrazovanje itd u firmi, angažovani u sličnom periodu, čak sam i pokušala da ispregovaram višu platu jer sam negde pročitala kako žene imaju manju jer ne traže a muškarci imaju višu jer jelte traže, e pa slatko su me oduvali uz ako ti se ne sviđa ne moraš dolaziti. Mislim moglo je i bez takve formulacije <_< ali dobro, ako nas nečemu ovo vreme uči je da je posao posao, nikakva lojalnost i slično prema onima kod kojih zarađujemo za život.

  • +1 1
Link to comment

slazem se da su to problemi. jezik po meni (i za mene -_-) nije.

 

neobicno mi je to sa osiguranjem, oni iz nekakvog bruto iznosa izuzimaju taj iznos, pa koliko kome ostane? jesu li vam bruto plate iste?

kako god, stoka. mogli su da apsorbuju tu razliku.

 

isto za jezik, a za ovo drugo, bruto plata je slicna, tu su razlike tipa godine staza i jos neke stvari koje se smatraju bitnim za posao, tipa ko koristi vise jezika i na kom nivou, a ovo sam slucajno otkrila, jer po prvi put u zivotu imam ono rasclanjeno po stavkama.

 

moguce je da je to zahtev osiguravajuce kuce, ali bez obzira, licemerno je.

Link to comment

^^ma kakva lojalnost.

imate li sistem zatvorenih koverti ili je razlika striktno musko-zenska?

 

 

edit, luba, slazem se da je licemjerno

Edited by morgana
Link to comment

 mogli su da apsorbuju tu razliku.

 

pa bilo je u ugovoru da moram da se obavežem da neću u hotelu iznad drugog sprata da noćivam

 

nema to veze sa rodnom ravnopravnošću, u pitanju je najozbiljnija moguća stvar na svetu tj osiguranje

 

relativno skoro sam se podžapao na poslu sa kolegom eldepeovcem deklarativnim koji mi objašnjavao da nije poslovno zapošljavati žene, zato što imaju tu negativnu osobinu da zatrudnjuju, a i hormoni imaju uticaj na njih, te su nepouzdane

 

a kapital ne priznaje te zajebancije nego samo roi

Link to comment

nemam problem sa tim sto osiguranje pravi razliku izmedju muskog i zenskog obavljaca posla. imam problem sa tim sto firma kojoj je, ispostavlja se, svejedno da li ce da salje mene ili muskarca negde, precutno sva srecna prihvata tu razliku.

da ne govorim o tome sto sam bolja od njega -_-

  • +1 1
Link to comment

^^ma kakva lojalnost.

imate li sistem zatvorenih koverti ili je razlika striktno musko-zenska?

 

 

edit, luba, slazem se da je licemjerno

 

 

Šta je sistem zatvorenih koverti? Ako misliš na tajne plate, kod nas su tajna (mada kapiram da ako neko hoće da ti kaže, može), međutim ukapirala sam posredno da je kolegi plata značajno veća na osnovu toga što se iznenadio kako ja nemam neku poresku povlasticu koju on ima, a da bi se dobila ta povlastica mora da se ima više od xx, a ja nisam u toj zoni.

 

Ne mogu da tvrdim ništa na nivou cele kompanije, ali na nivou zemlje je standardna razlika muškarci vs žene. I uvek će da pričaju ženama kako je to zato što one ne traže višu platu, kad ja i ostale iz tog razloga sve isprobamo to sa traženjem, kapiram da će već iskrsnuti neko drugo objašnjenje. Vozanje ukrug za sve pare, ja bih na nivou zakona donela da kompanija sa više od 50 ljudi mora da ima istu paltu za muške i ženske zaposlenike +- 2%, pa ti nagrađuj svoje "bolje" radnike do prekosutra, ali ima da bude isto na statističkom nivou, ili to ili da lepo objaviš rad u Neture-u kako su to žene (pa i mlade, obrazovane, bez potomstva) prirodno inferiorniji radnici.

Rant over. U stvari me to ne potresa na ličnom nivou nešto spec, ali na ovom teoretskom ne cenim da se tako izrazim takve momente.

  • +1 1
Link to comment

pa bilo je u ugovoru da moram da se obavežem da neću u hotelu iznad drugog sprata da noćivam

 

nema to veze sa rodnom ravnopravnošću, u pitanju je najozbiljnija moguća stvar na svetu tj osiguranje

 

relativno skoro sam se podžapao na poslu sa kolegom eldepeovcem deklarativnim koji mi objašnjavao da nije poslovno zapošljavati žene, zato što imaju tu negativnu osobinu da zatrudnjuju, a i hormoni imaju uticaj na njih, te su nepouzdane

 

a kapital ne priznaje te zajebancije nego samo roi

 

ja mislim da firma treba da apsorbuje tu razliku, to kazem. ne komentarisem potez osiguravajuce kuce. nema nikakvog obrazlozenja mimo ugovora/dogovora zasto bi poslodavac razliku nadoknadio iz plate umjesto iz svog prihoda. 

 

 

edit, dagmar, struktura plata je vjerovatno dosta zapetljana, nikako ne vjerujem da je u igri samo spremnost zene da pregovara, prije da je neka sire definisana pregovaracka pozicija (ili je makar i ona) u pitanju

Edited by morgana
Link to comment

meni je nekoc davno objasnjeno da su za tu musko/zensku razliku u plati krivi brokeri, ali se nisam mnogo interesovala jer ovde gde radim vec vise vekova uvek svakom pocetna plata bila ista, pa posle sta ti bog da. trebalo mi je par godina da prevazidjem frustraciju sto su vlasnici vrednijih pasosa uvek u prednosti i za unutrasnje kretanje po firmi i za rast plate, ali sam to nekako racionalizovala prihvatanjem trecesvetskog statusa.

 

ovo sa osiguranjem verovatno ne bih ni provalila da firma sad nije u obavezi da mi/nam daje detaljan platni listic, valjda se to tako zove. taman sam se poradovala sto prvi put u zivotu imam topli obrok i markicu, kad ono, prc po rodu.

Link to comment

Ne, nego se dovijamo na rzane nestandardizvoane načine "psihologičarkama", itd.

 

Психологичарка је професорка психологије. Која се бави психологијом у виду заната, зваће се другачије.

 

 

izvinjavam se zbog off-a, ali gde tačno spada to što su iz filmova prognani pušači?

 

e, to je jedna od stvari koja me opako iritira.

 

Политички су искориговани и то онако орвеловски, где год се могло. Чак у средњошколском уџбенику из историје, на оној фотци из Јалте, Рузвелту избрисали цигарету из руке.

 

Право комунистичко схватање филма као пропагандног средства. Не спомињати, не приказивати, заборавиће се.

 

Šnajderi i šnjaderkinje, ili švaljci i švalje?

 

Шнајдери и шнајдерке, тачније кројачи и кројачице.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...