Jump to content
IGNORED

Egipat - vojska, muslimanska braća, puč


Gandalf

Recommended Posts

Mislim da cemo svi u dolazecim godinama "osecati" ovo nasilje u Kairu, na ovaj ili onaj nacin. (Not in a good way). Cak i ako smo veoma daleko od Egipta, kao ja.
+1
Link to comment
  • Replies 940
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Gandalf

    85

  • Budja

    84

  • Muwan

    75

  • MancMellow

    51

Ovo je fakat prejako™ za prosečan ljudski želudac. Mubarak izlazi iz zatvora, hapse se političari koji su pošteno dobili izbore, njihovi sinovi i kćeri se odstreljuju na ulici zajedno sa stotinama mirnih demonstranata, uhapšeni demonstranti umesto u zatvore stižu u mrtvačnice, generali obećavaju još krvi... A za to vreme keš, oružje, oprema i sirovine ne prestaju da stižu sa svih strana i od svih strana. Ovo je težak sumrak civilizacije.

Link to comment

jedan od najvecih problema sa ovim desavanjima je to sto su legitimizovala terorizam kao sredstvo politicke borbe. nacin na koji su Emirati, Saudijska Arabija, Izrael, uz nesrecnu Ameriku na cijem celu je bezmudi i kratkovidi cinik, i ostatak te bedne "axis of reason", unistili citavu zemlju koja je bila na kakvom-takvom pocetku stvaranja demokratije je ogroman korak unazad za ceo svet. ovo je daleko gore od vojne intervencije. poruka glasi: demokratija nije za vas, ako pokusate da je dosegnete, nateracemo vas da pucate jedni na druge.

Link to comment

turska je daleko najznačajni nato-partner esadea, te prva na toj listi...ok, ne podržava, niti sponzoriše njihova klika, "terorizam" per se, ali ono što je dopušteno turcima da sočnjivaju na dnevno, spoljno-unutrašnjem nivou, skoro da je nesamerljivo čak i sa izraelskim kart-blanš-om

Edited by boshoku
Link to comment

Turska je u ovom trenutku na tom terenu vise-manje samostalan igrac kome je pad MB izmaknuo (molitveni) tepih ispod nogu i ne znam zasto sad njih uvlacis u pricu kad je njihov odgovor na egipatsku krizu potpuno reaktivan.

Link to comment

Imalo je i MB gomilu grešaka. Pred njima su dva puta: da nauče lekciju kao turski islamisti i postanu pokret koji će biti legalan činilac u demokratskoj transformaciji egipatskog društva ili da odu u političko podzemlje. Do sada su se klackali i na jednu i na drugu stranu, sada će morati da se odluče. Mislim da sve nade nisu izgubljene. Samo će to biti dugotrajan proces.

Edited by slow
Link to comment
Imalo je i MB gomilu grešaka. Pred njima su dva puta: da nauče lekciju kao turski islamisti i postanu pokret koji će biti legalan činilac u demokratskoj transformaciji egipatskog društva ili da odu u političko podzemlje. Do sada su se klackali i na jednu i na drugu stranu, sada će morati da se odluče. Mislim da sve nade nisu izgubljene. Samo će to biti dugotrajan proces.
Nego sta nego je imao gomilu gresaka, nije ovaj puc nastao u vakuumu (pre svega mislim na Morsijev impotentni cezarizam). Medjutim ja mislim da MB sada nema drugog izbora nego da ode u politicko podzemlje. Vodjama MB pobili su decu i potom su ih odveli u zatvor. Cak i u neverovatnom slucaju da se posle ovih dogadjanja otvori mogucnost za demokratsku proceduru tokom koje bi se MB vratili na vlast, prva stvar koja bi se potom desila bila bi orgija revansizma.
Link to comment

Ja se bojim da ce upravo to sto su vodje po zatvorima i sto su ostali bez glave osloboditi ono najgore iz MBa. Isplivace neki mracni, radikalni likovi. Vidicemo...

