Jump to content
IGNORED

mravi


shimpr

Recommended Posts

Znam jedinog našeg domaćeg stručnjaka za mrave -mirmekologa koji kaže da na našijem prostorima ima 141 različita vrsta mrava.Inače tip je čudo i kad objašnjava, podseća na onog plavobradog tipa sa Nacionalne Geografije koji se sav uživi pričajući priče o životinjama sa recimo Galapagosa. E isto tako i ovaj naš bradonja priča priče o mravima, njihovom uređenju i ponašanju. Kad se dogodi da u prirodi sa njim naletite na mravinjak bude to jedno čudo od priče... :rolleyes: Kažu da je on sad najači mravolog u Evropi. (pre njega bio neki Englez koji je pre par godina umro, pokoj mu duši...)Tako da niko nema što Srbin imade, 141 vrstu mrava i najačeg mravologa, pardon mirmologa. :rolleyes:

Edited by dare...
Link to comment
volim mrave.daju mom domu neki smek guzve,uzurbanosti, dinamike.metripole jednom recju.secam se da sam se jednom probudio i uocio kolonu mrava koja je cak iz udaljene prostorije , krecuci se uz zidove i ispod mog kreveta, naselila moju kompjutersku tastaturu.koji sajber mravi, pomislih. ali ne lezi vraze!ubrzo shvatih da su oni zainteresovani samo za hranu koje ima u izobilju medju tasterima (frizider mi nikad nije bio tako pun).jednom sam se posle tusiranja obrisao peskirom koji su naselili zuti mravi. uocio sam ih tek kad su se razmileli po meni.jos ne znam dal je to bio grupnjak ili samo peting, ali smo se posle zajedno tusirali.
:lol: :lol: :lol: ja sam ih s uzivanjem jela kad udju u secer/hleb, na nbg-u.dobrodosli proteini u godinama besparice...
Link to comment

Mrave nemam, fala na pitanju. Nikad im se nije dopadao moj topli dom. U cemu je problem uopste ne razumem. Mnogi drugi insekti su cesto vidjeni gosti ovde, al mravi nikako. :( Ove vole police i slike po zidovima.Lepisma_saccharina_badge.jpgtolerisem ih iako se hrane mojim knjigama i nekakvim organskim ostacima :ph34r:. Pentatoma%20rufipes.jpgOve pak ne tolerisem, ali ih se istovremeno i uzasno plasim. Razvila sam sopstvenu tehniku hvatanja istih. Cim ih ugledas dohvatis prvu stvar koja ti se nadje pri ruci, a ima udubljenje u koje bi mogle da se smeste (casa i plasticni poklopac od kutije sa diskovima su se za sad pokazali kao najoptimalniji) i poklopis ih njima. Nakon toga blagim pokretima pod ovakav poklopac podmetnuti papir (malo cvrsci) i ... voila buba je zarobljena izmedju ova 2. Kako sam nenasilne prirode ovaj moj zahvat se zavrsava istresanjem bube preko terase, mada cujem da neki imaju i drugaciji zavrsni korak.

