Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

@Ivo Petrović

Ne radi se ni o kakvoj relativizaciji i izjednačavanju, barem u mom slučaju. Radi se o činjenici da u dužem vremenskom periodu poslednjih godina oba poretka pokazuju izvesne sličnosti (uz suštinske razlike koje sam naveo) a koje se meni ni najmanje ne sviđaju. I to tako da Amerika sve više počinje da liči na Rusiju, ne obrnuto.

Link to comment
44 minutes ago, Tribun_Populi said:

@Ivo Petrović

Ne radi se ni o kakvoj relativizaciji i izjednačavanju, barem u mom slučaju. Radi se o činjenici da u dužem vremenskom periodu poslednjih godina oba poretka pokazuju izvesne sličnosti (uz suštinske razlike koje sam naveo) a koje se meni ni najmanje ne sviđaju. I to tako da Amerika sve više počinje da liči na Rusiju, ne obrnuto.

Ima veliki deo istine u ovome. Neka poslusaju, i to do kraja, cak i oni koji ga ne vole, jer on ovde kaze sustinski isto to.

 

 

Link to comment
10 hours ago, Redoran said:

 

To nije baš sasvim izvesno. Naime, kako raste to prisustvo na granicama tako rastu i nadanja da je ruske nuklearne kapacitete moguće potpuno onesposobiti ili barem desetkovati u meri koja će obezbediti ono što pojedini duševni bolesnici iz Pentagona nazivaju "pobedom u nuklearnom ratu".

O kakvom stanju uma je reč, može da ti ilustruje ovaj tekst. On sam za sebe naravno ništa ne ilustruje ali imam neku strepnju da će takvih tekstova u budućnosti biti više a ne manje, i nisam 100% siguran da će u pitanju biti puka slučajnost.

 

Kraj teskta - zaista strasno:

Quote

After all, even if the Russian air and submarine strategic forces were defeated by U.S. forces, the Russians would still retain their ground based ICBM forces. And the range of Russian ICBMs mean they would be able to hit every major U.S. city with confidence.

Put another way, even if the U.S. won a nuclear war by retaining smaller cities and a large rural population and denying the Russians the same, the social and economic consequences of any nuclear exchange with Russia would be horrendous.

And that should remind us of a great quote from the movie "Crimson Tide."

9 hours ago, Tribun_Populi said:

Naravno da znam da nije, jer u toj nesrećnoj zbirudiji zv. Zapad se poodavno zna kome se reket plaća i ko donosi odluke, a to nisu ni Francuska ni Nemačka niti ijedna druga evrokonti država.
Demokratsko uređenje u USA je kurac od ovce, to što ti možeš da pišaš po kome god hoćeš i jednom u četiri godine glasaš ne čini te slobodnim čovekom, suštinska sloboda je ekonomske prirode.
Tamo gde su pare, tamo je i moć i uticaj. Između 100 milijardera s jedne, i 100 ministra i pridruženih tajkuna nema mnogo razlike, sem načina na koji su postali što su postali.

 

 

 

1 hour ago, Tribun_Populi said:

@Ivo Petrović
Ne radi se ni o kakvoj relativizaciji i izjednačavanju, barem u mom slučaju. Radi se o činjenici da u dužem vremenskom periodu poslednjih godina oba poretka pokazuju izvesne sličnosti (uz suštinske razlike koje sam naveo) a koje se meni ni najmanje ne sviđaju. I to tako da Amerika sve više počinje da liči na Rusiju, ne obrnuto.

 

Deripaska kao Bil Gejts ili Steve Jobs. Svejetoisto.

Tako je i Srbija demokratija jer ima parlament i glasanje. Smesno kako se ne razume vaznost pravne drzave za ekonomiju bez obzira na politicare ili ekonomsku ideologiju, a to je kljucna razlik izmedju US i Rusije. Bez obzira na lobiranje u US ipak citava industrija (cigarete) moze da padne pred sudovima. U Rusiji tesko.

Ono sto je zajednicko za US i Rusiju jeste nacionalizam, militarizam i generalno desnicarski pogled na svet a u ekonomskom smislu skoro nista.

