Jump to content
IGNORED

SF Scenario - za 1 i 50 godina


Tihajeza

Recommended Posts

Mene je uvek zanimalo:Ko bi sahranio tolike mrtve i gde?
Pretpostavka iz uvodnog posta je da su ljudi nestali, a ne poginuli. Arkadija, koncentrisi se malo. :P
Da li bi država ostala toliko jaka da održi preostali deo populacije pod kontrolom ili bi se sve pretvorilo u anarhiju, pljačku i uništavanje?
U periodu odmah nakon misteriozne katastrofe, ljudi bi bili u proseku 15 puta bogatiji nego pre, jer bi 14/15 vlasnistva ostalo bez vlasnika. Verovatno bi populacija navikla na nemastinu ili na gomilanje dobara krenula u grabez, ali ono sto je bitno je da osnovnih namirnica u pocetku ne bi manjkalo, pa ne bi bilo nekih rasirenih sukoba oko resursa. E sad, ako drzava ne bi uspela veoma brzo da uspostavi proizvodnju elektriciteta, snabdevanje vodom itd, zivot u gradovima bi poceo da lici na mad max scenario.
Link to comment
Pretpostavka iz uvodnog posta je da su ljudi nestali, a ne poginuli. Arkadija, koncentrisi se malo. :P
Ah, nisam dovoljno pažljivo pročitala. Ali ako nekom višom silom nestane 85% populacije, onda će ta viša sila sigurno pažljivo odabrati i ostaviti žive nobelovce, eksperte i ljude sklone preživljavanju u ekstremnim uslovima kao Ber Grils na primer :naughty: , a ne mene koja umem samo da napišem tužbu i žalbu, a ne razumem se u gajenje stoke ili uzgoj žitarica, o tehnici da i ne pričam :lolol:
Link to comment
Da sam ja viša sila, ne bih ostavila živog ni jednog advokata evilsmile.gif
A zamisli da je ta visa sila maliciozna, i da ostavi, kao u onoj prici iz HG2G, samo advokate, frizere, berzanske trejdere, VIP blogere, lajf koucheve, finansijske konsultante, menadjere, strucnjake za marketing i slicnu zgadiju.
Link to comment

Ovo je super tema i svaka čast postavljaču.Izneto je nekoliko scenarija, ali mislim da niko tačno ne zna kako bi se odvijalo dalje razvijanje (ili posrnuće) ljudske vrste.Sve zavisi i da li bi (kao što neko reče), i zanimanja ostala u proporciji, tako da nove grupe ljudi imaju među sobom i električare, naučnike, poljoprivrednike, lekare i sl. Čak i da ostanu bez npr. poljoprivrednika, mislim da bi se ubrzo ljudi snašli i uspostavili opet neko znanje i kontrolu nad tom oblašću.Postavlja se i pitanje nasilja. Mišljenja sam da nakon svakog rata dolazi do smirivanja strasti, jer su ljudi svesni svežih rana, tako da je velika verovatnoća da ne bi bilo scenarija Mad Max. Bivše kolonijalne sile bi svakako imale bolju polaznu tačku, tako da bi se neka Amerika sa 1/15 stanovništva mnogo brže oporavila nego Srbija sa 1/15 stanovništva (i to onog koji nije glasao za SNS :naughty: ).Naravno, recimo da bi ta Amerika u početku štedela sve svoje resurse, ali je pitanje da li bi nakon 30 godina ponovo krenula u osvajanje nekih teritorija, isključivo zbog sirovina. A kako su protivnici bitno oslabljeni (Sirija ima 1/15 PVO), verujem da bi svetske sile pokušale iskoristiti novonastalo stanje.Previše je ljudska rasa zaokupljena time, mislim da bi kroz 50-tak godina izbio i neki veliki rat, baš zbog pregrupisavanja snaga, a sve zbog kontrole resursa.

