Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

ne meni to stvarno nije jasno. ako nista drugo bolje ih je tako zvati zato sto teze preko jezika prelaze reci 'romi vole da kradu' nego 'cigani vole da kradu'.

Link to comment

za eventualne akcije drzave i drustva potpuno je irelevantno da li postoji ciganski lajfstajl ili ne.osnovno obrazovanje je obavezno a zivotni uslovi iznad nekog donjeg limita pozeljni. drzava treba da, u mjeru u kojoj moze, ostvari uslove za oba, u slucaju obrazovanja privoli/prinudi, u slucaju zivotnih uslova obezbijedi minimum. a cigani i dalje imaju pravo da zive segregirano i nomadski. na neke druge stvari ne treba da imaju pravo, slanje djece u prosnju, prinudna udaja i tome slicno ne smiju se braniti nikakvim kulturologizmima.inace, termin 'cigani' ima i pozitivne konotacije, doduse cesto nebulozno romanticne.edit, syme, Roma are a subgroup of the Romani people[1][2] (also known as Gypsies), who live primarily in Central and Eastern Europe, as well as in theBalkans and Western Anatolia, and as recent immigrants in Western Europe and the Americas. Roma is also used as a synonym for the whole Romani people.

Edited by morgana
Link to comment

Ovde je u pitanju neko iracionalno tvrdo jezgro koje ne popušta pred argumentima i to ti je. Evo Larson smatra da se ja zalažem za teranje Roma da sebe zovu Romi, a sve zbog nekakve političke korektnosti. Neverovatno je kako se malo truda ulaže da se uopšte shvati šta druga strana hoće da kaže.

inace, termin 'cigani' ima i pozitivne konotacije, doduse cesto nebulozno romanticne.
Pa naravno, oni su divljaci, ali ne da umeju da se provode, nego čudo jedno. Za razliku od nas otuđenih i racionalnih. White man's burden.
Link to comment

bajdvej, bazicnu strategiju za poboljsanje imidza* cigana je u srbiji mogao taman i nekakav saper da napravi a da ne promasi. to nije tako tezak psoao. eto i taj zarko jovanovic je ciganin kojim srbija itekako moze da se ponosi. ili da stavim srbin, tj jugosloven, ali ne bi bilo u duhu diskusije i tekuceg shvatanja nacionalne pripadnosti.*mijenjam imidz za percepciju, bolje zvuci

Edited by morgana
Link to comment
Pa naravno, oni su divljaci, ali ne da umeju da se provode, nego čudo jedno.
Po tome su slicni crncima, rad im nije mio, ali imaju izuzetan osecaj za muziku i ritam.
Link to comment
ja ne znam koji je vas problem sa time da se cigani nazivaju romima?
Suština.Fizički gledano je čak i lakše, umesto 6 treba izgovoriti 4 slova.Ostaje onda bandoglavost, ne vidim ništa drugo.
Link to comment
Prosle godine kad je bio onaj popis stanovnistva cije cemo rezultate izgleda nikad necemo saznati jedna moja drugarica je popisivala jedno cigansko naselje i tamo su svi kao nacionalnu pripadnost naveli Ciganin. Nije bilo ni jednog Roma.
mozda, ali se u rezultatima popisa vode kao romi i zabelezeno ih je 147,604.
Link to comment

To je nedavno izašlo, zar ne. I tamo se vidi da su do 1971. bili cigani, 1971. bili romi-cigani i posle samo romi, 1951. 68k cigana1961. ni 10k cigana1971. ni 50k cigana-roma1981. 110k romainteresantno da se broj roma nad ciganima toliko povećao. I, mislim, indikativno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...