Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

Naga je superhot (milioni skovila) i sa njima s jos nisam igrao a scotch bonnet bi trebalo da je kao habanero(do 350 000). Zeznuto ljuta ali sa jednom zaljutis citavu serpu chilija. Nije mi se dalo da probam moj scotch bonnet jer je biljka rasla ko blesava do novembra pa se tek onda setila da pusti pupoljke. Naravno da nista od toga nije ispalo. Sad gledam da prezivi do proleca u kuci pa ce valjda biti nesto od nje. Ona me je bas zanimala al mi se ove godine nije dalo

 

 

Od semenki cu da uzmem serano, fatali i penis i to ce verovatno biti to od novih vrsta. Negde oko marta mozda uzmem i poneku sadnicu al postaje problematicno gde sve to drzati :)

 

edit: i tabasko obavezno mora da se uzme

 

Ako neko hoce da se igra sa ovim evo vam dve fine ponude za seme

 

http://www.kupindo.com/Seme/22027677_Mix-10-vrsta-chili-papricica-50-semena

 

http://www.kupindo.com/Seme/22007121_Chili-razlicite-ljutine-mix-seme-50-semena-5vrsta-

 

Kad se pojedinacno uzima bude 100-150 kinti plus postarina.

Edited by katamaran
Link to comment

I to je verovatno prerano. Kraj januara je taman.

 

Ubrah jedini rahiticni halapenjo koji je koliko toliko uspeo da sazri i prilicno sam se oljutio. Prepuna semenki unutra. I onda vidim nekog kako prodaje 3 semenke  :isuse:

 

jalapeno-seeds1.jpg

 

edit: slika nije moja vec ilustracija koliko ima semenki. 50+

Edited by katamaran
Link to comment

Posle 7 dana proklijala prva semenka habanera :)

 

Neki bishops crown koji sam posadio jos za novu nikako da proklija. Pre neki dan sam tu bocnuo jos semenki pa cu videti hoce li neka od tih proraditi. Kod njih sam zeznuo stvar sto ih nisam natapao u kamilici noc pre sadjenja nego pravac zemlja pa mozda zato sporija germinacija. Vidim pored black royal biljke proklijalo desetak semenki a cini mi se da sam bas davno tu iz zezanja izmrvio jednu prezrelu papricicu. Po svemu sudeci germinacija bas moze da potraje ako se ne ubrza. Kamilica to super obavi jer smeksa opnu a usput je i dezinfikuje.

 

royal black

royal-black.jpg

 

Videcemo hoce li imati problema da se odrze ali cini mi se da setva i zvanicno moze da pocne :)

 

Jedan interesantan momenat sa semenkama koje sam posadio u neku casu od jogurta sa samo jednom rupicom dole. U njoj mi se zemlja susi svaki dan dok u nekim providnim casicama od pudinga nisam kap vode ubacio za 7 dana otkad sam ih posejao. Ne znam da li je eventualno do vrste plastike al najvise sumnjam na broj rupica sa donje strane. Inace je ovaj bishops crown koji nikako da proradi bas u toj casici.

 

Ako budete sad sejali obavezno u prostoriji koja se greje jer nema leba ako temperatura nije bar dvadesetak stepeni.

Edited by katamaran
Link to comment

E ja sam sinoc potopio moje semenke u drugi odvarak kamilice :) danas svecano sejanje u kontejner.Kanim da posejem i black royal za koji dan u drugoj turi sorti,kakve je ljutine i ukusa?

mJoAc6f.jpg

Edited by Haralampije
Link to comment

Nek je sa srecom :)

 

Black royal ima lep ukus ali je meni ipak preljuta da se ovako klopa. Kazu da je od 5000-30 000 po skovilu a ova moja je sigurno kod gornje granice. Ne zvuci mnogo al meni nije prijala da je jedem sirovu. Inace mnogo lepa biljka jer ima tamne listove i ljubicaste cvetove i plodove. Plodovi su sitni al ih ima gomila.

 

cabe.unik.jpg

 

Pretpostavljam da si se informisao kako se sadi al ajd da kazem kako ja radim. Ako sadis u plasticnim casama sa donje strane probusi par rupica. Napunis zemljom nekih 4/5 kapaciteta case i bocnes semenke otprilike nekih pola cm ispod povrsine. Zemlja treba da bude vlazna ali nikako mokra da ne bi istrulile. U ovoj fazi svetlo je potpuno nebitno ali je neophodna toplota. Zemlju je najbolje kvasiti nekom fajtalicom. U obicne case od jogurta nikako ne stavljam vise od dve semenke po casi i uvek gledaj da ih razdvojis.

