Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

15 hours ago, Hamlet Strašni said:

Doduše, kad pogledaš Švejk je i antinemački dosta :-)

To pogano anti-, doduse i -pro, devojci srecu kvari, naime švejkovsko antinemstvotm je posebna, češka prica: postoje uostalom odlicni opisi uporednog, ali neverovatno ostro odvojenog zivota Praga uoci WW1 češkog i nemackog stanovnistva i to na svim nivoima, osim nesto malo mesanja u umetnickim i takozvanim boemskim krugovima, 2 pozorista, 2 glavna dnevna lista - jedan na češkom, jedan na nemackom - koji iz danasnje prspektive komicno da ne kazem apsurdno ne priznaju jedan drugog do te mere da, recimo, nemacki praški list vest o nekom ubistvu u Pragu koje je podrobno obradjeno u komsijskom, češkom listu, prenosi iz - Neue Freie Presse, dakle beckih novina... 

Tako da češki antinemački narativ kreće negde od Husitskih ratova kada su poslovicno, stereotipno neratobornim Česima nemački vitezovi bez mane i straha izrazito izbegavali da izadju na megdan, pa sve do KuK vremena: Minhen 1938. sa prodajom Sudeta Nemcima ga sigurno nije ublazio, a Česi se baš nešto i ne posipaju pepelom zbog post-WW2 proterivanja svojih Nemaca prema kome je nase, zapadnobalkansko, bilo etalon humanosti, duzne paznje i uvidjavnosti...

Ima i nekih drugih anti-, nisam siguran zaboravljenih, sve vise ih smatram potisnutim, kao uostalom i antisemitizam: KuK sef generalstaba, Conrad von Hötzendorf je Srbe i u kancelariji i na sedeljkama u Sacher-u bez izuzetka zvao, otprilike, козојепци, јебачи ovaca, naravno balkanski.

Prestolonaslednik, onaj sarajevski, bio je jos grdji, sledio ih je nemacki i madjarski deo oficirskog kora, češki iz potonje prakse znamo da nije... :D 

Klizav je ovo teren, narocito iz perspektive 90-ih kada se Srbija posrala na svoju istoriju i utekla se kukumavcenju i ulozi vecite zrtve koju niko ne razume, ali nema spora da su i Srbi imali svoj sopstveni, licni anti- sve do zvanicnog Berlina, a sve do poprilicno u 80-te nije bilo bas toliko neuobicajeno da nemacki carinik ili policajac kao reakciju na neki od uobicajenih balkanskih postupaka ne bi li se moglo ovo ili ono sto se ne sme ili ne moze, vracajuci pasose promrmlja zigeuner....

Uostalom, kada smo vec na anti-, svoj su stekli i Amerikanci, doduse nije da se nisu trudili: u juznoamerickim drzavama, od Meksika nanize, Nemacka je posle WW1 uzivala izrazitu popularnost i simpatije kao zemlja koju su Amerikanci opljackali i unistili, doveli je do gladi, a skoro pa opsti drustveni narativ je bio da neko - misli se na Nemce u WW1 - ko je pomogao da 100,000 Amerikanaca ode pod zemlju ne moze da bude bas toliko los...

Link to comment
17 hours ago, čekmeže said:

Da, da, samo fizička osobina, kao dlakav i ćosav. Onda to mora da je jedna bitna fizička osobina, možda i najbitnija, kad se onoliko toga izdešavalo i dešava zbog nje i oko nje i sad ćemo da je svedemo na fizičku osobinu. Pa to jedino ako si dermatovenerolog pa da je tako posmatraš.

Kako ti tretiraš boju kože? Crnac=potomak roba, a belac=potomak gospodara? 

Preko 90% belaca nikad nije imalo imalo ništa sa robovlasništvom, a ni sa rasnom segregacijom. Nisu ni svi crnci bili robovi. Zašto bi tek danas bilo ko gledao na boju kože drugačije nego na dermatološku kategoriju? Svi problemi nastaju što i danas neki ne gledaju na one s drugom bojom kao na sebi ravne.

