Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

6 minutes ago, MancMellow said:

Ma moze, no problemo. Meni nije problem da se razgovara u okvirima realpolitike, samo ne verujem da ce nekima dopasti kuda ta rasprava vodi.

 

Nda, zasluženom realpolitičnom šamaranju Srbije.

 

Btw u kontekstu ove rasprave to je već obavljeno, 2008, samo su neki skloniji žaljenju Ukrajine nego vlastite zemlje. Znamo kad i sa čije strane je spirala pokrenuta, znaju to i u Abhaziji i na Krimu i u Kataloniji i ko zna gde sutra

Edited by dillinger
Link to comment
18 minutes ago, Budja said:

 

Fali ti dodatak da bi prica bila kredibilna:

Pomogla otcepljenje NAKON REFERENDUMA O OTCEPLJENJU.

 

Krim je anektiran voljom lokalnog naroda, iako se moze diskutovati o demokraticnosti referenduma (slicno kao i Kosovo).

 

Znaci da su organizovali “demokratican” referendum sve bi bilo ok. Koja je verovatnoca da taj teferendum ne bi uspeo?

Link to comment
13 minutes ago, dillinger said:

 

Nda, zasluženom realpolitičnom šamaranju Srbije.

 

Btw u kontekstu ove rasprave to je već obavljeno, 2008, samo su neki skloniji žaljenju Ukrajine nego vlastite zemlje. Znamo kad i sa čije strane je spirala pokrenuta, znaju to i u Abhaziji i na Krimu i u Kataloniji i ko zna gde sutra

Nema u tom pogledu na medjunarodne odnose zasluzenog ili nezasluzenog u nekom moralnom smislu, tu prosto nema morala. Zato pre svega kazem da se mnogima ne bi dopalo.

Link to comment
6 hours ago, dillinger said:

Ni morala a ni prava ni pravila. Since 2008.

Abhazija (1993), Osetija (1992), Transnistrija (1992), to si izbrisao iz psihe 'cause reasons, jel?

Link to comment
On 23.4.2018. at 14:48, MancMellow said:

Pa ok, može tako da se gleda. Samo posledica takvog gledana može biti da ako Srbija potpiše neki strateški sporazum sa Rusijom (a poneke je već potpisala), a pri tom recimo odustane od EU integracija onda, jbg, EU je pomogla otcepljenje nekog dela Srbije (ne Kosova). Šta da se radi, Rusija im ušla duboko u "sferu uticaja". To tako izgleda. O RS da ne pričam.

 

On 23.4.2018. at 15:17, MancMellow said:

Nemoj se meni žaliti, nego ovom što je pisao na ovom uglednom sajtu :sleep::happy:

 

Jer ja ipak i dalje mislim da nije ok vrsiti aneksije levo-desno, ali autor smatra drugacije. Za njega države ne postoje, nego "sfere uticaja". Ne znam koliko mu njegova sfera uticaja skida od plate za penziju i zdravstveno i tako to.

 

On 24.4.2018. at 6:40, Roger Sanchez said:

Abhazija (1993), Osetija (1992), Transnistrija (1992), to si izbrisao iz psihe 'cause reasons, jel?

 

On 24.4.2018. at 12:44, slow said:

Slovenija (1991), Hrvatska (1991)? :zeka:

ne znam cemu komplikovanje kad mi deluje da su stvari prilicno proste

 

imamo rusiju (srbiju) koje su se sjebale i osnovale savezne drzave sa raznim manjim narodima oko sebe

kad je izgubljen hladni rat, sve je resetovano nekih 50-100 godina unazad, sa tim sto su i rusija i srbija svedene u granice koje zanemaruju sve sto se desavalo u medjuvremenu, posebno u drugom svetskom ratu, a delom i u prvom

takvo stanje naravno odgovara zapadnim drzavama. ne mora tu biti nikakvih velikih tajnih planova, zavera, picki materina, jednostavno im je lakse kontrolisati manje drzave

posto su u rusiji (srbiji) vodili katastrofalnu unutrasnju politiku i valjda verovali da ce sssr (sfrj) trajati doveka dosli su u situaciju da ogroman broj rusa (srba) ostane van maticnih drzava

delom zbog probudjenog nacionalizma, delom zbog podrske takvoj politici izvana, delom zbog protekcija ta dva naroda za vreme sssr/sfrj sada ti manjinski narodi po novoosnovanim drzava su dosli u prilicno jebenu situaciju da imaju birati da postanu estonci/litvanci/ukrajinci/slovenci/bosanci ili imaju mogucnost da se presele u zle maticne drzave

