Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

Brus Meklaren je vec bio pokojni, nastradao je 1970.

 

1 je Dzon Votson - jedan od najcuvenijih bradonja u F1, bradu je konacno obrijao za opkladu kad je Penskiju doneo debitantsku pobedu u Austriji 1976.

2 ne prepoznajem

3 Majk Hejlvud - motociklisticka legenda koji je pokusao u F1, karijeru je zavrsio nakon teske povrede na Nirburgringu samo par nedelja nakon ove slike

4 Dzejms Hant - najveci bludnik grada Cikaga :D

5 Grem Hil - jedini osvajac "triple krune" auto-sporta (Monako, Indijanapolis, Leman), otac Dejmonov, nastradao godinu dana kasnije u avionskoj nesreci

6 ne prepoznajem

7 ne prepoznajem

8 Dejvid Parli - bivsi vojnik / padobranac, poznat po neuspesnom pokusaju da spase Rozdera Vilijamsona iz zapaljenog bolida u Holandiji 1973 kad su ga vatrogasci i redarske sluzbe izignorisali

9 Dzodi Sekter - tada jos relativni zutokljunac, 1979. postao prvak sveta

10 ne prepoznajem

11 Niki Lauda - razlog zbog kojeg sam poceo da pratim auto-sport :thumbsup:

12 Dzeki Stjuart - te godine je uzeo titulu i naprasno se penzionisao pred poslednju trku sezone gde je tokom treninga poginuo njegov timski Fransoa Sever

13 Roni Peterson - jedan od najbrzih (uz Zila Vilneva) koji nikad nije uzeo titulu, tragicno stradao u Monci 1978.

14 ne prepoznajem

15 Deni Halm - prvi i za sada jedini novozelandski sampion sveta, ovo mu je bila poslednja sezona u F1, takmicio se na lokalu do smrti 1992. godine, umro je bukvalno u trkacnom automobilu od posledica srcanog udara...

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
17 minutes ago, Radoye said:

Brus Meklaren je vec bio pokojni, nastradao je 1970.

 

1 je Dzon Votson - jedan od najcuvenijih bradonja u F1, bradu je konacno obrijao za opkladu kad je Penskiju doneo debitantsku pobedu u Austriji 1976.

2 ne prepoznajem

3 Majk Hejlvud - motociklisticka legenda koji je pokusao u F1, karijeru je zavrsio nakon teske povrede na Nirburgringu samo par nedelja nakon ove slike

4 Dzejms Hant - najveci bludnik grada Cikaga :D

5 Grem Hil - jedini osvajac "triple krune" auto-sporta (Monako, Indijanapolis, Leman), otac Dejmonov, nastradao godinu dana kasnije u avionskoj nesreci

6 ne prepoznajem

7 ne prepoznajem

8 Dejvid Parli - bivsi vojnik / padobranac, poznat po neuspesnom pokusaju da spase Rozdera Vilijamsona iz zapaljenog bolida u Holandiji 1973 kad su ga vatrogasci i redarske sluzbe izignorisali

9 Dzodi Sekter - tada jos relativni zutokljunac, 1979. postao prvak sveta

10 ne prepoznajem

11 Niki Lauda - razlog zbog kojeg sam poceo da pratim auto-sport :thumbsup:

12 Dzeki Stjuart - te godine je uzeo titulu i naprasno se penzionisao pred poslednju trku sezone gde je tokom treninga poginuo njegov timski Fransoa Sever

13 Roni Peterson - jedan od najbrzih (uz Zila Vilneva) koji nikad nije uzeo titulu, tragicno stradao u Monci 1978.

14 ne prepoznajem

15 Deni Halm - prvi i za sada jedini novozelandski sampion sveta, ovo mu je bila poslednja sezona u F1, takmicio se na lokalu do smrti 1992. godine, umro je bukvalno u trkacnom automobilu od posledica srcanog udara...

Bravo. :) 

 

2. Guy Edwards, zaboravljen, 

6. Patrick Depailler, sram te bilo! :D 

7. Peter Gethin, mislim da jos uvek drzi 1 F1 rekord, ali trenutno ne mogu da se setim... :) 

10. Derek Bell, 5 Le Manovatm...

14. Jochen Mass... :mad:

Link to comment

Hm, nikad ne bih rekao da je #6 Depaje, na ovoj slici mi vise lici na Montecemola ali rek'o gde ce italijanski markiz da igra kriket pa da ne lupetam :lolol: Mas se sakrio pod kacket, za ostale nemam opravdanja :sad:

Getin je donedavno drzao rekord za najbrzu trku u istoriji, Monca '71. Takodje je jedini covek koji je u F5000 bolidu pobedio na trci sa F1 bolidima (narafski, revijalnoj van sampionata). 

 

Edvards je bio jedan od vozaca koji su Laudi spasili zivot na Nirburgringu '76.

 

Link to comment
9 hours ago, namenski said:

Osim pokojnog Sene, verovatno poslednja generacija ljudskih bica u F1...

