Jump to content
IGNORED

Raspudić dr Nino


Turnbull

Recommended Posts

Samo da terciram Kimu, na primeru tih Apača, kao i onomad na primeru Brus Lija, vidi se koliko je zapravo lažna i paranoična Ninova priča o Jugoslovenima koji vladaju Hrvatskom, gde bi Jugoslavija trebalo da stoji za nekakav univerzalizam, naspram nacionalnog partikularizma. Pa Ante, koji bi Ninu trebao da predstavlja paradigmu jugoslovenstva, zapravo uopšte ne ume da imenuje svoju poziciju, ne samo imenom Jugoslavije, nego na bilo koji politički smislen i delotvoran način. On uopšte ne ume da imenuje sebe kao političkog subjekta, osim kao Hrvata. Izvan hrvatstva, postoji samo domen dečačke fantazije - Apači i Brus Li. Ništa stvarno.
eto zato ja tu nudim gojka mitica. da bi se bio apac prvo se mora biti jugosloven. jugoslavija je struktura koja omogucava postojanost fantazije o tome kako weak become heroes. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    24

  • kim_philby

    13

  • Otto Katz

    9

  • gospa buba

    8

naravno da ne, al je shteta da gromade nepotroshenog materijala leze tako razbacane i neklasifikovane, treba neko da se prihvati. kome je moranje :lolol:(ima kad mi je zao, naravno, al ne moze se imat sve ^_^)
ti si, bubo, zena zmaj ! jel si mozda djelimice hrvatica il vicna u novohrvackom ? ^_^edit:
eto zato ja tu nudim gojka mitica. da bi se bio apac prvo se mora biti jugosloven. jugoslavija je struktura koja omogucava postojanost fantazije o tome kako weak become heroes.
odlicno, nisam znao za ovog lika. Edited by DarkAttraktor
Link to comment
Samo da terciram Kimu, na primeru tih Apača, kao i onomad na primeru Brus Lija, vidi se koliko je zapravo lažna i paranoična Ninova priča o Jugoslovenima koji vladaju Hrvatskom, gde bi Jugoslavija trebalo da stoji za nekakav univerzalizam, naspram nacionalnog partikularizma. Pa Ante, koji bi Ninu trebao da predstavlja paradigmu jugoslovenstva, zapravo uopšte ne ume da imenuje svoju poziciju, ne samo imenom Jugoslavije, nego na bilo koji politički smislen i delotvoran način. On uopšte ne ume da imenuje sebe kao političkog subjekta, osim kao Hrvata. Izvan hrvatstva, postoji samo domen dečačke fantazije - Apači i Brus Li. Ništa stvarno.
Pa Antin tekst je isprvociran Nininim oduzimanjem prava nekim ljudima da se smatraju Hrvatima. U datom kontekstu bi markiranje jugoslovenstvom bilo lagan volej za Ninu i dokaz da je u pravu. U redu da je reč samo o Ante - Nino priči ali tu su i neki franjevci Bosne srebrene koje ovaj naziva daidžama, drugim rečima turskim bošnjačkim vazalima. A to Apač stvarno deluje kao nešto prvo čega se dosetio. Ta nije se istovremeno i ogradio od jugoslovenstva. Edited by dillinger
Link to comment
ti si, bubo, zena zmaj ! jel si mozda djelimice hrvatica il vicna u novohrvackom ? ^_^edit:odlicno, nisam znao za ovog lika.
mi jugosloveni nikad necemo bit rvati! objasnio choek sta mi njima radimo ^_^jesam, ja sam sve, i ovo i ono, i staro i novo :D
Link to comment
Pa Antin tekst je isprvociran Nininim oduzimanjem prava nekim ljudima da se smatraju Hrvatima. U datom kontekstu bi markiranje jugoslovenstvom bilo lagan volej za Ninu i dokaz da je u pravu. U redu da je reč samo o Ante - Nino priči ali tu su i neki franjevci Bosne srebrene koje ovaj naziva daidžama, drugim rečima turskim bošnjačkim vazalima. A to Apač stvarno deluje kao nešto prvo čega se dosetio. Ta nije se istovremeno i ogradio od jugoslovenstva.
da ne ulazimo ovde u metafiziku postojanosti jugoslovenskog identiteta pa bas je u tom laganom voleju problem kojim se treba baviti i u tom grmu lezi sva 'snaga' ninovog nastupa - natera te da obigravas oko ociglednog ko oko vruce kase. a antarin odgovor je: tako mi pradede vraca! Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Obojica griješite, svaki na svoju stranu. Saću vam ja objasniti kako.

