Jump to content
IGNORED

sinestezija


Have_Fun

Recommended Posts

amm.. poceo sam da gledam ovu seriju, jos sam na pocetku i naisao sam na deo kada govore o sinesteziji

par godina sam razmisljao da potegnem taj topic (skoro od kad sam registrovan), ali.. ne znam.. nekako mi je bilo glupkasto i mozda malo sramota

ima li na forumu nekoga sa sinestezijom?


kod mene se javljaju:
-chromesthesia
-misophonya

forme sinestezije koje su vezane za muziku i zvuke.. gde me neki zvuci "teraju" da "vidim" boju ili oblik i zbog kojih osecam odredjenu emociju.. npr. neki deo pesme ce me naterati da vidim neki plavkasti oblik ali i da se bez ikakvog razloga osecam uplaseno i uznemireno.. jer.. eto tako..

-prostornovremenska (kako je ja nazivam)

gde su dani u nedelji i meseci rasporedjeni oko mene i svaki od njih ima odredjenu boju i poziciju

npr. ponedeljak je topao i zuckastonarandzast i uvek je takav cak i ako ga neko napise i ofarba u plavo, meni ima tacno tu boju (ili je mozda bolje reci, ta boja je ponedeljak)
utorak je fuj i ima onu tuznu, kisnu, tmurnu, oblacnu tamno plavu boju
sreda je ljubicanstvena i nalazi se pravo ispred mene, ali na nesto vecoj udaljenosti

subota i nedelja su mi kao slicne kao jun i jul, s` tim sto kod mene, jul u rasporedu ide ispred juna (avgust je "hladniji" od septembra iako u realnosti to nema nikakvog smisla)


ponekad i odredjene reci pokrecu neke emocije ili imaju neka svojstva, pa npr rec "tiganj" ima jako jako tup zvuk i tupu osobinu.. ako bih morao da objasnim osobinu "tup" pokazao bih prstom na tiganj
(mislim da przenice ne jedem upravo zbog ovoga, jer su mi u glavi odvratne iako zapravo i nemaju tako los ukus.. jednostavno od sve hrane na svetu jedino przenice ne jedem.... i sardinu..)


keva takodje ima neke forme, "oseca" i "vidi" zvuke, i slova joj imaju boje i osobine, ali nije bas mnogo pricljiva oko toga

itd itd imam jos neke "tripove" ali vec sada nakon pisanja ovoga se osecam postidjeno, gubim hrabrost i razmisljam da li uopste da kliknem "post"

kliknucu, pa cu videti koliko ce mi trebati dok ne editujem i izbrisem :)

Link to comment

O, brate, pa šta tu ima za stid. Baš je zanimljiva tema, mislim da zaslužuje i poseban topić. Mene je ta sposobnost oduvek zanimala.

Edited by Turnbull
Link to comment

zanimljiva je tebi

ali kada nekome kazes za to.. drustvu u skoli, na faxu ili tako negde.. odmah si markiran kao ludak, cudak ili najjednostavnije narkoman

Link to comment

gde su dani u nedelji i meseci rasporedjeni oko mene i svaki od njih ima odredjenu boju i poziciju

 

npr. ponedeljak je topao i zuckastonarandzast i uvek je takav cak i ako ga neko napise i ofarba u plavo, meni ima tacno tu boju (ili je mozda bolje reci, ta boja je ponedeljak)

utorak je fuj i ima onu tuznu, kisnu, tmurnu, oblacnu tamno plavu boju

sreda je ljubicanstvena i nalazi se pravo ispred mene, ali na nesto vecoj udaljenosti

 

subota i nedelja su mi kao slicne kao jun i jul, s` tim sto kod mene, jul u rasporedu ide ispred juna (avgust je "hladniji" od septembra iako u realnosti to nema nikakvog smisla)

 

 

... but Friday you're in love?  :D

Link to comment

jos samo cetvrtak?

 

i naravno, ako zelis, ako imas potrebu, naravno da treba da pokrenes pricu. mozda ne mogu da doprinesem ali mogu da citam :)

Edited by assück
Link to comment

jos samo cetvrtak?

 

i naravno, ako zelis, ako imas potrebu, naravno da treba da pokrenes pricu. mozda ne mogu da doprinesem ali mogu da citam :)

sad tek videh edit

 

interesovalo me je da li jos neko od forumasa ima te osecaje

 

ima nas dosta ovde, pa verujem da se kod nekoga javlja neka od raznih formi.. mozda cak i ne zna da je ima

(a videh u seriji da se spominje i da je serija dosta gledana na forumu, pa rekoh da priupitam ovde  jer je topic bas aktivan. ako se spamuje topic neka admini prebace na odgovarajuce mesto, izvinjavam se)

 

ja sam prvi put otkrio nesto "cudno" kada smo u osnovnoj skoli na casu likovnog imali zadatak da crtamo muziku

