Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

6 hours ago, Anduril said:

Kina je narasla ekonomski pre svega jer je Dengova KP imala dil sa SAD i ostatkom Zapada.

'ajmo redom :D: znaci nista od narastanje bez ausvajsa SAD i Zapada?

Dobro...:fantom:

Quote

Naravno da Xi (ne vise Kina, jer covek postaje diktator) moze taj Dengov dil da srusi, ali, svaki imperijalizam nosi kao rekciju i anti-imperijalizam. 

:lolol:

Tacno!!!

Xi je Xi, a Kina je Kina.

Ako nije po meritm...

A Xi je pao s Marsa? :ohmy:

 

Inace, zabavna je ta akademskatm fascinacija Dengom: likom koji je, izmedju ostalog bio na celu Kine kada se desio Tienanmen...

I kada je, BTW, ceo slobodnitm svet ocekivao i nadao se da ce Kina da krene stopama komunjarskog istoka, napravi se na Rusiju, 1 mala zuta revolucija, pitoma Kina s kojom ce se moci kako se 'oce...

Tranzicijski recept kod Kine nije prosao, jebiga...

 

 

Quote

Vidis, ovo sto pisem nije nikakvo moralisanje nego isto tako zakonitost. Nisu velike drzave i imperije bogom dane da uvek dominiraju nego se isto tako cesto raspadaju (britanska imperija, SSSR, ?????????? :lolol:), postanu reakcionarni ostaci imperije (danasnja Rusija, Engleska) ili to cak nikad ni ne postanu jer im nedostaje globalna meka moc (Xi-jeva Kina).

Crveni bold: jel te prsti zaboleli, tastatura omanula, pa nisi dodao jos 1 Imperiju? :ohmy:

Kojoj se mozda klate globalne pozicije, sistem trokira, trampuje, taj rad...

 

Crni bold: daj odluci se, malopre si napisao Kina jedno, Xi nesto sasvim drugo?

Sad odjednom Xi-jeva Kina? :ohmy:


 

Quote

 

Kina ima izbor da se ponovo izoluje kroz nekakav nepotrebni rat, ili da se dalje razvija i profitira od Dengovih dilova sa Zapadom i komsilukom koji su jos uvek osnova danasnjeg globalnog sistema. 

 

Opet Deng?

Nista bez Denga? :D 

 

 

Quote

Dakle, moze Kina da preti i napadne Tajvan i da se sepuri kao nova imperijalisticka sila i velika Kina koja ce da preti komsiluku, ali, to ce izazvati reakciju u Japanu, J. Koreji, na Filipinima, Indoneziji, Indiji, Viejtnamu, Tajlandu i Australiji koje nece da budu u sferi ili cak sateliti neke nove kineske imperije. Sve te drzave zajedno su veci faktor od same Kine. Ne moraju SAD nista tu posebno da rade - sto Kina bude vise gurala imperijalisticke tendecije, to ce ove zemlje vise dozivati SAD/Zapad i posebno njihov vojno-industrijski kompleks. Sto se Xi bude vise ponasao kao Putin iz 2008, to ce vise zemalja i firmi poceti da razmislja o svojoj strategiji da ne bi zavrsili kao Ukrajina ili glupa Nemacka sa Putinovim gasom.

Svasta sam od tebe procitao ovde: od svojevremene tvrdnje da su SAD neka vrsta globalnog Robin Huda, do evo stigosmo do SAD kao borca protiv imperijalizma... :isuse: 

 

 

Au bre, od ovog moz' se rikne... :cry:

  • +1 4
Link to comment

Zato sto je Tajvan genocidna tvorevina. Kinezi na Tajvanu su pobili puno lokalnog stanovnistva krajem 40tih.

 

Druga vazna stvar, Tajvan je kao DNR/LNR i zato ce AtO biti podrzana od strane EU koja je uvek pro ATO.

Edited by x500
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Genocidna tvorevina? Ti znas da su se stvari promenile drasticno i da lokalna autohtona populacija ucestvuje u vlasti?

AKo je tako, NR Kina je jos vise genocidna sa Tibetancima i Ujgurima, da ne pominjem druge ne-Han Kineze.

 

I hoce da napadnu Tajvan sanmo zato stu su zlocesti? :D 

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

Zato sto je Tajvan genocidna tvorevina. Kinezi na Tajvanu su pobili puno lokalnog stanovnistva krajem 40tih.

 

Druga vazna stvar, Tajvan je kao DNR/LNR i zato ce AtO biti podrzana od strane EU koja je uvek pro ATO.

И ти га претера. Шта ћеш следеће да напишеш? Да су Америкаци убијали Индијанце и имали робове? Да су Британци тлачили Индијце и Ирце?! Немци и Белгијанци правили геноцид по Африци? Ма хајде, молим те. Ствари су се промениле од тада…

  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, dragance said:

Genocidna tvorevina? Ti znas da su se stvari promenile drasticno i da lokalna autohtona populacija ucestvuje u vlasti?