 

 

Moram jos da prokomentarisem ovo, ne znam sta tacno podrazumevas pod "ljudskim bicima" u ovom kontekstu, da li cisto fizicku spremu (tu je Sumaher prvi povukao nogu i stvari podigao na danasnji nivo), da li sklonost uzivanju u zivotnim radostima (imali smo donedavno jednog Kimija koji je voleo kapljicu a takodje ga je i kolosalno boleo q za misljenje dusebriznika u medijima), da li odbijanje da se pokori korporativnim sponzorima (uz vec pomenutog Kimija tu su onda i Montoja i mladji Vilnev)...

Tata Rozberg je karijeru poceo kad su ovi ovde svoje zavrsavali, pusio je k'o da je Turcin a ne Finac i opet uzeo titulu. Ista generacija je i tata Pike, on je jurio zenske nista manje nego Dzems Hant pre njega. Tata Vilnev je bio ludak, njegov nivo fanatizma i harizmaticnosti ni veliki Sena kasnije nije dostigao. U Seninioj generaciji korak iza ovih sto sam upravo pomenuo bio je i Mensl koji je definitivno bio lik premazan svim bojama. Tata Magnusen je dosao jos kasnije, cak i iza Sene tu negde zajedno sa mladjim Vilnevom, duvanio je k'o Keke ali to je vec bilo vreme Sumaherovih standarda fizicke spreme kada za takve vise nije bilo mesta. Montoja i Kimi su opet jos jedna genracija iza...

Edited by Radoye
Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

Moram jos da prokomentarisem ovo, ne znam sta tacno podrazumevas pod "ljudskim bicima" u ovom kontekstu, da li cisto fizicku spremu (tu je Sumaher prvi povukao nogu i stvari podigao na danasnji nivo), da li sklonost uzivanju u zivotnim radostima (imali smo donedavno jednog Kimija koji je voleo kapljicu a takodje ga je i kolosalno boleo q za misljenje dusebriznika u medijima), da li odbijanje da se pokori korporativnim sponzorima (uz vec pomenutog Kimija tu su onda i Montoja i mladji Vilnev)...

Ne znam ni sam :), izraz sam upotrebio kako padne imajuci pre svega u vidu svojevrsnu dehumanizaciju autosporta, tacnije njegovu sve vecu zavisnost od tehnologije i polagano ali sigurno o(t)padanje takozvanog ljudskog faktora...

Naravno da si u pravu i u pojedinostima i uopste - poznavanje materije na stranu - tek, cinjenicu da je recimo F1 danas kudikamo zavisnija od sponzora/korporativisanja/medija mislim da vise niko ne moze da spori.

Bas kao ni жал pa i stetu nastalu nestankom malih, specijalizovanih штала koje su ponajvise radile na entuzijazam (ma koliko autosport bio nemoguc bez para i to gomile)...

Veliki su definitivno uzjahali i - kako to vec biva - skrajnuli individualno, licno, podredili ga visim, sopstvenim interesima...

Nema sumnje da pricam(o) o babama i zabama - svako vreme ima svoje, naravno, i ovo nije fraza, tek, ono sto znam sigurno to je da je, na primer, vozacki zahtevnije bilo voziti 1 Mile Miglia ili 1 svojevremeni Avus autom koji ima svojih cirka 400-500 KS, na gumama sirine 10-ak cm, sa гетрибом bez синхрона :D, upravljanjem i kocnicama bez serviranja, itd, itd...

Opet, tek da se pomene, svojevrsno robovanje novotarijama poput PC: danasnji vozac je svakako - tako i treba - sigurniji na stazi, ali utoliko nesigurniji van staze gde mu karijera moze da bude upropascena idiotski neprimerenom izjavom i medijskim manipulisanjem njome, ostale specijalitete iz te kuhinje da ne pominjem, ali daleko od toga da su bez znacaja...

 

Na pragu smo - a ti ces bolje znati jer pratis - pojave trkackogtm auta koji ce bez vozaca da ispoobara sve rekorde k'o od sale, prvo sam, probe radi, a posle, nema sumnje, takmiceci se sa sebi slicnima: svestan sam da se radi o svojevrsnom corsokaku iz kojeg - ne samo kada su auto trke u pitanju - ne naziremo izlaz.

Ali, da smo - ili samo sto nismo - na stazama vec ostali bez onog karakteristicnog mirisa i jos karakteristicnije buke - jesmo.

Jebiga... :sad:

Edited by namenski
Link to comment
12 minutes ago, jms_uk said:

 

Pravo na neki jutjub daunlouder, pa moze da sedi na kompu (i da se gleda kasnije)

 

Sto bi reko onaj ciga sto prodaje sprej za bubasvabe, moz' i tako..

Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Ne znam ni sam :), izraz sam upotrebio kako padne imajuci pre svega u vidu svojevrsnu dehumanizaciju autosporta, tacnije njegovu sve vecu zavisnost od tehnologije i polagano ali sigurno o(t)padanje takozvanog ljudskog faktora...

