Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

dobro je, urose.

 

uradjeno je mnogo koraka vec, ali je problem toliko kompleksan da ga se nije moglo resiti. i onda ti i ekipa dolazite sa genijalnom idejom da jedna rec menja sve. i to samo zato sto mislite da upotrebom reci "rom" cinite nesto mnogo bitno i akumulirate dovoljno dobrih dela kako bi u sledecoj inkarnaciji bili rodjeni ko bogatasko dete.

 

nije. izbjeglice su belci i sa malo truda su izgubili vukojebinske naglaske i utopili se u malogradjansku lokalnu sredinu kojima su oni smetali. ovi nesretnici i dalje imaju drugaciju boju koze i navike kojih se tesko mogu odreci u relativno kratkom periodu.

 

sto se otezavanja uslova nastave tice, naravno da nisi nista primetila- nastavnici su jednostavno primorani da nastavu prilagode normalnima. ekstremiteti™, bili oni neprilagodjeni, glupi, ludi, zapusteni ili hiperinteligentni (ko npr ja) bivaju pusteni niz vodu. oni uglavnom izbleje nastavu, neki se provuku a neki ne. nije poenta slepovati lika koji ce umirati od dosade 6 sati dnevno 8 godina, a na casu geografije beograd traziti u sibirskim prostranstvima na mapi. stoga je i shvatljiva ideja da se takvi odvoje i barem nauce da vezuju pertle.

naravno, selekcija dece bi morala biti malo ozbiljnija, a rasizam svedem na najmanju mogucu meru tokom nje. to bi trebao biti prioritet, a ne ideolosko uterivanje jednakosti i vera u magijsko dejstvo reci.

 

Koliko je samo ovo depresivno. Iznesu ti ljudi podatke, iskustva, svoje iskusne misli o ovom pitanju, ali ti samo preletiš preko toga i odlučiš da ignorišeš.

Jer ovde ne diskutuješ, već braniš svoju veru. Verovanje da možeš da govoriš "cigani" koliko hoćeš i da to nikom ne smeta i da je to lažna prozivka, a da si ti pravednik koji ponosno, uspravna čela viče "ciganiiiii" i ne čini nikom ništa loše.

 

Hevi. Baš hevi.

Link to comment

žao mi je što ne kapiraš koliko treba da te bude sramota zbog zastrašujućeg nepoznavanja stvari o kojima tako pišeš, stvarno se blamiraš. inače, u zvaničnim podacima ministarstva prosvete koje je nametnulo inkluziju, kao i u rezultatima vrednovanja od strane nadležne agencije ev.komisije o procesu i rezultatima inkluzije stoji podatak da od svih nastavnika koji sprovode inkluziju kroz program (jer moraju) 85% smatra da takav pristup jedino daje rezultate sa romskom decom (u odnosu na druge grupe marginalizovanih). 87% smatra da inkluzija kroz školu ne opterećuje normalnu™ decu jedino kada se sprovodi sa romskom decom. 63% njih smatra da su rezultati inkluzivnih procesa sa romskom decom u kategoriji vrlo dobrih, a 20% smatra da su u kategoriji zadovoljavajućih spram programa, ali da treba još više da se radi i da za to prostora ima. 

 

ja znam da ti nisi rasista, ali nisam znala da ne znaš šta je rasizam. 

 

Ovde nedostaje kontekst istrazivanja.

- Koji je predmet istrazivanja?

- Ko finansira projekat?

- Da li je u pitanju incentive da se slika pokaze ruzicastijom nego sto jeste (ako je u pitanju projekat sa naglaskom na Rome i ako organizacija koja sprovodi projekat radi istrazivanje nije cudno da cemo dobiti rezultate koji projekat prikazuju uspesnim)?

 

Sto se tice normalne vs specijalne skole, tu bi pomogao 1 nezavisan randomized eksperiment.

Nisam savim siguran nema argumenata u prilog posebnim skolama, ne u smislu grupisanja sa mentalno ometenim vec u smislu izbegavanja diskriminacije, produbljivanja otudjenja i posledicnog ispadanja iz sistema koje moze dovesti politika 2 Roma medju 30 Srba potencijalnih rasista u odeljenju.

 

Inace, da li postoje posebne skole za druge nacionalne manjine (Madjare, na primer)?

 

Da li u Srbiji, osim kazni, ima i novca za conditional cash transfer socijalne politike?

Link to comment

Miralem ovde nije u pravu. Promena recnika vodi promeni svesti, to je stoput dokazano. (Btw. tema nije samo o Romima i samo o Srbiji, mada nekako ispada da je to jedina aplikacija politicke korektnosti).