Link to comment

Sad, tema se razvija u dva pravca: Prvi, kataklizmični, nestanak rase itd, drugi, realniji, opstanak društva, ali kakvog?Nestajaće i nastajaće državne zajednice i imam crnu procenu da će to biti kroz krv i nasilje, zavisno za koje se prostore i resurse bitke vode. Nastaće zastoji u razvoju mnogih tehnologija pošto su naduvane do besmislenosti a ti proizvodi će se koristiti u najnužnijoj meri, recimo u komunikacijama, informacionim tehnologijama, transportu, i sl. a mnoge privredne grane će nestati (turizam, recimo). Kad kažem najnužnija mera, to je ona mera neophodno potrebna za vođenje rata, iscrpljivanje resursa na najefikasniji način i prehrana stanovništva. Moćnije nacije će migrirati u podesnija podneblja, napuštajući samo onu svoju teritoriju kojju su izraubovale. Svakako, da bi se to postiglo, slabiji će stradati/nestati. Deca neće visiti na fejsbuku i PPP-u, to će biti zabranjeno, radiće da prežive.Mislim da civilizacija ima šanse da opstane na nekom nivou od 5 milijardi ljudi sa 50% skromnijim životom, ostali će nestati

Link to comment

Opstanak država, a samim tim i civilizacije kojoj pripadaju, pre svega zavisi od sposobnosti pojedinačne države da uspostavi javni red i mir. Lično sam gledala sa prozora kako država ne činjenjem, gubi kontrolu nad masom koja je za nekoliko sati opustošila centar Beograda (parada ponosa 2010.) Zamislimo samo taj scenario u kome država koja se suočila sa masovnim nestankom populacije, ne uspeva da obezbedi osnovne potrebe svojih građana, a onda zbog nedostataka čuvara javnog reda i mira ne uspeva da spreči pljačku, destrukciju, silovanja i sl. U takvim situacijama, predpostavljam, da slabe sve kohezivne norme/veze koju jednu zajednicu čine jakom i stabilnom i onda pojedinac, preuzima davnašnju ulogu zaštitnika sebe i svoje porodice, i imovine. U nekom dužem periodu takve grupe se ujedinjuju u nove zajednice koje će u nekom momentu postati dovolljno jake i sposobne da naprave novu državu.Drugo interesantno pitanje je korišćenjea resursa, održavanje instalacija i tehnološka stagnacija.Ja sam se gore šalila da sam nesposobna da preživim u takvim situacijama, sasvim sam uverena da ću, ukoliko preživim inicijalnu katastrofu i niko me ne ubije u prvih nekoliko meseci posle "potopa", biti u stanju da naučim da živim bez tekuće vode, da gajim povrće, da šijem i sl. Međutim, koliko će ljudi preživeti, a koji će biti sposobno da barata modernim tehnologijama, da npr. održi proizvodnju struje , da to svoje znanje kvalitetno prenese budućim pokolenjime, jako sam pesimistična. Posle propasti Rimske imperije ( koja je dostigla nivo civilizovanosti i tehnološkog razvoja za divljenje), imali smo jako dug period od više vekova teške stagnacije. Moja pretpostavka je da nećemo imati baš takav sunovrat, ali da nećemo imati ni neki naročito kvalitetan život, bar jedno 100 godina.

Link to comment

za srbistan od milion stanovnika đerdap je dovoljan, održavanje hidrocentrale nije raketna nauka, a manje više sama bi mogla da radi mesecima bez ljudske intervencije- radi uštede resursa i povećane sigurnosti preživele bi trebalo nastaniti u i oko islamabadatm tako da ne bi morali da se odričemo vodovoda, kanalizacije i drugih stvari koje sada imamo- problem koji bi se javio bi bio psihološke prirode javili bi se popovi koji bi citirali bibliju po kojoj će se pre početka smaka sveta pravedni uzneti u nebo a najveći grešnici ostati na zemlji da stradanjem pokušaju da se izbore za mesto u carstvu nebeskom

