Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

Udarna vest u Blicu je dilema Kebe 

Ne znam da li je Severina trudna, ne javljaju mi

:isuse:

Pravi novinar istrazivac bi proverio dal' se snajki jedu kiseli krastavcici ovih dana a ne da nas ovako muci

Edited by Haralampije
Link to comment

Udarna vest u Blicu je dilema Kebe 

Ne znam da li je Severina trudna, ne javljaju mi

:isuse:

Pravi novinar istrazivac bi proverio dal' se snajki jedu kiseli krastavcici ovih dana a ne da nas ovako muci

 

Pravi novinar bi napravio foto-montažu Kebe u helankama, u desnoj ruci drži lobanju,

iznad glave mu oblačić: "Trudna il' netrudna, pitanje je sad!".

Link to comment

Mislim da je trebalo da upotrebim reč "mnogostruko". Na stranu pijani Pera i njegovo uličarsko divljanje, ipak mislim da za fotku koju bi naplatio 30 evra ne treba dosuđivati odštetu od 2.000 evra jer se, pored te neumerene disproporcije u šteti i odšteti, takve prakse usmerene protiv piraterije mogu lako transformisati u prihvaćeno pravno ustrojstvo u kome je kopirajt pravno, moralno i suštinski važniji od težnje za uživanjem u plodovima duha.

 

nisam fotograf ali objavljivanje autorskog sadrzaja bez pitanja i bez dozvole mora biti drakonski sankcionisano.

Link to comment

Pa i na ovom forumu komentatori objavljuju nečije autorske fotke nađene na netu bez saglasnosti autora. Šta ćemo sa tim? Ili to ne važi kada smo mi u pitanju?

 

Koliko puta je neki forumaš postavio, recimo, Tanjugovu fotku, čak i bez potpisa izvora ...

Link to comment

U tom slucaju ovaj forum bi trebalo smesta zatvoriti.

a jel zakon pravi razliku izmedju forumske kradje i kradje nekog medija koji to koristi u komercijalne svrhe?

Edited by pbg12345
Link to comment

Opet se vraćamo na početak. Mene ubeđuju da je krađa - krađa, da nema veze sa svrhom "krađe". Ako postavim, recimo, neku fotku na svoj sajt i još potpišem izvor, kako veštaci utvrđuju koliko sam materijalno profitirao od njenog objavljivanja? Kako se utvrđuje da je baš ta fotka (a ne recimo tekst) privukao nekog sponzora na moj sajt ili veći broj posetilaca koji onda u većem broju klikću na guglove adsens oglase na stranicama?

Edited by stoka
Link to comment

@pbg

 

Ne. Mi imamo drakonski zakon koji uopste ne poznaje institut "fair use" niti poznaje distinkciju izmedju komercijalne i nekomercijalne upotrebe autorskog dela.

 

Izricito se dozvoljava besplatno iskoriscavanje u cilju nastave, arhiviranja, biblioteckog i muzejskog rada.

 

Svaka od fotki na Probi bila bi sama po sebi dovoljna da zatvori forum.  Clan 48 doduse govori o "privremenom umnozavanju" bez posebnog ekonomskog znacaja, ali mislim da to "privremeno" ne moze da se odnosi na fotku koja stoji cetiri godine na forumu. To je vise ono, tipa, evo ti instalacija Photoshopa, ti instaliraj i odmah kupi licencu.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

uff. hvala

 

 

nista, onda nekako nekako da se registrujemo pod ovo nastavno.

svaki podfurom dobije po nekog "nastavnika" koji drzi teme u malom prstu i resen problem.

mozda je jedan od adminai imao tu problematiku u vidu prilikom izbora nicka :o

Link to comment

inace sto se komercijalne primene tice, slazem se sa Yolom. ako hoces da zaradis novac pomocu tudjeg rada, budi spreman i na samarcinu od suda. samo mislim (a vec smo i pricali o tome) da bi to moralo da bude proporcionalno ekonomskom potencijalu medija.

Link to comment

A kako bi zakon tumačio linkovanje? Ono na probi bi moglo da bude i tumačeno kao - evo, pogledajte ovu fotografiju na ovoj adresi, tu ju je postavio onaj ko ima pravo na to, a forumski kôd vam prikazuje kako izgleda ta fotografija tamo, nije iskopirana nego je forum pristupio originalnoj lokaciji i učitao ju odande. Ili već tako nekako...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...