Tajvan su osnovali Kineski nacionalisti i izvrsili su genocid nad lokalnim stanovnistvom. 

Da li je neko odgovarao za te zlocine? Da li je Tajvansko drustvo dozivelo katarzu i pokajalo se za ucinjeno? Da li su napravili dan secanja za zrtve zlocina?

Ima puno pitanja i malo odgovora.

 

Najbolje bi bilo da se umesa Marti Ahtisari. On bi lepo Tajvancima objanio da su oni lopovi koji su ukrali kineski novcanik, i da sada trebaju da ga vrate Kini. I onako prostacki da se obraca predstavnicima, koji su demikratski izabrani, Tajvana, a da glorifikuje Kineske vlasti.

 

*******

Meni bi najzalije bilo ako nestane Tajvan sto necu imati pristup dobrom caju :( jako mi se svidjaju Purple Cane (firma iz Malezije koja prodaje caj sa Tajvana) i TenRen's Tea.

Link to comment
8 hours ago, Hamlet Strašni said:

И ти га претера. Шта ћеш следеће да напишеш? Да су Америкаци убијали Индијанце и имали робове? Да су Британци тлачили Индијце и Ирце?! Немци и Белгијанци правили геноцид по Африци? Ма хајде, молим те. Ствари су се промениле од тада…

 

A šta su Srbi/Sloveni radili kad su preveslali Dunav i Savu?

Edited by Malvo
  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, x500 said:

Tajvan su osnovali Kineski nacionalisti i izvrsili su genocid nad lokalnim stanovnistvom. 

Da li je neko odgovarao za te zlocine? Da li je Tajvansko drustvo dozivelo katarzu i pokajalo se za ucinjeno? Da li su napravili dan secanja za zrtve zlocina?

Ima puno pitanja i malo odgovora.

 

Najbolje bi bilo da se umesa Marti Ahtisari. On bi lepo Tajvancima objanio da su oni lopovi koji su ukrali kineski novcanik, i da sada trebaju da ga vrate Kini. I onako prostacki da se obraca predstavnicima, koji su demikratski izabrani, Tajvana, a da glorifikuje Kineske vlasti.

 

*******

Meni bi najzalije bilo ako nestane Tajvan sto necu imati pristup dobrom caju :( jako mi se svidjaju Purple Cane (firma iz Malezije koja prodaje caj sa Tajvana) i TenRen's Tea.


Malo te zeza tajming istorije naseljavanja Tajvana Han Kinezima, koji je počeo krajem 16/tokom 17 veka, a tek jedno 10-15% populacije čine oni koji su dosli posle 1949.

 

Han Kinezi, kako na Tajvanu, tako i u NR Kine nisu cvecke i veliki su nacionalisti (videti pod Tibet, Xianmen, itd.). Što opet nema nikakve veze sa huškanjem na rat i vaše prizivanje “denacifikacije” i ovde. 

  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, dragance said:

. Što opet nema nikakve veze sa huškanjem na rat i vaše prizivanje “denacifikacije” i ovde. 

Dragance, ja nemam veze sa huskanjem na rat i jos manje da pozivam na bilo kakav rat. Nemas potrebe da mi "pakujes" nesto sto nisam rekao/napisao.

 

U krajnjoj liniji, eventualna Kineska invazija na Tajvan moze da se posmatra kao jedinstvena slucaj (unique case) i sva je ok. 

Dugo vremena, od 90e, su pravedni mogli da biju koga i gde hoce. To je bilo generalno prihvatljivo. Tu i tamo su neke, zaludne hipi, babe  demonstrirale protiv rata/ova i to je to. 

Sada su i neki drugi krenuli ili se spremaju da biju (i budu biveni). Dakle, nema ljutis, kako smo primpicijelno ustanovili svet nakon kraja hladnog rata sad mozemo da uzivamo u plodovima djavoljeg drveta koje je izlaslo. 

Dok su devetali neke Iracane, Afganistance, Srbistance, Libistance i sl to je bili ok ili skoro ok. I to nije generalno imalo uticaja na ovu planetu. 

Sada kad se neki drugi spremaju da mlate Tajvanstance, onda ja necu imati dobar zeleni caj po normalnoj ceni. Ostatak planete nece imati cipove, racunarske komponente i puno drugih stvari. 

 

Ako nam je mnogo zao Tajvastanaca, uvek mozemo da kazemo da su ultra nacionalisti, genocidna tvorevima, lopov koji je ukrao novcanik, ... (dodati po zelji) i da opremo savest. Ako to ne pomaze, mozemo Tajvanstnce da proglasimo da su Kurdi, Jemeni, Srbi, Iracani, Rusi iz paraolimpiskog time... i onda nas tek nije briga sta ce da im se desi.

 

**********

U Pragu pocetkom februara 2020 sam video grupu turista sa Tajvana. Svako ko je imao komad odece ili ranac firme Japan Super Dry je rec Japan pokrio Tajvanskom zastavicom. 