Link to comment

Primeri Turske i Egipta nisu bas za poredjenje, struktura islamistickih pokreta u Egiptu je specificna, hruscanski faktor u Egiptu je specifican, uticaj Saudijske Arabije i jos nekih zalivskih drzava na Egipat je specifican, faktor Iran nije isti u Turskoj i Egiptu takodje. Ono sto je mozda najvaznije je da u Turskoj postoji nekakav politicki sinkretizam postataturkistickog nacionalistickog sekularizma i islama, dok je u Egiptu slican pokusaj simbioze zavrsio u krvi.U citavoj ovoj prici oko Egipta nekako se izmigoljio jedan od kljucnih faktora Proleca, a koji se sada izmakao i ceka propast konkurentskog pokreta MB. U pitanju su salafisti, bez ikakve sumnje na linku sa Saudijcima. Mozda je procena da ovo nije bilo njihovo deljenje karata i da ce oni zapravo narasti na sukobu vojska - MB.

Edited by Yoda
Link to comment
U citavoj ovoj prici oko Egipta nekako se izmigoljio jedan od kljucnih faktora Proleca, a koji se sada izmakao i ceka propast konkurentskog pokreta MB. U pitanju su salafisti, bez ikakve sumnje na linku sa Saudijcima. Mozda je procena da ovo nije bilo njihovo deljenje karata i da ce oni zapravo narasti na sukobu vojska - MB.
+1Salafisti su napustili MB i jednostavno pretrčali na drugu stranu u zadnjem momentu. Oni definitivno čekaju svoju šansu i vrlo je verovatan scenario da baš oni preuzmu vođstvo od MB. Salafizam stvarno postaje dominantna snaga među sunitima.edit:zanimljivo je da sličan pokret (vraćanja religioznim izvorima) postoji i kod Jevreja, ultrakonzervativnih, Haredi, posebno pokret Chabad Lubavitch. Fundamentalistički pokreti cvetaju... 21. vek će biti vek religioznog ekstremizma Edited by slow
Link to comment

Mislim da je to oko pretrcavanja malo duza prica. MB su prilicno heterogena struktura, gde su one najradikalnije vrlo bliske salafistima, desavalo se da neke vodje i formalno predju. Zajednicka akcija oko svrgavanja Mubaraka (ali to nije bio samo njihov ekskluzivizam) i podrska Salafista Mursiju ne znaci da ne postoji rivalitet oko mnogih pitanja, iako je krajnji cilj i jednog i drugog pokreta islamsko drustvo, organizovano na Serijatu. Salafisti uglavnom prihvataju velikog ideologa MB u doba Nasera, Saida Kutba (inace sada odbacenog od mekseg krila MB), ali odbacuju ucenje osnivaca tog pokreta Hasana Al Bane. Ima tu jos dosta razlika - odnos prema sufizmu, ulozi hriscana u islamskom drustvu. Jedan od paradoksa je meksi stav MB prema Izraelu i tzv. Zapadu, da bi sada zapravo salafisti svojom opstrukcijom islamisticke sabrace zapravo pomagali politiku SAD i Izraela. Naravno da se tu trazi kopca sa Saudi Arabijom pre svega zbog finansijskog uticaja. Neko bi mozda rekao i zbog vahabizma, ali salafisti imaju neke svoje specificnosti.

Link to comment
poruka glasi: demokratija nije za vas, ako pokusate da je dosegnete, nateracemo vas da pucate jedni na druge.
http://www.atimes.co...t/HC31Ak02.html
One Hamas leader was explicit in setting out the differences and in explaining how the West's lack of sophistication and political nuance could be fatal for America's standing in the region. "We have been warned by the Salafists that what we are doing in accepting democracy is playing into our enemy's hands," this leader said."The message was a warning. One of them, I remember, said to me: 'Listen, my brother, we wish you well in your elections. But you should know that whether you win or lose, the Americans will never, ever accept you are equal partners. And you will learn this. And when you do, you will come back to us, and together we will make a beginning. And together we will finish them here. Together we will burn it. That is the only solution. Burn it. And we will begin in Mecca and Medina."
Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...