Jump to content
IGNORED

Tesla u raljama politike


Takeshi

Recommended Posts

  • Replies 578
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    51

  • Indy

    45

  • Аврам Гојић

    37

  • Caligula

    34

Top Posters In This Topic

Posted Images

Covek nije bio fizicar i bio je sasvim solidan u svojoj glavi opet natruhe iz popularnih medija. Ne, njegov rad nije bio po naucnon metodu. Ko zna da li bi toliko uradio da je bio po naucnom metodu. 

 

Mislim da si ga pobrkao sa Edisonom.

 

“He had no hobby, cared for no sort of amusement of any kind and lived in utter disregard of the most elementary rules of hygiene… His method was inefficient in the extreme, for an immense ground had to be covered to get anything at all unless blind chance intervened and, at first, I was almost a sorry witness of his doings, knowing that just a little theory and calculation would have saved him 90% of the labor. But he had a veritable contempt for book learning and mathematical knowledge, trusting himself entirely to his inventor’s instinct and practical American sense.”

Link to comment

Teslin rad jeste bio po naucnom metodu, sta god to znacilo. Uostalom, svaki inzenjerski rad je po naucnom metodu. Mozda iz prethodnog mog posta deluje da Teslin naucni doprinos nije znacajan, ali to nije tako, jednostavno je radio neposredno posle velikana (pre svega Maksvela) koji su formulisali elektromagnetizam kao ozbiljnu granu fizike. S obzirom da ovde ima fizicara oni mogu da kazu koliko su (ako su opste) ucili nesto o Teslinom radu na fakultetu.

 

Isticanje toga da je tesla bio naucnik je jednostavno jedan oblik mistifikovanja nauke, kao da ce mo ga uniziti ako kazemo da pre svega je bio inzenjer. Ono cime je Tesla oblikovao ceo dvadeseti vek je bila cisto inzenjerska intuicija o prednostima transporta elektricne energije naizmenicnim strujama i sposobnost (neki bi rekli PR) da to resenje promovise tako da postane svetski standard. 

Link to comment

možda je bilo, ali otkud Zorana M. u celoj ovo priči ? zato što se tesla bavio strujom, pa se ona kao ministaka energetike oseća zaduženom za tu problematiku ?

Link to comment

Teslin rad jeste bio po naucnom metodu, sta god to znacilo. Uostalom, svaki inzenjerski rad je po naucnom metodu. Mozda iz prethodnog mog posta deluje da Teslin naucni doprinos nije znacajan, ali to nije tako, jednostavno je radio neposredno posle velikana (pre svega Maksvela) koji su formulisali elektromagnetizam kao ozbiljnu granu fizike. S obzirom da ovde ima fizicara oni mogu da kazu koliko su (ako su opste) ucili nesto o Teslinom radu na fakultetu.

 

Isticanje toga da je tesla bio naucnik je jednostavno jedan oblik mistifikovanja nauke, kao da ce mo ga uniziti ako kazemo da pre svega je bio inzenjer. Ono cime je Tesla oblikovao ceo dvadeseti vek je bila cisto inzenjerska intuicija o prednostima transporta elektricne energije naizmenicnim strujama i sposobnost (neki bi rekli PR) da to resenje promovise tako da postane svetski standard. 

 

Ne znam ni ja, ja sam laik za nauku frljam se terminima. Naučni metod je valjda metod kojim se dolazi do prave informacije na način koji zadovoljava standarde date nauke i koji daje validne rezultate, što znači da su prošli ili nisu prošli ili nisu prošli recenziju i tako dali svoj doprinos toj oblasti.

Ja kad kažem "naučnik" stvarno nemam nameru da mistifikujem bilo šta, već sasvim suprotno, želim da se to vrati u okvire razuma, bez obzira što je Tesla kao karakter bio sve samo ne razuman. Pitao sam ne samo zato što je telefon govorio da nije, ali sam naglasio da to bude neko koherentan zato što se javio još neko (stvarno se ne sećam ko) ko je izneo isti stav (da Tesla nije bio naučnik), a ko mi ne deluje tako...slobodno.

 

Okej, koliko god da se frljamo izrazima i ne razumemo (što je sve izazvano time što sam laik), jasno je da je Tesla bio čovek nauke, odnosno naučnik.

Link to comment

Prozni radnik Telefonko je definitvno utisak dana, ako ne i nedelje! :0.6:

 

 

Utisak br2 je trapava naprednjačka vrhuška koja je uspela da postigne da im još jedan non-issue eksplodira u lice! Good job! :thumbsup:

Edited by Syme
Link to comment

Nikako se ne bi smelo dozvoliti ovim popovima da otmu urnu sa Teslinom pepelom u praskozorje trećeg sv.rata.

Kakvi su oni stručnjaci za SIS, nastaviće radove na tajnom Teslinom oružju i evo nam belaja čim vojvoda Šešelj izađe iz haškog kazamata.

Čini mi se da su blizu, i da im fali samo malo do ostvarivanja Teslinih mračnih vizija.

Ova otimačina ubrzaće sve radove na tom oružjum, a evo i braća rusi su nešto u opasnosti, pa neka se nađe za svaki slučaj.

Link to comment

Ne znam ni ja, ja sam laik za nauku frljam se terminima. Naučni metod je valjda metod kojim se dolazi do prave informacije na način koji zadovoljava standarde date nauke i koji daje validne rezultate, što znači da su prošli ili nisu prošli ili nisu prošli recenziju i tako dali svoj doprinos toj oblasti.

Ja kad kažem "naučnik" stvarno nemam nameru da mistifikujem bilo šta, već sasvim suprotno, želim da se to vrati u okvire razuma, bez obzira što je Tesla kao karakter bio sve samo ne razuman. Pitao sam ne samo zato što je telefon govorio da nije, ali sam naglasio da to bude neko koherentan zato što se javio još neko (stvarno se ne sećam ko) ko je izneo isti stav (da Tesla nije bio naučnik), a ko mi ne deluje tako...slobodno.

 

Okej, koliko god da se frljamo izrazima i ne razumemo (što je sve izazvano time što sam laik), jasno je da je Tesla bio čovek nauke, odnosno naučnik.

 

To mozes samo da pricas u okviru srpskih frljanja sa izrazima. Idjilire inventor.  Zanemari lupetanja Simeta. 

Link to comment

Baš čudno što po kojekakvim inženjerima daju imena mernih jedinica

Tesla nije bio kojekakav inzenjer, on je bio inzenjerski genije. I te kako je zasluzio to sto je jedinica magnetne induktivnosti ponela njegovo ime. To sto sad svako voli za sebe da kaze da je naucnik, je za neku drugu pricu.

Edited by Aion
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...