 

edit: i obavezno obelezavaj gde ti je sta. Ili markerom po casi ili na stapic od sladoleda pa ga zabodes u casu.

 

Inace od tolikog semena sto si stavio da se natapa najverovatnije ces dobiti gomilu biljaka pa neces znati sta s njima :) Jako im je visok procenat klijavosti.

 

Cekanje da seme isklija je meni ubedljivo najiritantniji period u procesu gajenja. Cekas da se pojave mali beli crvici koji prave mostic kao cirilicno slovo "p" Posle jedan krak izadje iz zemlje sa sve semenkom koja posle otpadne i tu se pojave listici.

 

DSC03126sm.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Hvala na savetima,sve znam,proucio do perfekcije :) Zemlju grejem ceo dan na radijatoru pre setve,jer je bila na terasi napolju,,da ne sokiram seme  Royal black mi se svidja jer je dekorativna kao i ova koju cu takodje da zapatim

 Explosive Ember

DSCN5442_cr1-300x300.jpg

Edited by Haralampije
Link to comment

Prvi put cujem za tu. Fino izgleda :)

 

Lici mi na bolivian rainbow koja je mozda i dekorativnija jer ima vise boja

 

235968_75d64f08-7da3-11e4-a1ab-c18d4908a

 

A moze da se napravi i bonsai varijanta :)

 

bobo.jpg

 

 

Jesi li vec sadio ili samo na osnovu procitanog? Koliko sam citao zagrevanje zemlje ubrza proces germinacije ali ih manje isklija. Ja nisam koristio dodatno zagrevanje i prosle sezone mi je isklijalo 90+ procenata semenki i zahvaljujuci kamilici nije im dugo trebalo.

 

edit: kontam da ne planiras da ih grejes dok klijaju  nego samo sad posto si tek uneo zemlju. Ja sam za prvu turu samo uneo neku saksiju sa zaledjenom zemljom iz dvorista i pustio je da se otopi pored TA peci. Za sledecu cu da uzmem jedno dzakce na pijaci.

Edited by katamaran
Link to comment

Ma sadio sam amatrski svasta,fafarone,cvece,avokado,mango,mandarine,limun...a zemlju sam uneo i zagrejao da ne stavim seme u istu koja je 10 C vec da bude sobne temperature,samo to

Link to comment

Jasno :) Na prvo citanje mi se ucinilo da hoces da ih zagrevas dok isklijavaju.

 

Jesi li feferone sadio otprilike u ovo doba godine? Mene jako plasi svetlo do iznosenja u bastu. Nadam se da ce im biti dovoljno ovih par stedljivih sijalica sto imam na lusteru. Koliko sam citao svetlo od obicne zarulje im ne znaci nista jer nije odgovarajuceg spektra nego im treba stedljiva ili neonka. Prosle godine nisam imao taj problem jer sam sadio krajem aprila pa mi je ovo skroz nova teritorija :)

Link to comment

 

 

Jesi li feferone sadio otprilike u ovo doba godine?

ne nego kasnije,klasika ,april, direktno u bastu.Nisam im nesto posebno posvecivao paznju ali ovoma sad hocu.Svetlo koliko sam shvatio treba da je sto blize tek izniklim biljkama,nesto ovako

gallery_9360_143_52592.jpg

nabavio sam jednu stedljivu lampu od 2700 K + stavicu jos jednu -dve klasicne stedljive od  oko 1200 K.I sve to blizu na 30-40 cm od zasadaTrebalo bi da bude dovoljno.

Link to comment

Ti bas profi sa grow lights :)

 

Mene mrzi da se toliko zezam pa se uzdam u sijalice sa lustera. Ako ne bude dovoljno verovatno cu ubaciti jednu lampu sa stedljivom.

 

Ako te zanima dacu ti kontakt coveka koji prodaje odrasle biljke (naravno kad im dodje vreme) ako budes hteo da prosiris kolekciju. Ima i seme al ne znam po kojoj ceni ga prodaje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...