oni pak sporadicno pomisle da imaju pravo da ostanu rusi/srbi, a poneki vala i da imaju 1 istorijsko pravo da nastave ziveti u zajednici sa rusima/srbima

kako je srbija kurac na biciklu, znamo kako se to zavrsilo u nasem slucaju

kako je rusija pored toga sto je kurac na biciklu ipak i jedna od dve najvece nuklearne sile, a i jebiga(x2) i dalje najveca drzva na svetu, oni jos drze glavu iznad povrsine, pa imamo nekakve krimove, donbase, itd

 

 

ja nemam nekakv poseban problem da prihvatim realnost i da mi bude jasno da se interesi pre svega 1 USA, pa zatim britanije i nemacke, kao vojno najmocnije (ih), najbogatijih ima postovti i u skladu sa tim delovati

niti problem sa cinjenicom da su rusi/srbi sami ponajvise krivi za to sto se desilo

 

ali mi je silovanje u mozak pozivanje na medjunarodna prava kad je spoljna politika u pitanju ili demokratiju i ljudska prava kad su unutrasnje stvari u pitanju,  da pri tom ima da se kao neupitno postuju granice drzava nastalih 1991,1992... ali ne i onih nastalih mnogo ranije

ili kad imamo na delu narusavanje osnovnih prava na jezik, pismo, veru, ali se eto na to moze (i mra) zazmuriti jer su u pitanju zli rusi/srbi, pa jos isti oni koji su vodili suludu politiku u proslosti

pa onda dodjemo do toga da i na ovom forumu ogromna vecina nema problem sa tim sto se u bosni pokusava stvoriti nekakva bosanska nacija, dakle jedan narod sa eventualno tri vere. jer jel to je bosna dakle tamo zive bosanci i sta onda imaju tu neki srbi (a i hrvati) da traze da ostanu srbi/hrvati

ili odnos slovenije prema gradjanima koji nisu cistokrvni slovenci. samo sto je procenat takvih bio relativno mali, a i ratovi u najblizem okruzenju, pa je to nekako ostalo ispod radara

 

 

hocu reci, sere mi se od sfera uticaja, ali mi se isto toliko sere i od tog sumanutog odnosa prema drzavama mahom nastalih pre cetvrt veka, gde se ima odnos kao da su one tu tu stolecima unazad, a pripadnici ruske/srpske manjine u tim drzavama vanzemaljci koji su se iskrcali tu sa namerom da otkinu poneko parce svete zemlje, sruse tisucljetne sne i osvoje samo za sebe ceo svet/balkan

 

jedino sto bi bilo normalno i sto bi u tim podrucjima vodilo ka dugodisnjem miru i stabilnosti (sad vec zvucim kao predsednik vucic) jeste da se u tim drzavam postuju sva prava rusa/srba, da se ne posmatraju kao neprijatelji vec kao most ka blizoj saradnji sa rusijom/srbijom. sa kojima bi te drzave i inace trebale biti blisko povezane, pre svega ekonomski posto su em geografski jedne pored drugih, em su im privrede prilicno kompatibilne jer su jebiga provele skoro vek u drzavnoj zajednici

ili to ili da redom gledamo oluje

i ovo drugo je ocigledno nekakvo dugorocno resenje, samo sto je u ovom drugom slucaju rusija pa bi moglo doci do omanjih problema ak se sprovede u delo

 

pored tog posmatranja sveta kao sahovske table gde sede neke velike glave i pomeraju pijune pokusavajuci prosiriti jebene sfere uticaja, valja se nekad setiti da u na tom krimu, donbasu itd zive neki ljudi. i eventualno zapitati zasto ti ljudi imaju potrebu da po cenu hvatanja za oruzje zele zivot nastaviti unutar ili u zajednici sa 1 benzinskom pumpom

nece biti da je bas sve do jeftine propagande i ispranih glava od strane sputnjika, slobinog rtsa, itd bice da ima nesto i do realnih zivotnih okolnosti

i to nije samo bitno rusima (srbima) vec bi trebalo biti jako bitno i tim narodima iz okoline, odnosno drzavama gde su ti narodi vecinski, jer ako dodje do sranja, uvek se kao po pravilu najvise lomi po njihovim(nasim) ledjima

Link to comment
On 24.4.2018. at 12:44, slow said:

Slovenija (1991), Hrvatska (1991)? :zeka:

Češka (1993), Slovačka (1993)

1 hour ago, pbg12345 said:

 i eventualno zapitati zasto ti ljudi imaju potrebu da po cenu hvatanja za oruzje zele zivot nastaviti unutar ili u zajednici sa 1 benzinskom pumpom

Samo koji su onda kurac čekali 23 godine?