Teorija po kojoj će se problem rešiti tako što će boja kože postati tabu je sumanuta. To je u rangu da će nasilje u porodici nestati ako se ne govori o njemu. Kad nekog opisujemo nikad ne kažemo kog je pola i polovi postanu ravnopravni. :wacko: 

Ako u grupi od 10 ljudi imaš jednu crnkinju i treba da objasniš o kome se radi naravno da ćeš reći da ćeš je opisati po polu i boji kože. Zašto bi to nekom bilo uvredljivo? Niti su manje vredni crnci, niti su manje vredne žene. Ili se možda ne slažeš? 

Edited by duma
  • +1 4
Link to comment

To samo za one koji zele. 

 

Ekonomija je kriva za rasnu podeljenost. Pare lece sve. 

 

Svako od nas MORA da ima isti tretman, bez obzira na boju koze, rod, seksualno opredeljenost, odnos prema religiji, klasi, kasti kako god hoces. Svi mi treba da budemo isti pred zakonom. 

Edited by mustang
Link to comment
18 minutes ago, levi said:

 

kakvo glupo banalizovanje. naravno da pol i rasa nisu samo fizičke osobine, nego društvene političke ekonomske itd

 

ili još nisi pošao u školu, ili namerno troluješ glupostima

 

Pol u smislu sex ili pol u smislu gender?

Razlicite su to stvari, evo, pisala o tome Susanne Moore povodom svog otkaza u The Guardian, narocito oko feminizma, transgender i slicnih debata.

 

Link to comment
1 hour ago, levi said:

kakvo glupo banalizovanje. naravno da pol i rasa nisu samo fizičke osobine, nego društvene političke ekonomske itd

Ti se društveno i politički osećaš kao belac?  Verovao, ili ne ja se uopšte ne osećam.

Kad sam ja išao u školu nas su učili da su crnci  naša (nesvrstana) braća, a ne inferiorna bića. Sad, moguće da su vas učili drugačije.

Ne smatram sebe bližim Nemcima i ostalim arijevcima, nego crncima, naprotiv. Stvar vaspitanja. Za mene su crnci ljudi koji imaju (nešto) tamniju kožu od mene. 

Link to comment

dosadno ti je pa istražuješ nove kreativne načine na koje može da se iskaže rasizam?

 

kao, kao igramo se da smo od juče na forumu, i da niko ne zna šta duma misli o cncima ciganima i migrantima  :happy: zajebavaj nekog drugog

Link to comment

Brate mili, da li si ti normalan? Nemaš apsolutno nikakve argumente, pa mi onako prilepiš etiketu. Mogao si da kažeš i da sam neonacista. 

 

Dakle da ponovim: 

Ti se društveno i politički osećaš kao belac? Da li sebe smatraš bližim Nemcima i ostalim arijevcima, nego crncim? Moj najiskreniji mogući odgovor na ova dva pitanja je NE i NE. Koji je tvoj? Ne doživljavam kao bliskost s belim arijevcima to što mi je deda bio u logoru, a njegov brat se nije ni vratio iz logora.

 

Ne držim posebno do nacije, ali osećam neku pripadnost. Apsolutno ne osećam pripadnost nekoj rasi, ni društveno, ni politički, ni na bilo koji drugi način. Verovao, ili ne, za mene su crnci ljudi koji imaju tamniju kožu od mene.  Kako se ti još razlikuješ od njih?  Po čemu je tebi tvoja rasa bitna?

 

Edited by duma
Link to comment
3 hours ago, mustang said:

Non stop to radi, lepi etikete ljudima, podpiruje na rasizam... Zlo levicarsko

 

Ma, zajebavam ga. Znam sta je hteo da kaze ali eto sta ispadne kad hoces da budes veci katolik od Pape pa se zapetljas u verbalne kucine. Cujes, boja kozhe drustveno-politicka osobina.:laugh:

 

Uzgred, nema taj veze sa levicom.

Link to comment
7 minutes ago, gospa buba said:

zlo levicharsko? shta sve nece da se prochita ovde :lolol:

 

Zlovicarsko. To ti je taj rednek narativ u SAD po kojem je socijalizam ako pomognes baki da predje preko ulice.:D

Link to comment

Mislim da ovo sad moze ovde.

