Jump to content
IGNORED

sinestezija


Have_Fun

Recommended Posts

@vini, takesi

 

nije ni cudo sto ste zaboravili to, kad je picolato rastu dodao debeo sloj mirisanja psihosfere i proizvoljno odabranih 120 strana iz DSM-V

 

 

nego, nazad na sadasnju temu, havefunu, jesi nasao neku primjenicu sinestezije u zivotu? da li ti, npr, neki posao cini laksim ili u bilo kom smislu nestandardnim u odnosu na njegov tipican proces?

 

uvijek mi je taj fenomen sinestezije bio interesantan

Edited by morgana
Link to comment

ha, secam se jednog predavanja gde je predavacica odmerila amfiteatar, rekla: koliko nas ima ovde? mislim da ima dovoljno, bice jedan sigurno: neka digne ruku onaj kome ima smisla pitanje 'what is the color of your letter A?' 

 

na to jedna osoba iz publike kaze: pa kud bas A, ono je crno... 

 

ne znam ja mnogo o sinesteziji, nisam citala nista strucno. ali znam da je popularna tema medju neuronaucnicima! ako budemo imali srece, saznacemo za zivota odakle potice :) znam i da se prica o neke dve vrste sinestezije, i da mi se iz povrsnog pracenja cinilo da je jedna od njih prava stvar kao ovo have_fun-ovo*, a druga nekakvo asocijativno vezivanje koje moze da se desi tokom zivota ali je naucno mnogo manje zanimljivo. recimo, primeceno je da kod ljudi koji vide boju kad cuju slovo, ima previse poklapanja u bojama. onda je neko otkrio da fisher price set slova za ucenje pisanja ima bas te boje koje ljudi vide - dakle cista asocijacija iz detinjstva. kod nekih. 

 

jedna od teorija koju sam cula pre nego sto sam bila u neuro vodama, jeste da dolazi do ukrstanja puteva nekih neurona, pa tako nesto sto npr. ide od kortijevog organa u uvetu dospe do vizuelnog korteksa umesto do auditornog, i onda izaziva vizuelne senzacije. to mi zvuci moguce pod nekim uslovima, ali nije dovoljan mehanizam da objasni sta se dogadja sa kompleksnijim pojmovima kao sto su dani u nedelji. 

 

 

*napisala sam hepijevo  :isuse:

Edited by betty
Link to comment

 

 

nego, nazad na sadasnju temu, havefunu, jesi nasao neku primjenicu sinestezije u zivotu? da li ti, npr, neki posao cini laksim ili u bilo kom smislu nestandardnim u odnosu na njegov tipican proces?

pa.. iskreno.. ne

 

mislim da to nema nikakve veze s` tim sto npr pamtim vizuelno.. kada spremam ispit ili nesto i padne mi neko pitanje, tacno znam gde se nalazi odgovor, kako izgleda ta stranica, skoro i u kojem je redu.. ali ne bih rekao da to ima bilo kakve veze sa ovim, vec da sam kao i mnogi naucio da pamtim vizuelno

 

cini mi se da imam dobar pojam o vremenu, ali opet.. ni to ne bih bas povezao sa sinestezijom

 

mozda sve to ima nekih malih veza, ali ne mogu reci da je to to

 

jedino gde sam koristio to je u crtanju, ali to zapravo i nije neka korist u zivotu :)

 

npr, ljudi koji vide boje u slovima i brojevima, mogu da zapamte neke cifre, ili neka imena lakse.. jer se vezu za ono sto vide i onda "aha, ovo je bilo ljubicanstveno-zuckasto sa dozom plave, dakle 76543" ili tako neke stvari

Link to comment

misofoniju ne bih stavljala u sinesteziju. to su osetljivost na odredjene zvuke koje Moj zivot cine da pizdim a ponekad i stvarno pustim suzu od besa. 

gledavsi dok o gvantamo zatvorenicima kako ih muce, ja bih na zvuk prva capnula...sva ona mucenja ostala bih izdrzala ali zvuk nikako. 

ljudi ne shvataju koliko je opterecenje kada cujes frekvencije koje ti udaraju u mali mozak i ne mozes da ih ignorises....kap iz cesme, suskanje kese, zvakanje hrane, sirene, bas iz picke materine sto udara...

zato imam white noise zvuk uvek pri ruci jer ne utralise te smrt zvukove i smiri me za sekudnu.