 

A možda i nije sve tako jednostavno, nego postoje neki projekti Grossxxxxische Reichova nacije x, od kojih se s druge strane područja na kojima živi nacija y ne smiju otcijepiti ni pod razno, jer je to mjesto gdje slučajno i nekom nesrećom živi nacija y najzasluženije ili najsvetije ili najistorijskije područje tog Reicha. To je to malo licemjerje, e sad rat je kocka pa nekome pukne u glavu poprilično iako se za njega dobro spremio, neko samo ostane relativno nepopularan u komšiluku jer ga plaši malim čerupanjima s ipak velikim brojem žrtava, nekoga usere pa nije baš siguran u sebe

Link to comment
12 minutes ago, Roger Sanchez said:

Češka (1993), Slovačka (1993)

Samo koji su onda kurac čekali 23 godine?

 

A možda i nije sve tako jednostavno, nego postoje neki projekti Grossxxxxische Reichova nacije x, od kojih se s druge strane područja na kojima živi nacija y ne smiju otcijepiti ni pod razno, jer je to mjesto gdje slučajno i nekom nesrećom živi nacija y najzasluženije ili najsvetije ili najistorijskije područje tog Reicha. To je to malo licemjerje, e sad rat je kocka pa nekome pukne u glavu poprilično iako se za njega dobro spremio, neko samo ostane relativno nepopularan u komšiluku jer ga plaši malim čerupanjima s ipak velikim brojem žrtava, nekoga usere pa nije baš siguran u sebe

i ja bi voleo da su ranije krenula braca!!!

sale bez, pa jebem ga, valjda su se okrenule neke okolnosti u ukrajini 

na ukrajinu krim/donbas ciljas zar ne?

 

 

a ovo drugo, izvini ali slabo sam te razumeo (osim da mi delujes da imas potrebu da malo podjebavas, samo ne vidim zasto)

ako ciljas na kosovo, nemam ja nikakav problem (niti sam ikad imao) sa nezavisnim kosovom ( u smislu da onih 90 ili koliko vec % albanaca ima pravo da uredi teritoriju gde zive kako im volja)

ja sam uvek za to da vecinski narod na odredjenoj teritoriji bira u kakvoj (i kojoj) drzavi ce ziveti

sad jbg, jasno mi je da se to ne moze spustiti do nivoa mesne zajednice, bilo bi malo mnogo drzava

ali bi se moglo uvesti nekakvo pravilo, npr minimum milion stanovnika i minimum 2/3 vecina i vozi kud im volja

ali da se ne zajebavamo nije problem modalitet po kom ce nove drzave sticati nezavisnot, problem je sto na nivou planete ne postoji "organ" koji bi to pravo stitio i garantovao

 

odnosno i postoji, samo sto je to vec neko vreme unazad 1 drzava 

i postojite vi kojima je to (trenutno) ok i postojimo mi kojima to (trenutno) nije ok

posto ste vi trenutno jaci, mi vas imamo slusati

odnosno oni koji vode drzavu(e) ako imaju imalo mozga. posto je ovo ipak forum, a ne skup onih koji kroje svet, onda se ne moramo bas drzati toga kao pijan plota, nego mozemo stvari zvati pravim imenom

 

 

jedini problem je sto ljudi koji nemaju problem sa ovim gorem imaju problem kad neko drugi ko smatra da je najjaci u komsiluku krene da lupa oko sebe

pa onda opet nema problem kad to isto radi turska u siriji ili saudijska arabija u jemenu

 

besmisleno je

 

Link to comment

Pa nije tajna da svi tu navijamo u skladu s nekim svojim kriterijima i afinitetima, i da baš i nisam primijetio nečiju čistu moralno vertikalnu poziciju.