kako se zovu one crno-crvene, pljosnate, mekane bube.voleo sam ih nekad.
Pyrrhocoris apterus = vatrena stenica tj. Firebug istockphoto_2438157_fire_bug_pyrrhocoris_apterus.jpgjbt kume, ti sve neke vatrene :lolol:... i posle samo nek je neko reko kako na faxu ima predmeta koji su nepotrebni
Link to comment
Mrave nemam, fala na pitanju. Nikad im se nije dopadao moj topli dom. U cemu je problem uopste ne razumem. Mnogi drugi insekti su cesto vidjeni gosti ovde, al mravi nikako. :( Ove vole police i slike po zidovima.Lepisma_saccharina_badge.jpgtolerisem ih iako se hrane mojim knjigama i nekakvim organskim ostacima :ph34r:.
aaaaaaa... sta je ovo??! ne samo da gmizhu po mojim zidovima nego se zavlache i u odecu :ph34r: odvratne su... menjam za mrave anytime.
Link to comment
aaaaaaa... sta je ovo??! ne samo da gmizhu po mojim zidovima nego se zavlache i u odecu :ph34r: odvratne su... menjam za mrave anytime.
Lepisma sp. uzasno su brze, ne merem ih uhvatiti nikadHrani se hartijom, pa me malo cudi otkud u ormaru. Jedino ako cuvas neka stara pisma... :rolleyes:
Link to comment
Pyrrhocoris apterus = vatrena stenica tj. Firebug istockphoto_2438157_fire_bug_pyrrhocoris_apterus.jpg
E to :) Ja sam provalio da vole lipu, pun ih je qratz na proleće u Dvanaestoj. Zvao sam ih tramvaj-bube, pošto se kače 1 za 2. i tako piče :)
Link to comment
E to :) Ja sam provalio da vole lipu, pun ih je qratz na proleće u Dvanaestoj. Zvao sam ih tramvaj-bube, pošto se kače 1 za 2. i tako piče :)
Na lipi ispred mog prozora ih ima milijardu. Mrzim ih. Srećom pa imam mrežu za komarce te ne mogu da mi provaljuju u sobu.Mrave volim ali ih nemam. Imam pauke ponekad.
Link to comment
Ove vole police i slike po zidovima.Lepisma_saccharina_badge.jpg]
Problematichne su jer ih je teshko ubiti. Previshe su mekane, pa svaki pokushaj ubistva direktno na zidu rezultuje razmazivanjem. A ako uspesh da ih skinesh u komadu na pod, previshe su brze i zavuku se ispod kreveta/ormara itd. A pride su odvratne, mada opet, ne znam insekte koji nisu.
Link to comment
Problematichne su jer ih je teshko ubiti. Previshe su mekane, pa svaki pokushaj ubistva direktno na zidu rezultuje razmazivanjem. A ako uspesh da ih skinesh u komadu na pod, previshe su brze i zavuku se ispod kreveta/ormara itd.
nekako su providne, je l da?
Link to comment

Moja deca dotične zovu "ušibube"... Kažu noću se zavlače deci u uši... (Posle toga ide alien priča... :unsure:)Elem, od kada sam se uselio ne gasim svetlo u kupatilu, što se pokazalo dobrim, jer dotične ne izlaze iz kanalizacionih cevi, a druge opet vrste, niz ventilacione otvore i cevi radijatora leti... što bi rekli ostaju u komšiluku i zaobilaze nas...A i noćom se lakše nađe put do WC-a :rolleyes:

Link to comment
Problematichne su jer ih je teshko ubiti. Previshe su mekane, pa svaki pokushaj ubistva direktno na zidu rezultuje razmazivanjem. A ako uspesh da ih skinesh u komadu na pod, previshe su brze i zavuku se ispod kreveta/ormara itd. A pride su odvratne, mada opet, ne znam insekte koji nisu.
Jeste da je van teme, ali dobar sistem za hvatanje je uz pomoć duboke čaše ili neke veće krigle. Samo je preklopiš, poklopiš i onda izbaciš kroz prozor ili šta već u zavisnosti od potreba, sklonosti i krvoločnosti. Nisam imao posla konkretno sa tim 'ušibubama', ali sam jurcao za stonogama, kojima je sam djavo dao brzinu eskivaže, pa ne verujem da su išta sporije. Inače totalno friendly insekti, obožavaju lamperije.
Link to comment
Na lipi ispred mog prozora ih ima milijardu. Mrzim ih. Srećom pa imam mrežu za komarce te ne mogu da mi provaljuju u sobu.Mrave volim ali ih nemam. Imam pauke ponekad.
Ja imam dve lipe u dvorištu ispred prozora i dve milijarde ovih bubica. Ne treba ti mreža za komarce da ih sprečiš da udju, one jednostavno ne vole da ulaze u kuću, meni tek poneka ponekad zaluta i ja je nežno izbacim. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...