Ta nije se istovremeno i ogradio od jugoslovenstva.
Ovdje je Kim u pravu, i te kako se ogradio, pa Apač upravo znači bilo šta, Eskim ili Frižider, samo ne Jugoslaven, i naravno niti Hrvat s Ninom.
da ne ulazimo ovde u metafiziku postojanosti jugoslovenskog identiteta pa bas je u tom laganom voleju problem kojim se treba baviti i u tom grmu lezi sva 'snaga' ninovog nastupa - natera te da obigravas oko ociglednog ko oko vruce kase. a antarin odgovor je: tako mi pradede vraca!
Zapravo bi umjesto Jugoslavena aktualno trebalo da stoji Bosanac, tj. Hercegovac, a Apač i pradeda vrač već jesu šifrirano jugoslavenstvo, što dokazuje i Gojko Mitić koji ovdje ne bi bio moguć bez Vinetua i zajedničke jugoslavenske pop kulture. A kaša je vruća prevruća, znaju to i Ante i Nino, pa potonji i izaziva prvog da mu je zavrljači u glavu. Tu je logično i taktički ispravno obigravanje s dobro plasiranim Apačem koji tu naravno igra i Ninovog mladalačkog Bruce Leea, te ga i zavaljuje mu u facu, a kaša ostaje u loncu.
Link to comment

Ma, nacionalizam je prosto pregazio sve alternativne identitete, čak i privatne, a nekmoli političke. Ja verujem da si u pravu za Antu, to verovatno i jeste taktiziranje, ali kako da ti kažem - tim gore. To samo znači da se cela polemika odvija na fonu nacionalizma kao neupitnog političkog prvog principa, i da sve što pravdaš - bili to Franjevci, gejevi, ili Srbi - moraš pravdati njemu ili pred njim. Zato je Antin glavni argument:

Ostali su u Bosni i Hercegovini nakon turskog osvajanja zahvaljujući pismenom dopuštenju, Ahdnami, koju je sultan Mehmed Osvajač dao fra Anđelu Zvizdoviću, i preživjeli vijekovima, pisali i opismenjavali, liječili, otvarali ljekarne, pučke škole i gimnazije i, iznad svega, sačuvali žižak katoličke vjere i hrvatskog imena na jednom mjestu gdje ni jedno od toga nije bilo premija.
Jadno je to taktiziranje, i nikakva vajda od njega. It's a fool's game.Veruj mi, tačno znam te simptome - to je Teofil koji stalno gunđa protiv nacionalizma, ali ne ume da zamisli nijedan drugi politički okvir osim nacionalne države. To je i Vesna Pešić, koja, po Hamltovoj priči, zaziva dane opšte mobilizacije, ali ne ume da ponudi nikakav okvir nove političke mobilizacije.To su krajnji dometi jedne paradigme.
Link to comment
Ma, nacionalizam je prosto pregazio sve alternativne identitete, čak i privatne, a nekmoli političke. Ja verujem da si u pravu za Antu, to verovatno i jeste taktiziranje, ali kako da ti kažem - tim gore. To samo znači da se cela polemika odvija na fonu nacionalizma kao neupitnog političkog prvog principa, i da sve što pravdaš - bili to Franjevci, gejevi, ili Srbi - moraš pravdati njemu ili pred njim. Zato je Antin glavni argument:Jadno je to taktiziranje, i nikakva vajda od njega. It's a fool's game.Veruj mi, tačno znam te simptome - to je Teofil koji stalno gunđa protiv nacionalizma, ali ne ume da zamisli nijedan drugi politički okvir osim nacionalne države. To je i Vesna Pešić, koja, po Hamltovoj priči, zaziva dane opšte mobilizacije, ali ne ume da ponudi nikakav okvir nove političke mobilizacije.To su krajnji dometi jedne paradigme.
meni je to taktiziranje poput onog samuraja koji je tako vest da sebi odrubi glavu. bolje je fukari skinuti tu kilu ruznog mesista sa vrha nego sebe sakatiti.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Antin glavni argument:
Klasični Titovi komunisti su dijalektički ukinuli nacionalnu empancipaciju ostvarujući je, za šta je najbolji pokazatelj da je NOB u Hrvatskoj i za srpske i za hrvatske partizane imao jak karakter nacionalnog oslobođenja. Ante kao i oni komunisti uzima nacionalizam naroda kao zatečenu činjenicu, ali gleda preko nje, preko granica izoliranih nacionalnih zajednica koje po njegovim riječima i dalje sjede u onim istim maskirnim uniformama, puše i proklinju druge vjere. Također treba podsjetiti da je i titovo jugoslavenstvo imalo nezanemarljivu plemensku crtu određivanja protiv Germana i Italijana; nije bilo u stanju obuhvatiti folxdojčere, s Italijanima i Albancima imalo ogromne probleme itd. Na kraju, titovci su oko nacionalne vruće kaše također obigravali i to ohoho, pedagoški balansirajući nacionalističke sentimente u ustaničkim jedinicama i u narodu. Među Slovencima, među Istrijanima i Dalmatincima i među srpskim ustanicima u NDH od kojih mnogi do dugo u rat nisu bili načisto jesu li partizani, dobrovoljci, četnici ili prosto srpski ustanici protiv hrvatskog fašizma. Jugoslavenstvo je danas bolnija rana nego što je to bilo '45e kad se naprotiv rađala njegova nova obećavajuća varijanta. Jugoslavenstava je uvijek bilo raznih, a danas je bilo koje od njih toliko daleke od političke artikulacije da uvođenje samog termina u igru proizvodi više nesporazuma nego bilo čega drugog.
Link to comment
Klasični Titovi komunisti su dijalektički ukinuli nacionalnu empancipaciju ostvarujući je, za šta je najbolji pokazatelj da je NOB u Hrvatskoj i za srpske i za hrvatske partizane imao jak karakter nacionalnog oslobođenja. Ante kao i oni komunisti uzima nacionalizam naroda kao zatečenu činjenicu, ali gleda preko nje, preko granica izoliranih nacionalnih zajednica koje po njegovim riječima i dalje sjede u onim istim maskirnim uniformama, puše i proklinju druge vjere. Također treba podsjetiti da je i titovo jugoslavenstvo imalo nezanemarljivu plemensku crtu određivanja protiv Germana i Italijana; nije bilo u stanju obuhvatiti folxdojčere, s Italijanima i Albancima imalo ogromne probleme itd. Na kraju, titovci su oko nacionalne vruće kaše također obigravali i to ohoho, pedagoški balansirajući nacionalističke sentimente u ustaničkim jedinicama i u narodu. Među Slovencima, među Istrijanima i Dalmatincima i među srpskim ustanicima u NDH od kojih mnogi do dugo u rat nisu bili načisto jesu li partizani, dobrovoljci, četnici ili prosto srpski ustanici protiv hrvatskog fašizma. Jugoslavenstvo je danas bolnija rana nego što je to bilo '45e kad se naprotiv rađala njegova nova obećavajuća varijanta. Jugoslavenstava je uvijek bilo raznih, a danas je bilo koje od njih toliko daleke od političke artikulacije da uvođenje samog termina u igru proizvodi više nesporazuma nego bilo čega drugog.
pa zasto je onda apac? nema problema da ostane hrvatom i da ne pusti ninu da ga odredjuje ekskluzivisticki i konfrontacijski kao neki arh-identitet. jedini koji moze biti politicka odrednica. jugoslovenstvo je bilo i neki politicki meta-identitet. matvejevic negde lepo pise da nisu zanimljivi oni koji se izjasnjavaju kao jugosloveni niti oni koji su hrvati vec oni koji su i jugosloveni i hrvati.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
pa zasto je onda apac? nema problema da ostane hrvatom i da ne pusti ninu da ga odredjuje ekskluzivisticki i konfrontacijski kao neki arh-identitet. jedini koji moze biti politicka odrednica. jugoslovenstvo je bilo i neki politicki meta-identitet. matvejevic negde lepo pise da nisu zanimljivi oni koji se izjasnjavaju kao jugosloveni niti oni koji su hrvati vec oni koji su i jugosloveni i hrvati.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Jugoslaveni i Hrvati su sigurno bili zanimljivi, svaki na svoj način, eno onaj Jakša Račić, na splitskog radiologa mislim, pa Krleža, Tito, Stepinac ili Matvejević... jugoslavenstvo, a ono hrvatsko možda i ponajviše je stvar živa, nikad dorečena niti ostvarena do ukidanja. Zato Apač, jer je Apač identitet jasniji od jugoslavenstva, čak i kao termin za označavanje jugoslavenstva.Ok ili tako nekako, svjestan sam da možda zvučim kao natporučík Lukáš kad kaže Švejku, slušaj, i ja sam Čeh, ali ne mora to svako znati.
Link to comment

