Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

Necu gledati, koliko nisam mogao da ga podnesem, toliko mi je zao zbog onoga sto mu se desilo, da ne bih cak mogao ni da mazohisticki ponovo dozivim te stare, negativne emocije.

 

Dakle, preskacem.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam Šumija mnogo voleo kad sam bio mali, otprilike sa 10ak godina sam počeo da pratim Formulu 1, ironije li tad je Šumi bio underdog, a dominirali su Williamsovci i Hakinen. Još je neko od mudraca tada pričao u intervjuima da je Benetonov bolid sa kojim je ovaj uzeo dve titule bio apsolutna krntija i opasan po život i da mu je nejasno kako je Šumaher uopšte uspeo da ga vozi.

 

Sve to kad se sabere, prava priča za jednog klinju da pokloni svoje simpatije nekom vozaču, a klinačke simpatije ostaju za života.

 

Pratio sam svaku trku i dok je Meklaren dominirao, i onu ludu sezonu kad se skucao u Silverstonu pa Edi Irvajn naprasno postao prvi vozač Ferarija, pa posle kad je Šumi preuzeo stvari u svoje ruke, pa ludog Barikela itd. Otprilike kad je Mihalj prestao da vozi prestao sam i da pratim pažljivo F1, manje zbog njega, više jer mi se činilo da su potpuno izgubili konce iz svojih ruku, da menjaju pravila, sisteme bodovanja iz sezone u sezonu ne bi li napravili nekakav bućkuriš. Ej, 40 godina voziš sa pitstopom i promenama guma, to je jedan od najzanimljivijih momenata u trci, velika je razlika ako izadješ za 5.5 sekundi ili za 7.2...i oni to ukinu, jer aj da menjamo nešto.

 

Elem, kroz tih sedam-osam godina praćenja, i malo mog odrastanja, shvatio sam da je lik gnjida, najbolji je i najveći car kad sve ide po njegovom i kad pobeđuje, ali teška sujeta i govnar kada gubi. Uporedio bih ga tu možda sa MJ23, kog nipošto nisam voleo dok je igrao, ali ga vrlo volim i cenim sada :D Ima dobrih strana, naravno, recimo kad je bio onaj cunami u indijskom okeanu, on se prvi javio i donirao ni manje ni više nego 10 celih milki za pomoć, više nego neke države u celosti. Valjda te ta kompetitivnost izgori i ne možeš da budeš dobar lik, ali bez nje oni ne bi bili ono što jesu u sportu.

 

Elem, da potvrdim samo ovo što je Duca rekao, ok je dokumentarac, ali ništa novo, malo nostalgije za nas koji smo ovo proživeli, malo retrospektiva za one koji nisu, i knedla u grlu jer znaš šta je ostalo od čoveka.

Link to comment

Svi ti vrhunski asovi, koji preziru da gube, sujetni su do bola. Ne mozes da budes najbolji fudbaler/kosarkas/trkac stagod, a da ne cinis sve da pobedis. Dajes 100% sebe, zrtvujes se maksimalno, ali to trazis i od drugih. U toj zelji ce mozda nekad i da preteraju, pod naletom adrenalina ucine nesto lose, ali ih to ipak ne cini gnjidama i govnarima (s izuzetkom recimo nekog ko ce svesno uzimati doping da bi na kvarno pobedio). Kao sto je Coulthard rekao u dokumentarcu, Schumi  je privatno potpuno drugaciji lik, i to nije nista neobicno. 

 

  • +1 4
Link to comment

Mnogi su za njega rekli da je van staze i sporta jedan od najboljih ljudi koga su upoznali. E sad, na stazi...

 

BTW, za Hila i Vilneva juniore i dalje smatram da su mnjah. Od početka su upali u top timove, nakon toga ništa pokazali nisu. Jos The Boss je recimo primer potcenjenog vozača koji je iz nesrećnih Arowsa i Minardija do uobičajenog otkaza izvlačio nemoguće, tatinim sinovima je sve bilo posloženo od starta karijera.

  • +1 1
Link to comment

Hil je zapravo karijeru poceo u Brabamu 1992, u njihovoj poslednjoj sezoni u F1, samo sto je to bila sezona kad se takmicilo cak 16 timova a Brabam je bio takva kanta da je Hil samo dvaput uspeo da se kvalifikuje za trku (ostvario najbolji rezultat za tim sa 11. mestom u Madjarskoj).

