Jump to content
IGNORED

SF Scenario - za 1 i 50 godina


Tihajeza

Recommended Posts

Jednog dana, na svetu, ovom našem, osvane 15 puta manje ljudi nego juče. Ne od bolesti, nego je neka sila uništila 14/15 ljudi i nema ih više - bez obzira na geografski položaj, zemlju, ekonomski položaj (i nećemo ulaziti kako i zašto su jednostavno nestali).Pitanje: Šta se dešava sa svetom? -Šta se dešava sa proizvodnjom? Veliki industrijski sistemi (proizvodnja energenata pre svega) a i komunalni sistemi- vodovodi, sistemi za grejanje ostaju bez radne 90% radne snage i ne mogu da funkcionišu, da li mogu i koliko brzo da se pregrupišu? -Kakve demografske promene se dešavaju? Da li se ljudi zbijaju u manje gradove? Da li sela koja su pre nestanka ljudi manja od 1000 stanovnika nestaju? Šta to znači za proizvodnju hrane? Koji su smerovi migracija?-Šta se dešava sa tehnološkim napretkom? Da li ima smisla, da li se razvija ili nastupa jedan dugačak status quo?-Da li su i u kojoj meri bogatije i organizovanije zemlje u prednosti? Šta se dešava za godinu dana? Kako izgleda svet za 50 godina?Pitalica je inspirisana jednim člankom koji kaže da se epidemija kuge u 14.veku u Evropi smatra najzanačajniji događajem u istoriji čovečanstva, kada je umrla četvrtina stanovnika, i da je to uzrokovalo ogromne promene u načinima proizvodnje i kasnije u društvu. Zanima me model gde ostaje 5-10% stanovnika na zemlji, u jednom danu. Bila bi zanimljiva knjiga ili film (ako ima nešto slično, molim sf-iste da objave).

Link to comment
...Bila bi zanimljiva knjiga ili film (ako ima nešto slično, molim sf-iste da objave).
Imaš ih kolko 'oćeš.A odgovor na tvoje pitanje o kugi koja je onomad pobila trećinu Evrope krije se u spektakularnoj doku-seriji u kojoj najveći eksperti objašnjavaju taj (u istoriji čovečenstva nezabeležen) fenomen...

ancient-aliens.jpg

..koja, iz meni potpuno nepoznatih razloga, nema svoj topic na ovom forumu.

Link to comment
-Da li su i u kojoj meri bogatije i organizovanije zemlje u prednosti?
Nemam sada vremena za ostalo, samo da se osvrnem na ovo. Po nekoj logici, zemlje sa vecim udelom seljaka u populaciji, manjim brojem obrazovanih i manjim stepenom specijalizacije rada bile bi manje pogodjene organizacionim haosom koji bi nastao. Naprimer u Lubumbashiju, gde po pricama koje sam cuo administracija gotovo da ne funcionise a stanovnici se sami snalaze za prezivljavanje, posle jedne takve katastrofe administracija bi nastavila da ne funkcionise a stanovnici da se sami snalaze.
Link to comment

Vrlo interesantno. Mislim da bi se ljudi lako privikli. jeste da bi nestalo 90% radnika ali bi nestalo i 90% korisnika. Svakako bi podstaklo industrijsku revoluciju, vecu automatizaciju a u pocetku bi bio liberalniji sistem, bez puno stega. Uopste, moje misljenje je da bi to za preostalih 10% bilo bas kul mesto. Inicijalno bi veliki broj ljudi bio gurnut u proizvodnju i prvih nekoliko (desetina?) godina bi bio proizvodni bum, obnova, nova resenja itd itd.. sve neka praksa. Krenuce vrlo brzo i bejbi bum revolucija ne samo zbog vise prilika za buduce generacije vec i zbog manjka ljudi u mestima i blagog osecaja usamljenosti. Kad se konacno novo drustvo i industrija uspostave krenuce ponovo nezaposlenost kao i zanimanja van proizvodnje - umetnici, naucnici itd itd. Svet ce biti siromasniji u smislu ljudskog potencijala ali ce dugi niz godina biti mirniji i sigurniji zbog velikog broja prilika i malog broja ljudi. Nece proci dugo a pocece ponovo da se biju izmedju sebe.

Link to comment

Hm, a ja bih rekla da jeste bitno i šta se desilo, tj ne toliko šta nego kako.Npr, jedno je da ja jedno jutro ustanem i vidim da smo samo mi ostali u čitavom kraju iako sve izgleda totalno normalno i kao i uvek, a drugo je ako je sve razrušeno i rastureno, a treće je ako je svašta prosto nestalo bez znakova agresije (npr odjednom poljane umesto zgrada), a ima tu i još podvarijanti.A i šta ako ti drugi ljudi nisu uništeni nego su otišli da žive na neku drugu planetu?

Link to comment

ja bih voleo da je umrlo 15% frajera a ja da sam ostao. naplacivao bih jebanje i nista drugo ne bih radio. ozbiljno, ne mogu uopste da zamislim taj scenario. prvo sto bi se desilo verovatno je da bi berza pala, banke bi krahirale, firme bi stale... posle nekoliko meseci mislim da bi sve pocelo da se vraca u normalu. posle 10-20 godina mislim da bi ljudi ziveli istim ili slicnim standardom, a posle 50 godina bilo bi kad da se nikad nista nije desilo.

Link to comment
ja bih voleo da je umrlo 15% frajera a ja da sam ostao. naplacivao bih jebanje i nista drugo ne bih radio.ozbiljno, ne mogu uopste da zamislim taj scenario. prvo sto bi se desilo verovatno je da bi berza pala, banke bi krahirale, firme bi stale... posle nekoliko meseci mislim da bi sve pocelo da se vraca u normalu. posle 10-20 godina mislim da bi ljudi ziveli istim ili slicnim standardom, a posle 50 godina bilo bi kad da se nikad nista nije desilo.
Ne da nestane 15%, nego da ostane jedna petnaestina čovečanstva.Sa 7 milijardi na ispod 500 miliona. Srbija ispod 500k ljudi. U Beogradu oko 100k duša.Posle prvobitnog šoka, raj na Zemlji.
Link to comment

Prvo šta mi pada na pamet to je ogroman porast životinjskog i biljnog sveta!U prvih godinu dana bi baš bilo gadno,Proivodnja bi u velilko meri prestala. U stvari proizvodilo bi taman toliko da se zadovolje potrebe ostatka civilizacije. Većina hidrocentrala bi bila uništeno usled nemogućnosti da se održavaju, isto važi i za veće mostove, tunele i velike građevine za koje je potrebno konstantno održavanje.Ljudi bi se koncentrisali u gradova i to po rubovima istih, jerbo mora se nešto jesti a na golom betonu teško da može da se nađe nešto valjano i dugotrajno. Najnaseljenija mesta bi bila neka sa idealnom klimom i u blizini reka tj mora. Gde je izvor hrane "lako dotupan" ili gde klima olakšava njenu proizvodnju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...