Ma nisu oni u ovoj prepisci svesni ni jugoslovenstva ni Brus Lija, tako bar deluje. Paralela sa Pančićem je dobra Syme samo mislim da nema bolje prilike od ove gde su toliki dometi i dovoljni. Ante je prosto zatekao nekakav sud nacionalne časti kojim predsedava Nino a na optuženičkoj klupi sede franjevački izdajnici i pred razularenom masom u publici valja odbraniti i hrvatstvo optuženih, jer će bez tog hrvatstva biti ozbiljno obespravljeni.Mada ja generalno ne vidim naročiti problem sa takvim pristupom, posmatram to kao pokušaj da fašizam ne prevlada u društvu. Partizanskoj borbi je vreme kad prevlada.

Edited by dillinger
Link to comment
Jugoslaveni i Hrvati su sigurno bili zanimljivi, svaki na svoj način, eno onaj Jakša Račić, na splitskog radiologa mislim, pa Krleža, Tito, Stepinac ili Matvejević... jugoslavenstvo, a ono hrvatsko možda i ponajviše je stvar živa, nikad dorečena niti ostvarena do ukidanja. Zato Apač, jer je Apač identitet jasniji od jugoslavenstva, čak i kao termin za označavanje jugoslavenstva.Ok ili tako nekako, svjestan sam da možda zvučim kao natporučík Lukáš kad kaže Švejku, slušaj, i ja sam Čeh, ali ne mora to svako znati.
pa jugoslovenstvo jeste komplikovano te se bas zato s njim valja rvati poput jakova. apacu je lako. on odjase u preriju i miran novi meksiko.@dilindzer: do sada se pokazalo da se ne treba takmiciti u ljubavi prema naciji s onima koji su u tom poslu profesionalci. ovde treba dalje raspolutiti hrvate a ne raditi na nekom jedinstvu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...