Jump to content
IGNORED

Egipat - vojska, muslimanska braća, puč


Gandalf

Recommended Posts

Ne, ne radi se o tome. Radi se o izjednačavanju spaljenog oltara sa spaljenim ljudskim bićem. Nemam šta drugo da ti kažem na tu temu.
plus milioni sreca je moja sto danas nisam bio u prilici da se javim na ove baljezgarije, inace bih sad verovatno bio banovan. a ako nastavimo, verovatno cu i biti, duga je noc :fantom:
Link to comment
  • Replies 940
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Gandalf

    85

  • Budja

    84

  • Muwan

    75

  • MancMellow

    51

Управо то док наши 'савезници' у Сирији отимају епископе и скраћују их за главу. Тамо главе нису битне овде олтари јесу.
Ako je moguće, ja bih na čisto ljudskoj osnovi saosećao sa onim izmasakriranim narodom i njegovim pravom na miran protest bez da u to ubacujem Siriju, Virdžiniju i koga sve još. Ovde gde živim, pre manje od tri meseca je takođe veoma brutalno odgovoreno na miran protest običnog sveta (srećom ni približno ovako ludački kao u Egiptu). Taj običan svet, koji lično poznajem i sa kojim se družim, bio je šokiran, uplašen, potresen... svim tim nasiljem sa kojim su se suočili i koje ničim nisu isprovocirali. Nije mi bilo baš pravo da ih gledam tako istraumirane, a mogu samo da zamislim kako se sada osećaju svi oni ljudi u Egiptu kojima je neko drag završio umotan u čaršav na podu džamije koja je silom prilika pretvorena u mrtvačnicu. Mislim da ti ljudi zaslužuju da im se uputi elementarna ljudska podrška bez elaborata o tome ko vuče konce njihovim dželatima, ko je kome saveznik i ko primenjuje dvostruke standarde. Biće vremena na pretek za takve analize.
Link to comment
Ne bi im vojska uradila nista.
Војска која је спремна да масакрира свој народ мањини која себе етнички и верски доживљава другачије не би учинила ништа? Каква наивна констатација.
Doduse ne bi nista uradila ni u njihovu korist (zastita crkava i slicno), i za vreme Mubaraka su oni imali velike probleme.
Стање је било далеко боље, према њиховој субјективној оцени и према објективним показатељима. Да не причамо о Савирисима и бизнису. За време Мубарака су они заправо доживели процват и нешто најближе интеграцији до сада.
Prva stvar nakon izbora koju su hriscanski prvaci trebali uraditi je bila da odu kod Morsija i da se slikaju sa njim, daju neku zajednicku izjavu o prosperitetu Egipta i zajednickoj buducnosti itd...
Oвако нешто цениш? http://orientalorthodox.blogspot.com/2012/11/egypts-president-morsi-receives-coptic.htmlPresident+Mohamed+Morsy+welcomed+Pope+Tawadros+II+and+several+bishops+to+the+presidential+palace.jpgМорсију се захваљују што је послао изасланика на церемонију избора коптског патријарха...
Umjesto toga jedva su cekali priliku da zauzmu suprotnu stranu. Rezultat je da postaju jos omrazeniji.
Глупост. Томе је претходило Морсијево туњаво понашање током напада на хришћанску паству у око саборног храма у априлу.
Komplikovana je to prica sa hriscanima na Bliskom istoku. Odvesce nas u ozbiljan oftopik. Reci cu samo da su se svrstavali uz svakakve vlasti (ukljucujuci i kolonijalne) i to im je donijelo imovinsku korist ali ih je mnogo vise kostalo u dobrim odnosima sa muslimanima.
Глупост. Имовинску корист су стекли тиме што су обављали послове и занате које су муслимани избегавали из разноразних мотива. Као и Срби беземљаши трговци и занатлије по Сарајеву и других градовима бивше БиХ спрам бегова и аги који су се држали чифлика и земље.
Velika vecina egipatskih muslimana je glasala ili za bratstvo ili sa salafiste. Ako jedna religijska marioneta podrzava vojsku to ne znaci da po difoltu to mora da radi i koptski papa ili stranka ciji je predsjednik hriscanin.
Mухамед Морси је у другом кругу добио 51,73%, чисто да конкретизујемо бројке. Мањине имају право да буду тас на ваги у демократији, то је цела поента, посебно када им је неки витални интерес угрожен...
Link to comment
То исто може да се исконструише са Јеврејима у Отоманском Царству, специјално на Балкану.