 

https://www.standard.co.uk/sport/football/john-barnes-psg-basaksehir-fourth-official-racism-b231325.html

John Barnes defends PSG vs Basaksehir official over alleged racism

“Here is the coaching staff at istanbul... 1 of them is going to be sent off and the ref asks the 4th official which one should he send off... can anyone tell me how he should identify him as he doesnt know their names, and they arent wearing numbers, other than THE BLACK ONE?” he tweeted.

 

Barnes added: “Its NOT racist to describe the offender as the black one! We are telling people to call us black.. he doesnt know his name there are 6/7 coaches standing together all turkish .. 1 is to be sent off , the ref says which one THE BLACK ONE what else can he say to let the ref know?

 

“We have to stop associating EVERYTHING related to black as negative in EVERY context, we TELL people not to call us coloured call us black then complain when they do? If he said black bastard or something similar thats obvious, but if he just said “the black one” descriptively.

 

“Theres nothing wrong with it, i said over a year ago why walking off the field isnt the solution, as things like this.. misinterpretation and misunderstandings can happen especially where different languages and meanings are involved, and here we are!”

 
  • +1 5
Link to comment

politkorektnost nas uspešno uvodi u idiokratiju. Ovo je jedan od bizarnijih i glupljih slučajeva nekog optužiti za rasizam.

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment
On 9.12.2020. at 19:01, duma said:

Ovde sam malopre čovek napravi paralelu belac/crnac sa direktor/radnik, odnosno bogat/siromašan. Dodao je i muškarac/žena. Javlja mi se da je u pitanju fini beli gospodin.

 

giphy.gif

 

bratungice, ti ćeš se sad još 15 dana iščuđavati mom postu? pa prijavi me moderaciji i da završimo sa tim.

prošli put su me banovali jer sam predlagao da ubijemo 5 miliona Poljaka, sad neka me natačinju na kolac zato što sam fini beli gospodin koji misli da su žene i crnci inferirona čeljad.

banovaće me na 30-60 dana, možda mi čak i skrate kaznu par dana zbog dobrog vladanja i još par dana zbog čarobnog duha praznika, ali ja ću se vratiti. a onda ću se vratiti da čitam tvoje kvalitetno forumašnje.

meni baš super kako ti promišljaš rasizam, kako imaš rešenje i za to zlo. super mi je i kako napišeš spisak lepih želja, kako svi treba da samo ravnopravni bez obzira na boju kože ili pol ili imovinski status.

a svako ko napiše da to u stvarnom svetu i nije baš tako, on je rasista ili mrzi žene.

 

"samo dermatološke odlike". kako je lepo tu gde ti živiš, druže moj.

ja sam pre neki dan mislio da ti mene trolluješ, pa sam pomislio da si možda nešto prezubčio i nisi dobro shvatio o čemu se piše, a sad vidim da ti ustvari nemaš blage veze o čemu govoriš.

ne znam da li si upućen, ali čovek može biti rasista čak i ako nije potomak robovlasnika ili goniča robova. i da rasizam odavno nije vezan ekskluzivno za plantaže pamuka i trske.

Na primer, ljudi koji žive na severu Amerike. Oni su potomci ljudi koji su se borili i ginuli u ratu protiv svojih sunarodnika, između ostalog da bi se crnci oslobodili iz ropstva. I sad tamo gde su jenkijiTM nije bilo i nema rasizma i segregacije?

u Massachusettsu recimo nije bilo robovlasništva, osim u ranoj fazi kolonizacije kontinenta u 17. veku, ali do formiranja USA tu već nije bilo robova. Onda su ti ljudi ratovali protiv Juga i pobedili, ukinuli robovlasništvo i tamo. I to je bio kraj sa rasizmom? Pa ne baš. U Massachusettsu su u 1970s i 1980s donosili zakone protiv segregacije. Tipa da u školskom basu mogu i trebaju da se voze i beli i crni učenci zajedno. I onda si imao belce koji su zbog toga protestvovali i razbijali i pravili ostala sranja.