 

a mirisi....ovaj sto mi je triger za detalje i sto  ga evociram vezan za ljude i dogadjaje je okej. 

 

dok pojacano culo mirisa koje stvarno imam nema veze sa sintezijom. logicno mi je da to ima veze sa pojacanim sluhom...

 

mogu da 'osetim' dodire, da se ugrejem, ohladim ...ali to vise pripisujem jakoj autosugestiji. i to svi mi posedujemo i mislim da moze da se vezba. 

 

ne nosim sat jer stane a i cini me anksioznom jer kao da mi odbrojava nesto i u trci sam...ne drzim telefon u ruci jer se baterija brzo istrosi....ne mogu sada svega da se setim ali otprilike naucila sam sta da izbegavam i da zivim sa tim...osim sa zvukom ...to mi i dalje ne polazi od ruke. 

 

 

 

i menije prosto neverovatno da i drugim ljudima dani u nedelji, na primer, nisu u boji! 

 

 

evo nekih stvari koje sam provalila i nemaju veze sa sinestezijom

 

 

cetvrtak je najbolji dan za slanje bilo kakve birokratske papirologije 

utorak dobar za sastanke

 

ako se natrontas ili spavas u toploj sobi imaces kosmare (dobro za inspiraciju) 

 

kad te ljudi lazu obicno te gledaju u oci

Link to comment

umene su samo godišnja doba u boji dok dani jok, premda se nisam služila prećeranom logikom da bi' ih ofarbala; proleće mi žuto, leto zeleno, jesen plava, a zima siva.

meseci u godini su mi obavezno poređani u krug gde januar kreće od mesta gde je i dvojka na satu, recimo; jun, jul i avgust su mi podešeni na 9, 10 i 11 h... ne znam jesam li baš normalna :huh:

Link to comment

mozda malo sramota

 

 

što sramota, zašto sramota?

 

kod mene meseci u godini i brojevi do 100 po dekadama imaju svoje boje

 

i to bez ikakve veze sa npr toplotom ili sličnim, npr jul mi je svetložut a septembar jako žut tj vuče na narandžasto, oktobar mi je cigla-boje (to je možda kao i logično zbog lišća), april je jarko-zelen (isto logično) ali je avgust tamno zelen

itd

 

 

btw nisam ni znala da ta pojava ima ime dok, čini mi se, isto nekada davno neko to nije rekao na forumu

Edited by Hjortron
Link to comment

@ orderka, najs :)

meni nisu bas tako u krug, vec sam nekako ja u centru a oni su rasporedjeni oko mene, ali ne idu bas iza

@Hjorton

pisao sam vec.. zato sto nije bas bilo najbolje prihvatano od strane drustva.. vec sam u nizim razredima imao problema sto mi je jedna grana po jednom od roditelja druge veroispovesti pa su roditelji nekima govorili da ne bi trebalo da se druze sa mnom

jbm li ga, valjda su mislili da cu jednog dana doci opasan dinamitom.. sta znam


enivej, septembar nam je mozda tu negde, ostali meseci su ti pogresni :p

npr.

april - plav (nekako "cisto" plava) i levo od mene cini mi se malo dalji nego mart
jul - je crven (mozda ta cigla crvena) i za nijansu desno i nekako je povezan sa subotom pa mi se valjda zato cini da ide ispred juna koji je povezan sa nedeljom
oktobar - je slican utorku, ali dosta tamniji i prljaviji rekao bih

ovo je najblize sto mogu da probam da opisem boje

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...