Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

Neverovatno mi je da se Kini isplati sukob sa ovolikim brojem suseda i to zbog necega gde ocigledno nisu u pravu. Da li je moguce da je dobitak od tih ostva toliki.

Link to comment

Presuda kaze i da filipinci nisu u pravu (i oni su valjda trazili vise neko pravo na tu vodenu teritoriju).

 

Kada vidis kako je svaka drzava nacrtala svoje granice na toj teritoriji,kao tanjir spageta izgleda. Ipak tu kinezi prednjace.

Link to comment

Neverovatno mi je da se Kini isplati sukob sa ovolikim brojem suseda i to zbog necega gde ocigledno nisu u pravu. Da li je moguce da je dobitak od tih ostva toliki.

 

Zamisli Panamski kanal .... pa puta pet.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Neverovatno mi je da se Kini isplati sukob sa ovolikim brojem suseda i to zbog necega gde ocigledno nisu u pravu. Da li je moguce da je dobitak od tih ostva toliki.

Morsko dno bogato sirovinama (nafta, gas), bogato ribom a trećina svjetskog pomorskog saobraćaja prolazi kroz Južno kinesko more. Strateški takođe prevažno, npr Kina uvozi 80% nafte tuda. Dakle, svakako isplativo boriti se.

 

Ovo je neka blaga pat pozicija koja (sama) neće odvesti nikuda. SAD se naravno neće direktno uključiti u sukob, dok su ovi mogu samo tiho da laju. U takvim situacijama jači uzima sve što može, dok može, gradeći sebi bolju pregovaračku poziciju. Ako uopšte nekad dođe do oybiljnih pregovora o tom.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...