 

Njegova voznja u Madjarskoj 1997. je bila maestralna, pol pozicija u bolidu koji je totalni krs i dominantna voznja dok stvari otkazuju jedna za drugom, na kraju poslednja dva kruga vozi samo u drugoj brzini i pred samim krajem ga Vilnev pretice za pobedu.

 

1998. je poslednja godina kada je bio posvecen trkama, tu je uzeo pobedu na Spa u onoj ludackoj kisnoj trci kad su se svi slupavali i kad je Dzordan uzeo 1-2. Tu je vec bio 37-38 godina, imao je ugovor za jos jednu sezonu ali 1999. mu je lose krenula, pokolebao se i hteo je da se penzionise vec na pola sezone. Edi Dzordan ga je namolio da istera godinu do kraja sto je ovaj i odradio ali k'o preko qrca.

  • +1 2
Link to comment
Svi ti vrhunski asovi, koji preziru da gube, sujetni su do bola. Ne mozes da budes najbolji fudbaler/kosarkas/trkac stagod, a da ne cinis sve da pobedis. Dajes 100% sebe, zrtvujes se maksimalno, ali to trazis i od drugih. U toj zelji ce mozda nekad i da preteraju, pod naletom adrenalina ucine nesto lose, ali ih to ipak ne cini gnjidama i govnarima (s izuzetkom recimo nekog ko ce svesno uzimati doping da bi na kvarno pobedio). Kao sto je Coulthard rekao u dokumentarcu, Schumi  je privatno potpuno drugaciji lik, i to nije nista neobicno. 
 

Moj problem sa Schumijem, a i svih koji nisu njegovi fanovi, je što je on bio spreman bukvalno na sve da pobedi, uključujući i nedozvoljene stvari. Za Adelaidu 94. je prošao nekažnjeno, a onda je 97. probao isto to protiv Vilneva u zadnjoj trci kada mu je otkazivala mašina ali mu nije uspelo na stazi, dodatno je kažnjen i diskvalifikacijom iz celog šampionata. To su ogromne mrlje jbg ako pričamo o sportskom aspektu. Kasnije je i u Mercedesu mislim Barichela ni manje ni više probao da nabije na zid u punoj brzini na ciljnom pravcu, ne znam šta bih rekao a da ne bude neprimereno trenutku.
Link to comment

Saglasan sam oko toga. Ja kao navijac Benettona bio sam odusevljen sto talenat poput njega uopste vozi za nas, nisam ni sanjao da ce se vec '94 boriti za titulu. I da, radovao sam se tituli naravno, ali ostao je taj gorak ukus u ustima zbog incidenta sa Hillom (tu je zanimljivo da je Damon ostao zagonetan u dokumentarcu kako bi on postupio da su uloge bile zamenjene). Kada je napustio ekipu posle 2. titule osetio sam izvesno olaksanje, jer mi je ipak problem da navijam za nekoga ko ce se sluziti i tim sredstvima da bi dosao do cilja. 

 

Ali smatram da nikoga ne mozes da posmatras jednodimenzionalno i ocenjujes samo na osnovu stvari koje je uradio a ne sluze mu na cast. Ovaj dokumentarac daje jednu izbalansiranu sliku i sasvim ga dobro portretise , tako da svi mogu da vide obe strane njegove licnosti.. 

Link to comment
1 hour ago, ducca said:


Moj problem sa Schumijem, a i svih koji nisu njegovi fanovi, je što je on bio spreman bukvalno na sve da pobedi, uključujući i nedozvoljene stvari. Za Adelaidu 94. je prošao nekažnjeno, a onda je 97. probao isto to protiv Vilneva u zadnjoj trci kada mu je otkazivala mašina ali mu nije uspelo na stazi, dodatno je kažnjen i diskvalifikacijom iz celog šampionata. To su ogromne mrlje jbg ako pričamo o sportskom aspektu. Kasnije je i u Mercedesu mislim Barichela ni manje ni više probao da nabije na zid u punoj brzini na ciljnom pravcu, ne znam šta bih rekao a da ne bude neprimereno trenutku.

to sa nabijanjem na zid je bila jedna od najvećih svinjarija ikada

i da mi pojedinci ne skoče na vrat jer sam rekao da neću više da piše ovde, piše, o istoriji, ne o trenutnom šampionatu

Link to comment
7 hours ago, Radoye said:

1999. mu je lose krenula, pokolebao se i hteo je da se penzionise vec na pola sezone. Edi Dzordan ga je namolio da istera godinu do kraja sto je ovaj i odradio ali k'o preko qrca.