da ne budem pogresno shvacen, ne pravdam ja mrznju prema koptima, samo kazem da u takvoj atmosferi, na moju veliku zalost, igraju pogresne poteze. ukoliko MB odluci da ih etnicki ocisti to niko normalan ne moze pravdati a ta vrsta budale nisam.moja tvrdnja je da koptske vodje ne pokazuju dovoljno diplomatskog umijeca ni osjecaja za trenutak u kom se nalaze i time davaju opravdanje i povod ekstremistickoj masi za pogrom, pri tom su njihovi sugradjani laka meta a polako krece spirala nasilja.
Link to comment
@vasicpa ne kazes. nisam primetio da si se javio na savindanove "a sta su oni nama radili" postove.
Не сећам се да сам теби дао право да додељујеш наслове мојим порукама? Тема је о Египту, поставио сам причу из Египта, и то актуелну. Крај.
Link to comment
Ne mislim da su namerno napravili haos, pre ce biti da su istripovali da je atlantska demokratija bolja zastita od sve radikalnije islamizacije nego gomila ludih diktatora koje su sami postavljali i tu su se malo zajebali, najvise zbog tova sto su idealistima Arapskog proleca kao pomoc dali samo praznu pricu i precutnu dozvolu ruse vlast.Za vas ostale sto napadate bracu monofizite kao da ste svi braca muslimanska braca, guglujte persecution of Copts, pa cete da vidite da je njih rokao ko je stigao, ukljucujuci i vojsku u prelaznoj vladi.
Najviše zbog toga što su svoju nepopularnost među Arapima preneli na "demokratske" snage, koje su podržali i pomogli.Prećutno su dozvolili i zaobilaženje demokratije od strane novih, osvetu, zločine i dodatno pojačali radikalne islamiste... Mislim.
Link to comment
Ne, ne radi se o tome. Radi se o izjednačavanju spaljenog oltara sa spaljenim ljudskim bićem. Nemam šta drugo da ti kažem na tu temu.
ako je za njih (za hrišćane kao i za muslimane) taj oltar važniji od rođene majke to znači da ih sve treba pobiti?
Link to comment
beowl & aram,Разлика је у томе што хришћани нису побили МБ демонстранте а не можемо искључити обрнуту констатацију, штавише МБ активисти су главни осумњичени.О томе се ради.
Ne, ne radi se o tome. Radi se o izjednačavanju spaljenog oltara sa spaljenim ljudskim bićem. Nemam šta drugo da ti kažem na tu temu.
Немам ни ја јер нисам правио такво поређење.
Link to comment
Ako je moguće, ja bih na čisto ljudskoj osnovi saosećao sa onim izmasakriranim narodom i njegovim pravom na miran protest bez da u to ubacujem Siriju, Virdžiniju i koga sve još. Ovde gde živim, pre manje od tri meseca je takođe veoma brutalno odgovoreno na miran protest običnog sveta (srećom ni približno ovako ludački kao u Egiptu). Taj običan svet, koji lično poznajem i sa kojim se družim, bio je šokiran, uplašen, potresen... svim tim nasiljem sa kojim su se suočili i koje ničim nisu isprovocirali. Nije mi bilo baš pravo da ih gledam tako istraumirane, a mogu samo da zamislim kako se sada osećaju svi oni ljudi u Egiptu kojima je neko drag završio umotan u čaršav na podu džamije koja je silom prilika pretvorena u mrtvačnicu. Mislim da ti ljudi zaslužuju da im se uputi elementarna ljudska podrška bez elaborata o tome ko vuče konce njihovim dželatima, ko je kome saveznik i ko primenjuje dvostruke standarde. Biće vremena na pretek za takve analize.
Мислим да је потпуна бесмислица ово што си сад написао. Ниједном речју коју сам ја написао, а колико сам могао да прочитам то је случај и са Праслином и Савинданом, нисам оправдавао насиље које се сад по Египту врши. Овај топић може да буде страница за страницом згражавања, јер изгледа да стварно Египат прети да се претвори у Ирак и мртвих тек има да буде нажалост или ако смо утврдили да су ти масакри недопустиви и нечовечни да причамо о нечему другом.Ја мислим да је кључно питање ко вуче конце џелатима, у Египту, Сирији, Турској. Још нешто ниси једини чији су пријатељи били угрожени током турских гибања.
Link to comment
ako je za njih (za hrišćane kao i za muslimane) taj oltar važniji od rođene majke to znači da ih sve treba pobiti?
Skoro pa imam želju da pokušam da shvatim kako si iz onoga što sam napisao uspeo da izvučeš pitanje koje si postavio.
Link to comment