 

i sad.. svi nesto saraju, povlace linije, crtkaju, ja gledam sta drustvo radi i u fazonu sam "WTF, zasto crtaju pogresno, to uopste ne izgleda tako :unsure: "

 

ili kada neko prokomentarise "mrzim ponedeljak, odvratan je dan, nikakav je"  In my head I`m like "nope, to je utorak, ponedeljak je lep i fin i lici na one decije sirupice koji su slatkasti i koje sam jebeno obozavao :happy: "

 

mislim da se taj sirup zvao sanatogen  :heart:  ili tako nesto

Edited by Have_Fun
Link to comment

uvek je isto

dani i meseci su uvek isto rasporedjeni i imaju iste osobine ma sta se desavalo (osim ako se okrenem ka danu ili mesecu.. npr 7.mart.. mart je levo od mene, ali ako se okrenem ka njemu on je ispred mene ali mi onda pomera april i april ce mi biti sa desne strane)

npr. cak i da je kisovit, hladan, ponedeljak ce uvek imati tu neku razdraganu boju jer je jednostavno takav kod mene.. ne kazem da ce mi biti srecan dan, da je talican ili nesto.. vec su mu to neke osobine kada pomislim na njega.. tako je nekako predstavljen

tiganj ce i dalje biti tup kakve god boje bio ili velicine

Link to comment

ne.. nije mi neprijatno dok dozivljavam to

neprijatno mi je bilo kada sam o tome pricao u drustvu.. malo te cudno gledaju.. pocnu sa sprdnjom itd nazivaju raznim imenima ili govore da se drogiras ili tako nesto (ne, nikada nisam uzmao niti video LSD :D niti bilo sta tako.. pusio sam travu, ali ne koristim je stalno niti je imam kod sebe, nego ono.. ponekad neko nabavi, pa ajd kao.. ) i onda jednostavno prestanes da govoris o tome


amm.. ne znam da li dodatno uzivam.. jednostavno je tako.. neke stvari mi se mozda vise svidjaju kako zvuce od drugih jer imam drugaciju emociju ili predstavu o njima (ali valjda tako muzika zapravo i radi)
mozda mi nece toliko povecati uzitak u slusanju koliko ce mi pomoci da selektujem sta mi se dopada a sta ne
recimo da bih manje uzivao ako bi mi se to izgubilo.. a mozda mi se zapravo ne bi ni svidele neke stvari

Link to comment

sad tek videh edit

 

interesovalo me je da li jos neko od forumasa ima te osecaje

 

 

imam i ja.....mozda nisam ovde pricala... ne secam se.

 

u svakom slucaju isto su mi u bojama nedelje, meseci i jos gomila stvari, samo su mi boje drugacije od tvojih...i od svih dana sreda (bela boja) i subota (svetlo siva)  su bezveze. svi ostali dani su veseli...., za odredjene dane imam misljenje sta treba da se radi jer ako stanes i pocnes da opazas provalis da je sve oko nas ciklicno.

 

cesto neki fakt ne mogu da upamtim ali zato ako je tu bila muzika ili specifican zvuk ili neki zivopisni detalj onda mi je to okidac da se setim. 

 

 

sad se mislim da je to povezano i sa misofonijom jer kako je moguce da oba imamo oboje? a posto je misofonija neurolosko stanje mislim da nam onda to dolazi genetski, tipa neko nam u familiji zesce sa nervima otisao u qrc (kod mene je cg strana sve go ludak do ludaka i alkos) pa nas je negee 'usralo'. 

 

 mislim da imam dobar instikt kad su ljudi u pitanju, uzasno upijam njihovu energiju i jaka mi je empatija ...ali to sad kontrolisem posto me vuce nazad i opterecuje jer je moj uticaj na njih uglavnom ravan nuli. valjda me jebe taktika ...previse sam direktna. 

 

i detalje necijeg lica mogu da setim uz pomoc njihovih mirisa...inace mi je culo mirisa uzasno pojacano ali bar to ne udara u mali mozak (da vam sad ne detaljisem) kao kod misofonije. 

 

a to za luda i onako me zabole sta ce ko reci....svi koji su mi familiju upoznali rekli su da sam ja najnormalnija :))) 

 

 

mene vise zanima ....kako je moguce da ZNAM tj. osecam neku osobu i govorim joj, savetujem sta treba da radi.... i ona me ipak ne poslusa?!?! 

a kod mene dolaze upravo iz poverenja. da li je problem sto nemaju hrabrosti da nesto menjaju ili zato sto je to previse radikalno...ne znam. i lose osobe mogu na km da omirisem...i vrlo sam neprijatna onda. to kad kazem lose to mislim na one koje imaju seme zla i pakosti ...ne na one koje te lazu, mazu, lopove, whatever a dobre su u samoj sustini. ta pakost je odvratna stvar. i ljubomora. 

 

 

 

a inace moja drugarica neurolog misli da sve ovo kod mene ima veze sa gaba receptorima...ko ce ga znati...ali bice jednog dana naucno objasnjanje sigurna sam. 

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...