Rusija zivi od resursa dok je US ekonomija totalno divesifikovana i daleko najveci deo su usluge.

Link to comment

Malo svejetoisto statistike:

 

New World Wealth:

Proportion of wealth held by millionaires: 

  • Russia: 62%
  • India: 54%
  • UK: 35%
  • US: 32%
  • Australia: 28%
  • Japan: 22%
Edited by Anduril
Link to comment
10 hours ago, Redoran said:

Ne znam kakvu reputaciju MK uživa u Rusiji (Bane?)

 

ne znam kako je sada. pre 12-15 godina su bili negde na sredini izmedju zute stampe i ozbiljnih izdanja, sa velikim tirazom. meni je mucno da pratim ruske medije, znam provereno da TV stanica Дождь i radio Эхо Москвы otvoreno pljuju putina

Link to comment
2 hours ago, MancMellow said:

Ima veliki deo istine u ovome. Neka poslusaju, i to do kraja, cak i oni koji ga ne vole, jer on ovde kaze sustinski isto to.

 

 

 

Ovo je odlično.

 

1 hour ago, Anduril said:

 

Deripaska kao Bil Gejts ili Steve Jobs. Svejetoisto.

Tako je i Srbija demokratija jer ima parlament i glasanje. Smesno kako se ne razume vaznost pravne drzave za ekonomiju bez obzira na politicare ili ekonomsku ideologiju, a to je kljucna razlik izmedju US i Rusije. Bez obzira na lobiranje u US ipak citava industrija (cigarete) moze da padne pred sudovima. U Rusiji tesko.

Ono sto je zajednicko za US i Rusiju jeste nacionalizam, militarizam i generalno desnicarski pogled na svet a u ekonomskom smislu skoro nista.

Rusija zivi od resursa dok je US ekonomija totalno divesifikovana i daleko najveci deo su usluge.

 

Poslušaj čoveka, u 25 minuta je sažeo koren problema na relaciji US-RUS u poslednje dve decenije, a to što je izneo je poprilično poražavajuće po Ameriku a ne Rusiju.

 

Ovo ostalo, meni si našao da objašnjavaš važnost pravne države? Pajsad, za razliku od tebe koji vrtiš priču izgleda naučenu na kursevima i seminarima, ja se sa tom pravnom državom susrećem na dnevnom nivou, i znam odlično kako funkcioniše ta priča. Ako misliš da je ijedno pravosuđe izolovano i stoji postojano kano klisurina izvan poretka u kome egzistira, onda se grdno varaš.

Link to comment
2 hours ago, Tribun_Populi said:

@Ivo Petrović

Ne radi se ni o kakvoj relativizaciji i izjednačavanju, barem u mom slučaju. Radi se o činjenici da u dužem vremenskom periodu poslednjih godina oba poretka pokazuju izvesne sličnosti (uz suštinske razlike koje sam naveo) a koje se meni ni najmanje ne sviđaju. I to tako da Amerika sve više počinje da liči na Rusiju, ne obrnuto.

 

Slažem se delimično, s tim da USA ima jasne i vidljive poluge demokratskog društva (pravosudni sistem, javno mnjenje), koje i dalje funkcionišu. A da je pravac loš, pa jeste, ne sviđa se ni meni mnogo toga tamo i glupo mi je što sam uopšte u poziciji da branim nešto što ni izbliza nije moja šolja čaja - štaviše, kad god pogledam jednu debatu republikanaca na TV-u, pomislim da sam se nekim čudom vratio vekovima u prošlost.

 

28 minutes ago, banecare1 said:

 

ne znam kako je sada. pre 12-15 godina su bili negde na sredini izmedju zute stampe i ozbiljnih izdanja, sa velikim tirazom. meni je mucno da pratim ruske medije, znam provereno da TV stanica Дождь i radio Эхо Москвы otvoreno pljuju putina

 

Telekanal Дождь je, mislim, jedini TV kanal koji deluje opoziciono (ako izuzmemo jutjubere). Njihova zvezda Ksenija Sobčak je sad bila kandidat za predsednika. No i njih su napadali x puta (te nemogućnost reklamiranja, otkazi rentiranja prostorija, inspekcije, kazne itd)

Link to comment
Malo svejetoisto statistike:
 

New World Wealth:

Proportion of wealth held by millionaires: 

  • Russia: 62%
  • India: 54%
  • UK: 35%
  • US: 32%
  • Australia: 28%
  • Japan: 22%

Americans now account for 43 percent of the world’s millionaires.

