Jump to content
IGNORED

sinestezija


Have_Fun

Recommended Posts

:D

Ja ne moram nista da uradim (sto se dana i meseci tice) vec su samo tu okolo rasporedjeni.. neki su na dohvat ruke, a neki su malo dalje
 

 

Kao sto rekoh, kod mene majka ima neke forme


amm.. mislim da su kod tebe razvijene jake asocijacije i dobra intuicija.. jer, zvuk/miris ne bi trebao da ima veze sa dogadjajem ili necijim likom.. vec je uvek izvor jedne iste senzacije
kao npr. so je slana, i uvek ce biti slana.. za 10, 20, 100godina ona ce i dalje biti slana

tako i ovo.. neki zvuk je okidac za tu neku boju ili oblik i javlja se automatski i stalno.. gde god da sam, uvek ce biti takav.. boje ce uvek biti takve.. ne mogu se kontrolisati jer tako cula rade... bum - tu je

kao da su zice za sluh i vid nekako sjebano isprepletane i kada se pokrene jedna ona povuce i ovu drugu.. pogresno su nastimovane

jedna devojka sa kojom sam chatovao preko FB grupe, vidi auru.. ne oseca, vec BUKVALNO vidi boje oko ljudi.
neke aure su joj manje lepe, ali to ne znaci da joj ti ljudi nisu dragi.. cak jok brat ili neki rodjak ima "ruznu" auru ali ga voli.
dok smo pricali, dao sam joj ideju da je mozda fora u tome da oseca miris tih ljudi, pa da joj taj miris povlaci boje... jbm li ga

meni se cini da ponekad osecam, ali definitivno ne vidim kao ona.. mada to moje osecanje prepisujem intuiciji jer mi se ne dogadja da ljudi imaju bojice oko sebe kao kod nje i nekih drugih (i fora je bas kod toga.. ne bi trebalo da bude ponekad, treba da bude stalno i konstantno, nekontrolisano)

Link to comment

To kad miris i ukus ti razviju emociju i vrate sećanje na prošle dane vrlo opipljivo se zove Prustov efekat, po književnom liku koji se povratio iz amnezije tako što je zagrizao domaću madlenu od keve.

 

Pre neki dan sam u Kosmosu videla da je to zbog toga što su olfaktorni receptori blizu amigdale (emocije) i hipokampusa (pamćenje).

 

Ja doživljavam P. E. dosta intenzivno, ali ne na tvom nivou. :-)

Link to comment

ne, ne vracaju mi secanja na prosle dane.. nemam flesbekove

ono kada sam spomenuo sanatogen iz detinjstva sam pokusao da docaram kako taj dan izleda :D
da povezem sa necim opipljivim

Link to comment

Ama nisu flesbekovi, nego emotivno stanje.

 

Miris/ukus me povrati u neki momenat kada sam bila srećna/tužna/štagod i kada ga osetim posle nekog vremena, to me usreći ili me ispuni nekom prazninom, sranje neko obično bude.

 

Meni miris hlora najupečatljiviji. Kako osetim mozak mi uklaviri da sam ja tu da se takmičim, trkam s nekim i gotovo da me žignu mišići.

Link to comment

To kad miris i ukus ti razviju emociju i vrate sećanje na prošle dane vrlo opipljivo se zove Prustov efekat, po književnom liku koji se povratio iz amnezije tako što je zagrizao domaću madlenu od keve.

 

Pre neki dan sam u Kosmosu videla da je to zbog toga što su olfaktorni receptori blizu amigdale (emocije) i hipokampusa (pamćenje).

 

Ja doživljavam P. E. dosta intenzivno, ali ne na tvom nivou. :-)

to nije isto kao ovo što on priča (splitovaću, ako je to havefunu ok? je l' ti ok?) 

 

osim lokalizacije funkcija u mozgu, u pamćenju i prisećanju ima dosta kognitivne elaboracije, i pristrasnosti pamćenja su češće, poneke i sistematske, čak i kad se prisećamo konkretnih biografskih ličnih podataka, koje smo kodirali npr. jezički ili vizuelno, ili na oba načina, što su domeni u kojima smo, kako bih to rekla..., pa dominantni i fluentni, to su nam izborni kanali konceptualizacije (tj. tu smo i biološki najosposoobljeniji). čulo mirisa ne eksploatišemo toliko, i nemamo tako finu diskriminaciju različitih nivoa i kvaliteta mirisa, odnosno, na to ne obraćamo toliko pažnje, i slabo to komuniciramo. između ostalih razloga, i to doprinosi tome da su informacije iz tog čulnog modaliteta manje podložne iskrivljavanju, pa je i s-r veza koja se stvori lakše održiva. to su npr. koristili u izložbi 'živeo život' - kad su stavili onu njuškaonicu, gde si mogao da osetiš miris iskipelog mleka. i to je opšteljudski fenomen, je l' - stvori se neka stimulus-reakcija veza, asocijacija mirisa i događaja iz prošlosti, onda kad osetiš taj neoštećeni miris - on povuče emocije koje su se vezale za nj. 

 

najdalje što sam otišla u sinesteziji, a i jedini korak :D je to što sam kao mala određene bolove opisivala kao kisele (a nisam bila baš toliko mala, razlikovala sam ukuse jasno, mislim da su u pitanju niži razredi osnovne) i određeni bol je prosto bio kiseo i shvatila sam da kiselo ne može da se odnosi na bol tek u komunikaciji sa drugima, iako sam jasno imala istu vrstu senzacija i rekacija kao na kiselost ukusa. sad razmišljam, možda sam na kiselo reagovala kao na te bolove u nogama, pa sam zapravo asocirala reakcije. 

Link to comment

da.. ok je.. mislim da je bolje tako da ne bi spamovali one koji bi pricali o seriji (izvinjavam se za off jos jednom)

kingmaker, mislim da imas jako retku formu sinestezije ako se desava to sto govoris :)

steta sto je kiseo bol, zamisli da je sladak i vuce na jagode ^_^

amm.. da li ti se desavalo da npr, osetis nesto sto drugi osecaju? kao dodir? npr. ako bih ja jednom rukom stegao zglob druge, bi li to osetio na svojoj ruci?
pitam jer je mozda povezano i sa ovom vrstom :)

Link to comment

da.. ok je.. mislim da je bolje tako da ne bi spamovali one koji bi pricali o seriji (izvinjavam se za off jos jednom)

 

kingmaker, mislim da imas jako retku formu sinestezije ako se desava to sto govoris :)

 

steta sto je kiseo bol, zamisli da je sladak i vuce na jagode ^_^

 

amm.. da li ti se desavalo da npr, osetis nesto sto drugi osecaju? kao dodir? npr. ako bih ja jednom rukom stegao zglob druge, bi li to osetio na svojoj ruci?

pitam jer je mozda povezano i sa ovom vrstom :)

pa desava se, ali samo za te odredjene bolove, ima dakle grupa kiselih bolova :D, a ne svi. ne znam, nesto mi govori da ipak nije sinestezija kod mene. 

 

a ovo drugo pitanje: ne. ako ja to razumem kako valja, to bi znacilo da kad neko vidi stezanje zgloba ruke, automatski mu se okine i culo dodira? znam da ima tih fenomena sa draškanjem veštačke ruke u koju gledaš, pa kad neko mlatne veštak-ruku, ti osetiš bol na pravoj (bilo i na festivalu nauke, ima i na jutjubu)

 

a ljudi, gde da udomimo ovu temu, pripremih postove?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...