 

 

Kontam o cemu pricas - zbog toga je meni danas mnog drazi IndyCar nego F1. Mnogo otvoreniji i pristupacniji za nas zaludjenike "obicne smrtnike" bez debelih racuna na Kajmanskim Ostrvima, zamka u Svajcarskoj i tri jahte u Monte Karlu, gde se na stazi jos uvek mozes promuvati medju garazama i popricati sa vozacima i mehanicarima. Takodje, tehnologija je manje "svemirska" i znacajno uravnotezenija medju timovima pa je manje bitno kako se zove tim u cijem kokpitu se sedi nego koliko je ko majstor za volanom. :) 

 

Ali ja ne mogu a da se ne divim bilo kome ko se usudi da stavlja glavu u torbu u ovim ludackim napravama, makar koliko ovu danasnju generaciju pojedinci kudili i smatrali ih nedostojnim prethodnika. Nije me sramota priznati da nisam dovoljno hrabar da sa 350+ km/h na sat jurim prema Parabolici i nadam se da cu citav izaci na drugoj strani (to sve i da zanemarimo cinjenicu da sa svojih bezmalo 2m i 120 kg zive vage ne bih ni stao u bilo koji rasni trkacki auto :lolol:). Ono, simulator je simulator ali prava stvar je prava stvar, na simulatoru ne boli kad se skrljas a uzivo ne postoji opcija za restart...

Link to comment
17 minutes ago, Radoye said:

Ali ja ne mogu a da se ne divim bilo kome ko se usudi da stavlja glavu u torbu u ovim ludackim napravama, makar koliko ovu danasnju generaciju pojedinci kudili i smatrali ih nedostojnim prethodnika.

Sve potpisujem :), osim ovog gore: naravno da je za divljenje, i treba da bude, ali ostaje pitanje - koliko radi masina, a koliko covek.

Na pomenutih 350 km/h...

Nije mi bila namera da kudim ili uzdizem bilo koga, pogotovo ne generacijskitm, tek mislim da se polako gubi/gubimo sustinu: svojevrsnu borbu izmedju coveka i masine, napor da se masina savlada umecem, vestinom, da se povinuje covekovoj volji, borbu sa delicima sekunde, ostalim ucesnicima na sve to...

I to borbi u kojoj je, svi takozvani borilacki sportovi na stranu, ulog - zivot.

Igra dovedena do jedinog moguceg i smislenog ekstrema, igra u kojoj nema kompromisa.

Ko ce ga znati... :) 

Edited by namenski
Link to comment

Znas kako -

Svako svoje vreme je imalo svoje izazove. Nekad si kontrolisao 300 konja na menjac u H sa papucicom kvacila sedeci bukvalno u rezervoaru goriva na tockovima od poni bicikla s dobos kocnicama. Trebalo je za to mnogo znanja i vestine, a pre svega i muda k'o lubenice kada i najmanja nevolja bilo tvojom greskom bilo ne znaci maltene garantovanu smrt.

Danas je tehnologija uznapredovala, poluautomatski menjaci na volanu, "lepljive" gume i svakakva pizdamaterina ali su i fizicki napori mnogo veci. Ono onomad je mogao da vozi i jedan "Bik sa Pampe" Hoze Gonzales tu negde mojih gabarita i slicne fizicke spreme, ovo danas ja bih verovatno nakon 2,5 kruga pod 5-6G opterecenja umr'o od iscrpljenosti. Ako ne i za manje od toga ;)

 

A i danas jos uvek moze vrlo lako da se ode na vecni autodrom na nebu. Mozda rizici nisu kao nekad, ali jos uvek je to veoma opasna zabava.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

to sve i da zanemarimo cinjenicu da sa svojih bezmalo 2m i 120 kg zive vage ne bih ni stao u bilo koji rasni trkacki auto :lolol:). 

 

18 minutes ago, Radoye said:

 Ono onomad je mogao da vozi i jedan "Bik sa Pampe" Hoze Gonzales tu negde mojih gabarita i slicne fizicke spreme, ovo danas ja bih verovatno nakon 2,5 kruga pod 5-6G opterecenja umr'o od iscrpljenosti. Ako ne i za manje od toga ;)

 

 

Trebalo bi da pocne od 1:50

Link to comment

Cisto da se vidi o kome pricamo - Hoze Froilan Gonzales, prvi pobednik za Ferari na nekoj trci koja se bodovala za svetski sampionat (Silverston '51), pobednik 24h Monaka 1954. Fandjov zemljak, a dva Fandja bi se moglo od njega napraviti :tongue: - inace doziveo duboku starost, umro pre 10-tak godina...

mc1kgnaq3u3z.jpg

A pre onog rata bio je i Djuzepe Kampari, vicesampion evropskog granpri sampionata 1931 dakle ozbiljan baja, tragicno stradao na Monci 1933, usput operski bariton i veliki gurman, vidimo ga dole sa Nuvolarijem:

 

ba6aa7b84c9ace64e465585262f901a9.jpg

(izgleda kao da je vec pojeo jednog Nuvolarija :lolol:)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...