Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

i tacno je da se i u slucaju upozorenja veliki broj gradjana svejedno ne bi evakuisao, al to uopste niti jeste niti treba da bude tema...

cuckovic kao predsednik opstine apsolutno mora da odgovora zatvorom, a ako se bio obratio nekom visem organu i taj mu bio rekao da iskulira™, onda i taj takodje treba da odgovora i tako redom...

 

hipotetcki gledano,

da je cuckovic izdao upozorenje o hitnoj evakuaciji, a da je broj zrtava bio i daleko veci nego sto je sada, on ne bi bio odgovoran..

ovako, posto upozorenja nije bilo, mora zatvorom da odgovora i za jedan izgubljeni zivot a kamoli daleko vise od tog broja...

Link to comment

Nesto postoji (je postojalo u Centru za socijalni rad, njihova barakica je bila puna vode do krova, znaci kompovi su neupotrebljivi, a da li ima neke centralne baze ne znam) , ali Romi su fluidna kategorija, danas ovde, sutra onde, tesko je to stanje drzati azurnim...

Link to comment

U principu se slazem sa tobom i vec treci put postavljam pitanje, da li postoji popis Roma naseljenih u Obrenovcu?

trenutno mi nije poznato za obrenovac

radili su se posebni popisi roma od strane njihovog udruzenja na teritoriji srbije, pitanje je gde su sve sprovedeni

jedino ima da se prijavilo oko 1500 roma pogodjenih ovom situacijom, samo nisam razumeo da li iz obrenovca, da li ukupno

Link to comment

Hvala.

Nadam se da su prosli bolje no sto govore moji izvori™.

Uzdam se u njihovu nepouzdanost (izvora), i sklonost ljudi da tesku situaciju u datom trenutku prikazu jos tezom.

Link to comment

 

ŠVICERSKA ŠALJE JOŠ JEDAN VOJNI HELIKOPTER ZA PODRŠKU BOSNI I HERCEGOVINI

Od danas je još jedan švicarski vojni helikopter stavljen na raspolaganje snagama EUFOR-a i Ministarstvu sigurnosti Bosne i Hercegovine za dostavljanje humanitarne pomoći u teško poplavljenim područjima u zemlji. Helikopter će se koristiti narednih sedam dana u najugroženijim oblastima.

Već u utorak je švicarski helikopter snaga KFOR-a sa Kosova stigao u Bosnu i Hercegovinu kako bi pomogao zračni trans...port u kriznim oblastima. Uz njegovu pomoć uspješno je izvršena popravka brane u području Orašja na sjeverozapadu zemlje. Do sada je izvršeno 18 teretnih letova kojima je prevezeno 23 tone materijala, između ostalog vreće sa pijeskom i voda za piće. Osim toga, korišten je za prevoz medicinskog osoblja do odsječenih sela. Helikopter se u toku dana vraća na Kosovo, a zamjenjuje ga novi vojni helikopter.

Naime, zbog situacije u Bosni i Hercegovini i potrebe za povećanjem kapaciteta vazdušnog transporta, Vojska Švicarske šalje dodatni helikopter u Bosnu i Hercegovinu koji će do srijede, 28.05. biti na raspolaganju za dostavljanje humanitarne pomoći na licu mjesta.

Link to comment

 

PUT LOPARE – TUZLA U BLOKADI

Zbog aktiviranja velikog odrona u Veselinovcu ( Miletići) od sinoć je u prekidu magistralni put Lopare – Tuzla preko Gornje Tuzle. Isto klizište pokidalo je i dalekovod, pa su mještani u Konjikovićima bez električne energije.

Link to comment

 

 

da li to svako/drzava razume ili ne videce se po aftermathu ove nesrece. iskreno veoma sam skeptican posebno sto je ovoj poplavi vec sa najveceg mesta dodeljen epitet biblijska, dakle jedinstvena, neponovljiva, etc.

 

 

ruku na srce, ovo zaista jeste bila potpuno jedinstvena poplava.

ponovljiva? verovatno.

u kom vremenskom intervalu? možda već preksutra a možda za 1000 godina. u tome i jeste paradoks teorije verovatnoće.

 

dozvolite da struka kaže.

 

 

ГЛАС: Који су разлози појаве таквог циклона који је стајао изнад БиХ и Србије?

ПУЗОВИЋ: Те разлоге нећемо скоро сазнати. За појаву тог мегаоблака постоје различита нагађања, да је то због превеликог загађења, због промене струјања ваздушних маса и слично. Одговор могу да покушају дати стручњаци који се баве метеорологијом. У Србији за годину падне до 650 литара кише по метру квадратном, а када за два дана падне 200 литара, онда је крај, све постаје као асфалт, земља не упија, све се слива и путује. Иста ситуација је и у РС. С обзиром на то да је реч о брдско-планинском подручју где је време концентрације брзо, где путања једне кишне капи од врха неког брда до реципијента траје три до шест сати, кад се се све споји створи се бујица која руши све пред собом.