@ porucnik> Ne mislim da bilo ko opravdava nasilje, ali malo otvorene empatije za ovaj izmasakriran narod ne bi bilo na odmet. Bas kao sto je treba reci da je od Arapskog proleca doslo do radikalizacije nasilja prema Koptima od strane tvrde linije pristalica MB i salafista.

Edited by Yoda
Link to comment
Глупост. Имовинску корист су стекли тиме што су обављали послове и занате које су муслимани избегавали из разноразних мотива. Као и Срби беземљаши трговци и занатлије по Сарајеву и других градовима бивше БиХ спрам бегова и аги који су се држали чифлика и земље.Mухамед Морси је у другом кругу добио 51,73%, чисто да конкретизујемо бројке. Мањине имају право да буду тас на ваги у демократији, то је цела поента, посебно када им је неки витални интерес угрожен...
Pogledaj rezultate parlamentarnih izbora pa konkretizuj brojke.Rekoh, necu u oftopik do koje bi nas dovela geneza politike hriscana na Bliskom istoku. Samo cu reci da nije sve u parama i ekonomskom momentu, ima nesto i u kolaboraciji sa kolonizatorima i drugim stvarima.
Link to comment
То исто може да се исконструише са Јеврејима у Отоманском Царству, специјално на Балкану.
da ne budem pogresno shvacen, ne pravdam ja mrznju prema koptima, samo kazem da u takvoj atmosferi, na moju veliku zalost, igraju pogresne poteze. ukoliko MB odluci da ih etnicki ocisti to niko normalan ne moze pravdati a ta vrsta budale nisam.moja tvrdnja je da koptske vodje ne pokazuju dovoljno diplomatskog umijeca ni osjecaja za trenutak u kom se nalaze i time davaju opravdanje i povod ekstremistickoj masi za pogrom, pri tom su njihovi sugradjani laka meta a polako krece spirala nasilja.
У блискоисточним конфликтима нема неутралних посматрача. Или одабереш страну или се наоружаш до зуба и узвраћаш око за око - зуб за зуб сваком ко те такне (нпр. Јермени у Либану, Курди у Ираку и Сирији)Приступ који ти предлажеш је тактика која се показала контрапродуктивном чак и у мирнодопској 28. чланици ЕУ (видети случај Пуповац-Јосиповић) али то је тек офтопчина :(
Link to comment
Prećutno su dozvolili i zaobilaženje demokratije
To im je najveci greh jer su vlast smenili upravo pricom o vecem stepenu demokratije. Ranije su bar pricali o nekim svojim prijateljima antikomunistima pa pomagali razne Kontrase, ali sada pricaju o demokratiji a rade isto sto i pre... Ne moze to tako, provalice ih svi da su fejkeri.
Link to comment
×
×
  • Create New...