A sta cemo sa ovim?

Ajde da nazovemo stvari njihovim pravim imenom. Preko noci taj broj moze postati 33% ako padnu akcije Fb ili 53% ako se dignu akcije Tw. O real estate da ne pricamo jer to je rezervisano za bankarske tajkune.
Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

Malo svejetoisto statistike:

 

New World Wealth:

Proportion of wealth held by millionaires: 

  • Russia: 62%
  • India: 54%
  • UK: 35%
  • US: 32%
  • Australia: 28%
  • Japan: 22%

 

23 minutes ago, mlatko said:


Americans now account for 43 percent of the world’s millionaires.

A sta cemo sa ovim?

Ajde da nazovemo stvari njihovim pravim imenom. Preko noci taj broj moze postati 33% ako padnu akcije Fb ili 53% ako se dignu akcije Tw. O real estate da ne pricamo jer to je rezervisano za bankarske tajkune.

 

3 hours ago, MancMellow said:

Ima veliki deo istine u ovome. Neka poslusaju, i to do kraja, cak i oni koji ga ne vole, jer on ovde kaze sustinski isto to.

 

 

 

14:46 :ph34r:

Link to comment
5 hours ago, Anduril said:

 

Deripaska kao Bil Gejts ili Steve Jobs. Svejetoisto.

 

 

Deripaska i Abramovic kao Soros i Jim Simons, Kasperski kao Bil Gejts...

ali u Rusiji nemas old money i stare hiperbogataske strukture koje nisu izlistane na berzi, tipa Rotsilda i Rokfelera cije je kumulativno bogatstvo i uticaj nemerljiv sa bilo cim bilo gde... o lobi grupama da ne govorim

Link to comment
4 hours ago, Tribun_Populi said:

 

 

 

14:46 :ph34r:

jeste. 81% vs 76%. Tacno je, razlike su brojne i apsolutno nezanemarljive. Ali ovo bi trebalo da bude ozbiljan razlog za uzbunu

Link to comment
Ali ovo bi trebalo da bude ozbiljan razlog za uzbunu

 

Ne može da bude, jer je opijenost pobedom u hladnom ratu prejaka a time je poredak (tačer-reganomika i fridmanovski monetarizam) dobio legitimaciju koja se i danas koristi. S druge strane, nije pukao ni na SEKI 2008-me, već postao još ogavniji i gadniji.

 

Pominjao sam to, ubrzani razvoj AI će dovesti još više do toga, tako da će libertarijanski american dream vrlo brzo postati american nightmare i za same Amerikance. Poredak koji se bazira pre svega na produktivnosti i rastu, kada ljudski rad bude skoro u potpunosti zamenila mašina koja ume da misli, će biti brutalno nehuman u uslovima gde najveći deo rezultata procesa proizvodnje uzima vlasnik kapitala.

 

A to je kod njih ponajviše slučaj, i to je utkano u temelj države. Levo od toga se ne ide bez oružja, dobrovoljno mogu ići samo sve desnije.

 

Ka Putinu. Like it or not.

 

edit: e sad, institucije predstavničke demokratije, slobodni izbori itd. bi trebalo da budu mehanizam i garant da će se tranzicija u levo obaviti evolutivnim putem i mirno. Ali ja u to nešto ne verujem, pohlepa je pohlepa, kad se pripusti ona ne zna za granice.

 

 

Link to comment
1 hour ago, slow said:

 

Deripaska i Abramovic kao Soros i Jim Simons, Kasperski kao Bil Gejts...

 

 

Jim Simmons je  matematicar koji je uspeo da primeni znanje na investiranje i napravi najveci hedge fund i sad treba da se raspravljamo da li je on isto sto i neki lokalni kriminalac koji se usemio sa ekipom na vrhu i postao "kralj aluminijuma". Samo govori kolikio je svaka rasprava besmislena.

Link to comment
×
×
  • Create New...