Citao sam da je parkirao u Suzuki ispravan bolid, da ne pogine i da ide kuci zeni i deci. :D 

Sumijev pederluk moze da bude jedan udzbenik od 200 strana. Recimo kad se parkirao u Monte Karlu u predzadnjoj krivini na kraju kvalifikacija, pa kad je isterao Montoju sa staze u Imoli, pa Frencena u Kanadi i ono najgore ikada, mada to je vise Ferari nego on - kad ga je Barikelo pustio na cilju. Pa sto ga nije pustio 10 krugova ranije, jebem mu sunce. 

1999. je hteo na startu da se zakuca u Hakinena, ali je ovaj uspeo da izbegne, tad je vozio za Irvajna. 

 

Zaista je bio the guy you love to hate, 2006. kad ga je dobio Alonso sam se radovao kao mali majmun, pogotovo posle San Marina (godinu ranije) i Turske kad mu nije mogao nista. 

S druge strane, kroz retrospektivu kad gledam, i Sena je bio slican, iako je u mom okruzenju i u narodu™ car, a Prost vozac saniteta. 

Link to comment
13 minutes ago, Plajvi said:

Citao sam da je parkirao u Suzuki ispravan bolid, da ne pogine i da ide kuci zeni i deci. :D

 

Jeste, odlucio je da je za njega sampionat zavrsen i parkirao. K'o Viljuska u Lepa Sela - "odo' ja sad kuci" :D

 

Quote

S druge strane, kroz retrospektivu kad gledam, i Sena je bio slican, iako je u mom okruzenju i u narodu™ car, a Prost vozac saniteta. 

 

Razlika izmedju Sene i Sumahera je to da je Sena pizdarije pravio uglavnom prema Prostu, zato sto je verovao da je FIA na Prostovoj strani (Balestr osim sto je bio predsednik FIA i bivsi pripadnik SS bio je i Prostov zemljak) i onda je na stazi ispravljao krive Drine. Imao je on incidenata i sa drugim vozacima ali samo sa Prostom postoji ocigledna namera dok su ostalo tipicni sto bi se reklo "trkacki incidenti". A takodje je imao i momenata kad je trcao u pomoc kolegama na stazi koji su doziveli udes a redari jos nisu stigli na lice mesta. Kod Sumahera taj ubilacki instinkt je naprosto bio konstantno ukljucen i nije bilo bitno ko je ispred njega na stazi uvek je bilo ili ces mi se skloniti ili ces poginuti, nije mu trebao nikakav dublji razlog za prljave poteze i izgurivanje sa staze od cinjenice da si mu se nasao na putu.

Inace ko Prosta smatra za vozaca saniteta, taksija, ubera ili vec cega je 1 nemac pojma™. Prost je u mladosti vazio za izuzetno brzog vozaca ali ko spaljuje motore, no 1984. kad je vec bio vidjen za titulu pa mu je Lauda maznuo za pola poena mu je otvorila oci. On je puno naucio od Laude sto se tice tehnike voznje a jos vise pristupa trkanju - pobediti vozeci najsporije moguce da se sacuva oprema. A koliko je stvarno bio dobar videlo se 1986. kada je uzeo titulu pored superiornih Vilijamsa usput potpuno demontirao timskog kolegu Kekea cija reputacija je bila slicna Vilnevovoj (caleta), jedan od najbrzih sa izuzetnom kontrolom bolida ali pomalo sirov i preagresivan. Keke je pored Prosta izgledao kao pocetnik i karijera mu je potpuno ubijena nakon toga.

  • +1 3
Link to comment
37 minutes ago, Plajvi said:

... i ono najgore ikada, mada to je vise Ferari nego on - kad ga je Barikelo pustio na cilju. Pa sto ga nije pustio 10 krugova ranije, jebem mu sunce. 


Ako me secanje dobro služi, on se na tom postolju radovao i prskao onaj šampanjac ko da je startovao 20ti i obišao sve za pobedu. Bilo mnogo neprijatno.

Link to comment
6 hours ago, goofs said:


Ako me secanje dobro služi, on se na tom postolju radovao i prskao onaj šampanjac ko da je startovao 20ti i obišao sve za pobedu. Bilo mnogo neprijatno.


radovao se on i u Imoli 94

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...