Jump to content
IGNORED

Snimci saobraćajnih situacija


Tale

Recommended Posts

Evo ipak čačkaju, po mojoj priči:

 

Prekjuče sam uspeo da popravim nosač moje auto-kamere pa sam iskoristio priliku da, više od godinu dana kasnije, snimim trenutno stanje na istom mestu (ali samo u smeru ka Nemanjinoj):

 

 

Inače, juče sam napravio još jedan kolaž od snimaka napravljenih na putu BG-NS:

 

Link to comment

 

Inače, juče sam napravio još jedan kolaž od snimaka napravljenih na putu BG-NS:

 

Na samom početku tjuba je situacija sa prekršaijima vozača u vozilu koja se kreću zaustavnom trakom odnosno trakom rezervisanom za vozila javnog prevoza.

 

Razlog što ti vozači čine te prekršaje leži u briljantnoj odluci nekadašnje republičke direkcije za puteve  (danas: Putevi Srbije) da izda saglasnost negde 2001 godine za izgradnju pumpe Elp (danas NIS) čiji je pristup sa trake za ubrzavanje vozila koja se na AP uključuju sa petlje "Sava Centar" . U to vreme nisu postojale dve kružne petlje kod arene, ali su jasno bile predviđene u svim planskim dokumentima za taj deo grada. Izlaz sa pumpe vodi direktno u rampu za isključenje, vrlo opasna zona za vozače koji sa autoputa izlaze na kružne petlje.

 

rezime:

Vozači čine taj prekršaj, jer im je skraćena traka za ubrzavanje.

 

Link to comment

Uticaj pumpe na vožnju zaustavnom trakom je minimalan, ogroman problem pravi upravo malo rastojanje između uključivanja iz pravca SC i isključivanja kod Arene.

 

Ta mala relacija je uzrok velikih gužvi u jutarnjem špicu, kao i uostalom loša rešenja ulaza i izlaza u oba smera od Dušanovca do Omladinskih brigada (i obrnuto).

Link to comment

Zbog benz. pumpe je traka za ubrzavanje skraćena, tj. odmah nakon "zuba" razdelnog ostrva je kosom belom linijom (kosnik) obeležena kao zaustavna traka. Pre izgradnje pumpe deo te trake je bio namenjen traci za ubrzavanje i bio duži nego što je sada.

Izlaz sa pumpe utiče na usporenje saobraćaja na obe vozne trake AP, to usporenje se često prostire do polovine Gazele gde su sve tri trake opterećenje.

Hint za vozače koji ujutru idu za NBG: krajnja desna traka od Mostara do petlje "Sava Centar" je uvek "brža" nego srednja i leva traka preko Gazele.

 

Da u Putevima Srbije znaju da reše ili ublaže problem kad hoće je primer deonice od petlje Autokomanda do petlje "Hitna pomoć". Do pre neku godinu je krajnja desna traka  (davnih '70ih projektovana kao zaustavna traka) bila namenjena samo za kretanje vozila javnog prevoza. Saob. murja je često na jednoj niši na ulazu u nekakav servisni tunel pravila zasedu i kažnjavala vozače koji se voze trakom zabranjenom za ogromnu većinu u saobraćaju. Sada je ta traka horizontalnom signalizaciojom između dve petlje prenamenjena u traku za "preplitanje" i na taj način je dozvoljeno svima da je koriste - hint: potez od autokomande do mostara se najbrže prelazi vožnjom u toj traci, pa korišćenje saobraćajnih rampi ulaza i izlaza autobuskog stajališta (saobraćajno dozvoljeno svim vozilima jer je sastavni deo petlje "hitna pomoć"), pa ponovo povratak u krajnju desnu traku sa koje je izlaz na Knjaza Miloša, ali dozvoljeno da se produži pravo na Gazelu.

Link to comment

Iskreno, ne sećam se dužine trake za ubrzavanje pre izgradnje pumpe.

 

Sada je, zbog isključenja ka Areni, užas pogoršan i možda bi i tu trebalo napraviti traku za preplitanje: da se prestrojavanje počne još kod nadvožnjaka.

Link to comment

i ja tu često moram da idem tom zaustavnom/GSP trakom jer oni koji izlaze sa pumpe vrlo često ne obraćaju pažnju na one koji su uključili desni migavac za isključenje u srednjoj traci, pa je ovo jedini način da te "puste"

Link to comment

Napravim i ja delimični prekršaj jer iskoristim deo te zaustavne trake pa se "ubacim" negde u srednju traku, a onda posle ~100m opet se vraćam u tu traku da bi se isključio na paralelnu "bretelu" pa onda isključenje na drugu kružnu petlju, neki put ni da se ubacim ne uspem pa ceo taj potez izvozim u prekršaju. Nikako ne volim kad saobraćajnim prekršajem ometam druge vozače, ne zbog kazni već zbog toga što ni sam ne volim kad zbog tuđeg prekršaja moram da kočim i da strahujem da se neko iza ne zakuca u mene zbog mog neočekivanog kočenja. Samo jednom u zadnje 3 godine sam video da je u onoj paralelnoj rampi uz Arenu saob. policija zaustavila vozilo zbog tog prekršaja, i tog su "ulovili" tako što su se vozili negde dalje iza njega, pa ga pojurili i stigli.

Inače, ti što izlaze sa nove NIS pumpe (bivša Elp) imaju jasno vidljiv znak stop sa propisnom horizontalnom belom poprečnom linijom da obavezno stanu, retko ko zaista stane kad izlazi sa te pumpe.

 

 

@Tale, zaboravih odmah da istaknem,

nastavi da kačiš ovakve i slične snimke, odličan izbor i kvalitet :thumbsup:

Link to comment

Био је и један удес на том изласку са бивше Елп пумпе, колико се сећам тек после су поставили Стоп знак.

А јесте врло незгодан улаз на аутопут.

 

Копкила,

ко још у Београду користи мигавце??

Последњи пут кад сам се ослонио на мигавац је било на кружном току код општине НБгд.

Ја чекам на да уђем, вози жена у скроз левој траци на кружном току, не даје мигавац, гледа у лево, ја кренем да уђем у раскрсницу - а она продужи право и труби ми.

Link to comment

Био је и један удес на том изласку са бивше Елп пумпе, колико се сећам тек после су поставили Стоп знак.

А јесте врло незгодан улаз на аутопут.

 

Копкила,

ко још у Београду користи мигавце??

Последњи пут кад сам се ослонио на мигавац је било на кружном току код општине НБгд.

Ја чекам на да уђем, вози жена у скроз левој траци на кружном току, не даје мигавац, гледа у лево, ја кренем да уђем у раскрсницу - а она продужи право и труби ми.

 

50-50 za migavce

 

to je jedna od stvari koje najviše psujem u saobraćaju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...