Edited by gone fishing
Link to comment

za one koje su bili u nedoumici - svemir je usisao potpuno proizvoljno ljude. nema bolesti, nema tela koje bi sahranjivali. oni sada lete u orbiti neke mnogo daleke planete i ne treba se zamarati njima.i ja mislim da bi se javilo takvo pregrupisavanje koje bi koncentrisalo stanovništvo oko velikih gradova i sela blizu tih velikih gradova. sad, ovo bi se negde desilo organizovano, planski ali u većini zemalja ne, već bi ljudi prvo gladovali, pljačkali, verovatno se ubijali međusobno zbog hrane koje bi nestalo, pa bi se i oni selili.mislim da bi nastala i jagma za stanovništvom. razvijene zemlje bi masovno, ali kontrolisano uvozile radnu snagu, da bi održale sve sisteme i nastavile gde su stale, dok bi nerazvijene zbog toga pale sa 1/15 na 1/25 ili manje ljudi.naravno ljudi mogu i sami da se kreću, granice praktično postoje samo na papiru, slabo su čuvane, i premostive su lako. zato najbolje prolaze zemlje kojima je geografski lako da se odbrane, npr. amerika (relativno kratka granica na jugu), japan, australija (ali evropa postaje jedna mnogo homogenija masa). tu su i mnogoljudne zemlje, brazil, indonezija, možda i indija. rusija u tom slučaju, zbog klime ostaje pošteđena migracija ka sebi a kina (njih sada ima 80 mil.) povlači ljudstvo i granicu oko bogatog istoka i formira štit ka indiji i jugu. ubrzo, te zemlje postaju mnogo superiornije nego što su sada, dok ostale rade samo da bi se prehranile.tako nastaje još veća polarizacija. nekoliko zemalja (pet do deset) kontroliše mnogo slabijih, koje praktično ne postoje ili su značajne samo lokalno.istovremeno nastavo bi grabež oko tih teritorija kojima više nema ko da vlada, ili ima, ali nema ko da ih brani.odmah bi se napravili planovi za postepeno gašenje elektro centrala, i ko može preusmerio bi se na korišćenje samo čistih izvora (voda, sunce, vetar). kako ih nemaju svi, dešava se kolaps zemalja koje ih nemaju. negde na svetu bi sigurno ciknula neka nuklearna elektrana, jednostavno ne može samo da se pritisne ISKLJ i kraj. znači nekoliko ekoloških katastrofa, s druge strane obnavljanje flore i faune, neobrađene površine se pretvaraju u šume, riba se obnavlja u morima itd. ozon se regeneriše.ja lično, pošto bi potreba za mojim zanimanjem (arhitekta) nestala za narednih dvesta godina, verovatno bi završila u nekoj komisiji za popisivanje praznih nekretnina :)

Link to comment
Uostalom, boli me uvo šta će biti, mene nema za 50 god
Nema te kao sto nema ni oblaka koji se pretvorio u kisu, pao na zemlju, tece u biljci, pa u zivotinji koja je biljku pojela, pa u crvima koji su pojeli les zivotinje...Energija se ne moze unistiti niti stvoriti, vec samo menja oblik.Ni sada te nema kao sto te nikada nije ni bilo.Uzroci i okolnosti su doveli do privremenog spoja elemenata koji nazivas sobom, i taj spoj nikada nije bio niti moze biti konstanta, menja se svake milisekunde. Edited by noskich
Link to comment
Opstanak država, a samim tim i civilizacije kojoj pripadaju, pre svega zavisi od sposobnosti pojedinačne države da uspostavi javni red i mir.
http://content-img.experienceproject.com/1365099335T2ch7t.jpgNiti je civilizacija civilizovana niti je drzava nuzan a ni potreban uslov za opstanak ljudi i zajednica. Drzava ce po mom misljenju radije biti uzrok propasti, nego opstanka i tu prvenstveno mislim na ekolosku propast i propast izazvanu upotrebom razlicitih vrsta oruzja (ukljucujuci atomska i bioloska). Edited by noskich
Link to comment
Niti je civilizacija civilizovana niti je drzava nuzan a ni potreban uslov za opstanak ljudi i zajednica. Drzava ce po mom misljenju radije biti uzrok propasti, nego opstanka i tu prvenstveno mislim na ekolosku propast i propast izazvanu upotrebom razlicitih vrsta oruzja (ukljucujuci atomska i bioloska).
Ljudske zajednice su od pamtiveka težile da se okupe ( zbog raznih prednosti koje se dobijaju zajedničkim organizovanim životom), a sad što se to, u nekom momentu nazvalo državom i opstalo kroz eone, to je možda pitanje za mnogo ozbiljniju diskusiju, nego što je forumsko mentalno razgibavanje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...