Link to comment

 

Sad me grdan mahmurluk drma ali malo sam bolji nego sinoć pa da probam.

 

Bio kod druga iz osnovne, klizište mu rascijepilo kuću, on i brat mu demontitraju ono što se može iskoristiti za ponovnu gradnju a pitanje je, prije sata nego dana, kad će se kuća skroz skroz srušiti. Ne da nikome da ulazi unutra, ni ženi ni djeci ni meni, samo on i brat rade.

 

Prije sedamnaest godina sam radio sa njima na toj kući, na zgarištu stare smo pravili novu i radili udarnički, nosio nas neki silni optimizam, čovjek se vratio na svoje pa kreće od nule, za mjesec dana je uselio u prizemlje, narednih godina je kompletno završena, fasada i oluci tek prošle godine. Sad ga ponovo čeka početak, ne od nule kao onda nego iz debelog minusa. Zemlju i usjeve, ono od čega živi, je odnijela ili pijeskom zatrpala rijeka. Većina uloženog u sjetvu je uzeto na veresiju, kako će od toga da se oporavi ne znam.

 

Sjedio sam u avliji sa njihovom majkom, u onaj posleratni vakat žena je bila zmaj, od mješalice do furune. Danas je zbog amputacije prstiju teško pokretna i leži na krevetu malo dalje od kuće, gleda u kuću i sinove sa kreveta ispod suncobrana i plače. Sve me podsjetilo na onu scenu iz Idi i smotri, ono kad njemački vojnici iznose staricu na krevetu i ostavljaju je da gleda kako selo oko nje gori. Jebiga, tu mi  je zlo došlo, baš sam tešku mučninu osjetio. Spuštajući se od njih sam nagazio na guju od bar metar i po. Ne plašim se nešto posebno guja ali sekunda horora kad se nagažena guja izvila je bila dovoljna da me svi zubi zabole.

 

Što se tiče ostalog, dobro je sad trenutno. Volja i iskrena namjera da se pomogne su tu, drago mi je kad vidim  npr. ovo, pomažu ljudi jedni druge i to je stvarno za svaku pohvalu.

 

Mene brine naredni period, mjeseci i godine koje dolaze, kad sami sebi ostanemo prepušteni. Cijelu Bosnu vidim kao onoga mog druga.

 

 

 

:thumbsup:

 

 

Fikrete, u nekom svom bedaku sam poslao ovo što si napisao na par mejlova i priča se raširila, sad oni sa Peščanika hoće to da objave, srećom ne uspevaju da nađu link, moram da te pitam šta da radim, treba mi dozvola.

Edited by Anonymous
Link to comment

mupovi podaci o nestalima su registrovani pozivi na onaj broj telefona.

 

crveni krst ima spisak prijavljenih u svim prihvatilistima i onih koji su se prijavili iako su se smestili kod rodjaka.

aktivisti jedne organizacije uporedjuju imena roma koji su bili prijavljeni (ne samo po prijavi boravka) u cetiri naselja oko obrenovca. prema njihovim podacima, u nekoliko (ne vise od cetiri) takozvana karton naselja u okolini barica i obrenovca je zivelo oko 500 roma, neki od njih su mnogo pre ovoga registrovani i ako imaju dokumenta i ako nemaju, neki nisu i veoma je tesko utvrditi da li su uopste bili tamo u vreme pocetaka poplave, prema njihovim procenama, radi se o oko stotinu ljudi koji se nikada nisu nikome prijavili, nevezano za poplave.

 

naravno da niko nije evidentirao ljude u prihvatilistima po etnickoj odrednici. brojka od 1,500 je od gorepomenute organizacije.

 

sto se tice zrtava, verujem da niko ovde ne misli da je ovakav nacin objavljivanja podataka o zrtvama dobar. nije, i niko to ne opovrgava.

ali ne shvatam razloge za insistiranje na istinitosti tvrdnji koje stizu iz takozvanih dobro obavestenih izvora, bili oni i najrodjeniji.

 

po cenu da zvucim bezosecajno ili kao apologeta vlasti, kako god ko odluci, mrtvi su, nazalost, mrtvi.

samo sto mi je u ovom trenutku, i neka me ko god hoce proglasi za provladino govno ili fasistu, sta god, mnogo vaznije pomoci zivima. mrtvi su mrtvi. vazniji mi je dignitet zivih. za moje "pravo" na obavestenost me boli kurac.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...