Link to comment

 Sto se tice normalne vs specijalne skole, tu bi pomogao 1 nezavisan randomized eksperiment.

Nisam savim siguran nema argumenata u prilog posebnim skolama, ne u smislu grupisanja sa mentalno ometenim vec u smislu izbegavanja diskriminacije, produbljivanja otudjenja i posledicnog ispadanja iz sistema koje moze dovesti politika 2 Roma medju 30 Srba potencijalnih rasista u odeljenju.

pričamo o slanju dece prosečne i natprosečne inteligencije u školu za decu ometenu u razvoju. to je akt diskriminacije par ekselans, uopšte ne znam o kakvom eksperimentu govoriš. možemo isto tako i da tu decu stavimo u lance i vidimo da li će to pomoći u smanjenju diskriminatormih praksi.

  • +1 1
Link to comment

a I 'natprosecna inteligencija' je veoma iffy - pitali studente 3 pitanja

 

(1) A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball.

How much does the ball cost? _____ cents

 

(2) If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take

100 machines to make 100 widgets? _____ minutes

 

(3) In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size.

If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it

take for the patch to cover half of the lake? _____ days

 

na MIT odgovorili na 2.18 od 3 tacno

na Harvardu 1.43

/ne kapiram koja je svrha testiranja srpskih&romskih klinaca&klinceza/

Link to comment

ja nisam nesto zagrizeno politicki korektna na nivou jezika, vjerujem da se efekti drugih instrumenata socijalne politike prelivaju na jezik i da ih on samo reflektuje dok sam ne postize nista, ali zaista ne vidim sa koje bih pozicije mogla da branim skolovanje bilo koje jezicke ili kako god deprivirane manjine u specijalnim odjeljenjima - osim naravno djece sa ozbiljnijim poremecajima u razvoju. 

 

 

 

igrom slucaja, osnovna skola u koju sam isla 2 g imala je specijalno dojeljenje koje su, pored djece ometene u razvoju, pohadjali i albanci, jako slabi govornici srpskohrvatskog jezika, uvijek izolovani i samoizolovani, sa roditeljima koji su govorili samo albanski i nikad nisu napravili napor da se ukope u sredinu. jedna od tih malih albanki je bila najbolji djak specijalne skole, sve petice. ne vidim kako joj je to u zivotu pomoglo vise no da je socijalno profitirala iduci u redovnu skolu.

negdje istovremeno, isto u moju zgradu, dolazi klinka iz albanije na ljetovanje. nama bilo super da nas uci kako se kaze ruka, noga, lopta, i mi nju. a i imala ja najstrasniju loptu. poslije deceniju sam zakljucila da je za pilates, al sta zna dete.

 

cigani u mom skolskom i dvorisnom okruzenju nikad nisu bili izolovani. niti su isli u specijalne skole, niti ih je ko poprijeko gledao. po ocjenama njihovih lokalnih nvo udruzenja, ni sada ne postoji stigma prema njima. 

ne znam kako je u ostatku cg.

Edited by morgana
Link to comment

Ovde nedostaje kontekst istrazivanja.

- Koji je predmet istrazivanja?

- Ko finansira projekat?

- Da li je u pitanju incentive da se slika pokaze ruzicastijom nego sto jeste (ako je u pitanju projekat sa naglaskom na Rome i ako organizacija koja sprovodi projekat radi istrazivanje nije cudno da cemo dobiti rezultate koji projekat prikazuju uspesnim)?

 

Sto se tice normalne vs specijalne skole, tu bi pomogao 1 nezavisan randomized eksperiment.

Nisam savim siguran nema argumenata u prilog posebnim skolama, ne u smislu grupisanja sa mentalno ometenim vec u smislu izbegavanja diskriminacije, produbljivanja otudjenja i posledicnog ispadanja iz sistema koje moze dovesti politika 2 Roma medju 30 Srba potencijalnih rasista u odeljenju.

 

Inace, da li postoje posebne skole za druge nacionalne manjine (Madjare, na primer)?

 

Da li u Srbiji, osim kazni, ima i novca za conditional cash transfer socijalne politike?

- pracenje proecsa inkluzije

- dva su projekta, ja sam dala prosecene ocene na stavkama koje imaju isti smisao (nisu isto formulisane). jedno je nasa vlada, drugo je eu

- ne znam otkud ti ideja da su ovo pozitivni rezultati po inkluziju. stavise, govore u prilog tome da inkluzija radi posao samo sa jednom grupom, to je bas lose

- sto se tice argumenata za posebne skole, inkluzija npr. je ovde imala mnogo protivnika, iz razloga koji su mnogo strucniji nego ta bojazan o potencijalnom rasizmu. dakle, nije to apsolutno jedino (moralno) ispravno resenje, ali je ovde izabrano to. 