 

Kad je riječ o onome što nisi razumio, recimo da nikome imalo izvan Srbije zainteresiranome za regijon nije uspjelo ne upasti u oko da je Srbija 90tih za Srbe pod svaku cijenu tražila isto ono što je istodobno Albancima pod svaku cijenu zabranjivala. To je bila jedna od najvećih pukotina koja je sjebala tu filozofsku konstrukciju koju je Srbija tada slala u svet o tome tko je zaslužio kakva prava

&

Ja sam svojedobno baš ovdje hvalio Rusiju zbog suzdržanosti, ali to je bilo prije 2008. Sad je sve drugačije i vrlo je jasno je da je riječ o istom modusu velikodržavotvorne politike, samo su uspjesi veći zbog doziranja i spretnosti, kao što sam napisao rat je kocka i pametno je ne ići va banque ako nisi spreman i izgubiti sve

 

Link to comment

Rusija i Srbija nisu isto. To je najkraci moguci odgovor. Nemojte se pecati na to. Rusija je bila apsolutno najdominantnija drzava SSSR-a, ono sto Srbija nikad nije bila u Jugoslaviji, cak ni Srbi kao narod. Niti je Jugoslavija nastala kao SSSR. SSSR je nastao kao samo malo teritorijalno korigovano Rusko carstvo i nastao je iz ideoloskih razloga iz tog carstva u smislu uvodjenja boljsevizma, Jugoslavija je nastala kao drzava nekakav nacionalni ideal (pricam o zvanicnoj ideologiji) ujedinjenja "troimenog naroda". I dalje, Ukrajina ili Estonija, ili Gruzija je nekada stvarno bila "Rusija", dok, lupam, Daruvar ili Drvar nikada nisu bili Srbija. E sad, Skoplje ili Veles jesu bili Srbija nekad, ali sama Srbija je rekla da je ti predeli ne zanimaju. Dakle, za pocetak, te direktne paralele su za mene promasene. 

Link to comment
2 minutes ago, Roger Sanchez said:

Pa nije tajna da svi tu navijamo u skladu s nekim svojim kriterijima i afinitetima, i da baš i nisam primijetio nečiju čistu moralno vertikalnu poziciju.

 

Kad je riječ o onome što nisi razumio, recimo da nikome imalo izvan Srbije zainteresiranome za regijon nije uspjelo ne upasti u oko da je Srbija 90tih za Srbe pod svaku cijenu tražila isto ono što je istodobno Albancima pod svaku cijenu zabranjivala. To je bila jedna od najvećih pukotina koja je sjebala tu filozofsku konstrukciju koju je Srbija tada slala u svet o tome tko je zaslužio kakva prava

&

Ja sam svojedobno baš ovdje hvalio Rusiju zbog suzdržanosti, ali to je bilo prije 2008. Sad je sve drugačije i vrlo je jasno je da je riječ o istom modusu velikodržavotvorne politike, samo su uspjesi veći zbog doziranja i spretnosti, kao što sam napisao rat je kocka i pametno je ne ići va banque ako nisi spreman i izgubiti sve

 

Rusi su se 1989 mogli povuci na bukvalno granice kakve zele. Svi su bili toliko ushiceni da ih vise nema ni na Odri ni na Dunavu da bi povlacenje na recimo neki Dnjepar proslo mozda uz neke povike, ali, jbg, ko bi realno sta mogao. Sami pali sami se ubili. I jos dali garancije za teritorijalnu celovitost Ukrajine. 

Link to comment
Quote

odnosno i postoji, samo sto je to vec neko vreme unazad 1 drzava 

i postojite vi kojima je to (trenutno) ok i postojimo mi kojima to (trenutno) nije ok

E onda dalje - ovako mogu, mozda, i uz placanje solidne cene, da razmisljaju Rusi. Srbi ne mogu ovako da razmisljaju tj ne mogu ovako da razmisljaju oni koji vode politiku zemlje ili narod na nekoj teritoriji. Jer da su Srbi vekovima ovako razmisljali danas ih vrlo verovatno ne bi uopste bilo. Okacicu sad jedno predavanje iz drednjovekovne srpske istorije iz izvora koji generalno mi ne najmanje prija previse(iako sve pratim jelte :D  ), ali osim izjave da su Dubrovcani bili Srbi (sa cime se ne slazem, iako mislim da nisu tada bili ni Hrvati) predavanje je veoma poucno. Ali okacicu na tom topiku.

 

Ovde

Edited by MancMellow
Link to comment
3 hours ago, pbg12345 said:

(osim da mi delujes da imas potrebu da malo podjebavas, samo ne vidim zasto)

 

erotske pobude. snazni su to nagoni za odupreti se. 

Link to comment
×
×
  • Create New...