Po meni to je bolesno, pogotovo sto je JSD nema veze sa Japnom, cini mi se da su UK firma. 

Edited by x500
Link to comment

Ne znam šta si sve ovde nalupao, ni zašto. Ja ne pričam o američkim vrednostima, uterivanjem demokratije i ostalim govnima koja su posejali po planeti - zajedno sa onom “drugom” stranom. Pričam jedino o Tajvanu, a neretko i HK, koji su mi mnogo draga mesta, sa dobrim ljudima i koji ne zaslužuju da degenerici na njima grade svoje diktatorske karijere. Dogodine u (Prizrenu) Tajpeju. Eno ga Filipenko jedva čeka poziv u rat.

  • +1 1
Link to comment

Kada smo kod Tajvana i njegovog znacaja za Kinu kao globalnu silu, na stranu sva ideoloska, istorijska pa i trenutno politicka opterecenja, postoji 1 itekako znacajan, mozda presudan razlog za kineski interes za minimum strogo neutralni Tajvan, a za Kinu ponajbolje Tajvan pod potpunom kineskom kontrolom/vlascu ako vec ne moze ili nece da bude kineski saveznik:

China-Sea.png

Dovoljan je, naime, samo ovlasan pogled na kartu regiona, pa da bi se uvideo jedan od mozda bitnih parametara globalne strategije 21. veka, sa sve vracanjem na Mahana i Makindera i vecitu stratesku dilemu - vladati morima ili vladati kopnom.

- Kina, kontinentalna sila, prostor za svoje sirenje, ekspanziju, ne vidi na severu, u podrucjima retko naseljenog i resursima prebogatog Sibira: vidi ga u izlasku i - ako je moguce - u sto vecem stepenu prisustva/kontrole svetskih pomorskih puteva;

- Tajvan je, a to se na karti vidi na presudnom polozaju sto se Kine tice: povezuje i sa njega je moguce kontrolisati vezu izmedju Juznokineskog i Istocnokineskog mora, pomorske puteve kojima danas ide dobre 2/3 svetskog kontejnerskog prometa i prakticno sav transport energenata ka Japanu, Koreji i naravno samoj Kini.

- Sto je mozda najvaznije, kineski geografski polozaj glede mogucnosti sto nesmetanijeg, povoljnijeg izlaska na svetsko more je - a to se opet na karti vidi - zavisi upravo od Tajvana: jedino eliminacijom Tajvana kao pretnje, Kina bi sebi ozbezbedila prolaz ka otvorenom Okeanu koji ne bi mogao da bude ugrozen od strane neke strane (velike) sile: na jugu su Filipini, na severu Japan, oboje tvrdi americki saveznici, dok bi americko vojno prisustvo na Tajvanu prakticno i kako sada stvari stoje bitno smanjilo ako ne i onemogucilo kineske pokrete ka otvorenom Okeanu...

- sa te tacke gledista, Tajvan danas u vremena rastuce globalne napetosti dobija znacaj koji je svojevremeno imala 1 Kuba: ultimativno odbijanje Kine i to kako vreme odmice svim sredstvima da dozvoli bilo kakav, ma i najmanji americki uticaj/mesanje na i oko Tajvana...

 

Ovo su geografsko strateske odrednice, nezavisne od bilo cije interne politike i/ili ciljeva: Kina, kao velika, globalna sila sa ambicijom da postane jos globalnija, mora, ko god bio na vlasti u Pekingu da pitanje Tajvana resi na jedan od nacina koje sam pomenuo, a pravci razvoja kineske vojne moci i njenog sirenja ukazuju da je ona bespovratno usvojila strategiju izlaska/borbe za gospodarenje Okeanom kao temelj svoje osnovne politicko strateske doktrine.

I mozda naucila lekciju da je gospodarenje Okeanom kljuc gospodarenja svetom.

Edited by namenski
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, dragance said:

Ne znam šta si sve ovde nalupao, ni zašto. Ja ne pričam o američkim vrednostima, uterivanjem demokratije i ostalim govnima koja su posejali po planeti - zajedno sa onom “drugom” stranom. Pričam jedino o Tajvanu, a neretko i HK, koji su mi mnogo draga mesta, sa dobrim ljudima i koji ne zaslužuju da degenerici na njima grade svoje diktatorske karijere. Dogodine u (Prizrenu) Tajpeju. Eno ga Filipenko jedva čeka poziv u rat.

Ja sam imao priliku da provedem neko vreme u Iraku i Libiji. Isto tako prijatni ljudi. Pa to nije bila prepreka da ih oderu od batina.

 

Bio sam i Novom Sadu par puta i upoznao neke ljude iz tog grada. Jako fin i kulturan svet, ali to nije smetalo da im uniste mostove zarad viseg cilja i zatvore Dunav kao plovnu reku.

Pritom lalosi generalni nisu neki veliki sovinisti.

Link to comment
×
×
  • Create New...