 

ovo boldovano mi nije jasno.

 

 

a I 'natprosecna inteligencija' je veoma iffy - pitali studente 3 pitanja

 

(1) A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball.

How much does the ball cost? _____ cents

 

(2) If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take

100 machines to make 100 widgets? _____ minutes

 

(3) In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size.

If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it

take for the patch to cover half of the lake? _____ days

 

na MIT odgovorili na 2.18 od 3 tacno

na Harvardu 1.43

/ne kapiram koja je svrha testiranja srpskih&romskih klinaca&klinceza/

to se zove test kognitivne refleksije, frederikov iz npr. 2005., korelira sa inteligencijom, i to pre svega sa gf, ali i ne korelirao kad ima tri pitanja, radili su taj isti test i forumasi i odlicno su ga uradili. a kakve veze ima sa ovom temom? u pitanju su kognitivne iluzije, napravljenje da te zajebu

Link to comment

Nedostatak samopouzdanja i svesti o svrhovitosti sticanja znanja i/ili veština. Vaspitanjem uslovljena linija manjeg otpora.  

 

Чинило ми се обратно, да је добио од породице задатак да заврши ту школу и ништа јаче од тога. Да је провео сат-два недељно учећи, имао би ту четворку али онда би штогод штрчао (просек у одељењу је био испод тројке, као уосталом у целој школи), можда би се појавио притисак да покаже резултате и другде... што је он елегантно избегао. Очигледно је имао други план.

 

По презимену (албанско), мислим да су његови (избегли?) с Косова, као и онај мој комшија. У крају је и иначе мешано, има Рома мађарских, лалинских, муслиманских, румунских. Немам појма колико се они мешају међу собом.

Link to comment
i ispada da je politička korektnost samo jezik 

 

 

To je ono nasta se libertarian-leaning ljudi daleko najvise zale u vezi PC-a. Pogledajmo ova 2 primera koji to ilustruju (tj. kritikuju).

 

Hugh Muir of the Guardian writes: 

 

[..It] does seem to me that a lot of permanently aggrieved people, mainly on the right but not exclusively so, merely use [PC] as a catch-all phrase to describe anything that irks them. The ones who complain most audibly about the inability of the majority to speak without fear of upsetting minorities seem to be the ones being quite rude about minorities anyway. Some have newspaper columns or act as pundits. What would they be like without a handbrake?

 

MiddleEnglandLefty (in comments): 

 

What this really boils down to is that the "PC gone mad" whingers, do not really object to the use of language, they object to the idea that people represent and protect the interests of minorities. For all the lies and rubbish about "freedom of speech" what they truly yearn for is a return to a time when gays were closeted or imprisoned, women stayed in the kitchen and blacks knew their place.

Link to comment

a I 'natprosecna inteligencija' je veoma iffy - pitali studente 3 pitanja

na MIT odgovorili na 2.18 od 3 tacno

na Harvardu 1.43

 

ja pogodio sva tri jel sad imam doktorat :fantom:

 

Link to comment

Ma znam ja za te specijalne skole, ali bas navodim primer iz moje opstine u kojoj kad sam ja bila dete je bilo da su i oni isli sa ostalima u skolu, i da iz prve ruke mogu da kazem da to zaostajanje nije tako veliko u odnosu na losiji deo drugih djaka, koje nikome na pamet ne bi palo da salje u neku specijalnu skolu.

 

Kakvi su rezulati inkluzije u smislu upisa - koliko je povecanje broja romske dece koja sad npr polaze u obicnu osnovnu skolu vs pre toga?

ne znam, pokusacu da iskopam, bas dobro (pravo) pitanje

Link to comment

 

Sto se tice normalne vs specijalne skole, tu bi pomogao 1 nezavisan randomized eksperiment.

Nisam savim siguran nema argumenata u prilog posebnim skolama, ne u smislu grupisanja sa mentalno ometenim vec u smislu izbegavanja diskriminacije, produbljivanja otudjenja i posledicnog ispadanja iz sistema koje moze dovesti politika 2 Roma medju 30 Srba potencijalnih rasista u odeljenju.

 

Inace, da li postoje posebne skole za druge nacionalne manjine (Madjare, na primer)?

 

U specijalnim školama se radi po drugačijim kurikulumima. Ishodi obrazovanja su drugačiji; učenik specijalne škole manje zna od učenika redovne škole. 

 

Praviti posebnu školu za pripadnike Romske nacionalne manjine ima smisla jedino ako im se obezbedi školovanje na maternjem, romskom, jeziku. Sve drugo je institucionalizovana diskriminacija. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...