Ili na primer, romska populacija u Srbiji (i drugim zemljama Evrope). Srbi nisu imali robove, kako to onda da ovi ljudi žive u državi ne kao građani drugog ili trećeg reda, već kao građani 18. reda? Srbi bi po tvojoj logici trebalo da pripadaju u tih 90% belaca koji nisu nikad imali nikakve veze sa robvlasništvom ili bilo kojim drugim oblikom rasne segregacije, a Romi u Srbiji žive u bukvalno katastrofalnoj poziciji. U Srbiji nema otvorenog rasizma pa su Romi uvek mogli da se voze u busu zajedno sa nama "belcima", ali je ovde sistem tako podešen da je taj potuljeni i podmukli rasizam verovatno nemoguće iskoreniti. Crnac u USA je bio rob, pa je bio građanin ali 184. reda, pa se popeo do 36. reda, pa su počeli da igraju banatske šore, fudbal i košarku za profesionalne timove ali u okviru kvota. najviše 3-4 crnca po timu. pa su mu crncu da njegovo dete uđe u školski bas, pa je smeo da upiše i koledž. Pa se došlo do toga da postoje crnci koji su profesori, pa lekari, pa vrhunski naučnici, sudije vrhovnog suda, pa je naposletku crnac bio i POTUS. I da se uz pomoć matematike izrazim, grafikoni položaja bele i crne rase se približavaju svakog dana i na kraju će se i sresti, možda nekad u beskonačnosti.

A kod nas "cigan" nikad nije bio rob, ali zato isto tako nikad neće biti ni lekar, zubar ili nastavnik. Ti grafikoni nisu ni paralelni već se konstantno udaljavajuIu.

I sad treba da ispred te ljude izađe duma sa ppp i objasni im da je njihova boja kože samo dermatološka kategorija.

 

Boja kože nigde nije taboo tema. Ali ne možeš se ljudima tako obraćati. Tvoj primer o ženi crnkinji koja je u društvu 10 belaca, pa je ok i skroz zgodno i pragmatično obratiti joj se spominjući njenu boju kože. Da li si ti ikad promislio šta to stvarno znači, kako ona to doživi?

To su ljudi koji su ponosni na svoju boju kože i nije im to taboo, ali prosto ne vole da ih se tako obeležava jer to obeležavanje ima ogromne implikacije kako u istoriji, tako i u sadašnjosti.

Svako selo u zapadnoj Africi i svaka plantaža u Karibima ili Brazilu ili na Dirty South je biJasenvac za sebe ili Mathauzen za sebe. To kroz šta su ti ljudi prolazili je skoro nepojmljivo. To nije trajalo deset godina ili 5 godina koliko su trajali ww2 genocidi. Ovde pričamo o vekovima.

I sadašnjost koju žive ti ljudi, daleko da je od idealne.

To je prosto stav "šta ti bre ima meni da se obraćaš sa crnac". Ta reč kad izlazi iz usta belca obično nikad nije imala pozitivnu konotaciju i oni ne žele da to trpe. Možda će za 50 ili 100 ili 200 godina i tim ljudima biti prihvatljivo, ali sad još uvek nije. I mislim da takav stav uopšte nije komplikovan da se shvati. Svako ko je odvojio bar neko vreme da se uputi u istoriju i sadašnjost tih ljudi će dosta lako shvatiti o čemu je reč.

Porediti na taj način obraćanje nekom tako što se upire prstom u njegovu crnu boju kože sa upiranjem prsta u nečiju plavu boje kose ili nečije brkove ili bilo koje druge fizičke karakteristike...to može samo neko ko je pao sa Marsa. To može da uradi i neko ko svesno relativizuje rasizam kao problem, ali ovde sam poprilično siguran da to nije slučaj. Bar za ovih nekoliko ljudi sa čijim sa forumskim likom i delom koliko toliko upoznat.

 

Druga stvar, na ovom forumu je valjda najlakše biti cool kid kad se zajebavamo na račun političke korektnosti. Mislim da ništa ne dovodi do toliko vojvodo-serdarisanja kao kad krene da se prosipaju takve šale i provale. Jedino bi moooožda tu mogla da parira kad krene "twitter je zlo" spikica.

