Jump to content
IGNORED

SF Scenario - za 1 i 50 godina


Tihajeza

Recommended Posts

-Šta se dešava sa proizvodnjom? Veliki industrijski sistemi (proizvodnja energenata pre svega) a i komunalni sistemi- vodovodi, sistemi za grejanje ostaju bez radne 90% radne snage i ne mogu da funkcionišu, da li mogu i koliko brzo da se pregrupišu?
Ovde bi mi bili u strateškoj prednosti, zato što u pomenutim sistemima ima oko 90% zaposlenih viška, tako da se na funkcionisanje istih ne bi mnogo odrazilo. Inače, milsim da se od XIV veka do danas industrija pomerala ka sve manjoj zavisnosti od mnogoljudnih sistema. Jedan nebitan primer iz lokala - dve fabrike u Srbiji, ista godišnja proizvodnja, jedna ima 36 ljudi u proizvodnji, druga 120+, jedni su se osavremenili, uz argument da su ljudi najskuplji, u drugoj gazda voli da se prikazuje kako brine o ljudima. Nivo proizvodnje bio značajno smanjen (pod uslovom da se ne odmetnu svi u hajduke posle kataklizme), ali bi i potrebe za proizvodima bile značajno manje. Znači, samo manje stresa.Inače bilo bi interesantno da društvo evoluira u nešto slično opisanom u romanu "Golo sunce", velikog humoriste I. Asimova.
-Kakve demografske promene se dešavaju? Da li se ljudi zbijaju u manje gradove? Da li sela koja su pre nestanka ljudi manja od 1000 stanovnika nestaju? Šta to znači za proizvodnju hrane? Koji su smerovi migracija?
Mislim da bi došlo do zbijanja ljudi i ukrupnjavanja poseda, argumenti za GMO bi nestali, bar na neko vreme.
-Šta se dešava sa tehnološkim napretkom? Da li ima smisla, da li se razvija ili nastupa jedan dugačak status quo?-Da li su i u kojoj meri bogatije i organizovanije zemlje u prednosti?
Napredak bi se usporio, a moguće je da bi malo i promenio smer. Možda bi ponekom palo na pamet da potraži rezervne varijante za Zemlju, bez obzira što na njoj ima previše prostora odjedared. Organizovani bi svakako bili u prednosti, kao i obično.
Šta se dešava za godinu dana? Kako izgleda svet za 50 godina?
Za godinu dana preživeli daju godišnji pomen, ako se sete. Ljudi se razmnožavaju i opet nastaje sranje. Na ppp se ponovo otvaraju teme povodom arapskog proleća, Vučić hapsi poslednja dva preživela tajkuna, a Dabović tera sa foruma poslednjeg preživelog nacionalistu sa foruma, tj bivam banovan.
Pitalica je inspirisana jednim člankom koji kaže da se epidemija kuge u 14.veku u Evropi smatra najzanačajniji događajem u istoriji čovečanstva, kada je umrla četvrtina stanovnika, i da je to uzrokovalo ogromne promene u načinima proizvodnje i kasnije u društvu. Zanima me model gde ostaje 5-10% stanovnika na zemlji, u jednom danu.Bila bi zanimljiva knjiga ili film (ako ima nešto slično, molim sf-iste da objave).
Danas imamo komunikacije na sasvim drugom nivou od tadašnjih, takođe, daleko smo manje zavisni od proste radne snage nego tada, a to bi imalo veliki uticaj na oblik promena. Kakav, suviše sam pglu da pretpostavim.
Link to comment
Većina hidrocentrala bi bila uništeno usled nemogućnosti da se održavaju, isto važi i za veće mostove, tunele i velike građevine za koje je potrebno konstantno održavanje.
Isto vazi i za nuklearne centrale i skladista nuklearnog, hemijskog i bioloskog oruzja.
Link to comment

Uff.. to si u pravu, bilo bi sigurno par meltdauna.A ovaj scenario: Kometa hrli ka Zemlji, prave se raketle da odnesu par probranih na druge svetove... prvo d ali bi se pravilo u kooperaciji ili bi svako za sebe? Ko bi bio odabran? Jel bi virgin prvi napravio? :D Gde bi isli? Da li na Mesec i Mars ili bi napravili raketu koja moze dugo da putuje sa svojom mikroklimom u potrazi za zelenijim svetovima? Na sta bi licilo drustvo u tim zadnjim momentima?

Link to comment
Uff.. to si u pravu, bilo bi sigurno par meltdauna.A ovaj scenario: Kometa hrli ka Zemlji, prave se raketle da odnesu par probranih na druge svetove... prvo d ali bi se pravilo u kooperaciji ili bi svako za sebe? Ko bi bio odabran? Jel bi virgin prvi napravio? :D Gde bi isli? Da li na Mesec i Mars ili bi napravili raketu koja moze dugo da putuje sa svojom mikroklimom u potrazi za zelenijim svetovima? Na sta bi licilo drustvo u tim zadnjim momentima?
http://www.youtube.com/watch?v=O-kun1aXaYcvrlo zanimljiva emisija.
Link to comment

Ne znam sta mi slabije radi - detektor za ironiju il net, tako da molim, jel to mislis ozbiljno, da znam dal da pustim preko noci da se skida.@eye: secam se tog serijala al nikad se nisam primao na tu nekrofiliju :(

Link to comment
Sad mi na pamet pade, šta bi radili svi ti silni kućni ljubimci (kao i stoka) napušteni bez igde ikoga. :( Bilo bi zavijanje, mjaukanje i arlaukanje do nebesjeh.
hehe još 1 detalj za mene, bitno je znati i da li je i ostatak živog sveta redukovan i za koliko %, ili su samo ljudi nestali a sve drugo ostalo isto
Link to comment
Ne znam sta mi slabije radi - detektor za ironiju il net, tako da molim, jel to mislis ozbiljno, da znam dal da pustim preko noci da se skida.
meni je bila jako zanimljiva.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Mene je uvek zanimalo:Ko bi sahranio tolike mrtve i gde?Da li bi država ostala toliko jaka da održi preostali deo populacije pod kontrolom ili bi se sve pretvorilo u anarhiju, pljačku i uništavanje?Da li je tih 15% stanovništa sposobno da održava vodovode, kanalizacije, proizvodnju hrane, naftne izvore, nuklearne elektrane?Da li bi velike i moćne zemlje pomogle malim i siromašnim?edtit: Ide često na NatGeo ili History-ju serijal "Život posle ljudi", zaključak je da ostaju samo piramide

Edited by Arkadija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...