Koje su to provale bile jbt, da zakovrneš od smijanja "kriv je sudac rumunj je se na rumunjskom crnac kaže negro xexexex" "trebalo bi zabraniti i reči nigerija, niger, montenegro xexexe" "jel crnac, crnac je, pa u čemu je onda problem aaaaaaaaaaaaaaaaaahahhaa"

Ono, svima ponekad prija i taj čak i taj humor koji nije ni na nivou kursadžija, ali ovde ljudi ne mogu da odole ni jednoj prilici da ispale takve "fore". Proletos/letos kad su bili BLM protesti, pa krene priča kako će Redskinsi da promene ime. I sad imamo situaciju da svako normalan shvata zašto je taj naziv za fudbasli tim pogrešan i zašto ga je odavno trebalo promeniti, ali jok, kreće utrkivanje ko će da smisli bolju "provalu", pa što onda ne menjaju ime i Vikings? "A šta ćemo sa Fighting Irish hnji hnji hnji?"

pa što ime ne menjaju i čitave savezne države koje su dobile ime po indijanskim plemenima, što se ne menja ime Alabami, Illinoisu, Idahu, Kansasu i ostalim takvim državama. Čitaš šta pišu odrasli ljudi i zbunjen si. Vidiš šta pišu na drugim temama i znaš da su to ispravni i inteligentni ljudi, a onda ih odjednom vidiš kako se takmiče ko će da mlatne veću nebulozu....awkward.

Vrhunac je bio kad je diskusija dogmizala do Kolumba, pa sprdanje ovih što misle Kolumbo ne treba da ima svoj praznik i spomenike. Jedan forumaš je tu mrtav ozbiljan prepričavao skeč standup komičara da bi poentirao na tezi kako postoje ljudi koji su i dalje ubeđene da je Kolumbo bio tupić koji je stvarno mislio da je došao u Indiju, a ne u Novi Svet. To je nivo forumašenja kad već nisi siguran da li treba da zaklopiš laptop i zauvek se izloguješ sa interneta ili da prihvatiš da je i ppp samo internet forum baš kao i burek.com, samo što ovde prosečan forumaš ume nekad i potrefi kad i gde treba da se metne koji znak interpukcije ili veliko slovo.

To masovno šaljenje bude svaki put i kad negde objave vest i onoj maloj Greti. Ili kad ljudi koji žive od košarke javno kažu da treneri u NBA ligi lakše dobiju posao ako su beli. Pa ko veli, što ne bi bilo šaljenja i kad se sudija na utakmici Lige Šampiona obraća čoveku sa "ej ti crnac"

Opet kažem ponavljam, ne mislim ja da je ovde bilo ko rasista već da većina ljudi uopšte ne doživljava rasizam i sve prateće pojave dovoljno ozbiljno. To se valjda doživljava kao nešto iz vremena kad su bili Kunta Kinte i Amistad, to je završeno kad su Severnjaci nagnali Južnjake kod Fiver Forks, nećemo se valjda i sad u 21. veku opterećivati tim tricama i kučinama. Udri brigu na veselje, ajmo se šegačiti sa PC

Ode sad pakovati prnje ako će me duma prijaviti da sam fini bjeli gospodičić.

 

  • +1 5
Link to comment
30 minutes ago, omiljeni said:

meni baš super kako ti promišljaš rasizam, kako imaš rešenje i za to zlo. super mi je i kako napišeš spisak lepih želja, kako svi treba da samo ravnopravni bez obzira na boju kože ili pol ili imovinski status.

 

a svako ko napiše da to u stvarnom svetu i nije baš tako, on je rasista ili mrzi žene.

 

 

 

Ove dve stvari ne samo da ne iskljucuju jedna drugu vec uopste nisu u istoj kategoriji. Niko nije napisao da rasizma nema na svetu, naravno da ga ima i takva tvrdnja bi bila besmislena, ali njega ima upravo zbog toga sto na principijelnom nivou nije kod svih razreseno da svi treba da budemo ravnopravni bez obzira na boju kozhe jer ne postoji nijedan logicki razlog zasto ne bi trebalo da budemo. Tvrdnja da svi moramo da budemo ravnopravni ne samo da nije nikakav spisak zelja vec nije ni spisak, to je principijelni stav. Onog trenutka kad taj principijelni stav postane drustveni konsenzus onda cemo moci da iskorenjujemo sve ono sto si nabrojao u svom dugackom postu, drugacije ih necemo moci iskoreniti. Naravno da niko nije slep da ne vidi da rasizma jos uvek ima, u nekom procentu ce ga uvek i biti, izneti stav da boja kozhe nije nikakav kriterijum na kojem se moze demonstrirati nejednakost ne znaci da se ignorise ili negira postojece stanje.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...